Blogger Nedir? Nasıl olunur? Blog Ne demek? TDK

0
5989
Blogger Ne Demek (Blogcu Nedir): Blog yazarlığı yapan kişidir.

Blogger Ne Demek (Blogcu Nedir)

Blogger Ne Demek - Bilgisayar Ekranına Bakan Bir Blogger

Blogger (Blogcu), internette açtıkları kişisel web sitelerinde (blog) yazarlık yapan kişilere verilen unvandır. Ayrıca Blogger, Google’a ait bir web sitesinin adıdır: Blogger.com.

Blogger.com, Google tarafından 2003 yılında satın alınan ücretsiz bir Gooele hizmetidir. Kodla uğraşmadan blog yazmak isteyen kişilerin hazır site oluşturmasına imkan sağlar.

Blogger Nedir: Ahrefs'e göre Aylık 2500 kişi "blog ne demek" sorusunu ratıyor.

Not: Blogger ne demek sorusunu Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde arattığınızda cevabı bulamayacaksınız çünkü TDK, Ahref’e göre aylık neredeyse 2600 kişinin arattığı sorunun tanımlamasını yapmadı.

Şimdi de blog (Weblog) ne demek sorusuna İngilizce mantıkla bakalım:

Blog kelimesi -er takısı alınca blogger kelimesine dönüşür

Yukarıdaki resimde görüldüğüniz üzere İngilizce’deki -er, -or, -ee, -ant, -ist gibi ekler, fillerin sonuna getirilirse işi yapan kişi veya nesne elde edilir.

Bu mantıkla;

  • Blogger ne demek? Blog kelimesine -er takısını eklediğimiz zaman blogger kelimesini elde etmiş oluruz ki bu blog işini yapan kişidir.
  • Blogcu nedir? Bu da bu alemdeki kişiler tarafından blogger’in Türkçe kullanılan ve teleffuz edilen halidir.

Blogger Nasıl Olunur

Blog Ne Demek: Blogger Nasıl Olunur
  • Blogger olmak için blog sitesi oluşturun
  • Yazılarınız iyi ve kaliteli olsun. Çünkü onlar sizin her şeyiniz olacaktır.

Blogger olmak için önce blog sitesi oluşturun

Blogger olmak için yapmanız gereken ilk şey kendiniz için kişisel bir web sitesi (blog sitesi) oluşturmak.

Blog açmak için kullanabileceğiniz birçok blog açma sitesi var. Bunların en çok tescih edileni WordPress.

WordPress ile blog oluşturmak için blog nasıl açılır rehberimi ziyaret edebilirsiniz.

İlginç konular bulun ve akıcı yazılar oluşturun

Bir blog yazarının Google gibi arama motorları sonucunda (SERP) ilk sayfalarda görünmesi için yazma yeteneğinin iyi ve ilginç olması gerekir.

Ayrıca konu ne kadar ilginç olursa olsun içeriğiniz akıcı ve anlaşılır değilse okurlar yazınızı hemen terk edecek ve yazınızın okunma oranı düşecektir.

Dolayısıyla arama motorları tarafından içeriğinizin kalitesiz olduğu değerlendirecek ve sizi kimsenin görmeyeceği son sayfalara doğru -deyimi yerindeyse- şutlayacaktır.

Blogger ne (iş) yapar ✍️

Blogger Ne Demek: Blogger ne iş yapar?

Blogger’ın blog sayfaları için içerik (resimler, yazılar veya videolar) ürettiklerini biliyorsunuz ancak ne yaptıklarını biraz da örneklerle açıklayalım.

  • İçerik oluşturmak için düşünür, araştırır ve yazar. Sitelerde günlük görevleri, fikirleri, hikayeleri, fotoğrafları ve videoları kaydeder. Moda; teknoloji, seyahat ve sağlık konusunda orijinal ve ilginç içerikler (yazılar, videolar, resimler) oluşturur ve paylaşır.
  • Okuyucu kitlesini sıkmadan faydalı içerikler üretir. Bu işlemler için anahtar kelime araştırması yapar ve içeriklerinde uzun kuyruklu (3-5 kelime) anahtar kelimelere yer verir.
  • İçerik oluştururken birçok teknik bilgi kullanır. İçeriğini insanlara duyurmak için sosyal medya hesaplarını, reklamları, backlinkleri (geri bağlantılar) ve e-posta pazarlamasını kullanır.
  • Sabırlıdır ve içeriklerini sürekli güncel tutar.
  • Teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder.

Aslında blogger, özünde dijital pazarlama taktiklerini kullanarak ve SEO kurallarına uyarak insanlara ulaşma sanatıdır.

Bu işi daha çok internetten para kazanmak isteyen kişiler veya marka bilinirliğini arttırmak isteyen firmalar yapar.

SSS

Blog Ne Demek Konusunda Sık Sorulan Sorular (SSS)

Blog nedir konusunda Sık Sorulan Sorular (SSS):

✅ Nasıl blog yazarı olunur?

Blogger olmak için öncelikle bir tane kişisel blog sitenizin olması gerekir. Yukarıdaki blog nazıl açılır linkine tıklayarak kendinize kolayca (kod bilmesine gerek kalmadan) blog sitesi oluşturabilirsiniz.

✅ Blogger olmak için gerekenler nelerdir?

– Mereklı
– Sabırlı
– Azimli

Düzenli aralıklarla yazı yazmak için zamanınızın olması yeterlidir.

✅ Blogger influencer ne demek?

Blogger influencer; bir blogger’ın tanıtım reklamlarını kendi sayfası üzerinden yapması demektir. Başka bir deyişle; bilgisi, pozisyonu, yetkisi veya kitlesi olan birinin başkalarının satın alma kararlarını etkileme gücüdür.

Örnek vermek gerekirse; Sosyal medyadaki fenomenlerin takipçilerine bir ürünü tanıtmak ve deneyimlerini aktarmak için yaptığı eylemdir.

İngilizce bir kelimedir ve Türkçe karşılığı etkileyici anlamına gelir.

✅ Fshion blogger ne demek?

Moda blogcusu demektir. Kızların çoğunlukla kişisel bloglarında moda hakkında yazdıkları bir blog türüdür.

✅ Blog nedir?

Blog, insanların günlük etkinlikleri hakkında yazı yazdıkları web siteleri veya web sayfalarıdır. Bir blogun içeriği genellikle metinler, videolar veya resimlerden oluşur.

Blogun geçmişi 1990’lı yıllarda kullanılan weblog’a dayanır. Weblog kelimesinden ilk iki harf çıkartılarak blog kelimesi oluşturulmuştur. O zamanlarda weblog kelimesinin kullanımı yaygınken günümüzde, artık, blog kelimesi yaygın olarak kullanılmaktadır.

Blog yazarı olmak zor mu? diye soranların sorusunu hemen cevaplayım. Hayır. Günümüzde gelişen teknolojiler ve imkanlar sayesinde blog yazarı olmak çok basittir. Bilgisayarı hatta telefonu olan herkes blog yazarı olabilir.
Ücretli veya ücretsiz bloglama hizmetleri vardır. Ücretli hizmetlerle oluşturulan blogda neredeyse sınırsız özellikleri kullanabilirsiniz, ancak ücretsiz hizmetleri kullanıyorsanız sınırlı özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Blog özellikleri

– Daima günceldir.
– Web sitelerinden farklıdır.
– Yayınlanan içerikler tarihsel olarak yeniden eskiye göredir.
– Arama motorlarında görünmek ve üst sıralarda yer almak için kapsamlı SEO (Serach Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu) çalışması yapılabilir.

Blogger olmak için blog açmanız gerekir. Blog nasıl açılır rehberimden blog sitenizi oluşturabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz