Blogger Ne Demek – Blogcu Diye Kime Denir – TDK

0
1286

Blogger ne demek: Blogger, blog işleri ile uğraşan, İnternet’te günlük tutan veya İnternet üzerinde açılmış online sayfalarda blog yazarlığı yapan kişiye denilmektedir. Henüz TDK’da blogger kelimesinin veya Türkçe karşılığı olan blogcu kelimesinin tanımlaması bulunmamaktadır.

Bloggerlar ne iş yaparlar

Blogggerlar İnternet’te açtıkları blog sayfaları için içerik üretirler. Blogger yerine blogcu, kişisel web sitesi yazarı gibi terimler de kullanılabilmektedir.

Blogger ne demek - Blogger Nasıl Olunur?
Blogger ne demek – Blogger Nasıl Olunur?

İngilizce’de aşağıdaki resimde görüldüğü üzere -er, -or, -ee, -ant, -ist gibi ekleri, fillerin sonuna getirir isek; o işi yapan, o fiili icra eden veya eylemi gerçekleştiren kişiyi ya da nesneyi elde ederiz.

Dolayısı ile resimdeki örnekte öğretmek “teach” fiiline, er “teacher” eklenince, öğretmen kelimesi oluşturulur.

Bu örneği blog içinde kullanabiliriz. Blog kelimesi “günlük tutmak”, “web günlüğü” anlamına gelmektedir.

Dolayısı ile bu işi yapan kişiye “blogger” denilmektedir. Blogger, web günlüğünü icra eden, ifa eden, yapan kişi ya da o işi yapan nesne anlamlarına gelmektedir.

 • Nasıl Blog Yazarı Olunur

  Blogger ne demek artık terim anlamını öğrendiğimize göre şimdi de teknik kısımlarına geçebilir adım adım blog nasıl açılır yazımı okuyarak kendinize kişisel web sitesi (personal blog) kurabilirsiniz.

  Blogger olmak için öncelikle bir tane kişisel web sitenizin (blog adresinizin) olması gerekir. Hemen aşağıdaki butona tıklayarak kendinize kolayca (kod bilmesine gerek kalmadan) blog sitesi oluşturabilirsiniz.

 • Ücretsiz Blog Açmak İçin Hangi Siteler Var?

  Hiç masrafa girmeden cebinizden tek kuruş çıkarmadan ücretsiz blog açmak istiyorsanız aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

  Blogger
  WordPress (.com)
  Ceotudent
  Medium
  Tumblr

  Bu işleri yapmaya başlayınca artık siz de blog yazarı veya blogger olabilirsiniz.

 • Blogger Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

  – Mereklı
  – Sabırlı
  – Azimli

  Düzenli aralıklarla yazı yazmak için zamanınızın olması yeterlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz