Blogger Ne Demek, Blogger Nasıl Olunur

0
9685

Kısaca; Blogger, blog yazan kişidir. Hem ücretli hem de ücretsiz blog yazma platformları vardır. Buralarda kendi becerilerinizi keşfedebilirsiniz.

✏ Blogger Ne Demek

Blogger Ne Demek - Bilgisayar Ekranına Bakan Bir Blogger

Blogger (blogcu); teknoloji, moda, seyahat, siyaset, sağlık vb. konularda internette web sitelerinde veya bloglarda yazarlık yapan ve içerik üreten kişilere verilen bir addır. Ayrıca Blogger.com isminde bir de web sitesi vardır ki bu da Google’a ait ücretsiz blog servisidir. Blogger.com, kodla uğraşmadan blog yazmak isteyenlerin hazır site oluşturmasına olanak sağlar.

(Blogger’ı daha iyi anlamak için blog nedir yazıma göz atın.)

🌐 İngilizce Türkçe Hali İle Blogger Nedir

Öncelikle belirtmek gerekir ki Türk Dil Kurumu’nun (TDK) sözlüğünde “blogger nedir” sorusuna hâlâ cevap yok. Hâliyle bizim Türklerde tanımlama yapmak için blogger’ı, blogcu olarak Türkçeleştirdiler.

Şimdi de blogger ne demek sorusuna İngilizce mantıkla yaklaşalım:

Blog kelimesi -er takısı alınca blogger kelimesine dönüşür

Yukarıdaki resimde görüldüğüniz üzere İngilizce’deki -er, -or, -ee, -ant, -ist gibi ekler, fillerin sonuna getirilirse işi yapan kişi veya nesne elde edilir.

Bu mantıkla;

  • Blogger: Blog kelimesine -er takısını eklediğimiz zaman blogger kelimesini elde etmiş oluruz ki bu blog işini yapan kişi anlamına gelir.
  • Blogcu: Bu da Türkçe söylemek isteyenlerin kullandığı kelimedir.

🎓 Blogger Nasıl Olunur

Blog Ne Demek: Blogger Nasıl Olunur
  • Blogger olmak için blog sitesi oluşturabilirsiniz.
  • Yazılarınızın iyi ve kaliteli olması gerekir.

Blogger olmak için önce blog sitesi oluşturun

Blogger olmak için yapmanız gereken ilk şey kendiniz için kişisel bir web sitesi (blog sitesi) açmak. Blog açmak için kullanabileceğiniz birçok blog açma sitesi var. Bu platformlardan en çok tercih edileni WordPress‘tir.

İlginç konular bulun ve akıcı yazılar oluşturun

Bir blog yazarının Google gibi arama motorları sonucunda (SERP) ilk sayfalarda görünmesi için yazma yeteneğinin iyi ve dikkat çekici olması gerekir.

Ancak konu ne kadar ilginç olursa olsun eğer içeriğiniz akıcı ve anlaşılır değilse okullar tarafından terk edilecek. Sonuç itibarıyla, Google gibi arama motorları tarafından içeriğinizin kalitesiz olduğu değerlendirildiğinde, yazınızı kimsenin görmeyeceği son sayfalara doğru -deyimi yerindeyse- postalayacaklardır. O kadar yaz heba olacak çöpe gidecektir. 🚮

👩‍💻 Blogger ne (iş) yapar

Blogger Ne Demek: Blogger ne iş yapar?

Blogger’ın blog sayfalarına içerik (resimler, yazılar veya videolar) üretir. Örnekler;

  • İçerik oluşturmak için düşünür, araştırır ve yazar. Sitelerde günlük görevleri, fikirleri, hikayeleri, fotoğrafları ve videoları kaydeder. Moda; teknoloji, seyahat ve sağlık konusunda orijinal ve ilginç içerikler (yazılar, videolar, resimler) oluşturur ve paylaşır.
  • Okuyucu kitlesini sıkmadan faydalı içerikler üretir. Bu işlemler için anahtar kelime araştırması yapar ve içeriklerinde uzun kuyruklu (3-5 kelime) anahtar kelimelere yer verir.
  • İçerik oluştururken birçok teknik bilgi kullanır. İçeriğini insanlara duyurmak için sosyal medya hesaplarını, reklamları, backlink’leri (geri bağlantılar) ve e-posta pazarlamasını kullanır.
  • Sabırlıdır ve içeriklerini sürekli güncel tutar.
  • Teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder.

Bu minvalde bakınca aslında blogger, özünde dijital pazarlama teknik ve taktiklerini kullanarak, SEO ile insanlara ulaşma sanatını icra eden kişidir.

Bu işi daha çok internetten para kazanmak isteyen kişiler veya marka bilinirliğini arttırmak isteyen firmalar yapar.

Blog ne demek için SSS

Blog Ne Demek Konusunda Sık Sorulan Sorular (SSS)

✅ Nasıl blog yazarı olunur?

Blogger olmak için öncelikle bir tane kişisel blog sitenizin olması gerekir. Yukarıdaki blog nazıl açılır linkine tıklayarak kendinize kolayca (kod bilmesine gerek kalmadan) blog sitesi oluşturabilirsiniz.

✅ Blogger olmak için gerekenler nelerdir?

– Mereklı
– Sabırlı
– Azimli

Düzenli aralıklarla yazı yazmak için zamanınızın olması yeterlidir.

✅ Blogger influencer ne demek?

Blogger influencer; bir blogger’ın tanıtım reklamlarını kendi sayfası üzerinden yapması demektir. Başka bir deyişle; bilgisi, pozisyonu, yetkisi veya kitlesi olan birinin başkalarının satın alma kararlarını etkileme gücüdür.

Örnek vermek gerekirse; Sosyal medyadaki fenomenlerin takipçilerine bir ürünü tanıtmak ve deneyimlerini aktarmak için yaptığı eylemdir.

İngilizce bir kelimedir ve Türkçe karşılığı etkileyici anlamına gelir.

✅ Fshion blogger ne demek?

Moda blogcusu demektir. Kızların çoğunlukla kişisel bloglarında moda hakkında yazdıkları bir blog türüdür.

✅ Blog nedir?

Blog, insanların günlük etkinlikleri hakkında yazı yazdıkları web siteleri veya web sayfalarıdır. Bir blogun içeriği genellikle metinler, videolar veya resimlerden oluşur.

Blogun geçmişi 1990’lı yıllarda kullanılan weblog’a dayanır. Weblog kelimesinden ilk iki harf çıkartılarak blog kelimesi oluşturulmuştur. O zamanlarda weblog kelimesinin kullanımı yaygınken günümüzde, artık, blog kelimesi yaygın olarak kullanılmaktadır.

Blog yazarı olmak zor mu? diye soranların sorusunu hemen cevaplayım. Hayır. Günümüzde gelişen teknolojiler ve imkanlar sayesinde blog yazarı olmak çok basittir. Bilgisayarı hatta telefonu olan herkes blog yazarı olabilir.
Ücretli veya ücretsiz bloglama hizmetleri vardır. Ücretli hizmetlerle oluşturulan blogda neredeyse sınırsız özellikleri kullanabilirsiniz, ancak ücretsiz hizmetleri kullanıyorsanız sınırlı özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Blog özellikleri

– Daima günceldir.
– Web sitelerinden farklıdır.
– Yayınlanan içerikler tarihsel olarak yeniden eskiye göredir.
– Arama motorlarında görünmek ve üst sıralarda yer almak için kapsamlı SEO (Serach Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu) çalışması yapılabilir.

Blogger olmak için blog açmanız gerekir. Blog nasıl açılır rehberimden blog sitenizi oluşturabilirsiniz.

blank
Kişisel bloguma hoşgeldiniz! Burada WordPress'i kullanarak her türlü web sitesinin (blog, kurumsal, e-ticaret vb.) nasıl yapıldığını ve oluşturacağınız sitenin Google'da görünmesini sağlamak adına SEO tekniklerini nasıl kulanacağınızı yazıyorum.
guest
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments