Blog Yazarak ₺14.000 Para Kazanmak

0
1828

Blogdan para kazanmak mümkün mü veya blog yazarak para kazanmak istiyorum diyorsanız 2021 yılında size bir siteden nasıl yazı yazarak ayda ₺14.000 gelir elde edilebilir göstereyim. Biz yaptık oldu. Siz de kendi kişisel sitenizden blog yazarak para kazanabilirsiniz. 🤑

Blog yazarak para kazanan varmı? Var. Hiç bir şey bilmeseniz bile para kazanmak elbette mümkün. 💪 Şimdi size blog yazarak nasıl para kazanılır adım adım anlatayım:

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak ayda 14.000 TL para kazanmak.

Öncelikle size blog yazarak para kazandığımız konuyu ardından hangi kanal aracılığıyla kazandığımızı belirteyim.

 • Konu: Güzellik
 • Gelir Kapısı: Google AdSense (Reklam)
 • Kazanç için geçen süre: Site 2. yıldan sonra kazandırmaya başladı (Şu an 4. yaşında)
 • Aylık blog yazarak kazanılan para: 14000 TL
 • Sitede geçirilen haftalık çalışma saati: 30 saat

En aşağıda başka yollarla blog yazıp nasıl para kazanılır onları da açıkladım.

Buyurun başlayalım!

Blog Yazmak İçin Niş Bir Konu Seçtik

İyi Bir Gelir Elde Etmek İçin Nİş Konu Seçimi

Blog sitesinde yazılacak özel bir konu belirledik. Buna niş blog veya niş yazı deniliyor.

Niş bir alan derledik çünkü gazeteciler ve haber siteleri her konuda yazı yazıyor. Onların önüne geçmek zor. Ancak yalnızca bir konuya odaklanarak geçebilirsiniz…

Sizce de öyle değil mi?

Ne arasanız haber siteleri en üstte görünüyor. Bu yüzden arama motorlarında (Google, Yandex, Bing vb.) onların önüne geçebilmek için sadece belli bir konuya odaklanmak gerekiyor.

Hatta son zamanlarda kulağına giden şikayetler üzerine Google, arama kalitesini artırmak amacıyla buna bir önlem olarak algoritmasını güncellendi ve EAT’ı (⚠️ Uyarı: Boyut 17MB’dir. PDF Basınca iner. Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness: Uzmanlık, Yetkinlik, Güvenilirlik) duyurdu.

Bundan en çok faydalanan ise sağlık sektörleri oldu. Öyle ki “implant”, “implant diş” gibi sağlık sektörüne ait anahtar kelimelerini arattığınızda önceden tüm haber siteleri çıkarken artık diş hastaneleri çıkmaya başladı…

Neyse

Niş konusuna tekrar dönecek olursak işte yazabileceğiniz bazı alanlarla ilgili örnekler: Fotoğrafçılık, Seyahat veya Gezi blogu, Teknoloji, Fitness, Diş hekimiyseniz diş üzerine, Kadınlar için moda…

Blog Açma Sitelerinden En İyisi WordPress.org’u Seçtik

Türliye'de blog açmak için kullanılan platformların (yazılımların) istatistikleri

Piyasada blog yazmak için kullanılacak en iyi platform hiç şüphesiz WordPress yazılımı ile oluşturulacak blog sitesidir. Diğer blog açma siteleri burada.

Şu dönemde kimse çıkıp WordPresss’ten daha iyi bir site oluşturucu var diyemez. Bu bilgiyi belgeleriyle WordPress nedir yazımda kanıtladım. Tıklayıp teyit edebilirsiniz. ✅

WordPress ile blog sitesi açmak çok kolay. Eskiden de kolaydı şimdi daha da kolay hale geldi. Eskiden WordPresss dosyaları indirilerek blog sitesi yapabiliyorduk. Son zamanlarda gelişen teknoloji sayesinde artık bu yönteme de gerek kalmadı.

Uzmanlar hosting‘i yönettiğimiz cPanel içine WordPresss Script’i koydular ki bi tıkla blog gibi siteler kurulabilsin.

Öyle adının şaşaalı durduğuna bakmayın. Bu WordPresss blogunuzu kurmak için menü içine yerleştirilen küçük bir buton. ⏹️

Domain ve Hosting Satın Aldık

Blogunuzu barındırmak için hosting adres için domain alın

Buradaki isimlerin size yabancı gelmesi gözünüzü korkutmasın. ☠️👻

Domain web sitelerine verdiğimiz isim, Hosting ise blok sitemizi oluşturacağımız yer/alan veya disk💾. Biri internette sizi bulmaları için, diğeri ise blogunuza yükleyeceğiniz fotoğraf gibi verileri tutmak için.

Bunlar yıllık olarak ücretlendirilir. Her ikisinin yıllık ortalama maliyeti 150 – 200 TL arasındadır. Bunları herhangi bir hosting firmasından temin edebilirsiniz. Ancak okuyucularıma kolaylık olması açısından hepsini en iyi hosting firmaları listesi yazısı altında topladım.

Madem yeri geldi belirtmekte fayda var📣:

 • Alacağınız domain akılda kalıcı olsun ki sonradan hatırlaması kolay olsun.
 • Hosting için; yeni başlayan birisi olacağınızdan temel özelliklerin blog sitenize yeteceğini bilin.

Para Kazanmak İçin Blog Kurulumu Yaptık

Para Kazanmak İçin Blog Kurulumu Yapın

Belki duyanlar vardır. İşte o meşhur 5 dakikalık ⌛ kurulum burada gerçekleşiyor. Ancak o kadar da sürmüyor. Hosting içindeki menüde o script kurulum butonuna basmanız ile 2 dakika sonra blogunuzun karşınıza çıkması bir oluyor.

Sonra blog sitenize https://siteisminiz.com/wp-admin adresinden erişebileceksiniz.

Ücretli (Premium) WordPress Blog Teması Seçtik

Ücretli (Premium) WordPress Blog Teması

Biz ücretli bir blog teması seçtik. Adı Newspaper.

Burada siz ücretli veya ücretsiz herhangi bir temayı seçebilirsiniz. Bu tema web sitenizin dış görünüşünü ve işlevlerini oluşturur. Mesela youtuber Barış Özcan, kişisel web sitesinde Twenty Twenty adında ücretsiz bir tasarım kullanılıyor…

Her şeyde olduğu gibi tema konusunda da ücretli bir tema ücretsiz bir temadan daha fazla özelliğe sahiptir.

Örneğin; daha fazla reklamları özelleştirme alanı vb. Dilerseniz WordPress blog teması başlıklı yazımdan sizde istediğiniz herhangi bir temayı belirleyip blogunuza yükleyebilirsiniz.

Blog Sitesinde Ayarlar ve Düzenlemeler Yaptık

Blog Sitesinde Ayarlamalar ve Düzenlemeler Yaptık
 • Ayarlarda SEO ayarları,
 • Yazıların hızlı açılması için Cache bellek ayarları,
 • İletişim sayfası, gizlilik sayfası ve ana sayfada düzenlemeler gerçekleştirildi.
 • Bir de kategoriyi yansıtan Logo eklendi.

Bunları hiç bilmeyen biri biraz kurcaladığında rahatlıkla yapabilir.

Niş Konular Hakkında Blog Yazıları Yazdık

blank

Biz insanlara blog yazılarıyla ulaşıyoruz.

Bu nedenle en önemli aşama burası. İnsanlar yazıları okurken reklam koyduğumuz yere geldiklerinde reklama tıklayacaklar ve böylece biz de gelir elde etmiş; blog yazarak para kazanmış olacağız. Elbette sadece reklam alarak para kazanma yöntemleri yok. Birçok internetten para kazanma yöntemleri var…

Ancaaaaaaaaaaaaaak olay bu kadar basit değil.

Size burada hemen gaz verip blog açmanızı sağlayarak gerçekleri gözünüzden kaçırmak istemiyorum.

Şöyle bir gerçek var: ☝️

Kişisel blog sayfalarını hayata geçiren çoğu blogger, blogculuk hayatlarının ilk zamanlarda heyecanla yazdıkları yazıların sonuçlarını anında görmek isterler ancak göremeyince de maalesef hayal kırıklığına uğrarlar. Çünkü yazılar anında yukarıya çıkmaz.

Bu tamamen arama motorlarının sıralama için kullandıkları algoritmalarla ilgili. Her zaman, arama motorları, arayan kullanıcıya en iyi sonucu vermek ister. Sitelerinizi gelip ara ara tarar, kontrol ederler. Yazdığınız kategorileri anlamaya çalışırlar. Eğer kaliteli içerik yazmışsınız ve sizi değerli bulursa yazılarınızı yükseltmeye başlar. Bakın size iki tane örnek vermek istiyorum:

 • Bu yazıyı ilk yazdığımda (Eylül 2019), ilk 100 sayfa içinde bile değildi. Şimdi “blog nedir” veya “blog ne demek” anahtar kelimeleri ile Google’da arattığınızda ilk sayfada çıkıyor. Belki ileride yapacağım güncellemeler sayesinde bu yazı 1. sayfanın 1. sırasında yerini alacak.
 • Daha önce bir diş hastanesinin web sitesinde diş tedavilerine yönelik içerik oluşturmaları için bir firmaya danışmanlık yaptım. 2019 Ocak ayında başladığımız bu çalışmada Web sitesinin aylık ziyaretçi sayısı aylık 1500’den 2021 yılı itibariyle 44.000‘e çıktı. Daha 15 yazı yazdık. Yazılacak 40 konu daha var. Bu sağlık olduğu için ve doktorlar hep dolu olduğu için yavaş ilerlediğini farketmişsinizdir. Ancak sizinkinin daha hızlı olacağından şüphem yok. 👍 Aylık ziyaretçi sayısını gösteren grafik bu diş hastanesine ait. Demek istediğim oraya bir günde çıkılmıyor. Ama azmin elinden de bir şey kurtulmuyor. Kaynak: SEMrushSEO blog yazısı ile Google sıralamasında 1500 ziyaretçiden 44.000 ziyaretçiye çıktığını gösteren grafik

Gelir Elde Etmek İçin Google AdSense’ye Başvurduk

blank

Reklamlardan para kazanmak için Google AdSense başvuruldu.

Bunun alternatifleri de var ancak şimdilik en iyisi bu. Reklama başvururken belirli ve standart bir yazı sayısı yok. Kimi 10 olunca başvuruyor kimi 50 olunca.

Google’ın yetkilileri websitenize geliyor inceliyor eğer uygun görürse size reklam anlaşmasının uygun olduğunu belirten bir posta gönderiyor.. Daha sonra reklam bağlantılarını, reklam alanlarına yerleştiriyorsunuz. Orada hangi reklamların çıkacağına Google karar veriyor. Bunu da arama yapan kullanıcılara göre belirliyor. Yani onlar ne aratırsa ona göre..

Sonra hitap ettiğiniz kitle, reklamlara tıkladıkça elde edilen gelirin 68’ini Google size veriyor, gerisini kendi alıyor. Ayrıntılı bilgileri AdSense gelir paylaşımı linkinden öğrenebilirsiniz.

Başvuruyu Google AdSense başlangıç yerinden yapabilirsiniz.

Merak edilen bir şey daha var: Birçok kişi “bir tıklama başına reklamdan ne kadar kazanırım” diye soruyor.

Bunun net bir cevabı yok kimi reklam 1₺ kimi reklam 5.000₺ kazandırabilir. Ancak fikir edinmeniz açısından şöyle bir örnek vereyim.

Ayakkabı kelimesini herkes bilir. Bu kelimenin Google üzerinde aylık tahmini aratması 246000 (Volumen). Reklam başına tıklama maliyeti (CPC) ise 1,43₺. Bu sadece bununla sınırlı değil. Arama motorlarında milyonlarca kelime aratılıyor. (Siz de merak ettiğiniz anahtar kelimeleri Ubersuggest kaynağında sorgulatabilirsiniz.)

Birinin ayakkabı kelimesini aradığını düşünelim. Şimdi bunun gibi sorguları herkes yapar ve herhangi bir şey aradığında karşınıza o aradığınız şeyin reklamı çıkar. Bunlar çerez denilen arama geçmişinden yola çıkılarak gösterilir.

Google AdSense ile anlaşıp sözleşmeyi Google’la yaptığınız için web sitenizdeki reklamlar Google tarafından gösterilmeye başlanır. Dolayısıyla eğer okur, ayakkabı reklamlarına tıklarsa 1,43 TL’nin %68’i size kalır. Ayakkabı kelimesi için tahmini Google adsense reklam geliri 1,46₺

Zamanla Blog Yazılarıdan Kazanç Sağladık

Zamanla Blog Yazılarından Kazanç Sağladık

Sonuç olarak yukarıdaki adımları izleyerek blog yazarak 14.000₺ para kazandık.

Resimde geliri görünen site 2. yılından sonra para kazandırmaya başladı. 4 yıllık bir serüvenden sonra aylık 14.000 TL civarında gelir elde edilmeye başlandı. Artık biz uyurken o bizim adımıza çalışacak. 💵💸 Böylece, kazandığınız paralarla blog yazmak ne demek zamanla çok daha iyi anlayacaksınız.

Ne yaparsanız yapın yaptığınız şeye değer verin, ilgi gösterin ve sonuna kadar devam ettirin. İnsanlar yazılarınızdaki kaliteyi fark ettiğinde sitenizde daha fazla zaman geçirecek ve bunu algılayan arama motorları kaliteli bir içeriğe sahip oluşturduğunuzu değerlendirdiğinde yazılarınızı SERP’lerin tepesinde göstermeye başlayacaktır.

Anlattıklarım size zor gibi gelebilir ancak bir de olaya ters mantıkla yaklaşın: Hangi iş kolay ki? Başkasının yaptığını siz niye yapamayasınız?

Olur bu iş, blog nasıl oluşturulur link ver” diyorsanız buyurun: 🔗 blog nasıl açılır.

Siz de anlattıklarımı uygulayın blog yazmak nasıl para kazandırır görün.

SSS – İnternetten blog yazarak para kazanma hakkında Sık Sorulan Sorular

Blog nedir?

blog nedir

Blog, kişilerin veya kurumların düşünce veya görüşlerini internet üzerinde yazdıkları web siteleridir. Detaylar için blog nedir yazımı okuyun.

Kişisel blog ne demek?

Kişisel blogun aslında normal blogdan farkı yoktur. Adı üzerinde kişilerin şahıslarına ait olan bir blog sitesidir.

Blog açmak ne demek?

Blog açmak; para kazanmak veya kişisel düşünceler yazmak amacıyla ücretli veya ücretsiz platformlar aracılığı ile oluşturulan bloglardır. Amaç blog sitesi açarak ve bu sitede yazı yazarak para kazanmaktır.

Blog nasıl açılır?

İnternette online yazarak para kazanmak isteyen birçok kişinin merak ettiği sorulardan bir de blog nasıl açılır?

Blog açmak için Türkiye’de en çok kullanılanlan servislerden WordPress, Blogger, Tumblr gibi siteleri kullanabilirsiniz.

Blog nasıl yazılır?

Blog yazmak için ücretli veya ücretsiz servisleri kullanarak kurduğunuz bir blog sitenizin olması gerekir.

WordPress kullanılarak blog yazmak için blog site paneli menüsünden Yazılar » Yazı Ekle butonuna tıklayarak editörü açabilir ve yazı yazmaya başlayabilirsiniz.

Detaylar için blog yazısı yazmak başlıklı yazıma tıklayabilirsiniz.

Blog yazarak nasıl para kazanılır?

– Görüntülü reklamlar
– Sponsorlu içerik
– Ürün ve hizmet incelemeleri
– Satış/Gelir ortaklığı (affiliate marketing)
– Ürün ve hizmet satışı.
– İçerik pazarlama
Backlink satmak
– Blogunuzu satarak para kazanmak

Daha fazla bilgiyi internetten para kazanma yolları başlıklı yazımdan edinebilirsiniz.

Blog yazarak ne kadar para kazanılır?

Blog yazarak para kazanmanın alt veya üst sınırı yok.

Yurt dışında reklamlara verilen tıklama başı maliyetleri yüksek olduğu için orada kazançlar daha fazla. Fakat Türkiye’de de son zamanlarda TV reklamlarını internet reklamları geçmeye başladı. Bu da gelecek yıllarda blogdan para kazanmak isteyenlerin duymak isteyeceği güzel bir haber.

Blog yazarak para kazanılır mı?

Biz burada 14.000 Türk Lirası değerinde kazandığımızı paylaştık siz daha fazlasını yapabilirsiniz. 💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz