Blogger Ne Demek? Blogcu Nedir? [2020]

3235
Blogger Ne Demek - Blogcu Nedir
Blogger Ne Demek - Blogcu Nedir

Blogger ne demek, blogcu nedir, ayrıntılara girmeden hemen önce sorularınızı cevaplayım:

 1. Blogger, blog işleri ile uğraşan, İnternet’te günlük tutan veya İnternet üzerinde açılmış online sayfalarda yazarlık yapan kişiye denilmektedir. Blogger kısaca “web günlüğü yazarı” anlamına gelir. Örneklerle açıklayacak olursam;
  • Kişisel web sitesinde; günlük görevleri, fikirleri, hikayeleri, fotoğrafları ve videoları kaydetmek; moda; teknoloji, seyahat ve sağlık konusunda orijinal ve ilginç içerikler (yazılar, videolar, resimler) oluşturan ve paylaşan kişilerdir. Blogcu;
  • Okuyucu kitlesini sıkmadan faydalı içerikler üretmeye odaklanır.
  • İçerik oluştururken birçok teknik ve bilgi kullanır.
  • Sabırlıdır ve içeriklerini sürekli güncel tutar.
  • Teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder.
 2. Blogger kelimesinin ikinci bir anlamı daha vardır. Bu, Google’ın 2003 yılında satın aldığı ücretsiz blog hizmetinin adıdır.

Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde bloger kelimesini arattığınızda anlamını bulamayacaksınız. Çünkü blogger kelimesinin Türkçe karşılığı henüz TDK tarafından açıklanmamıştır. Ancak ben size olayı İngilizce mantığı ile açıklayım:

Blog kelimesi -er takısı alınca blogger kelimesine dönüşür
Blog kelimesi -er takısı alınca blogger kelimesine dönüşür

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere İngilizce’deki -er, -or, -ee, -ant, -ist gibi ekler fillerin sonuna getirilirse; o görevi yerine getiren (o işi yapan) kişi veya nesne elde edilir. Bu nedenle, resimdeki örnekten yola çıkarsak;

 • “Dinlemek” “listen” fiiline, -er takısı eklenince “listener” yani “dinleyici” anlamı oluşur.
 • Blog kelimesine -er takısını eklediğimiz zaman blogger kelimesini elde etmiş oluruz ki bu da blog işini yapan kişi anlamına gelir.
 • Peki blogcu nedir? Blogger kelimesi Türkçe kullanılır ve telaffuz edilirse, buna da blogcu denir.

Blog Nedir Kısaca

Blog, insanların günlük etkinlikleri hakkında yazı yazdıkları web siteleri veya web sayfalarıdır. Bir blogun içeriği genellikle metinler, videolar veya resimlerden oluşur.

Blogun geçmişi 1990’lı yıllarda kullanılan weblog’a dayanır. Weblog kelimesinden ilk iki harf çıkartılarak blog kelimesi oluşturulmuştur. O zamanlarda Weblog kelimesinin kullanımı yaygınken günümüzde, artık, blog kelimesi yaygın olarak kullanılmaktadır.

Blog Yazarı Olmak Zor mu

Blog yazarı olmak zor mu diye soranların sorusunu hemen cevaplayım. Hayır. Günümüzde gelişen teknolojiler ve imkanlar sayesinde blog yazarı olmak çok basittir. Bilgisayarı hatta telefonu olan herkes blog yazarı olabilir.

Ücretli veya ücretsiz bloglama hizmetleri vardır. Ücretli hizmetlerle oluşturulan blogda neredeyse sınırsız özellikleri kullanabilirsiniz, ancak ücretsiz hizmetleri kullanıyorsanız sınırlı özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Blog özellikleri

 • Daima günceldir.
 • Web sitelerinden farklıdır.
 • Yayınlanan içerikler tarihsel olarak yeniden eskiye göredir.
 • Arama motorlarında görünmek ve üst sıralarda yer almak için kapsamlı SEO (Serach Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu) çalışması yapılabilir.

Blog hakkındaki ayrıntılı bilgileri blog ne demek başlıklı yazımdan öğrenebilirsiniz.

Blogger Hakkında Detaylar

Blogger hakkında merak dilen çok fazla konu var. Onlardan bazılarını başlıklarla açıklayım.

Blogger Olmak İçin Ne Yapılmalı (Nasıl Blogger Olunur)

Blogger olmak için yapmanız gereken ilk şey, kendiniz için kişisel bir web sitesi (blog sitesi) oluşturmaktır. Şu anda piyasada web siteleri oluşturmak için kullanılan 140 site oluşturma programı vardır. Bunların en iyisi ve en çok tercih edileni şüphesiz WordPress‘dir.

WordPress site oluşturma programını kullanarak kendiniz için kolayca bir blog sitesi oluşturabilirsiniz. Üstelik bunu yapmak için yazılım veya kod bilmenize gerek yoktur.

Bir blog yazarının ilk sayfalarda görünmesi için yazma yeteneğinin iyi ve ilginç olması gerekir.

Ayrıca; konu ne kadar ilginç olursa olsun, bir blog yayını, akıcı ve anlaşılır değilse; içeriğin okunma oranı düşecektir. Dolayısıyla bunu anlayan arama motorları, içeriğin kalitesiz olduğunu değerlendirecek ve sizi kimsenin görmediği son sayfalara doğru postalayacaktır.

Benim kalemim kuvvetli, ben insanları içeriğe bağlarım, benim için fark etmez ben artık blog oluşturmak istiyorum diyorsanız sizi blog nasıl açılır rehberime davet ediyorum. Rehberimi takip ederek “nasıl blogger olunur” hakkındaki tüm sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

Blogger Ne Yapar

Blogger Ne Demek - Bilgisayar Ekranına Bakan Bir Blogger
Blogger Ne Demek – Bilgisayar Ekranına Bakan Bir Blogger

Bloggerlar İnternet’te açtıkları blog sayfaları için içerik (resimler, yazılar veya videolar) üretirler. Bu işi hem meslek olarak yapanlar hem de hobi olarak yapanlar vardır. Bir blogcu;

 1. İçerik oluşturmak için düşünür, araştırır ve yazar.
 2. Bu işlemler için anahtar kelime araştırması yapar ve içeriklerinde uzun kuyruklu (3-5 kelime) anahtar kelimelere yer verir.
 3. Ürünler ve hizmetler hakkında inceleme yazar ve bunlar hakkında deneyimlerini aktarır.
 4. İçeriğini insanlara duyurmak için sosyal medya hesaplarını, reklamları, backlinkleri (geri bağlantılar) ve e-posta pazarlamasını kullanır.
 5. Google gibi arama motorlarının kurallarına (SEO) uyarak hareket eder ve arama sonuçlarının (SERP) ilk sayfasında görünmek için elinden geleni yapar.

Aslında blogger olmak özünde bir dijital pazarlama taktiği kullanmaktır. Bu işi daha çok İnternet’ten para kazanmak isteyen bireyler veya marka bilinirliğini arttırmak isteyen kurumsal firmalar yapar.

✅ Nasıl blog yazarı olunur?

Blogger olmak için öncelikle bir tane kişisel blog sitenizin olması gerekir. Yukarıdaki blog nazıl açılır linkine tıklayarak kendinize kolayca (kod bilmesine gerek kalmadan) blog sitesi oluşturabilirsiniz.

✅ Blogger olmak için gerekenler nelerdir?

– Mereklı
– Sabırlı
– Azimli

Düzenli aralıklarla yazı yazmak için zamanınızın olması yeterlidir.

✅ Blogger influencer ne demek?

Blogger influencer; bir blogger’ın tanıtım reklamlarını kendi sayfası üzerinden yapması demektir. Başka bir deyişle; bilgisi, pozisyonu, yetkisi veya kitlesi olan birinin başkalarının satın alma kararlarını etkileme gücüdür.

Örnek vermek gerekirse; Sosyal medyadaki fenomenlerin takipçilerine bir ürünü tanıtmak ve deneyimlerini aktarmak için yaptığı eylemdir.

İngilizce bir kelimedir ve Türkçe karşılığı etkileyici anlamına gelir.

✅ Fshion blogger ne demek?

Moda blogcusu demektir. Kızların çoğunlukla kişisel bloglarında moda hakkında yazdıkları bir blog türüdür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz