Backlink Nedir? Analiz Siteleri Nelerdir [2020]

2039
Backlink Nedir - Sorgulama Araçları
Backlink Nedir - Sorgulama Araçları

Backlink nedir? Backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesinden aldığı link’tir. Backlink’in Türkçesi “geri bağlantı” demektir. Yani bağlantı alma verme olayına backlink denir.

Yazımızda bunun faydalarına ve zararlarına değindik.

Arama motorları, arama sonuçlarını görüntülemek için çok fazla kriter kullanarak sıralama yaparlar. O kriterlerden bir tanesi de backlinktir.

Backlink bağlantıları orijinal olmalıdır yani doğal olmalıdır. Bağlantıların kalitesi, miktardan çok daha önemlidir. Para vererek yapılan backlinkler sakıncalı backlinklerdir.

Backlink nedir? daha iyi anlamak için Backlink’e örnek verelim: A ve B isimli web siteleri düşünün. Web sitesi A bir lokanta sitesi olsun. Web sitesi B ise bilindik popüler (otoriter) bir yemek incelemesi yapan site olsun.

A sitesi B sitesinden backlink aldığında A sitesinin otoritesi artacaktır. Bu sayede yüksek otoriteli B sitesi kendi otoritesinden A sitesine otorite aktarmış olacaktır.

Backlink’lerin önemi nedeniyle, Backlink almak için web sitesi veya blog sahiplerinin izlediği kötü uygulamalar vardır. Bu kötü Backlink uygulamalarının bir kaçı şunlardır:

  1. Backlink satın almak
  2. Bağlantı ağlarını değiştirmek
  3. Backlink satmak

Bu uygulamalar, arama motorları tarafından tavsiye edilmez. Genelde bu tür uygulamaları deneyen şüpheli web siteleri, arama motorları tarafından hoş karşılanmaz ve cezalandırılırlar.

Backlink’i web siteleri arasındaki muhabirler olarak düşünebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse:

Bir blogger olan Ahmet Kaya’nın, bir spor etkinliği hakkında bir makale yazdığını varsayalım.

Başka bir web sitesinde blogcu olan Cem Yılmaz ise Ahmet’in yazdığı konunun muhalifinde bir yazı yazmış olsun. Yani kaynak bağlantısı vermiş olsun.

Şimdi, Cem, Ahmet’in yazdığı yazının linkini kopyalayıp, kendi yazdığı yazının içine yapıştırsın (bu olaya backlink deniliyor) ve yazısını yayımlasın.

Bu çerçevede bir durum değerlendirmesi yapalım:

Cem’in okurları, Cem’in yazdığı yazıyı okurken, o yapıştırdığı linke tıklayacak ve Ahmet’in sitesine de gideceklerdir. Bu sayede, Cem’in yazısını okuyan blog okuyucuları her iki yazıyı da okuyabileceklerdir.

Ahmet blogunda yazdığı yazı ile;

  1. Doğal yolla oluşturulmuş backlink’e konmuş olacak,
  2. Cem’in sayesinde Cem’in okurlarını kendine çekecek,
  3. Google’ın gözünde otoritesi artacaktır.

Öte yandan, bambaşka bir web sitesinde blogger olan Hande ise kendi blogunda para karşılığı, backlink almakta ve aklınca web sitesinin popülerliğini artırmaya çalışmaktadır.

Hande’nin web sitesinde birçok yeni backlink vardır. Ahmet, makalesi için yalnızca bir backlink almasına rağmen, backlink’in değeri, Handenin yazdığı makaleden daha yüksektir.

Backlink Nedir - Sorgulama Araçları
Backlink Nedir – Sorgulama Araçları

World Wide Web veya kısaca “web”, köprülerle birbirine bağlanmış bir web sayfaları ağıdır. Yeni bir belgeye bağlanan her köprü, web’in genel büyümesine katkıda bulunur.

Arama motorları bu web sayfalarını bulmanızı kolaylaştırır. Benzer konularda birçok başka web sayfasının birbirine bağladığı bir web sayfasının daha saygın ve değerli olduğu değerlendirilmektedir.

Yukarıdaki örnekte, Ahmet’in makalesi, birbiriyle bağlantılı birçok başka web sayfasına yol açan bir okumayı ve analiz etmenin önünü açıyor.

Bu nedenle backlink’ler sadece bir web sitesinin okuyucularına kaynak göstermesi için önemli değil, aynı zamanda arama motorları ve tüm dünya çapındaki web ağının genel sağlığı için de önemlidir.

WordPress gösterge panosunda ayrıca Gelen Bağlantılar başlıklı bir widget vardır. Bu widget, diğer bloglardan, özellikle bloglardan, web sitesine backlink yapılıp yapılmadığını gösterir.

Bağlantıları göstermek için Google’ın blog arama sonuçlarını kullanır. Çevrimiçi olarak bulunan ve belirli bir sayfaya kaç sayfanın bağlandığını görmek için kullanılabilen diğer ücretsiz backlink checker araçları vardır.

Backlink nedir sorusunun cevabını öğrendiğimize göre artık ücretsiz backlink sorgulama araçlarına geçebiliriz.

Free Backlink Checkr vaya Backlink sorgulama yapmak için onlarca web siteleri vardır. “Backlink nedir” yazımızın altında onlarında olması gerektiğini düşünerek backlink sorgulama yapmak için listeler hazırladık.

1. Ahrefs

Ahrefs, harika bir backlink sorgulama aracıdır. Backlink SEO konusu altında ele alınmaktadır. Yani SEO’nun bir uzantısıdır.

Ahrefs en iyi SEO araçlarından biridir. Oldukça popüler ve çok geniş kapsamlı fonksiyonlara sahip ücretli bir backlink analiz aracıdır.

Ahrefs’in Haftalık ve aylık olarak paketleri bulunmaktadır. Haftalık ve aylık abonelik paketleri sunan backlinnk aracı ahrefs’in en düşük paketi 7 dolardan başlamaktadır.

Ahrefs SEO backlink aracı temel olarak;

  1. Site Explorer
  2. Content Explorer
  3. Keywords Explorer

başlıkları ile 3 ana özellikler sunmaktadır. Konumuz onlar olmadığından sadece isimlerini vererek geçiyoruz.

Ahrefs free account yani Ahrefs’in ücretsiz hesabını arayanlar var ama maalesef kötüye kullanıldığından dolayı firma bu Ahrefs free account girişini kapattı.

Sadece 7 günlük deneme süresinde 7 dolar olarak kullanabiliyorsunuz.

“Free Backlink Checker | Backlink Sorgulama” konumuzun amacına ulaşması için Ahrefs free backlink checkr linkine tıklayabilirsiniz.

Ahrefs alternatives veya Ahrefs’in alternatifleri olarak aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

2. SEMRUSH

SEMRUSH nedir ? SEMRUSH’da bir SEO aracıdır. SEMRUSH ile de Backlink analizi yapabilirsiniz.

“Free Backlink Checker | Backlink Sorgulama” yapmak için SEMRUSH free backlink checkr linkine tıklayabilirsiniz.

3. Majestic

Dünyanın en meşhur SEO araçlarından biri olan Majestik yani Türkçesi ile Görkemli kelimesini bünyesinde barındıran SEO backlink aracı ile backlink kontrolü yapabilirsiniz.

“Free Backlink Checker | Backlink Sorgulama” yapmak için MAJESTİC free backlink checkr linkine tıklayabilirsiniz.

4. Neilpatel

NailPetel, Tamamen her şeyi ile ücretsiz bir backlink seo aracıdır. Nail Petel isimli şahsın web sitesine koyduğu isim artık günümüzde firma haline dönüşmüştür.

Nail patel’in backlink sorgulama aracına gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

5. THEHOTH

“Free Backlink Checker | Backlink Sorgulama” yapmak için THEHOTH free backlink checkr linkine tıklayabilirsiniz.

6. LinkMiner

“Free Backlink Checker | Backlink Sorgulama” yapmak için LinkMiner.com free backlink checkr linkine tıklayabilirsiniz.

7. SERPStat

“Free Backlink Checker | Backlink Sorgulama” yapmak için SERPStatLinkMiner.com free backlink checkr linkine tıklayabilirsiniz.

8. SEOReviewTools

“Free Backlink Checker | Backlink Sorgulama” yapmak için SEOReviewTools free backlink checkr linkine tıklayabilirsiniz.

9. LinkOdy

“Free Backlink Checker | Backlink Sorgulama” yapmak için LinkOdy free backlink checkr linkine tıklayabilirsiniz.

10. SearchEnginegenie

“Free Backlink Checker | Backlink Sorgulama” yapmak için Search Engine free backlink checkr linkine tıklayabilirsiniz.

“Free Backlink Checker | Backlink Sorgulama” yapmak için Search Engine free backlink checkr linkine tıklayabilirsiniz.

“Free Backlink Checker | Backlink Sorgulama” yapmak için Backlink Woch free backlink checkr linkine tıklayabilirsiniz.

13. Site Checkr

“Free Backlink Checker | Backlink Sorgulama” yapmak için Site Checkr free backlink checkr linkine tıklayabilirsiniz.

14. Seobility

Artık son zamanlarda bünyesine backlink checkr özelliğini de katan SEObility son derece iyi özellikleri ile kullanıcılarını memnun ediyor.

8 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz