Ana Sayfa Buradan Başlayın Blog Açmak: Blog Nasıl Açılır? Site Kurulumu 2021

Blog Açmak: Blog Nasıl Açılır? Site Kurulumu 2021

[daha iyi hizmet vermek için yazıyı güncelliyorum. Ben yazıyı güncelleyene kadar şuradaki blog nasıl açılır yazısını rehber edinebilirsiniz…]

Blog nasıl açılır (sıfırdan blog sitesi kurulumunu) öğrenmek ister misiniz?

Benim adım Ahmet. Uzun süredir blog yazarlığı yapıyorum ve bu işi gerçekten severek yapıyorum. İnternetteki ilk işimi blog yazarak buldum.

Siz de nasıl blog açılır nasıl para kazanılır sorularınızın cevabını burada bulacaksınız.

Bu konularda biraz tecrübem var. Size deneyimlerimi aktarmak istiyorum çünkü blog yazmak birçok insanın düşündüğü kadar zor değil.

Not 1: Bu rehber, toplam 5542 kelimedir ve 20 dakikada okunabilir. Belki 20 dakika okuma süresi size çok gelebilir ancak burada yeni başlayan bir bloggerın bilmesi gereken her şey var.

Aşağıda GoDaddy hosting firmasını kullanarak tek tıkla blog kurulumunu göstereceğim. O meşhur 5 dk.lık kurulumun olduğu yerden bahsediyorum.

Not 2: Bu rehber hakkında aklınıza takılan soruları İletişim sayfasından bana sorabilirsiniz.

Eğer siz de;

Bir blog nasıl açılır? Kişisel bir blog açmak istiyorum ancak bu işe nereden başlayacağımı bilmiyorum. Bir blog kurmak için çok uğraştım ancak yapamadım.“…

…”artık blog açarak para kazanmak istiyorum” diyorsanız doğru yere hoş geldiniz.

Yaşınız ister 10 olsun ister 60 olsun fark etmez. Adamlar öyle bir İçerik Yönetim Sistemi yapmış ki isteyen herkes internette blog sitesi açabilir.

Ayrıca, yazılım ve kodlama bilgisine ihtiyacınız duymuyorsunuz. Blog açmak evinizdeki lambaları açıp kapatmak kadar kolay. İşte böyle siz de kendi kişisel blog adresinizi kolayca oluşturabileceksiniz.

Blog açmak, yazmak veya blogdan para kazanmak yeni aldığınız telefonun özelliklerini keşfetmek gibi bir şeydir. Kurcalayarak, deneme yanılma ile neyin nerede olduğunu kolayca öğrenebiliyorsunuz.

Not 3: “Blog nasıl açılır” adımlarına geçmeden önce ön bilgi vermek istiyorum. Sonra blog sayfası açmak için yapmanız gereken tek şey: Adımları izlemek!

Blog Açmak İstiyorum Kısaca Bilgi Ver

Blog açmak için kullanacağımız yazılımın adı: WordPress (detaylar aşağıda).

Bunları geç “ben hemen WordPress blog açmak istiyorum” dediğinizi duyar gibiyim.

Ancak müsadeniz olursa konuya giriş yapmadan önce birkaç konuya değinmek istiyorum.

Blog açmak için en iyi site kurma yazılımı veya platformu hangisi?

SimilarTech analiz aracına göre blog açmak için kullanılan en popüler yazılım veya platformu WordPress’tir. İki adet WordPress sürümü var.

 1. WordPress.org (WP.org)
 2. WordPress.com (WP.com)

Diğer siteler için web site kurma programı veya blog açma siteleri başlıklı yazılarımı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretli ve ücretsiz arasında ne fark var?

Ücretli blog açmak (profesyonel sınırsız özellikler);

 • Sınırsız özelliklerden yararlanmak için kullanırız.
 • Profesyonel blog açmak için WP.org’u kullanabilirsiniz.
 • WP.org’un kurulum dosyaları tamamen ücretsizdir.
 • Ücretli denmesinin nedeni şu: Domain ve Hosting için ücret ödenir. Bu ikisi blog kurmak için olmazsa olmaz adımlardandır.
 • Yıllık fiyat 100-150 TL arasında olur.
 • Blog sitesi tamamen sizin olacak.
 • Blogunuzda istediğiniz tüm değişikleri yapma hakkına sahipsiniz ve istediğiniz yere reklam koyabilir, gelir elde edebilirsiniz.

Ücretsiz blog açmak (sınırlı özellikler);

 • Google gibi ücretsiz blog açma sitelerini (blogger.com, wordpress.com medium.com vb.) kullanırsanız blog sitenizi ücretsiz oluşturabilirsiniz.
 • Açacağınız blog siteleri için yıllık veya aylık ödemeniz olmaz! (Ancak bu sınırlı kullanım içindir)
 • Alan adı (blog ismi) size ait olmaz ancak ücretini öderseniz o olur. Kullandığınız site adının önünde markaların reklamı yapılacaktır. Örneğin; https://wpsitekur.blogspot.com/, https://wpsitekur.wordpress.com/ Bu nedenle; reklamları kaldırmak, özelliklerini arttırmak için belirli bir ücret ödeyeceksiniz.
 • Son olarak kural ihlali yaptığınızda blogunuz silinebilir.

Neden WordPress.org?

Bu kadar insan kullanıyorsa bir bildiği vardır değil mi?

 • WordPress, arama motorlarının kurallarına göre programlanmıştır (SEO uyumlu).
 • Türkçe diline çevrildiği için kurulum adımlarında Türkçe talimatlar bulunur. (Umarım, bu madde “blog nasıl açılır Türkçe” diyenlere cevap olmuştur)
 • Tamamen Türkçe olan menüler ve arayüzler kullanımı kolaylaştırır.
 • Kodlama bilginiz varsa, istediğiniz yerinde düzenleme yapabilir, hatta yaptığınız düzenlemeyi satabilirsiniz.
 • 7.500’den fazla ücretsiz WordPress teması vardır.
 • 50.000’den fazla ücretsiz WordPress eklentisi vardır. Diyelim ki blogunuzda WhatsApp eklentisini kullanmak istiyorsunuz. Ne yapacaksınız? Eklentilerin olduğu yere gidip WhatsApp eklentisini indirip yükleyebilirsiniz.

Detaylı bilgi için WordPress nedir ve WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farklar başlıklı yazıma tıklayabilirsiniz.

İnternette blog nasıl açılır ne yapmak gerekiyor?

Her şeyde olduğu gibi internette blog açmak içinde “gereken malzemeler” vardır.

Nasıl ki yemek yaparken malzemeleri önce hazırlıyoruz. Ona göre yemek çıkartıyoruz. Aynı şekilde blog açmak için de malzemeleri bilmemiz gerekir.

İşte;

İnternet üzerinde bilgisayardan (PC) veya telefondan profesyonel blog açmak için yapılması gerekenler:

 • Blog adresi (Domain) belirlemek ve almak: Blog açmak için ilk önce site isimi belirlememiz lazım. Yıllık domain fiyatları firmadan firmaya değişir.
 • Hosting hizmeti almak: Blog sitenizdeki kurulum dosyalarını, fotoğrafları, pdf’leri vb. verileri barındırmak için kullanacağımız hosting firmaları tarafından sunulan bir hizmettir. Domaini ve hostingi ayrı veya aynı firmalardan alabiliriz. Aynı firmadan alınması yönetmek açısından kolay olur. İlk ikisi aynı adımda alınabilir.
 • Blog kurulumu için kullanılan yazılım / program: WordPress. Blog sitesi yapmak için kullanacağımız WordPress yazılımının kurulum dosyaları ücretsizdir.
 • Tema: Sitenin dış görünüşünü belirleyen şablondur. Temayı kullanarak her tür web siteyi oluşturabiliriz. Sonrasında blog yazısı yazmaya başlayabilirsiniz.

Blog açmak paralı mı (blog açma maliyeti ne kadar)?

Blog sitesi açmak hem ücretli hem de ücretsizdir. Bunu sizin vereceğiniz karar belirleyecek.

Nasıl yani?

 • Ücretli (paralı) blog sitesi açmak: Blog açma maliyeti yıllık 100-150 Türk Lirası arasındadır. Blog açmaktan amacınız para kazanmak mı? O zaman kaz gelecek yerden tavuğu esirgemeyin. Bu Cevid-19 pandemisi döneminde evde yazarak para kazanmayı kim istemez? Üstelik sizin gibi değerli takipçilerime, uygun fiyatlara site oluşturmak için indirim kodları temin etmeye çalışıyorum. Bu fırsatı kaçırmayın.
 • Ücretsiz blog sitesi açmak: Amacınız sadece internette yazı yazmaksa yani sadece web sitesinde günlük tutmak istiyorsanız veya para kazanmak gibi bir niyetiniz yoksa ücretsiz blog açmayı tercih edebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için blog açma siteleri seçiminde dikkat edilmesi gerekenler yazımı okuyabilirsiniz.

Blog nasıl yazılır?

Blog yazısı yazmak için öncelikle blog açmak gerektiğini biliyorsunuz. Peki blog nasıl yazılır?

 • Blog sitesini yönettiğiniz menü alanına girin.
 • Yeni ekle” butonuna tıklayın.
 • İstediğiniz içeriği resimlerle yazmaya başlayın.
 • Yazınızı bitirince yayınlayın ve sevdiklerinizle paylaşın.
 • Yazdığınız yazıların arama motorları tarafından bulunması için SEO kurallarına uygun hareket edin. Bunun için WordPress SEO eklentilerini kullanabilirsiniz.

Neden blog sayfası açmalısınız?

Neden blog açmalısınız?

 1. Blog açarak internetten her türlü para kazanabilirsiniz.
 2. Blog sitesi ile Google Adsense reklamlarından gelir elde edebilirsiniz.
 3. Özel reklam (sponsor) alabilirsiniz.
 4. İçeriklere satış ortaklığı (affiliate) bağlantıları koyabilirsiniz.
 5. Blogunuzda dijital ürünler satabilirsiniz (e-kitap, çevrim içi kurslar, resim, video).
 6. Backlink anlaşması yapabilirsiniz. (Başka bir siteye link vermek)
 7. Yeteneklerinizi tanıtabilir veya satabilirsiniz (Infografiler, yaptığınız sanat eserleri vs.)
 8. Düşüncelerinizi ve fikirlerinizi insanlara aktarabilirsiniz.
 9. Blog yazmanın verdiği zevki tadabilirsiniz.
 10. Dünyaya bir hatıra bırakabilirsiniz.
 11. Ürün veya hizmet incelemesi yapabilirsiniz. (Araştırmalara göre internetten alışverişin zirve yaptığı günümüzde, kullanıcıların %63’ü ürün incelemelerine bakarak alışveriş yapıyor.)

Blog açmak para kazandırır mı?

İnternet üzerinde blog açmak para kazandır mı? Evet, bunun birçok örneği var.

WordPress, tüm platformlarla kolayca entegre olabilir. Google Adsense gibi reklamcılık kanallarından para kazanmak için en iyi yazılımlardan biridir.

İnternet, online dünyada yeni iş fırsatları yarattı. Bugün yabancı ülkelerde web sitesinden para kazananların sayısı muazzam düzeyde arttı. Ülkemizde de bu durum giderek yaygınlaşıyor.

Size tanıdığım birinin Google Adsense gelirini paylaşayım. Resimde gördüğünüz üzere günlük kazanç yaklaşık 400 TL, aylık kazanç ise yaklaşık 14 bin TL civarında.

Blog ile web sitesi arasındaki farklar

En çok karıştırılan şeylerden biri de blog ile web sitesinin ne olduğudur. Dilerseniz öncelikle blog kelimesinin ne demek olduğuna bakalım:

Daha önce blog, İnternet’te paylaşılan ve düzenli olarak güncellenen web siteleri anlamına geliyordu. Ancak, bugün blog hem yazarak para kazandıran hem de e-ticaretin bel kemiği olan bir kavram haline geldi.

Buna ek olarak, blog kelimesi 1990’ların başından beri kullanılan Weblog kelimesinin kısaltmasıdır. Ayrıntılı bilgi için blog nedir başlıklı postumu inceleyebilirsiniz.

Her tür siteye web sitesi denilebilir. Blog ile web sitesi arasında bazı farklılıklar vardır. Bunların en en temeli; blogun her zaman güncellenmesidir.

Hangi WordPress blog temasını kullanmalısınız

Kişisel sitenizde herhangi bir ücretli veya ücretsiz WordPress blog temalarından birini kullanabilirsiniz. Bu tamamen kişisel bir tercihtir, sizin zevkinize veya blogunuzda olmasını istediğiniz tema özelliğine göre değişir.

Blog sitenizde kullanacağınız tema elbiseniz gibidir. Elbisenizi değiştirdiğinizde görüntü ve işlevi (kışlık yazlık vb.) değişir, dolayısıyla temayı değiştirdiğinizde görüntü ve işlev de (slayder, widgetlar, güncellemeler vb.) değişecektir.

Blog oluşturduktan sonra karar vermenize yardımcı olacak WordPress blog temaları yazımı inceleyebilirsiniz.

WordPress ile Blog Nasıl Açılır [Resimlerle Adım Adım Rehber ⚙️]

[Daha iyi hizmet vermek için Blog Açma Yazısını Güncelliyorum. Saygılar]

 • Adım #1: Blog açmak için önce alanında uzman olduğunuz niş blog seçimini yapın
 • Adım #2: Site adını (domain) ve size uyan hosting hizmetini seçin
 • Adım #3: Blog platformu seçin: WordPress
 • Adım #4: Blog oluşturma için WordPress kurulumunu başlatın
 • Adım #5: Tasarım için güzel bir blog teması seçin ve yükleyin
 • Adım #6: İlk yazınızı (içeriğinizi) yazın, yayınlayın ve paylaşın
 • Adım #7: Blog yazınızı SEO için optimize edin

Aslında blog yukarıdaki üç adımı tamamlayınca açılmış olur.

1. Domain ve hosting alın.
2. Blog kurulumu için WordPress’i çalıştırın (bu aşamada blog kurulumu tamamlanmış oluyor).
3. İlk yazınızı kişisel blogunuza yazın ve yayınlayın.

İlk Blog Yazısı Yazmak

İlk blog yazımızı artık yazalım. Peki blog yazısı nasıl yazılır. Yazı yazma alanına, sol yanda bulunan siyah ana menüdeki “Yazılar » Yazı ekle” alanından ulaşabilirsiniz.

Bu bölümde, yazı yazıyoruz. Şu anda okuduğunuz bu yazılarda o yerden yazıldı. Kimisi bu yazılara blog postu, kimisi gönderi kimisi de blog yazısı demektedir. Hepsi aynı kavramı anlatmak için kullanılmaktadır. Siz de dilediğiniz ifadeyi kullanabilirsiniz.

İlk blog yazısını yazmak için WordPress panelinde bulunan Yazılar » Yeni Ekle düğmesine tıklıyoruz.

İlk blog post’unuzu yazabileceğiniz bir editör alanı göreceksiniz. Bir adet gönderi oluşturunca tüm ayarlarına hakim olabileceksiniz. Bu editör bir kelime işlemci’dir. Microsoft Office Word dokümanı kullandıysanız bilirsiniz. Onun gibi yazı yazmak amacıyla tasarlanmıştır.

İstediğiniz blog postu’nu kolayca oluşturabilirsiniz. Blog post’unu bitirdikten sonra, nasıl göründüğünü öğrenmek için “Ön izleme” ikonuna basmanız yeterli olacaktır.

Blog okumak için gelen ziyaretçilerinizin gözünden baktınız: “ooo on numara beş yıldız olmuş” dediyseniz artık tamamdır. İlk blog gönderinizi dünyaya duyurmak için sağ üst köşedeki mavi “Yayımla…” düğmesine gönül rahatlığı ile basabilirsiniz.

Blog yazarak nasıl para kazanılır? 💰

Blogunuzu açtıktan sonra internetten para kazanma yollarını arıyacaksınız. Özetle nasıl para kazanılır:

 1. Banner satışları yani sponsorlu yayınlardan para kazanabilirsiniz.
 2. Sitenizi Google Adsense’ye veya diğer reklam ağlarına ekleyerek gelir elde edebilirsiniz.
 3. Düşüncelerinizi satarak para kazanabilirsiniz.
 4. Ürün satışı yaparak blogunuzdan para kazanabilirsiniz…

SSS

Blog nasıl açılır ile ilgili Sık Sorulan Sorular (SSS).

✅ Blog veya kişisel blog ne demek?

Blog, internetteki web sayfalarında konuşma tarzında yazı yazdığımız web siteleridir. Bu sitelerden para kazanabilirsiniz veya hobi olarak günlük tutabilirsiniz. Dört genel blog türü vardır. Bunlardan biri kişisel blogtur. Bireyler tarafından kullanılan bloga kişisel blog denir. Bunları blog nedir yazımda detaylı olarak açıkladım.

Genel Blog Türleri:
– Kişisel
– Temasal
– Topluluk
– Kurumsal

Özel Blog Türleri:
– WordPress
– Niş
– Micro
– Video
– Vlog
– Facebook
– Instagram 
– Studyblr 

⚙️ Blog nasıl açılır, nasıl kurulur veya oluşturulur?

Blog açmak için izlenecek adımlar:

– Belirlediğiniz alan adını (blog ismini veya domaini) alın.
– Web barındırma (hosting) hizmeti alın.
– Otomatik kurulum için cpanel alanındaki WordPress uygulamasını çalıştırın.
– Veya manul blog açmak için WP.org’dan kurulum için gerekli dosyaları indirin ve hosting içinde kurulumu yapın.
– Son adımda; blog sitesi için blog temasını yükleyin. Hangi siteyi yapmak istiyorsanız (ister blog sitesi ister e ticaret sitesi farketmez) temayı kullanın. Tema istediğiniz site modelini yapmanıza olanak sağlar.
– İşlemler tamam. Yazı yazmaya başlayabilirsiniz.

Blog oluşturma adımlarını yazı içinde detaylı olarak anlatmıştım.

🥰 Blog yazarı ne demek?

Blog yazarı: bloglarda içerik üreten kişidir. Türkçe adı: Blogcu veya İngilizce adı: Blogger. Blog yazısı ise blogunuzda yazıp paylaştığınız makalelerdir.

✍️ Blog nasıl yazılır?

Yeni oluşturduğunuz sitede blog nasıl yazılır:

– Blogunuza girin. (blogisminiz.com/wp-admin)
– Açılan sol menüde “Yazılar”a yıklayın.
– “Yeni ekle” butonuna tıklayın.
– Yazı yazılacak alana içeriğinizi yazın.
– Ardından sağ üst köşeden “Yayımla” buyonuna tıklayın.

Yazı yayınlandıktan sonra anında yazınız görünmeyecek. Google gibi arama motorlarının gelip taramasını ve ardından dizinlerine eklemesini bekleyeceksiniz. Ya da Google Search Console’u kullanarak kendiniz dizine ekleyebilirsiniz.

📋 Blog nasıl kullanılır?

En kolay kısım blog sitesinin nasıl kullanılacağı kısımdır. İnanın biraz meraklı olan biri yarın saatte her şeyini öğrenir. Bu iş telefon kullanmaya benzer.

blognasilacilir.com/wp-admin adresinden panelinize giriş yapın. Sonra aşağıdakileri göreceksiniz.

1. Başkangıç: Buradan WordPress sitenizin genel sağlığını görebilirsiniz. Bir bakışta: Kaç yazı, yorum, veya sayfa olduğunu; sitenizdeki ziyaretçi sayılarına ait istatistikleri görebilirsiniz.
2. Güncellemeler: WordPress’in kendisini, temalarını veya eklentilerini buradan güncelleyebilirsiniz.
3. Newspaper: Yani temanızın ismi. Benim temanın adı Newspaper. Hangi temayı kullanacaksanız burada onun özellikleri ve menü alanları var.
4. Yazılar: Meşhur yazılarınız burada olacak. Yazı yazma yerine de kategorilere de etiketlere de buradan ulaşacaksınız.
5. Ortam veya (Kütüphane): Dokümanları buradan eklersiniz. Yükleyeceğiniz tüm dokümanlar burada bulunur. Fotograflar, videolar, PDF’ler vb. hepsi.
6. Sayfalar: Kolay kolay değişiklik yapmayacağınız metinlerin olduğu yere sayfa denir. İşte o sayfalar burada bulunur. Örneğin: Gizlikik Sözleşmesi, Hakkımda, İletişim sayfası vb.
7. Yorumlar: Güzel geri dönüşleri veya eleştirileri aldığınız yer burasıdır. İnsanların yorumlarını onaylamak veya onaylamamak, değiştirmek veya silmek tamamen sizin inisiyatifinizdedir.
8. Görünüm: Yüklü olan temanızı özelleştirmek için bu alanı kullanabilirsiniz. Burada Temalar, Özelleştirme, Bileşenler, Menüler veya Tema Düzenleyici vardır.
9. Eklentiler: Eklentileri eklemek, düzenlemek, kaldırmak veya silmek için kullanılan bir buyondur. Çeşit çeşit eklentilerin olduğu dünyaya buradan yolculuk yaparsınız. Makyaj blogunuz için aklınıza ne geliyor? Whatsap eklentisi mi? İşte onları burada yazarak blogunuza kolayca ekleyebilirsiniz.
10. Kullanıcılar: Sitenize kaydolan hayran kitlenizi buradan yönetirsiniz.
11. Araçlar: Sitenizin sağlığını, verilerini içe dışa aktarma işlemlerini burada yapabilirsiniz.
12. Ayarlar: Genel, Yazma, Okuma, Tartışma, Ortam, Kalıcı Bağlantılar (URL), Gizlilik ve diğer ayarlamaları burada yapabilirsiniz.

👩‍💻 WordPress yazılımıyla hangi siteler kurulur?

Sıfırdan kişisel blog sitesi
– Köy
– Tatil
– Otel
– Spor
– Oyun
– İşyeri
– Esnaf
– Haber
– Forum
– Doktor
– Avukat
– Dernek
– Eğlence
– Fotoğraf
– Portfolyo
– Freelance
– Yiyecek & İçecek
– .com’lu veya .net’li siteler
– Tek sayfalı veya kurumsal siteler
– İngilizce kurs, tüm dil veya eğitim siteleri
– E-Ticaret, sahibinden alışveriş veya satış…

Blog açmadan önce merakınızı gidermeniz istiyorsanız size ücretsiz blog yazarlığı teklifinde bulunuyorum. Bunun için iletişim sayfasından bana yazabilirsiniz.

Yorum Yok

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version