Domain (Alan Adı) Nedir

0
2307

Domain (Alan Adı), bir web sitesinin internetteki ismidir. Buna “site ismi”, “site ID”si veya “site adresi” de denebilir.

İnternetteki her web sitesinin benzersiz bir adresi vardır. Bunu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen “T.C. kimlik numarası” gibi düşünebilirsiniz. T.C. kimlik numarasını nüfus daireleri verir, domain’i ise ICANN veya ICANN’ın yetki verdiği kuruluşlar. Biz bu kuruluşlara hosting veya domain firması diyoruz.

Şimdi sizi ayrıntılara boğmadan önce domain (alan adı) hakkında özet bilgi geçeyim.

 • Domaini (alan adını) satan yere göre fiyat 50 TL ile 120 TL arasında değişir.
 • Site kurmak için (hosting’le birlikte) mutlaka temin etmeniz gerekir.
 • 1 yıl ile 10 yıl arasında ICANN’ın yetki verdiği şirketlerden (satın) alınır (veya tescillenir). Süresi bitmeye yaklaştığında süresini yeniden uzatabilirsiniz.
 • Tescil ettirdiğiniz domaini, izin vermediğiniz sürece sizden başkası kullanamaz.
 • İsterseniz domaini başkasına aynı fiyata veya müşterisini bulduğunuzda milyonlarca dolar’a, euro’ya satabilirsiniz. İstediğiniz fiyata satmak tamamen size bağlıdır. Satacağınız yerler domain park olarak adlandırılır. Örneğin domain (alan adı) satarak para kazanmak için şu siteleri kullanabilirsiniz: sedo, HugeDomains.
 • Domain aldıktan sonra ne yapılır? Örneğin; aldığınız domaini satabilirsiniz. Aşağıdaki görsel “sedo” isimli siteye ait. İnsanlar, 8-10 dolara aldıkları domainleri alıcısına onbinlerce dolara satabiliyor. Buradaki fiyatlar sürekli değişir ve satanlar çıkarılarak yenileri alınır. “Piyasa kime ne satarsak piyasası.”Domain Fiyatları
 • Son olarak hosting ile birlikte aldığınızda fiyatını daha uygun hâle getirebilirsiniz. Örneğin, CENUTA gibi firmalar, bazı hosting paketlerinde ücretsiz domain hizmeti sağlamakata.

Not:Domain nedir” sorunuza okuduğunuz bu siteden örnek vereyim mi?

Örneğin; Arama motorlarının adres çubuğuna .com uzantısı olmadan sadece “wpsitekur” yazdığınız halde yine de gelişmiş arama motorları yapılan sorguyla alakalı bir çok sonucu (SERP ekranında) karşınıza çıkardığını göreceksiniz.

Ancak adres çubuğuna wpsitekur.com yazıldığınızda direkt siteye gittiğinizi göreceksiniz. Bunun nedeni “domain’in yalnızca domain isminden (wpsitekur) değil, aynı zamanda domain uzantısından da (.com vb.) oluşmasından” kaynaklanır. Yani isim ile uzantıyı birleştirdiğimizde domaini (alan adını) elde etmiş oluruz.

Domain (Alan Adı) Nedir

Domain (alan adı), web sitelerine verilen bir isimdir. En az 1, en çok 10 yıl arasında satın alınabilen domain, .com, .net veya .org gibi 400’den fazla site uzantılarından meydana gelir. Her sitenin yalnızca bir domaini bulunur ve ICANN’ın yetki verilen hosting veya domain firmaları tarafından satılır ve yönetilir.

Domain Nedir - Domain (Alan Adı) Site Uzantıları

Yukarıda domainin iki unsurdan meydana geldiğini söylemiştim. Bu ikisinin birleşmesinden oluşan isme piyasada yaygın olarak domain denir. wpsitekur.com sitesini incelediğimizde;

 • Birincisi alan adı (domain name): web sitesinin adını oluştururken “wpsitekur
 • İkincisi ise alan adı uzantısı (domain extension): web sitenin uzantısını oluşturur “.com“.

ICANN

Dünyadaki bütün alan adı kayıtlarını yöneten en üst kuruluşun adı ICANN’dır. ICANN’ın açılımı Internet Corporation for Assigned Names and Numbers‘tır ve Türkçeye İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu olarak çevrilebilir.

ICANN, IP adreslerini tahsis etmekten ve alan adı sistemini yönetmekten sorumlu ve kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Sunuculardan ev bilgisayarlarına kadar internete bağlı tüm bilgisayarın bir IP adresi vardır tamamı bu kurum tarafından yönetir.

Domain (Alan Adı) Nasıl Çalışır

 • Google Chrome gibi herhangi bir tarayıcıya “wpsitekur.com” yazın ve enter tuşuna basın.
 • Siz arama yaptığınız anda; DNS (Domain Name System: Alan Adı Sistemi) tarafından, küresel bir Web Sunucusu ağına istek gönderilir.
 • Daha sonra bu sunucu tarafından, domaine ait Name Server (Ad Sunucusu) adresleri bulunarak, talep edilen istek ilgili yere gönderilir.
 • En sonunda Web Sunucusu, web sayfalarını ve ona bağlı tüm modülleri (fotoğraf, video, metin vb.) toplayarak web tarayıcısına geri gönderir.

Bu işlemler saniyeler içinde gerçekleşir ve aradığımız şeye ulaşmış oluruz.

IP adresi

Domain, Internet Protokolünü (veya kısaca IP adreslerini) insanların daha iyi kullanabilmesi için oluşturulan mükemmel bir teknolojidir.

IP’yi tanımlayacak olursak, IP, web’deki her bilgisayara atanan bir dizi sayıdır. Yani bilgisayarı tanımlayan bir sayı dizisi.

Bu IP’ler sokak adresleri gibi çalışırlar. Bir bilgisayarın web üzerindeki konumunu belirler ve Web Sunucusu (gelişmiş bilgisayarlar) tarafından kolayca iletişim halinde kalmasını sağlarlar.

Örnek domain IP: 213.238.183.180

Bunu şöyle bir örnekle daha iyi anlayacaksınız. Sevdiğiniz bir alışveriş sitesini yeniden ziyaret etmek için bu sayıları hatırlamak zorunda olduğunuzu düşünün.

İşte bu zorluğu kolaylaştırmak için domain (alan adı)icat edildi. Ve bundan sonra, bir web sitesini ziyaret etmek için uzun uzadıya bir sayı dizisi girmemize gerek kalmayacak. Bunun yerine, tarayıcınızın adres çubuğuna hatırlaması kolay bir alan adı gireceksiniz.

Alan Adı ile Web Sunucusu arasındaki ilişki

Domain ve Web Sunucusu birbirinden farklı kavramlardır. Şu anda girdiğiniz benim sitem ve tüm web siteleri iki öğeden meydana gelir. Biri domain diğeri web sunucusudur.

 1. Domain adı (Alan Adı): İnsanların sitenize giriş yapmak için arama motorlarının üst arama çubuğuna yazdıkları adrestir. Bu adresler, bilgilerin depolandığı sunucudaki internet tarayıcısına işaret eder. Alan adı olmadığında, insanlar sitenize yalnızca sunucunuzun IP adresini girerek erişebilir. Bu pratik bir yöntem değildir, çünkü IP adresleri uzun sayılardan oluşur.
 2. Web Sunucusu (Web Server): Bir web sunucusu, World Wide Web’deki (www) müşteri isteklerini karşılayabilecek bir sunucu yazılımı veya bu yazılımı çalıştırmak için tasarlanmış bir donanımdır. Bir web sunucusu genel olarak bir veya daha fazla web sitesini içinde barındırabilir. Bir web sunucusu, gelen ağ isteklerini HTTP ve diğer bazı ilgili protokoller üzerinden işler. Kısaca, web sitenizi ziyaret etmek isteyenlere ne arıyorlarsa onu gösteren fiziksel bir makinedir.

Domain, Hosting ve Web Sitesi arasındaki bağ

 • Web sitesi; HTML sayfaları, web site kurma programı dosyaları, resimler, videolar, mp3’ler ve daha fazlası gibi verilerin birleşmesinden oluşur.
 • Domain web sitesinin internet üzerindeki adresidir.
 • Hosting web sitenizin dosyalarının depolandığı bilgisayardır. Bu tür bilgisayarlara sunucu denir ve hosting sağlayıcıları tarafından bir hizmet olarak sunulur.

Domain Transferi

Bir domain transferi, bir alan adının belirlenmiş kayıt operatörünü değiştirme sürecini ifade eder. Alan adları, yalnızca önceki kayıt kuruluşuna 60 gün veya daha uzun süre kayıtlı olmaları durumunda aktarılabilir. En aşağı 7 gün önce yapılmalıdır ancak 14 gün çnce başlamanız tavsiye edilir. Burada para ödersiniz. abc.com domain adresinizi başka bir firmaya abc.com olarak transfer etmiş olursunuz. Bu işlem sonucunda ücret ödersiniz.

Domain Yönlendirme

Domain yönlendirme (bazen bağlanma, işaret etme veya yeniden yönlendirme olarak da adlandırılır), alan adınızın ziyaretçileri web üzerinde farklı bir konuma otomatik olarak yönlendirmenize olanak tanır. abc.com’u xyz.com’a yönlendirdiğinizde acb’ye giren xyz’ye gider. Bu işlem için ücret ödenmez.

Domain Taşıması

Domain taşıma, bir kayıt şirketinden aldığınız domaini, başka bir hosting firmasından aldığınız hostinge bağlamak için yapılan işlemdir. Domain A firmasında olsun. Hosting B firmasında olsun. B Hosting firmasından aldığınız nameserver bilgilerini, A domain firmasındaki Nameserver bilgileri ile değiştirdiğinizde 24 saat içinde hostininiz domaininize bağlanmış olur. Bu işlem için ücret ödenmez.

Yukarıdaki üç kavramla ilgili ayrıntılı bilgileri Domain Yönlendirmesi, Transferi ve Taşıması başlıklı yazımdan bulabilirsiniz.

Yıllık Alan Adı Ücretleri (En Ucuz Domain Siteleri Sıralaması)

.com uzantılı domain için 09.12.2020 tarihinde oluşturduğum yıllık alan adı ücretleri “fiyat tablosu”

Sıra NumarasıDomain Firmaları.com Domain Fiyatları 2020 (Yıllık TL KDV DAHİL)
1Natro₺46,07
2Turhost₺46,08
3Godaddy₺47,20
4Alastyr₺55,36
5Hostinger₺61,36
6Güzel Hosting₺65,38
7HostLAB₺70,68
8İsimtescil₺74,01
9CENUTA₺81,92
10Hostixo₺83,01
11Hosting.com.tr₺83,01
12NiobeWeb₺83,01
13Veridyen₺84,87
14Narin₺85,00
15IHS₺85,95
16Odeaweb₺91,96

Alan Adı (Site veya Domain) Uzantısı

Domain'den Sonra Gelen Site Uzantıları (En Çok Kullanılan st Düzey Alan Adları)

Alan adı uzantısı, bir alan adının son kısmıdır. Örneğin, “wpsitekur.com” da alan adı uzantısı .com’dur.

Üst düzey alanlar (TLD’ler) olarak adlandırılan alan adı uzantılarını da görebilirsiniz. Alan adınız ve alan adı uzantınız, hedef kitlenizin web sitenize erişmek için tarayıcılarına yazabileceği çalışan bir isimdir.

Alan adları birçok farklı uzantıya sahiptir. Bunlar, Site Uzantısı, Top Level Domain (TLD) ya da Üst Düzey Domain olarak da isimlendirilir.

Alan adları da tıpkı site gibi iki öğeden oluşur. wpsitekur.com‘u örnek alırsak;

 • noktanın solundaki bölüme SLD (Second Level Domain – İkinci Seviye Domain) denir. (Burası “wpsitekuralan adı).
 • noktanın sağındaki bölüme TLD (Top Level Domain – Üst Düzey Domain) denir. (Burası “.comuzantısı).

21.11.2020 tarihinde alınan kayıt bilgilerinde Domain Name Stat sitesinin TLD istatistiğine göre; en popüler alan adı uzantısı .com ‘dur. Diğerleri dünya genelinde sırasıyla şöyledir:

TLD adı Kayıtlı alanlar (Adet)Dilim (%)
.com185,547,792% 36,84
.cn24.211.107% 4.81
.tk22.917.081% 4,55
.de21.505.644% 4,27
.net18.554.011% 3.68
.uk16.608.324% 3.30
.org14.148.006% 2.81
.ru11.035.317% 2.19
.info8.263.279% 1,64
.top7.770.670% 1.54

şeklinde takip eder ancak Türkiye’de .com, .net, .org, .info ve .gov takip eder. Kullanıcılar, orijinal site uzantısının .com olduğunu düşünüyorlar. 🙂

Bu nedenle domain ismi belirlerken her zaman .com alan uzantısını kullanmanızı tavsiye ederim. Kullanıcıya daha iyi hitap ediyor. Şimdi, halihazırda kullanılan site uzantısı türlerini biraz daha derinlemesine inceleyelim.

İkinci Seviye Alan Adları (Second Level Domains – SLD)

Giriş bölümünde İkinci Seviye alan adları konusundan bahsetmiştim. Bu alanlar, üst düzey alan adlarının altında bulunan adreslerdir.

Üst Düzey Alan Adı Uzantısı (Top Level Domain – TLD)

Üst düzey alan alanı veya Top Level Domain (TLD), isminden anlaşılacağı üzere alan adı sisteminde en üst düzeyde listelenen genel etki alanı uzantılarıdır.

Yüzlerce TLD vardır, ancak en popüler olanları .com, .org ve .net’dir. Bazı TLD’ler pek bilinmez ve bunları kullanmanız tavsiye edilmez. Örneğin, .biz .xyz, .info, .cafe vb.

Ülke Kodu Üst Düzel Alan Adı Uzantısı (Country Code Top Level Domain – ccTLD)

Ülke Kodu Üst Düzel Alan Adı Uzantısı veya Country Code Top Level Domain (ccTLD), Türkiye için kullanılan site uzantısı .tr, Birleşik Krallık için .uk, Almanya için .de, Hindistan için .in gibi ülke kodu uzantısıyla biten ülkeye özgü alan adlarıdır.

Ziyaretçilerin doğru adrese ulaşmalarına yardımcı olmak için belirli bir ülkedeki kitleleri hedeflemek isteyen web siteleri tarafından kullanılırlar.

Sponsorlu Üst Düzel Alan Adı Uzantısı (Sponsored Top Level Domain – sTLD)

Sponsorlu üst düzey Alan Adı veya Sponsored Top Level Domain (sTLD), belirli bir topluluğu temsil eden kurumlara veya kuruluşlara ait kategoridir.

Örneğin, eğitimle ilgili kuruluşlar için .edu.tr, Türkiye Cumhuriyeti için .gov.tr. Direk sponsorlu olan ülke ABD’dir. Örneğin ABD resmi makamları ve resmi kurumları tarafından .edu veya .gov kullanılır.

ÖZET

Uluslararası alan adı ve coğrafi (ülke veya yerli alan adı) olarak iki ana gruba ayrılır. Uluslararası olanlar tüm dünya tarafından kullanılırken ülke isimlerinin kısaltılmasından oluşan coğrafi alan adları, ait olduğu ülkensin kurumları tarafından kullanılması tavsiye edilir.

Coğrafi konumlu alan adları örnekleri: Türkiye (.tr), Almanya-Deutschland (-de), İngiltere-United Kingdom (.uk), Hindistan (.in) vb.

Yine wpsitekur.com.tr örneğinde; yeşil olan kısım ikinci seviye alan adı, turuncu olan kısım üst seviye alan adı ve mor olan kısım ise ülke uzantısıdır.

Türkiye’deki bazı kuruluşlar .com yerine .com.tr, İngiliz kuruluşlarına .co.uk gibi örnek verilebilir.

TDL’ler Internet Assigned Numbers Authority (IANA) tarafından kontrol edilir ve kayıt altında tutulur. Ek olarak, IANA aşağıdaki ccTLD ve gTLD içeren TLD’leri de kontrol eder.

Domain (Alan Adı) Satın Alma Siteleri

Domain Satın Alma Siteleri - Alan Adı Tescili SıralamasıSıralama
 • GoDaddy
 • NameCheap
 • Google vb. siteler başlıca domain alma siteleridir.

ICANN tarafından kayıt yetkisi verilen firmalardan birini kullanarak domain alabilirsiniz. İşte domain satın alacağınız en iyi hosting firmaları listesi burada.

Alan adı alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

 1. Alan adı kısa olmalıdır.
 2. Kolay telaffuz edilmeli ve hatırlanması kolay olmalıdır.
 3. Domain isminde Türkçe karakter bulunmaması gerekir.
 4. Tire (-) veya alt tire (_) sembol kullanmayın.
 5. Web site uzantılarının (.com, .net, .org .com.tr vb.) tercihini doğru yapın.
 6. Diğer alan adları boştaysa farklı site uzantılarını da satın alın.
 7. Sosyal Medya hesaplarının alınıp alınamadığını kontrol edin.

Not 4: Türkçe alan adı almak mantıklımı? Bence mantıklı değil. DNS Çalışma Grubu’nun 4 Mart 2006 tarihinde aldığı karara göre, Türkçe karakter içeren alan adları tescillense bile / satın alınsa dahi, IDN (Uluslararası Alan Adı) özelliğini desteklemeyen uygulamalarda alan adı veya e-posta adresleri düzgün çalışmaz.

Not 5: Türkçe Domain SEO’yu Etkiler mi? Türkçe alan adları evrensel olmadığı için kurulu sistemlerle tam olarak uyumlu değildir. Dolayısıyla olumsuz yönde etkiler.

Ayrıntılar için bkz.: Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler

Alan adı (domain) satın al

Alan adı (domain) satın almak için en çok kayıt yapan veya güvenilir domain firmalarından birini tercih ederek kayıt işlemi yapabilirsiniz. Örneğin GoDaddy’den domain nasıl satın alınır videoma bakarak alan adınızı tescil edebilirsiniz.

Domain Authoritysi (Otoritesi)

wpsitekur.com sitesini; MOZ'un Domain Authority (alan adi yetkisi) Analiz Sonucu

İlk SEO yazılım firması MOZ tarafından ortaya atılmış Domain Authority (DA – Alan Adı Yetkisi), bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfasında sıralama durumunu ölçmek için kullanılan bir puandır. Bu puana, sıralama gücü ya da sıralama konumu da denilir.

MOZ’un Domain Authority Analiz aracını kullanarak WPSiteKur.com’u analiz ettiğim sonuç resimde görüldüğü gibidir. Siz de MOZ’un etki alanı yetki analiz aracını kullanarak web sitenizin “Spam Puanı” yüzdesini ve “Alan Adı Yetkisi” değerini kontrol edebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Domain (alan adı) ne demek?

Domain (alan adı), web sitesinin görünürdeki fiziksel adıdır. İyi bir domain, web sitesine sonradan ziyaret edileceği zaman akılda kalmalıdır.

Alan adı (domain) kimin üzerine kayıtlı, kime ait?

Domainin kimin olduğunu öğrenmek için Whois (https://who.is/) sitesini ziyaret edin.

Domain (alan adı) en fazla kaç yıla kadar satın alınır?

Domain (alan adı), bir yıldan on yıla kadar satın alınabilir.

Ücretsiz domain (alan adı) nasıl alınır, her yıl yenilenir mi?

Ücretsiz domain diye bir şey yoktur!

Nasıl?

Domaini (alan adını) ne kadar süreliğine satın alırsanız o sürenin sonunda biter. Örneğin;

1 yıllık domain alırsanız birinci yılın sonunda (süresi) biter.
2 yıllık domain alırsanız ikinci yılın sonunda biter.
3 yıllık alırsanız üçüncü yılın sonunda biter.
10 yıllık domain alırsanız 10. Yılın sonunda biter.

Aldığınız sürenin sonunda eğer yenilemezseniz (yani yeniden ücret ödemezsez para vermezseniz) kapanır.
Bir alan adını en az 1 yıldan en çok 10 yıla kadar alabilirsiniz.

Ücreti neyse onu ödeyerek alabilirsiniz, bir yıllık alacaksanız 1 yıllık ödersiniz, 10 yıllık alacaksanız 10 yıllık ödersiniz.

Bu domainler ücretsiz değildir. Tüm alınan domainlerin ücreti vardır. Bu kesin bilgidir yayalım.

Ücretsiz domain denilmesinin nedeni şudur;

domain firması ilk yıl ücretsiz verdiği zaman ikinci ve diğer senelerde devam ederseniz aynı domain ismi için ücretli yapar ve sizden para talep eder. Dolayısıyla bunu yapınca müşteri kazanmış olur.

Hosting ile ücretsiz verebilirler. Bu fiyatı hosting içine dahil edebilir veya ilk sene için tamamen ücretsiz olsa da sonraki yıllarda o domainden ücret talep edebilirler. Yine bu sayede müşteri kazanmaya çalışırlar.

Domain fiyatları vardır ve ücretsiz değildir. Çünkü; Tüm dünyadaki domainlerin yönetildiği ve kaydedildiği yerin adı ICANN’dır. ICANN kayıt işlemi için ücret talep eder ve o ücret verilmeden kayıt işlemi gerçekleşmez.

Siz bu domain ücretini ICANN tarafından (sertifika ile) yetkilendirilmiş domain firmasına verirsiniz, domain firması da anlaştığı miktarda ICANN’a verir ve sizin adınıza kayıt / tascil işlemlerini yapar.
ICANN tarafından yetkilendirilmiş firmalardan en çok domain tescili yapan firma Godaddy’dir. Kaynak: Domainstatname.com

Domain ne zaman düşer? Alan adı döngüsü ve periyotları nedir?

Sorunuzu cevaplayım: Alan adının süresi dolduktan sonra 80 gün sonra domain düşer. (periyotlar aşağıda)

Öncelikle domainin ne zaman düşeceğine dair domain sorgulaması yaptığınızda karşınıza şu terimler çıkacak;

REGISTIRED (KAYITLI): 1 – 10 yıl arasında kayıt edilmiştir. Kaç yıllık alındıysa o kadar görünür.
UPDATETIME (GÜNCELLEME ZAMANI) : NS (NameServer: Ad Sunucusu) değişikliği.
EXPIRED (SÜRESİ DOLDU): Süresi dolmuş domain.

Domain süresi dolduktan sonra;

Auto Renew Grace Period (Yetkisiz Kullanım Süresini Otomatik Yenileme): Sonraki 45. gün: Bu süre en çok 45 gündür. Bu süre boyunca alan adı sahibi domaini hala satın alabilir ve süresini uzatabilir. Ayrıca başka bir domain şirketine transfer edebilir. Bu işlemler yapılınca alan adı süresi sıfırlanır ve periyot başa döner. (Bu periyotta domain hala düşmez.)

Redemption Grace Period (Tekliften Yararlanma Ek Süresi): Sonraki 30 gün: Bu süre boyunca alan sahibi yine de yüksek bir ücret ödeyerek alan adını alabilir.

PENDING DELETE (SİLİNMEYİ BEKLİYOR): Sonraki 5 gün: Bu süre boyunca alan sahibi dahil hiç kimse alan adını satın alamaz ancak 5 iş günü sonunda alan adı herkes tarafından satın alınabilir ve kullanılabilir hale gelir. (Bu sürenin sonunda domain süresi düşer.)

Site uzantılarının Türkiye saati ile domain düşme saatleri;

com uzantılı domainler 21:00 – 22:00 arasında
net uzantılı domainler 20:00 – 21:30 arasında
org uzantılı domainler ise 16:00 – 18:00 arasında
düşer.

Domain (alan adı) sahibi sorgulaması nasıl yapılır?

Yapmanız gereken tek şey internette who is yazmak ve en üstteki sitelerden birine girerek sorgulama yapmak işstediğiniz siteyi yazarak aratma butonuna basmak. Böylece karşınıza domain sahibi, sitenin satın alınma tarihi vs. bilgiler gelecek.

blank
Kişisel bloguma hoşgeldiniz! Burada WordPress'i kullanarak her türlü web sitesinin (blog, kurumsal, e-ticaret vb.) nasıl yapıldığını ve oluşturacağınız sitenin Google'da görünmesini sağlamak adına SEO tekniklerini nasıl kulanacağınızı yazıyorum.
guest
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments