Ücretli & Ücretsiz En İyi Blog Açma Siteleri [2021]

2565
Blog açmak istiyorum ve yazarak para kazanmam lazım diyenler için 10 ücretsiz en iyi blog siteleri ve blog örnekleri listesi hazırladım. Kişisel web sitesi oluşturabilirsiniz.

Blog açmak istiyorum diyorsanız kullanmanız gereken ücretli ve ücretsiz en iyi blog açma siteleri: WordPress.org, WordPress.com, Wix.com, Blogger.com, Tumblr.com, GoDaddy Hazır Blog Açma Sitesi vb. Bu siteleri aşağıda ayrıntılı olarak inceledim.

Blog açma sitelerini kullanarak herhangi bir konu hakkında blog yazabilir, internette günlük tutabilir, insanlarla tanışabilir veya fikirlerinizi onlarla paylaşabilirsiniz. Dahası blog yazarak internetten para kazanabilirsiniz.

Başlangıçta belirtmek istediğim bir konu var. Bu kavramlar birbiri ile çok karıştırılıyor. Blog açmak için kullanılacak bu servislere; blog açma siteleri, blog açma platformları, blog açma servisleri veya İçerik Yönetim Sistemi (CMS) adı verilir.

Bazı blog açma siteleri sınırlı (kısıtlı) özellikler sunar. Bu nedenle ücretsizdirler. Ne demek istediğimi aşağıda ayrıntılı olarak bulacaksınız.

Örnekler:

 1. Örnek: https://wpsitekur.com/ (ücretli – profesyonel – ortalama yıllık 140 TL)
 2. Örnek: https://wpsitekur.wordpress.com (ücretsiz)
 3. Örnek: https://wpsitekur.blogspot.com (ücretsiz)
 4. Örnek: https://wpsitekur.tumblr.com (ücretsiz)
 5. Örnek: https://medium.com/@snahmetkaya (ücretsiz)

Yukarıdaki blog sitesi örneklerini size göstermek amacıyla hazırladım. Gördüğünüz gibi bedava blog açma siteleri kullanıldığında URL yapısında “wordpress” veya “blogspot” gibi markalar göründü.

Bunlar reklamdır. Anlayacağınız ücretsiz servislerin reklamlarını biz yapıyoruz. Bizi kullanarak reklam yapıyorlar.


Burada not gibi bir şey eklemek istiyorum: Bu markaların önündeki ismi siz belirliyorsunuz. Yani wpsitekur’u ben yazdım. O isme subdomain (alt alan adı) denir ve blog siteniz bu subdomain üzerine kurulur.

Peki, subdomainleri kaldırabilir miyim? Evet, sabdomainleri kaldırarak kendinize ait özel Domain alabilirsiniz ancak kaldırmak için ücret ödemeniz gerekecek…

Ancak (çok ciddi veya kurumsal olmayan) bir web sitesi yapmayı düşünüyorsanız, kendinize ait özel alan adına (Domain) sahip olmanıza gerek yok.

Fakat profesyonel görünümlü bir web sitesine sahip olmayı düşünüyorsanız veya amatörce görünmesini istemiyorsanız, dediğim gibi kendinize ait domain kullanmalısınız.

Neden mi?

 • Kendi alan adınızın olması profesyonel bir görüntü verir.
 • Ziyaretçiler veya müşterilerin alan adınızı hatırlaması kolay olur.
 • Kendi alan adınız olmadan arama motorlarında (Ör. Google) iyi bir sıralama elde etmek neredeyse imkansızdır.

Dolayısıyla reklamlı veya kısıtlı özellikler sunan blog hizmetlerini kullanmak istemiyorsanız hemen aşağıdaki Not 1’e göz atın.

Not 1: Profesyonel blog açmak istiyorsanız sizi blog nasıl açılır başlıklı yazıma davet ediyorum.

Örneğin, wpsitekur.com gibi bir web sitesi kurmak için en iyi hosting firmaları listesinden bir adet domain (alan adı) ve bir adet hosting hizmeti satın almanız gerekir.

Maalesef domain ve hosting için ücret ödemek zorundasınız. Ben ödüyorum, Google ödüyor, Facebook’ta ödüyor ve tüm dünyadaki siteler bunu ödüyor.

Ne kadar ödeyeceğinizi İnternet sitesi kurma maliyeti başlıklı yazımdan öğrenebilirsiniz. Bu arada profesyonel açtığınız sitede blog yazarak para kazanmak, ücretsiz siteden daha kolaydır ve kazanacağınız tüm para sizin olur.

Kararımı verdim evet, URL’de marka isimlerini görmek istemiyorum“, diyorsanız benim gibi WordPress‘in sınırsız özelliklerinden yararlanın.

Ancak, “bu benim için sorun değil, ben, ücretsiz blog sitelerini kullanmak istiyorum.” derseniz; aşağıdakilerden birini seçebilirsiniz.

Blog açma sitelerine geçmeden önce servis seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğine göz atalım.

En İyi Blog Siteleri Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli

En iyi blog sitesine karar vermek önemli bir adımdır. Seçtiğiniz siteler, blog sitenizle ne yapmayı umduğunuza ve ne kadar kontrole sahip olmak istediğinize bağlıdır.

Aşağıdaki servislerden biri hariç diğerleri ‘self-hosted’ (hosting gerektirmeyen) CMS’lerdir. Bu yapacağınız blog sitesinin, bu siteler üzerinde barındırılacağı anlamına gelir. Yani kurulum gerektirmez ve (kısıtlı özelliklerle) ücretsizdir.

Blog açma sitelerini seçerken dikkat etmeniz gerekenler

 • Blog açmak istiyorum hangi platform? Ben de hobi olarak bu işi yapıyorum. Uzun süredir bu işin içinde olan biri olarak söyleyebilirim ki; kendi sitemde ve kurduğum sitelerin tamamında profesyonel site yapmak için WordPress.org platformunu kullanıyorum.
 • Ücretsiz olmalı mı? Seçeceğiniz blog platformu ücretsiz olmalıdır ancak ücretsiz siteler kısıtlı özelliklere sahiptir. Para kazanmak gibi bir niyetiniz yoksa ve sadece hobi veya günlük tutmak için blog yazacaksanız ücretsiz servislerden birini mesela Blogger.com veya WordPress.com’u tavsiye edebilirim.
 • Blog yazarak para kazanmak istiyor musunuz? Blog sitelerinden birine karar vermeden önce kendinize sormanız gereken en önemli konulardan biri blog sitesi açarak para kazanmak isteyip istemediğinizdir. Hem düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi paylaşmak hem de bu eylemlerden para kazanmak istiyorsanız ücretsiz blog sitelerini bir kenara bırakıp İnternetten para kazanacağınız en iyi blog sitesi WordPress.org’u kullanmanızı tavsiye ederim.
 • Yerleşik Metin Editörü Fonksiyonları iyi olmalıdır. Blog açma sitesi, metin düzenleyeceğiniz aracı kullanırken Microsoft Word metin işlemcisi gibi ihtiyacınız olan tüm özellikleri size sunmalıdır. Çünkü bloglar çoğunlukla metindir, bu nedenle çeşitli biçimlendirme seçenekleri sunan bir platform seçmelisiniz.
 • Kullanıcı yorumları için etkileşim. Hem kullanıcılar gözünde hem de Google gibi arama motorlarının gözünde yorumlara verdiğiniz cevaplar sizin için artı bir değerdir. Yorumlara verilen cevaplarla birlikte sisteminizin güzel olması kaliteli blog sitesi imajını verecektir. Dolayısıyla insanlar hemen çıkıp gitmeyecek, arama motorları da içeriğinizin kaliteli olduğuna kanaat getirecektir. Bu da sizin Google sıralamalarında iyi olmanızı sağlayacaktır. (Nereden nereye bağladım değil mi? Ama inanın böyle)
 • Özelleştirilebilirlik. CMS’lerin bir çoğu, eklentileri kullanarak sitenizin görüntüsünü ve işlevselliğini özelleştirmenize olanak tanır. Bu, basit bir blog sitesi için bile önemlidir, çünkü istediğiniz zaman yeni özellikler ekleyebilirsiniz.
 • Ölçülebilirlik ve Sorunsallık. Bir nevi blog sitesinin veriminin kontrol edilebilirliğidir. Buna e-ticaret sitelerinde dönüşüm de denilmektedir. Yaptığınız işin sonucunu göreceğiniz bir platform seçmelisiniz. Sitenize kim giriyor, hangi yazıyı okuyor, blog sitesinde kaç kişi var…? Bunları öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu verimi üst seviyede elde etmek için problem çıkartmayan bir sistem seçtiğinizden emin olmalısınız.
 • Kullanıcı dostu. İyi bir blog sitesi oluşturmak için kullanacağınız blog açma sitesinin kolay kullanılır olması elzemdir. Bir işi tamamlamak için araçlarının tam olması gerekir. Bunu otomatik vites arabayla manuel vites araba kıyaslaması gibi düşünebilirsiniz. Dolayısıyla en iyi blog sitesini öğrenmek ve kullanmak pratik ve kullanıcı dostu olmalıdır.

2021’in En İyi Blog Açma Siteleri (Ücretli ve Ücretsiz)

Aşağıda, en popüler blog açma siteleri listesini ve bunların birbirleriyle fiyat bazlı karşılaştırmasını bılacaksınız.

 1. WordPress.org – Profesyonel En İyi Blog Açma Sitesi
 2. WordPress.com – En İyi Ücretsiz Blog Açma Sitesi
 3. Wix.com – Küçük Blog Siteleri Oluşturmak için En İyisi
 4. Blogger.com – Google Blog Sitesi Blogspot
 5. Tumblr.com – En İyi Mikroblog Sitesi
 6. Weebly.com – Sürükle Bırak Blog Oluşturucu Platformu
 7. Medium.com – En Hızlı Blog Yazma Sitesi
 8. Site123.com – 123 Kadar Kolay Blog Yapma Sitesi
 9. GoDaddy Hazır Blog Açma Sitesi
 10. Hostinger Hazır Blog Sitesi

1. WordPress.org

Blog Açma Sitesi - WordPress.org

WordPress 2003 yılında kurulmuş ücretsiz bir İçerik Yönetim Sistemi ve herhangi bir web sitesi veya blog sitesi oluşturmanızı sağlayan Açık Kaynaklı Yazılım lisansına sahip blog açma sitesidir.

En iyi blog açma siteleri arasında başı çeken WordPress.org’a kendinden barındırılan (Self Hosted) denir. Bu şu demek: Blog açmak için Hosting ve Domain alacaksınız, ardından kurulumları kendiniz yapacaksınız. Merak etmeyin kurulumları yapmak kolay.

Genellikle selefi WordPress.com ile bol miktarda karıştırılır; WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkları linke tıklayarak görebilirsiniz.

Genelde;

 • Blog açma konusunda ciddi olanlar,
 • Sitesi üzerinde tam kontrole sahip olmak isteyenler,
 • En çok da blog yazarak para kazanmak isteyen bloggerlar tarafından tercih edilir.

Artıları:

 • Blogunuzda tam kontrole sahip olursunuz. Böylece reklamlardan kazanacağınız para tamamen sizin olur.
 • Esnektir: Blog siteniz üzerinde tam kontrole sahip olursunuz.
 • Özelleştirilebilirdir: 55.000 eklenti ve 7.000 tema aracılığıyla hemen hemen her şeyi sitenize ekleyebilirsiniz. Örneğin WhatsApp eklentisi ile sitenizde WhatsApp mesajlaşma özelliğini kullanabilirsiniz.
 • SEO dostudur. Böylece tüm arama motoru sonuçlarında (SERP) üst sıralara çıkmak kolaydır.
 • Sosyal medya platformları ile son derece iyi çalışır.
 • Geniş kullanıcı topluluğu olduğu için herhangi bir problemle karşılaştığınızda çözümü bulmak kolaydır.

Eksileri:

 • Hosting ve Domain satın almanız gerekir. (Ücretli)
 • Blogunuzun yedeklemesini ve güvenliğini sizin yapmanız gerekir. (Bunları yapmak bir basittir dolayısıyla yetenek gerektirmez)

Fiyat:

WordPress.org aslında ücretsizdir ancak hosting ve domain satın alınması gerektiği için ücretli denir.

 • Blog açmak için Domain (yani alan adı – 70 TL/Yıl) ve Hosting (web barındırma – 100 TL/Yıl) satın almanız gerekir.
 • Ek olarak blog sitesine daha fazla esneklik ve özellik eklemek için Premium eklentilere ve temalara ücret ödemeniz gerekebilir.

Blog nasıl açılır rehberimi takip ederek kolayca kişisel blog sitesi açabilirsiniz.

2. WordPress.com

Blog Açma Sitesi - WordPress.com

WordPress.com, WordPress.org’u kurucuları tarafından kurulan Automattic şirketi tarafından sunulan ücretsiz bir blog açma sitesidir.

Blog yazarak para kazanma niyetinde değilseniz tercih edebileceğiniz en iyi blog açma sitelerinden biridir. Ayrıca ileri de WordPress.com’dan WordPress.org’a geçmek istediğinizde bu işlemleri kolayca yapabilirsiniz.

WordPress.com sitesine girip, temel özelliklere sahip bir blog sitesini mail adresinizi kullanarak oluşturabilirsiniz. Ayrıca kurulum yapmanıza gerek yok. Gelişmiş özellikleri kullanmak iserseniz, ücretli paketlerden birini seçmeniz gerekiyor.

Genelde;

 • Küçük bir hobi blogu istiyorum diyenler için
 • Blog yazmayı denemek isteyenler için
 • Para kazanmak isyemeyen ancak hobi blogu isteyenler için idealdir.

Artıları:

 • Blog açmak çok kolaydır – Sadece mail hesabınızla blog oluşturabilirsiniz.
 • WordPress.com blog açma sitesi üzerinde sitenizi oluşturacağınız için Domain ve Hosting almanıza gerek yoktur. (Bunun eksileri var)
 • Menülerin kullanımı kolaydır.
 • Site bakımı ve güncellemeleri otomatik olarak gerçekleştirilir.
 • Ücretli planlarda profesyonel ve ücretli destek hizmeti vardır.

Eksileri:

 • Ücretsiz hesap çok kısıtlıdır. Örneğin; blog siteniz subdomain (alt alan adı) üzerinde kurulur. Siteniz şöle bir adrese sahip olur: https://wpsitekur.wordpress.com
 • Yıllık en az 300 TL vermeniz gerekir ve ücretli planlar içinde temaları ve eklentileri Premium (iş) planında ve daha üstünde kullanabilirsiniz.
 • Para kazanma imkanı neredeyse yok denecek kadar azdır. Para kazanmak için ücretli planlara yükseltmeniz gerekir.
 • Blogunuzda WordPress.com’un belirlediği reklamlar görünür ve siz o reklamlardan pay alamazsınız.
 • Platformun şartlarını ve hizmet koşullarını ihlal ettiğinizde blog siteniz silinir.
 • Ücretsiz sürümü kullandığınız sürece sitenizde istemediğiniz reklamlar ve marka isimleri görünür.

Fiyat:

Temel paket fiyatı yıllık 156 TL ve E-ticaret paketleri 1500 TL’dir.

Diğer fiyatları görmek için buraya, blog açmak ve giriş yapmak için buraya tıklayınız.

3. Wix.com

Wix .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi 3. Site - Logo

Wix, blog açmak için kullanılan en popüler blog siteleri içindedir. Wix, küçük blog siteleri oluşturmak için mükemmel bir “sürükle ve bırak site oluşturucusu” aracı ve bulut tabanlı web geliştirme hizmeti sunar.

Teknik bilgi ve becerisi olmayan kişilerin kendi bloglarını oluşturmaları için 2006 yılında kurulmuştur.

Uygulama Pazarı, fotoğraf galerileri veya e-ticaret gibi ek işlev modüllerini eklemenize olanak tanır. Ayrıca 500’den fazla şablon ile blog sitenizi kolayca tasarlayabilirsiniz. HTML5 programlama dilinde kendi web sitemi nasıl kurabilirim? diyenler tarafından tercih edilebilir.

Sınırlı özelliklerle ücretsiz blog açma hizmetini kullanabilirsiniz ancak premium paketlerine geçiş yapmak için şuradaki Wix fiyatlarını ödemeniz gerekir.

Wix ile blog sitesi açmak için linke tıklayın.

4. Blogger.com – Google Blog Açma Sitesi Blogspot

Blogger .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi 2. Site - Logo

Blogspot olarak da bilinen Blogger.com, İnternette günlük tutmak, bilgilerinizi paylaşmak ve blog yayınlamak için kullanılan en iyi blog açma sitelerinden biridir. Bu platform, Python programlama dili kullanılarak yazılmıştır.

Blogger.com, 2003 yılında Google tarafından satın alındıktan sonra, ücretsiz blog açma servisine dönüştürülmüştür. Blog yazmak ve hayran kitlenize ulaşmak için yapmanız gereken tek şey, bir Gmail hesabı ile ücretsiz blog açmaktır.

Blogger.com’da bedava blog kurmak için tıklayın.

5. Tumblr.com

Tumblr .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi 4. Site - Logo

Tumblr, kullanıcıların bir “tumblelog” veya kısa blog gönderileri yayınlamasına izin veren bir blog açma sitesi veya sosyal medya aracıdır. Tumblr’ın ana ayırt edici özelliği, sitenin serbest biçimli doğası ve kullanıcıların kendi sayfalarını yoğun bir şekilde özelleştirmesinde yatmaktadır.

Hemen hemen tüm diğer sosyal ağlar, sınırlı tasarım esnekliğine sahip standart profil sayfalarına sahiptir ancak Tumblr öyle değildir. Şirket Yöneticileri, metin ve .gif dosyalarından müzik ve videolara, belirli hayran grupları, alt kültürler, ve işletmeler tarafından kullanılabilecek özellikler sunduğunu belirtmektedir.

Özetle; Tumblr, sosyal medya özelliklerine sahip diğer bloggerları takip edebileceğiniz mikroblog platformudur ve kısa blog gönderileri oluşturmak isteyenler için ideal bir blog açma yazılımıdır.

Tumblr’da ücretsiz blog yapmak için tıklayın.

6. Weebly.com

Weebly .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi 5. Site - Logo

Weebly, 50 milyondan fazla web sitesine sahip en büyük blog sitesi oluşturucularından biridir. 2018 yılında, e-ticaret şirketi Square tarafından satın alınmıştır. Weebly, yalnızca blog açmak ve web sitesi oluşturmak için değil, aynı zamanda ürün satmak için de kullanılabilir bir hizmettir. SEO’dan e-ticarete kadar sitenizi büyütmenize yardımcı olacak uygulamalar ve özelliklerle birlikte gelir.

Bu blog oluşturma sitesi, herhangi bir programlama geçmişiniz olmasa bile, çok kısa bir süre içinde güzel web siteleri oluşturmanıza olanak tanır. İşletme siteleri, e-ticaret web siteleri, bloglar veya özel ilgi alanlarına hitap eden siteler yapabilirsiniz. Temel paket fiyatları ücretsizdir ancak bussines paketi aylık 20 Euro’dur.

Weebly ile harika blog sitesi oluşturmak için tıklayın.

7. Medium.com

Medium .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi 6. Site - Logo

Medium, SimilarWeb’e göre aylık 196 milyon kullanıcısı olan bir blog sitesi açma platformudur. Kullanımı Twitter’a benzerdir, ancak Twitter gibi 280 karakter sınırı yoktur. Bu, bir blog yapmak için en ideal hizmetlerden biridir, çünkü platformda tasarım yapmazsınız, sadece yayınlarınıza odaklanırsınız.

Ancak sınırsız erişim ve reklamları kaldırmak için abonelik gerekir ve abone olma fiyatı yıllık 50 dolardır.

Medium’da blog sitesi açmak için tıklayın.

8. Site123.com

Site123 .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi 7. Site - Logo

Site123, alternatif blog sitelerinden biridir. Diğerlerini kullanmak istemezseniz Site123’ü deneyebilirsiniz. Kişisel veya kurumsal şirketler tarafından 1-2-3 kadar kolay site kurabileceğiniz blog sitesidir. Ayrıca, ürünlerinizi satmak için e-ticaret web sitesi de yapabilirsiniz.

Platformu kullanarak hesabınızı Türkçe oluşturabilir ve 7/24 destek hizmetinden yardım alabilirsiniz. Diğer blog oluşturma servislerinde olduğu gibi bunda da kısıtlı özellikler vardır. Ancak Premium hesaba geçmek isterseniz aylık 12.80 dolar ücret ödemeniz gerekir.

Site123’de blog yapmak için tıklayın.

9. GoDaddy Hazır Blog Açma Sitesi

GoDaddy - En İyi Blog Açma Sitesi

Blog kurmak için kullanabileceğiniz ücretsiz servislerden biri de GoDaddy Hazır Web Sitesi oluşturucu aracıdır. Bu araçta bir çok tema şablonu vardır, bu şablonlardan herhangi biri ile bloğunuzun tasarımını değiştirebilirsiniz.

GoDaddy’de hesap edindikten sonra, kendi resimlerinizi ve metninizi ekleyerek yayınlayabilirsiniz. GoDaddy’de ürün listelerini ve ödeme seçeneklerini kullanarak e-ticaret mağazası bile kurabilirsiniz. GoDaddy Web Sitesi Mimarı Planları ve Fiyatlandırması temel pakete aylık 19.99 TL, premium pakete ise 39,99 TL vermeniz gerekir.

GoDaddy’nin hazır web site aracıyla blog başlatın..

10. Hostinger Hazır Blog Sitesi

Hostinger - En İyi Blog Açma Sitesi

Hostinger, blog sitesi oluşturmak için en iyi performansı bulacağınız bir platformudur. Hostinger hazır site kur aracını kullanarak dakikalar içinde blog sitesi kurabilirsiniz.

Özet

 1. WordPress.org: Profesyonel blog açma sitesidir. Yıllık 100-200 TL Oluşturulacak blog site adresi (URL) örneği: https://wpsitekur.com
 2. WordPress.com: Sınırlı özellikler sunan blog sitesi. Alt alan adı (Subdomain) ile ücretsiz. Premium versiyon temel paket fiyatı yıllık 156 TL. Örnek URL: https://wpsitekur.wordpress.com
 3. Wix.com: Sınırlı özelliklerle en iyi sürükle ve bırak blog açma servisi. Aylık 5, yıllık 60 Euro. Örnek URL: https://wpsitekur.wix.com
 4. Blogger.com: Google’ın kişisel blog açma hizmeti (Blogspot). Ücretsiz. Blogspot uzantısı kaldırmak için Domain satın almak gerekir. Yıllık fiyat 40-70 TL. Örnek URL: https://wpsitekur.blogspot.com
 5. Tumblr.com: Twitter’a benzer mantığa sahip blog açma platformu. Domain almak gerekir – Yıllık 40 ila 70 Türk Lirası arasındadır. Ayrıca Premium bir tema satın alabilirsiniz. Temalar 9 – 49 ABD doları ($) arasındadır. Blog URL yapısı: https://wpsitekur.tumblr.com
 6. Weebly.com: Çok kolay blog oluşturma sitesi. Sınırlı paket ile ücretsiz. Premium temel paket için aylık 5, yıllık 60 Euro. Örnek URL yapısı: https://wpsitekur.weebly.com
 7. Medium.com: En hızlı blog yazma sitesi. Hiç para harcamadan blog sitesi kurmak bedavadır. Ancak tüm hikayelere reklamsız ve sınırsız erişim için yıllık 50 ABD doları ücret ödemeniz gerekir. Örnek: https://medium.com/@snahmetkaya
 8. Site123.com: Alternatif ve ücretsiz blog açma platformlarından biri. Premium hesap için aylık fiyat 12.80 yıllık 144 dolardır. Örnek: https://wpsitekur.site123.com
 9. GoDaddy Hazır Blog Sitesi: GoDaddy hosting ve domain firmasına ait blog yaratma platformu
 10. Hostinger Hazır Site – Hostinger hosting ve domain şirketine ait blog açma aracı

SSS

✅ Blog ne demek (blog nedir)?

Blog, internet üzerinde yazı yazmak, bu yazıyı düzenli olarak güncellemek için oluşturulan bir web sitesidir. weblog kelimesi zaman içinde değişikliğe uğrayarak blog kavramına dönüşmüştür.

– Bilgileri ters kronolojik sıradadır. (Yazılar yeni tarihten eski tarihe göre sıralanır).

✅ Ücretsiz Blog Nasıl Açılır?

İki yol izleyerek blog açabilirsiniz.

1’incisi; ücret ödeyerek blog açabilirsiniz. Bunun için Hosting ve domain satın almanız ve (WordPress.org) kullanmanız gerekir.

2’ncisi; ücretsiz platformlardan birini kullanılarak blog sitesi oluşturabilirsiniz.
(WordPress.com)
(Blogger.com)
(Wix.com)
(Tumblr.com)
(Weebly com)
(Medium com)
(Site123.com)
(GoDaddy Hazır Site Oluşturucu)
(Hostinger)

——–
1. numarayı kullanmak istiyorsanız WordPress.org programını kullanmanız gerekir. Sınırsız özellikler sunduğu için bun bunu kullanıyorum.
Örnek: https://wpsitekur.com

2. numarayı kullanarak yapacağınız kişisel blog sitesi ücretsizdir ancak sınırlı özellikleri vardır.
a. Yazdığınız yazılardan para kazanmanız oldukça zordur.
b. Blog sitenizde istediğiniz yere reklam yerleştiremezsiniz. Hatta bir çoğunda servis sağlayıcıların kendi koyduğu reklamlar yayınlanır.
c. Kurallarını ihlal ettiğiniz zaman sitenizi istedikleri zaman kalıcı olarak silebilirler.
ç. Sitenizin URL yapısında servis sağlayıcıların marka isimleri görünür. Bu markaları kaldırmak için ücret ödersiniz. Örnek URL yapısı;

Örnek 1: https://wpsitekur.wordpress.com
Örnek 2: https://wpsitekur.blogspot.com

✅ WordPress blog açmak mantıklı mı?

Para kazanmak ve kişisel blogunuzda sınırsız yetkiye sahip olmak için WordPress.org kullanarak bir blog başlatmak mantıklıdır.

✅ Blog nasıl yazılır?

Blog Nasıl Yazılır (Editör Ekran Görüntüsü)

Blog yazmak için öncelikle blog sitenizi yukarıda belirttiğim hizmetlerden birini kullanarak oluşturmanız gerekir. Sonrasında yazıların yazıldığı editör alanına girerek blog yazmaya başlayabilirsiniz.

Yandaki görsel kendi blogumu yazdığım editör alanı.

1. Sol taraftaki kullanıcı menüsü.
2. Yazının yazıldığı (içeriğin oluşturulduğu) editör alanı.
3. Arama motorlarının blog sitemi kolay bulması için kullandığım Rank Math SEO eklentisinin kullanıcı alanı.

✅ Blog yazarı ne demek?

Blog Yazarı Ne Demek (Bloglarda yazarlık yapan kişidir.)

Blog yazarı, internetteki web sayfalarında yazı yazan kişidir.

✅ Blog ismi nasıl olmalı?

Blog ismi, akılda kalıcı, daha sonradan hatırlanması kolay olmalıdır.

– 15 karakterden kısa olsun.
– Mümkün olduğunca .com alan adı uzantılı domain alın.
– Blog ismi içinde sayı ve semboller olmasın.
– Sade ve öz olsun.
– Anahtar kelimenizi içinde barındırsın.
– Türkçe karakter kullanmayın.

Örneğin isminizin Ayşe olduğunu varsayalım ve zayıflama blog sitesi açacacağınızı düşünelim;

Blog ismi: zayıfayse.com ya da fitayse.com olabilir.

✅ Hangi blog sitesi daha iyi?

WordPress.org diğer blog açma sitelerinden daha iyidir. Hem sınırsız özellikler sunar hem de fiyatı uygundur. Yıllık 100 – 150 TL arasındadır.

– Hiç ücret ödemek istemiyorsanız, kısıtlı özellikler sunan WordPress.com’u veya diğerlerini kullanabilirsiniz.

✅ Blog açmak paralı mi?

Blog açmak hem ücretli (paralı) hem de ücretsizdir.

1. Profesyonel ve ciddi blog açmak ve para kazanmak istiyorum diyorsanız ücretli (Yıllık blog açmak fiyatı 100 – 150 TL).
2. Kısıtlı özellikler bana yeter sadece blog yazmak ve internette günlük tutmak istiyorum diyorsanız ücretsiz.

✅ Blog açmak isteyenlere öneriler verir misiniz?

Blog Açmak İsteyenlere Öneriler

1.   Öncelikle blog açma işini kimsenin anne karnında öğrenmediğini bilin.
2.   Önce kendiniz için yazın (Yazdığınızı okuyun, beğenmiyorsanız düzenleyin).
3.   E-posta listesi oluşturun (Metinlerinizi yayınlanınca ilk önce e-postanıza kaydolanlara gitsin).
4.   Hayran kitlenize ya da hitap ettiğiniz kişilere karşı samimi olun ve onlara saygı duyun.
5.   Yazılarınızın içinde affiliate ortaklığı ya da yönlendirme linkleriniz varsa okurlarınızı harekete geçirici mesajlar kullanın (Hemen al, şimdi sipariş ver, tıkla satın al gibi).
6.   Karşılıksız hediye verin.
7.   Tutarlı ve istikrarlı olun.
8.  Bildiklerinizi samimi olarak paylaşın (Şeffaf davranın ve bir şey saklamayın).
9.  İlgi ve hedef kitlesine zaman ayırın (yorumlardan sordukları soruları cevaplamaya çalışın).
10. Bu iş için ciddi iseniz blogunuza yatırım yapın. Örneğin seçeceğiniz temayı Premium WordPress temalardan seçin. Mobil, AMP ve SEO uyumlu olmasına özen gösterin (paranız yoksa warez tema’dan uzak durun ücretsiz kullanın).
11. İçeriği oluşturduktan sonra kendinize “dikkat etmem gereken ne kaldı” diye sorun. Metninizi baştan aşağıya bir kere okuyun.

✅ Blog açmak para kazandırır mı?

İnternetten Para Kazanma - WordPress Web Sitesi Google Adsense Geliri

Elbette blog açmak para kazandırır.

1. Ücretsiz blog platformları ile blog açarak para kazanmak zordur.
2. Diğer blog sitelerinde para kazanmak zordur ancak WordPress.org ile para kazanmak kolaydır.

Bunun bir çok örneği vardır. Yan tarafta bulunan görselde bir tanıdığımın birinin, WordPress.org ile oluşturduğu siteden 4. yıldan sonra kazanmaya başladığı Google Adsense geliri grafiği var.

Görsele dikkat ederseniz blog oluşturarak kazandığı para aylık 14 bin TL civarındadır.

✅ Blog açma siteleri tam listesi:

– WordPress (wordpress.org – En iyi blog açma sitesi)
– Blogger (blogger.com)
– WordPress (wordpress.com)
– Blog (blog.com)
– Thoughts (thoughts.com/free-blog)
– MyBlogSite (myblogsite.com)
– FreeBlogIt (freeblogit.com)
– SoulCast (soulcast.com)
– LiveJournal (livejournal.com)
– Blogabond (blogabond.com)
– BusyThumbs (busythumbs.com)
– Trippert (trippert.com)
– Blogetery (blogetery.com)
– Blogsome (blogsome.com)
– Edublogs (edublogs.org)
– Bravenet (bravenet.com/webtools/journal)
– Tumblr (tumblr.com)
– Blogcu (blogcu.com)
– Blog Sayfası (blogsayfasi.com)
– Benim Blog (benimblog.com/blog.php)

En iyi blog açma siteleri yazımı beğendiyseniz paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın. Teşekkürler.

6 YORUM

 1. Blog açma konusunda iyi hazırlanmış bir rehber olmuş. Teşekkür ederim. Öneri olarak alın lütfen: Yazıyı biraz daha kısaltama mısınız? Çok uzun olmuş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz