Domain Nedir? Alan Adı Ne Demek? [2021]

115

Bir web sitesi kurmak istediğinizde ihtiyacınız olacak iki şey vardır: Biri Hosting diğeri Domain.

Domain Nedir

Domain Nedir - Domain (Alan Adı) Site Uzantıları

Domain, bir web sitesinin adresidir. Başka bir deyişle, web sitesinin inyernet dünyasındaki konumudur. Türkçe’de alan adı olarak adlandırılır.

Not 0: Domain satın almak için en iyi hosting firmaları listesinden birini kullanabilirsiniz. Size tavsiyem satın almak veya domain sorgulamak için CENUTA‘yı veya Güzel Hoting‘i kullanabilirsiniz.

Baktığımız zaman domain sadece fiziki bir ad gibi görünebilir. Ancak bir bilseniz kamera arkasında neler olduğunu, orada ne dolaplar döndüğünü…

Tabi bu sizi bizi korkutmasın çünkü size bize göre bir şey yok. Yani tüm sistemler yerli yerine oturmuş vaziyette ve sistemler şıkır şıkır çalışır durumdadır.

Devam edelim.

Domain iki unsurdan meydana gelir. Bu kapsamda; google.com sitesine ait alan adını incelediğimizde şöyle bir sonuç elde ederiz:

 1. Domain adı, web sitesinin adını oluşturur, yani “Google
 2. Domain adı uzantısı (diğer bir deyişle, site uzantısı) yani “.com“u oluşturur.

İşte bu her ikisinin birleşmesinden oluşan çocuğa domain deniliyor.

Domain Nasıl Çalışır

Domainin nasıl çalıştığını anlamak için, herhangi bir tarayıcıya (Ör: Google Chrome) girdiğinizde ne olduğuna bir bakalım.

Web tarayıcısına bir domain (ör: wpsitekur.com) girdiğinizde, DNS (Domain Name System – Türkçe: Alan Adı Sistemi) tarafından küresel bir Web Sunucusu ağına istek gönderilir veya iletilir.

Daha sonra Web Sunucusu yazılımı tarafından, Domain’e ait Ad Sunucusu (NameServer) bulunur ve talep edilen istek yeniden Ad Sunucusuna yönlendirir.

En sonunda web sunucusu, web sayfalarını ve ona bağlı tüm modülleri (fotoğraf, video, metin vb.) toplayarak bu verileri web tarayıcısına geri gönderir (yani sizin baktığınız ve son olarak gördüğünüz ekran oluyor bu. Buradaki tüm işlemleri web sunucusu hallediyor).

Bu çalışma sistemi sayesinde istekte bulunan kişi istediği bilgiye ulaşmış olur.

Not 1: Diyelim ki arama motorunun adres çubuğuna sadece WPSiteKur yazdınız. (Bu arada arama motorlarının çubuğuna büyük veya küçük harf yazmanız farketmez hepsini küçük algılar.) Yanında uzantısını (.com, .net gibi) yazmadığınız için gerçek alan adını yazmamış olursunuz. Ama yinede gelişmiş arama motorları onunla ilgili sorguları sizin karşınıza SERP ekranında çıkartır. WPSiteKur yazısının .com, .net gibi uzantısı olmadığı için tam olarak bir domain değildir.

Ancak adres çubuğuna WPSitekur.com yazarsanız direkt olarak sitenin içine girebilirsiniz. Çünkü WPSiteKur.com yazısı tamamı itibariyle gerçek bir alan adına (Domain’e) örnektir.

Not 2: Bu işlemlerin hepsi bütünleşik yani kombine bir sistemdir. Biz bir şey bilmesek bile bir blog sitesi açtığımızda onu kolayca yönetebiliriz.

Domain IP nedir

Alan adları, Internet Protokolünü (veya kısaca IP adreslerini) insanların daha iyi kullanabilmesi için oluşturuldu ve biz domain aldıkça oluşturulmaya devam ediyor.

IP’yi tanımlarsak; bir IP adresi, web’deki her bilgisayara atanan bir dizi sayıdır.

IP adresleri sokak adresleri gibi çalışır. Bir bilgisayarın web üzerindeki konumunu belirler ve Web Sunucusu (gelişmiş bilgisayarlar) tarafından kolayca iletişim halinde kalmasını sağlayarak bu bilgilerin yönlendirilmesine yardımcı olurlar.

IP adresini biraz daha açarsak; İnternet (net veya genel ağ) çok protokollü bir ağdır ve birbirine bağlı bilgisayar ağlarından oluşur. Bu ağı kullanan her bilgisayar diğer bilgisayarlarla iletişim kurar. Her bilgisayara, bu ağları birbirine tanımlamak için bir IP adresi atanır. Bu, internetteki belirli bir bilgisayarı tanımlayan sayılardan oluşur.

Örnek bir domain IP adresi şuna benzer: 213.238.183.181

Örnekleri çoğaltırsak; daha sonra sevdiğiniz bir alışveriş sitesini ziyaret etmek için bu sayıları hatırlamak zorunda olduğunuzu hayal edin. Oldukça zor olacaktı.

Bu zorluğun ve karmaşıklığın önüne geçmek için alan adı icat edildi.

Ve bundan sonra, bir web sitesini ziyaret etmek için uzun uzadıya bir sayı dizisi girmemize gerek kalmayacak.

Bunun yerine, tarayıcınızın adres çubuğuna hatırlaması kolay bir alan adını (wpsitekur.com gibi) yazarak siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Domain IP Sorgulama

Domain IP adresi sorgulaması yaparak kendi IP’nizi öğrenebilirsiniz. Benim sitenin IP adresi: 213.238.183.181

Domain Nereye Kaydedilir (Yönetim Merkezi)

Dünyadaki bütün domain kayıtlarını yöneten yer The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers: Türkçe: Domain Düzenleme ve Denetleme Yetkisi Bulunan En Yetkili Kurum’dur. Kısaca ICANN‘dır.

Not 3: ICANN (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) Alan Adı Sistemi’nin (DNS) internet ağında ki ad ve adreslerin çalışma şeklini belirleyen politikalardan sorumlu kurumdur.

Domain ve Web Sunucusu İlişkisi

Domain ve Web Sunucusu birbirinden farklı kavramlardır.

Şu anda girdiğiniz benim sitem ve tüm web siteleri iki öğeden meydana gelir. Biri domain diğeri web sunucusudur.

 1. Domain adı (Alan Adı): İnsanların sitenize giriş yapmak için arama motorlarının üst arama çubuğuna yazdıkları adrestir. Bu adresler, bilgilerin depolandığı sunucudaki internet tarayıcısına işaret eder. Alan adı olmadığında, insanlar sitenize yalnızca sunucunuzun IP adresini girerek erişebilir. Bu pratik bir yöntem değildir, çünkü IP adresleri uzun sayılardan oluşur.
 2. Web Sunucusu (Web Server): Bir web sunucusu, World Wide Web’deki (www) müşteri isteklerini karşılayabilecek bir sunucu yazılımı veya bu yazılımı çalıştırmak için tasarlanmış bir donanımdır. Bir web sunucusu genel olarak bir veya daha fazla web sitesini içinde barındırabilir. Bir web sunucusu, gelen ağ isteklerini HTTP ve diğer bazı ilgili protokoller üzerinden işler. Kısaca, web sitenizi ziyaret etmek isteyenlere ne arıyorlarsa onu gösteren fiziksel bir makinedir.

Domain, Hosting ve Web Sitesi İlişkisi

 • Web sitesi; HTML sayfaları, web site kurma programı dosyaları, resimler, videolar, mp3’ler ve daha fazlası gibi verilerin birleşmesinden oluşur.
 • Domain web sitesinin internet üzerindeki adresidir.
 • Hosting web sitenizin dosyalarının depolandığı bilgisayardır. Bu tür bilgisayarlara sunucu denir ve hosting sağlayıcıları tarafından bir hizmet olarak sunulur.

Web sitesi oluşturmak için hosting şirketlerinden Domain ve Hosting satın almak gerekir.

Yıllık Alan Adı Ücretleri (En Ucuz Domain Siteleri Sıralaması)

.com uzantılı domain için 09.12.2020 tarihinde oluşturduğum yıllık alan adı ücretleri “fiyat tablosu”

Sıra NumarasıDomain Firmaları.com Domain Fiyatları 2020 (Yıllık TL)
1Natro₺46,07
2Turhost₺46,08
3Godaddy₺47,20
4Alastyr₺55,36
5Hostinger₺61,36
6Güzel Hosting₺65,38
7HostLAB₺70,68
8İsimtescil₺74,01
9CENUTA₺81,92
10Hostixo₺83,01
11Hosting.com.tr₺83,01
12NiobeWeb₺83,01
13Veridyen₺84,87
14Narin₺85,00
15IHS₺85,95
16Odeaweb₺91,96

Alan Adı Türleri (Site Uzantısı)

Domain'den Sonra Gelen Site Uzantıları (En Çok Kullanılan st Düzey Alan Adları)

Alan adları bir çok farklı uzantıya sahiptir. Bunlar, Site Uzantısı, Top Level Domain (TLD) ya da Üst Düzey Domain olarak da isimlendirilir.

Alan adları da tıpkı site gibi iki öğeden oluşur. wpsitekur.com‘u örnek alırsak;

 1. noktanın solundaki bölüme SLD (Second Level Domain – İkinci Seviye Domain) denir. (Burası “wpsitekuralan adı).
 2. noktanın sağındaki bölüme TLD (Top Level Domain – Üst Düzey Domain) denir. (Burası “.comuzantısı).

21.11.2020 tarihinde alınan kayıt bilgilerinde Domain Name Stat’ın TLD istatistiğine göre; en popüler olanı .com’dur. Bunu dünya genelinde sırasıyla;

TLD adı Kayıtlı alanlar (Adet)Dilim (%)
.com185,547,792% 36,84
.cn24.211.107% 4.81
.tk22.917.081% 4,55
.de21.505.644% 4,27
.net18.554.011% 3.68
.uk16.608.324% 3.30
.org14.148.006% 2.81
.ru11.035.317% 2.19
.info8.263.279% 1,64
.top7.770.670% 1.54

şeklinde takip eder ancak Türkiye’de .com, .net, .org, .info ve .gov takip eder. Kullanıcılar, orijinal site uzantısının .com olduğunu düşünüyorlar. 🙂

Bu nedenle domain ismi belirlerken her zaman .com alan uzantısını kullanmanızı tavsiye ederim. Kullanıcıya daha iyi hitap ediyor. Şimdi, halihazırda kullanılan site uzantısı türlerini biraz daha derinlemesine inceleyelim.

İkinci Seviye Alan Adları (Second Level Domains – SLD)

Giriş bölümünde İkinci Seviye alan adları konusundan bahsetmiştim. Bu alanlar, üst düzey alan adlarının altında bulunan adreslerdir.

Üst Düzey Alan Adı Uzantısı (Top Level Domain – TLD)

Üst düzey alan alanı veya Top Level Domain (TLD), isminden anlaşılacağı üzere alan adı sisteminde en üst düzeyde listelenen genel etki alanı uzantılarıdır.

Yüzlerce TLD vardır, ancak en popüler olanları .com, .org ve .net’dir. Bazı TLD’ler pek bilinmez ve bunları kullanmanız tavsiye edilmez. Örneğin, .biz .xyz, .info, .cafe vb.

Ülke Kodu Üst Düzel Alan Adı Uzantısı (Country Code Top Level Domain – ccTLD)

Ülke Kodu Üst Düzel Alan Adı Uzantısı veya Country Code Top Level Domain (ccTLD), Türkiye için kullanılan site uzantısı .tr, Birleşik Krallık için .uk, Almanya için .de, Hindistan için .in gibi ülke kodu uzantısıyla biten ülkeye özgü alan adlarıdır.

Ziyaretçilerin doğru adrese ulaşmalarına yardımcı olmak için belirli bir ülkedeki kitleleri hedeflemek isteyen web siteleri tarafından kullanılırlar.

Sponsorlu Üst Düzel Alan Adı Uzantısı (Sponsored Top Level Domain – sTLD)

Sponsorlu üst düzey Alan Adı veya Sponsored Top Level Domain (sTLD), belirli bir topluluğu temsil eden kurumlara veya kuruluşlara ait kategoridir.

Örneğin, eğitimle ilgili kuruluşlar için .edu.tr, Türkiye Cumhuriyeti için .gov.tr. Direk sponsorlu olan ülke ABD’dir. Örneğin ABD resmi makamları ve resmi kurumları tarafından .edu veya .gov kullanılır.

Sonuç

Uluslararası alan adı ve coğrafi (ülke veya yerli alan adı) olarak iki ana gruba ayrılır. Uluslararası olanlar tüm dünya tarafından kullanılırken ülke isimlerinin kısaltılmasından oluşan coğrafi alan adları, ait olduğu ülkensin kurumları tarafından kullanılması tavsiye edilir.

Coğrafi konumlu alan adları örnekleri: Türkiye (.tr), Almanya-Deutschland (-de), İngiltere-United Kingdom (.uk), Hindistan (.in) vb.

Yine wpsitekur.com.tr örneğinde; yeşil olan kısım ikinci seviye alan adı, turuncu olan kısım üst seviye alan adı ve mor olan kısım ise ülke uzantısıdır.

Türkiye’deki bazı kuruluşlar .com yerine .com.tr, İngiliz kuruluşlarına .co.uk gibi örnek verilebilir.

TDL’ler Internet Assigned Numbers Authority (IANA) tarafından kontrol edilir ve kayıt altında tutulur. Ek olarak, IANA aşağıdaki ccTLD ve gTLD içeren TLD’leri de kontrol eder.

Domain Hizmetleri

Domain (Alan Adı) Hizmetleri

İnternette (www) web sitesi oluşturmak için SSL Sertifikası veya hosting gibi araçların yanı sıra bunlarla birlikte kullanılan bir site için olmazsa olmaz isim verme görevini yerine getirme işidir.

Bu işi üstlenen bir çok firma vardır bunlara da domain firması denir.

Domain Satın Alma Siteleri (Domain Kontrol)

Domain Satın Alma Siteleri - Alan Adı Tescili SıralamasıSıralama

ICANN tarafından kayıt yetkisi verilen firmalardan birini kullanarak domain satın alabilirsiniz. Piyasada bir çok alan adı kaydı yapan güvenilir firma vardır. Ayrıca domain satın alacağınız yerleri kullanarak doman sorgulaması veya kontrolü de yapabilirsiniz.

Alan adı alırken dikkat edilmesi gerekenler

 1. Alan adı kısa olmalıdır.
 2. Kolay telaffuz edilmeli ve hatırlanması kolay olmalıdır.
 3. Domain isminde Türkçe karakter bulunmaması gerekir.
 4. Tire (-) veya alt tire (_) sembol kullanmayın.
 5. Web site uzantılarının (.com, .net, .org .com.tr vb.) tercihini doğru yapın.
 6. Diğer alan adları boştaysa farklı site uzantılarını da satın alın.
 7. Sosyal Medya hesaplarının alınıp alınamadığını kontrol edin.

Not 4: Türkçe alan adı almak mantıklımı? Bence mantıklı değil. DNS Çalışma Grubu’nun 4 Mart 2006 tarihinde aldığı karara göre, Türkçe karakter içeren alan adları tescillense bile / satın alınsa dahi, IDN (Uluslararası Alan Adı) özelliğini desteklemeyen uygulamalarda alan adı veya e-posta adresleri düzgün çalışmaz.

Not 5: Türkçe Domain SEO’yu Etkiler mi? Türkçe alan adları evrensel olmadığı için kurulu sistemlerle tam olarak uyumlu değildir. Dolayısıyla olumsuz yönde etkiler.

Ayrıntılı bilgi için domain alırken dikkat edilmesi gerekenler başlığındaki yazımı okuyabilirsiniz.

Alan adı nasıl alınır

Alan adı satın almak için en çok kayıt yapan veya güvenilir domain firmalarından birini tercih ederek kayıt işlemi yapabilirsiniz. Örneğin GoDaddy’den domain nasıl satın alınır videoma bakarak alan adınızı tescil edebilirsiniz.

Domain Authoritysi

wpsitekur.com sitesini; MOZ'un Domain Authority (alan adi yetkisi) Analiz Sonucu

İlk SEO yazılım firması MOZ tarafından ortaya atılmış Domain Authority (DA – Alan Adı Yetkisi), bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfasında sıralama durumunu ölçmek için kullanılan bir puandır. Bu puana, sıralama gücü ya da sıralama konumu da denilir.

MOZ’un Domain Authority Analiz aracını kullanarak WPSiteKur.com’u analiz ettiğim sonuç resimde görüldüğü gibidir. Siz de MOZ’un etki alanı yetki analiz aracını kullanarak web sitenizin “Spam Puanı” yüzdesini ve “Alan Adı Yetkisi” değerini kontrol edebilirsiniz.

Domain Sahibi Sorgulama

Domain (Alan Adı) Sorgulama - Whois Bilgileri

Bir web sitesine girdiniz ve onun kim tarafından tescillendiğini merak ettiniz, peki ne yapacaksınız?

Elbette yapacağınız işlem basit: whois web sitesine giderek domain sahibi sorgulamak istediğiniz web sitesinin URL adresini (örnek URL: wpsitekur.com) girin ve sorgula butonuna tıklayın.

Domain hakkında Sık Sorulan Soruların (SSS) kısa cevaplarını burada uzun cevaplarını yukarıda bulabilirsiniz.

✅ Domain ne demek?

Domain nedir ne demek? Domain (alan adı), web sitesinin fiziksel adıdır. Yani internetteki adresi veya konumudur. İyi bir domain, web sitesinin sonradan ziyaret edilmesi için akılda kalıcı olmalıdır.

✅ Company domain ne demek?

Company; şirket (firma) demektir. Company domain ise domain firması demektir. Yani domain satan veya kaydeden; tescil işlemi yapan firmalara verilen isimdir.

✅ Domain kimin?

Domainin kimin olduğunu öğrenmek için Whois (https://who.is/) sorgulama sitelerini kullanmalısınız.

✅ Domain en fazla ne kadar süre ile satın alınır?

Domain en fazla 1 yıl ile 10 yıl arasında satın alınır.

✅ Ücretsiz domain nasıl alınır – Domain her yıl yenilenir mi?

Ücretsiz domain diye bir şey yok!

Eğer satın almazsanız her yıl, yenilenmez.

Bu ne demek?

Domaini (alan adını) ne kadar süreliğine satın alırsanız o sürenin sonunda biter. Örneğin;

1 yıllık domain alırsanız birinci yılın sonunda (süresi) biter.
2 yıllık domain alırsanız ikinci yılın sonunda biter.
3 yıllık alırsanız üçüncü yılın sonunda biter.
.
.
10 yıllık domain alırsanız 10. Yılın sonunda biter.

Aldığınız sürenin sonunda eğer yenilemezseniz (yani yeniden ücret ödemezsez para vermezseniz) kapanır.
Bir alan adını en az 1 yıldan en çok 10 yıla kadar alabilirsiniz.

Ücreti neyse onu ödeyerek alabilirsiniz, bir yıllık alacaksanız 1 yıllık ödersiniz, 10 yıllık alacaksanız 10 yıllık ödersiniz.

Bu domainler ücretsiz değildir. Tüm alınan domainlerin ücreti vardır. Bu kesin bilgidir yayalım.

Ücretsiz domain denilmesinin nedeni şudur;

domain firması ilk yıl ücretsiz verdiği zaman ikinci ve diğer senelerde devam ederseniz aynı domain ismi için ücretli yapar ve sizden para talep eder. Dolayısıyla bunu yapınca müşteri kazanmış olur.

Hosting ile ücretsiz verebilirler. Bu fiyatı hosting içine dahil edebilir veya ilk sene için tamamen ücretsiz olsa da sonraki yıllarda o domainden ücret talep edebilirler. Yine bu sayede müşteri kazanmaya çalışırlar.

Domain fiyatları vardır ve ücretsiz değildir. Çünkü; Tüm dünyadaki domainlerin yönetildiği ve kaydedildiği yerin adı ICANN’dır. ICANN kayıt işlemi için ücret talep eder ve o ücret verilmeden kayıt işlemi gerçekleşmez.

Siz bu domain ücretini ICANN tarafından (sertifika ile) yetkilendirilmiş domain firmasına verirsiniz, domain firması da anlaştığı miktarda ICANN’a verir ve sizin adınıza kayıt / tascil işlemlerini yapar.
ICANN tarafından yetkilendirilmiş firmalardan en çok domain tescili yapan firma Godaddy’dir. Kaynak: https://domainnamestat.com/statistics/registrar/others

Evet, bahsedilen domain ücretlerini ben dahil, Google, Facebook ve tüm dünyadaki firmalar öder.

✅ Domain ne zaman düşer? Alan adı döngüsü ve periyotları:

Whois sorgulaması yaptığınızda karşınıza çıkacak terimler ve anlamları; Domain döngüsü;

REGISTIRED (KAYITLI): 1 – 10 yıl arasında kayıt edilmiştir. Kaç yıllık alındıysa o kadar görünür.
UPDATETIME (GÜNCELLEME ZAMANI) : NS (NameServer: Ad Sunucusu) değişikliği.
EXPIRED (SÜRESİ DOLDU): Süresi dolmuş domain.

Domain süresi dolduktan sonra;

Auto Renew Grace Period (Yetkisiz Kullanım Süresini Otomatik Yenileme): Sonraki 45. gün: Bu süre en çok 45 gündür. Bu süre boyunca alan adı sahibi domaini hala satın alabilir ve süresini uzatabilir. Ayrıca başka bir domain şirketine transfer edebilir. Bu işlemler yapılınca alan adı süresi sıfırlanır ve periyot başa döner. (Bu periyotta domain hala düşmez.)

Redemption Grace Period (Tekliften Yararlanma Ek Süresi): Sonraki 30 gün: Bu süre boyunca alan sahibi yine de yüksek bir ücret ödeyerek alan adını alabilir.

PENDING DELETE (SİLİNMEYİ BEKLİYOR): Sonraki 5 gün: Bu süre boyunca alan sahibi dahil hiç kimse alan adını satın alamaz ancak 5 iş günü sonunda alan adı herkes tarafından satın alınabilir ve kullanılabilir hale gelir. (Bu sürenin sonunda domain süresi düşer.)

Site uzantılarının Türkiye saati ile domain düşme saatleri;

com uzantılı domainler 21:00 – 22:00 arasında
net uzantılı domainler 20:00 – 21:30 arasında
org uzantılı domainler ise 16:00 – 18:00 arasında
düşer.

Domain nedir hakkında bilgi edindiniz. Yazıyı beğendiyseniz paylaşmayı ve düşüncenizi yazmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz