Blog Açmak İsteyenler İçin En İyi 9 Blog Sitesi

1096
Blog açmak istiyorum ve yazarak para kazanmam lazım diyenler için 10 ücretsiz en iyi blog siteleri ve blog örnekleri listesi hazırladım. Kişisel web sitesi oluşturabilirsiniz.

Blog açmak isteyenler için en iyi 9 blog sitesi kurma araçları buradadır. Genelde kodlama bilgisi olmayan veya kodlama bilgisi olupta zamanı olmayan kişiler, blog oluşturmak için blog açma sitelerini (veya servis sağlayıcılarını) kullanırlar.

Ücretsiz blog sitesi oluşturmak için kullanılan sitelerin tamamı sınırlı özelliklere sahiptir. Bu yüzden ücretsizdir. İşte, blog açmak için kullanılan sitelerle oluşturduğum örnekler:

  1. Örnek: https://wpsitekur.wordpress.com
  2. Örnek: https://wpsitekur.blogspot.com
  3. Örnek: https://benimsitem.tumblr.com
  4. Örnek: https://medium.com/@snahmetkaya

Bunlar, benim size örnek olması amacıyla oluşturduğum blog siteleridir. Gördüğünüz gibi bedava servislerle oluşturacağınız URL yapısının içinde “wordpress“, “blogspot” gibi marka isimleri var. Bu durum diğer ücretsiz servisler içinde geçerlidir. Böyle olmasını istemiyorsanız belirli miktarda ücret ödemeniz gerekir.

Not: Profesyonel bir blog açmak istiyorsanız sizi blog nasıl açılır başlıklı yazıma davet ediyorum. Örneğin, wpsitekur.com gibi bir site kurmak için en iyi hosting firmaları listesinden bir domain (alan adı) ve bir de hosting satın almanız gerekir. Maalesef domain ve hosting için ücret ödemek zorundasınız. Ben ödüyorum, Google ödüyor, Facebook’ta ödüyor. Ne kadar ödeyeceğinizi İnternet sitesi kurma maliyeti başlıklı yazımdan öğrenebilirsiniz. Bu arada profesyonel sitede blog yazarak para kazanmak, ücretsiz siteden daha kolaydır.

URL’de marka isimlerini görmek istemiyorum“, diyorsanız WordPrss.org’un sınırsız özelliklerini kullanın. Ancak, “bu benim için sorun değil, ben, ücretsiz servislerden birini kullanmak istiyorum.” derseniz;

Size, blog açmak için kullanılan en iyi ücretsiz siteleri veya servisleri derledim.

1. WordPress .com (Ücretsiz En İyi Blog Açma Sitesi)

WordPress .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi Site - Logo

WordPress.com, ücretsiz blog sitesi açma servisidir. Bu servis bir web sitesinden ibarettir. Bu web sitesi PHP dili ile yazılmıştır.

İki adet WordPress’ten (WordPress.com & WordPress.org) biridir. (WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farklar buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.)

WordPress.com’da blog yazmak için kurulum işlemleri yapmanıza gerek yoktur, blog sitesine gidip kaydolmanız yeterlidir.

Yedeklemeler, güvenlik güncellemeleri WordPress.com tarafından yapılır. WordPress.com’u hem web sitesi oluşturmak, hem de ücretsiz blog sitesi açmak için kullanabilirsiniz.

WordPress.com’da blog sitesi açmak için tıklayın.

2. Blogger.com (Google Blog Sitesi – Blogspot)

Blogger .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi 2. Site - Logo

Blogspot olarak da bilinen Blogger.com, bilgilerinizi paylaşmak ve blog yayınlamak için en iyi blog sitesi platformlardan biridir. Yazıldığı dil: Python’dur.

2003 yılında Google tarafından satın alındıktan sonra, dünya çapında kullanılan bir blog açma sitesi haline dönüşmüştür.

Blogger.com, blog oluşturabileceğiniz ve istediğiniz her şeyi paylaşabileceğiniz Google’a ait ücretsiz bir blog açma sitesidir.

Yazılım bilgisi olmayan kişiler tarafından blog yazmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Bir hesap açmak için yapmanız gereken tek şey, Google’dan Gmail hesabı almak.

Blogger.com’da ücretsiz blog açmak için kaydolun.

3. Wix

Wix .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi 3. Site - Logo

Wix, en popüler blog açma sitelerinden biridir. Wix, küçük blog siteleri oluşturmak için mükemmel bir “sürükle ve bırak site oluşturucusu” aracı ve bulut tabanlı web geliştirme hizmeti sunar.

Teknik bilgi ve becerisi olmayan kişilerin kendi bloglarını oluşturmaları için 2006 yılında kurulmuştur.

Uygulama Pazarı, fotoğraf galerileri veya e-ticaret gibi ek işlev modüllerini eklemenize olanak tanır. Ayrıca 500’den fazla şablon ile blog sitenizi kolayca tasarlayabilirsiniz. HTML5 programlama dilinde kendi web sitemi nasıl kurabilirim? diyenler tarafından tercih edilebilir.

Sınırlı özelliklerle ücretsiz blog açma hizmetini kullanabilirsiniz ancak premium paketlerine geçiş yapmak için şuradaki Wix fiyatlarını ödemeniz gerekir.

Wix ile blog sitesi açmak için linke tıklayın.

4. Tumblr

Tumblr .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi 4. Site - Logo

Tumblr, kullanıcıların bir “tumblelog” veya kısa blog gönderileri yayınlamasına izin veren bir blog açma sitesi veya sosyal medya aracıdır. Tumblr’ın ana ayırt edici özelliği, sitenin serbest biçimli doğası ve kullanıcıların kendi sayfalarını yoğun bir şekilde özelleştirmesinde yatmaktadır.

Hemen hemen tüm diğer sosyal ağlar, sınırlı tasarım esnekliğine sahip standart profil sayfalarına sahiptir ancak Tumblr öyle değildir. Şirket Yöneticileri, metin ve .gif dosyalarından müzik ve videolara, belirli hayran grupları, alt kültürler, ve işletmeler tarafından kullanılabilecek özellikler sunduğunu belirtmektedir.

Özetle; Tumblr, sosyal medya özelliklerine sahip diğer bloggerları takip edebileceğiniz mikroblog platformudur ve kısa blog gönderileri oluşturmak isteyenler için ideal bir blog açma yazılımıdır.

Tumblr’da ücretsiz blog açmak için tıklayın.

5. Weebly

Weebly .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi 5. Site - Logo

Weebly, 50 milyondan fazla web sitesine sahip en büyük blog sitesi oluşturucularından biridir. 2018 yılında, e-ticaret şirketi Square tarafından satın alınmıştır. Weebly, yalnızca blog açmak ve web sitesi oluşturmak için değil, aynı zamanda ürün satmak için de kullanılabilir bir hizmettir. SEO’dan e-ticarete kadar sitenizi büyütmenize yardımcı olacak uygulamalar ve özelliklerle birlikte gelir.

Bu blog oluşturma sitesi, herhangi bir programlama geçmişiniz olmasa bile, çok kısa bir süre içinde güzel web siteleri oluşturmanıza olanak tanır. İşletme siteleri, e-ticaret web siteleri, bloglar veya özel ilgi alanlarına hitap eden siteler yapabilirsiniz. Temel paket fiyatları ücretsizdir ancak bussines paketi aylık 20 Euro’dur.

Weebly ile harika blog sitesi oluşturmak için tıklayın.

6. Medium

Medium .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi 6. Site - Logo

Medium, SimilarWeb’e göre aylık 196 milyon kullanıcısı olan bir blog sitesi açma platformudur. Kullanımı Twitter’a benzerdir, ancak Twitter gibi 280 karakter sınırı yoktur. Bu, bir blog yapmak için en ideal hizmetlerden biridir, çünkü platformda tasarım yapmazsınız, sadece yayınlarınıza odaklanırsınız.

Ancak reklamları kaldırmak için abonelik gerekir ve abone olma fiyatı yıllık 50 dolardır.

Medium’da blog sitesi oluşturmak için tıklayın.

7. Site123

Site123 .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi 7. Site - Logo

Site123, kişisel veya kurumsal şirketler tarafından 1-2-3 kadar kolay site kurabileceğiniz bir blog açma sitesidir. Ayrıca, ürün satmak için bir e-ticaret web sayfası da oluşturabilirsiniz. Hesabınızı Türkçe oluşturabilir ve 7/24 destek hizmetinden yardım alabilirsiniz.

Diğer blog oluşturma servislerinde olduğu gibi bunda da kısıtlı paket ücretsizdir ancak premium bir hesap isterseniz aylık 12.80 dolar ücret ödersiniz.

Site123’de ücretsiz blog sitesi yapmak için tıklayın.

8. GoDaddy Hazır Blog Sitesi

GoDaddy - En İyi Blog Açma Sitesi

Blog açmak için kullanabileceğiniz ücretsiz servislerden biri de GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi oluşturucu aracıdır. Bu araçta bir çok tema şablonu vardır, bu şablonlardan herhangi biri ile site tasarımı yapabilirsiniz. GoDaddy’de hesap edindikten sonra, kendi resimlerinizi ve metninizi ekleyerek yayınlayabilirsiniz. GoDaddy’de ürün listelerini ve ödeme seçeneklerini kullanarak e-ticaret mağazası bile kurabilirsiniz.

GoDaddy Web Sitesi Mimarı Planları ve Fiyatlandırması temel pakete aylık 19.99 TL, premium pakete ise 39,99 TL vermeniz gerekir.

GoDaddy’nin hazır web sitesi aracı ile blog sitesi oluşturun.

9. Hostinger

Hostinger - En İyi Blog Açma Sitesi
Blog Açma Sitesi – Hostinger.com

Hostinger, blog sitesi oluşturmak için en iyi performansı bulacağınız bir platformudur. Hostinger hazır site kur aracını kullanarak dakikalar içinde blog sitesi kurabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

✅ Blog ne demek (blog ne işe yarar)?

Blog, düzenli olarak güncellenen bir web sitesi veya web sayfası, genellikle bir kişi veya küçük bir grup tarafından işletilen, gayri resmi veya konuşma tarzında yazılmış bir web sayfasıdır.

Blog ne demek tanımını biraz daha açarsak; Bir blog (“weblog” un kısaltılmış bir versiyonu), bilgileri ters kronolojik sırayla gösteren çevrimiçi bir dergi veya bilgi sitesidir ve en son yayınlar ilk önce (en üstte) görünür. Bir yazarın veya bir grup yazarın bireysel bir konuyla ilgili görüşlerini paylaştığı bir platformdur.

Kısaca tarihine bakarsak; 1994’te Swarthmore Koleji öğrencisi Justin Hall, Links.net adlı ilk bloğun yaratılmasıyla tanınır. Ancak o zamanlarda blog olarak değil ana sayfa olarak bilinmekteydi. 1997 yılında, Robot Wisdom blog yazarı Jorn Barger, internette gezinirken “web günlüğü” sürecini tanımlamak için kullanılan “weblog” terimini ortaya attı. “Weblog” terimi, 1999’da programcı Peter Merholz tarafından “blog” olarak kısaltıldı.

O zamanlarda blog, birisinin çeşitli konularda bilgi veya görüşlerini paylaşabileceği kişisel bir blog veya dergiydi. Şimdilerde ise para kazanma, günlük tutma ve şirketler tarafından marka değeri oluşturma aracı haline dönüştü.

✅ Blog Nasıl Açılır (Blog nasıl yapılır veya kurulur)?

İki şekilde blog sitesi açılır.

1. Hosting ve domain alarak blog açılır. (Her yıl için ödenecek ücret 100-150 TL)
2. Blog siteleri kullanılarak site üzerinden blog açılır. (Sınırlı özelliklerle ücretsiz)

1. numarayı kullanmak istiyorsanız WordPress.org programını kullanmanız gerekir. Sınırsız özellikler olduğu için ben 1 numarayı tercih ettim. Size de bunu tavsiye ederim.

2. numarayı kullanarak yapacağınız kişisel blog sitesi ücretsizdir ancak sınırlı özellikleri vardır.
a. Yazdığınız yazılardan para kazanmanız oldukça zor olur.
b. Blog sitenizin istediğiniz yerine reklam koyamazsınız.
c. Hatta bir çoğunda servis sağlayıcıların kendi koyduğu reklamlar yayınlanır.
ç. Sitenizin URL yapısında servis sağlayıcıların marka isimleri görünür. Bu markaları kaldırmak için ücret ödersiniz. Örnek URL yapısı;

Örnek 1: https://wpsitekur.wordpress.com
Örnek 2: https://wpsitekur.blogspot.com

✅ WordPress blog açmak istiyorum, mantıklı mı?

Bu yazıdaki blog siteleri içinde, WordPress blog açmak isteyenler için kullanılacak en mantıklı sitedir. WordPress.com’un yönetimi kolaydır ve kısa sürede bir site oluşturmanıza yardımcı olur.

Diğer ücretsiz blog siteleri gibi, WordPress.com’un da sınırlı özellikleri vardır. Özelliklerinin kilidini açmak için bir ücret ödemeniz gerekiyor.

İyi bir blog açmak istiyorum derseniz, hiç böyle sınırlı özelliklerle uğraşmayın. Buradaki ücretsiz blog sitelerini kullanmak yerine direk WordPress.org tarafından sunulan sınırsız özellikleri kullanmanızı tavsiye ederim.

✅ Blog nasıl yazılır?

Blog Nasıl Yazılır (Editör Ekran Görüntüsü)

Birinci anlam: Blog, blog olarak yazılır.

İkinci anlam: Blog yazmak için öncelikle blog sitenizi yukarıda belirttiğim hizmetlerden birini kullanarak oluşturmuş olmanız gerekir. Daha sonrasında yazıların yazıldığı editör alanına girerek istediğiniz bir konuda yazmaya başlayabilirsiniz.

Benim WordPress.org ile oluşturduğum sizin bu yazıları okuduğunuz WPSiteKur.com’un editör’ü hemen yukarıda görünen resimde görüldüğü gibidir.

✅ Blog yazarı ne demek?

Blog Yazarı Ne Demek (Bloglarda yazarlık yapan kişidir.)

Blog yazarı, internetteki web sayfalarında yazı yazan kişidir.

✅ Blog ismi nasıl olmalı?

Blog ismi, akılda kalıcı, daha sonradan hatırlanması kolay olmalıdır.
– 15 karakterden kısa olsun.
– Mümkün olduğunca .com alan adı uzantılı domain alın.
– Blog ismi içinde sayı ve semboller olmasın.
– Sade ve öz olsun.
– Anahtar kelimenizi içinde barındırsın.
– Türkçe karakter kullanmayın.

Örneğin isminizin Ayşe olduğunu varsayalım ve zayıflama blog sitesi açacacağınızı düşünelim;

Blog ismi: zayıfayse.com ya da fitayse.com olabilir.

✅ En iyi blog siteleri (ücretli ve ücretsiz)?

1. WordPress .com (Sınırlı özelliklerle ücretsiz)
2. Blogger .com (Google Blogspot Servisi sınırlı özelliklerle ücretsiz)
3. Wix .com (Temel paket ücretsiz)
4. Tumblr .com (Ücretsiz)
5. Weebly .com (Temel kullanım ücretsiz)
6. Medium .com (Reklamlı erişim ücretsiz)
7. Site123 .com (Temel paket ücretsiz)
8. GoDaddy Hazır Site Oluşturucu (Temel paket ücretsiz)
9. Hostinger (Ücretli)

✅ Hangi blog sitesi daha iyi

– Profesyonel blog oluşturmak için WordPress.org sitesini kullanın.
.org uzantılı sitesi hem sınırsız özellikler sunar hem de fiyatı çok uygundur. Yıllık fiyat 100 – 150 TL arasındadır.

– Hiç ücret ödemek istemiyorsanız, kısıtlı özellikler sunan WordPress.com sitesini kullanın.
.com uzantılı site diğer ücretsiz blog sitelerinden daha iyidir. Çünkü kullanıcı dostudur ve kolay içerik oluşturulur.

Blog ismi belirlemek için domain sorgulama sayfasını ziyaret edin. Kişisel blog açmak için kullanabileceğiniz en iyi blog siteleri yazımı beğendiyseniz, lütfen paylaşmayı unutmayın. Teşekkürler.

2 YORUM

  1. Blog açma konusunda iyi hazırlanmış bir rehber olmuş. Teşekkür ederim. Öneri olarak alın lütfen: Yazıyı biraz daha kısaltama mısınız? Çok uzun olmuş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz