En İyi 12 Domain Sorgulama & Satın Alma Sitesi

226
Domain Sorgulama İçin En Ucuz ve En İyi Alan Adı Firması

En iyi domain sorgulama ve satın alma siteleri şunlardır: CENUTA, Verigom, Godaddy, Güzel Hosting, Turhost, Alastyr, OdeaWeb, Hostixo, Domain Hizmetleri, Hostinger, IHS ve Natro’dur.

İnternette web site kurmak için domain satın almak gerekir. Domain almak için ve alınıp alınmayacağını kontrol etmek için domain sorgulama sitelerini kullanabilirsiniz. Ayrıca, bu siteleri kullanarak, Shared Hosting hosting hizmeti, VPS Hosting, VDS sunucu, Dedicated sunucu hizmeti de satın alabilirsiniz.

Konuya giriş yapmadan önce yeni başlayacaklar için Domain nedir, domain ne demek? sorusuna cevap bulalım. Domain, bir web sitesinin adresidir. Domain kelimesinin Türkçesi ise alan adı demektir.

Domain web sitesinin internetteki kimliğidir. İnterneti kullandığınız zaman size bir IP numarası tahsis edilir ve buna IP Adresi (Internet Protokol adres) ismi verilmektedir. İnternetteki her bilgisayarın kendine ait bir IP adresi bulunur.

Domainleri belirli süreliğine satın alırsınız. Aslında bu satın alma kiralamak demek oluyor. Yani, 1 yıldan 10 yıla kadar domain kiralayabilirsiniz. Bu durum, dünyadaki tüm siteler (Google, Facebook veya benim sitem) için geçerlidir. Domain sorgulamak ve satın almak için kullanılacak başlıca siteler (en iyi domain firmaları) şunlardır:

GoDaddy Domain Sorgulama ve Satın Alma

GoDaddy’den ucuz domain nasıl alınır

GoDaddy, domain sorgulamak (alan adı sorgulamak) için kullanılabilecek en büyük domain firmasıdır. Hem Türkiye hem de dünyada alan adı hizmeti vermektedir. Daha çok yeni web sitesi kurmayı düşünenler tarafından tercih edilmektedir. Çünkü, bir yıllık alan adı fiyatı diğerlerinin yarısı kadardır. GoDaddy domain firmasından ucuz domain almak için tıklayın.

GoDaddy’den domain satın almak için videoyu kullanabilir veya domain nasıl satın alınır rehberime gidebilirsiniz.

CENUTA Domain Sorgulamak

En İyi Domain Sorgulama Sitesi CENUTA

CENUTA, son zamanlarda ismi çokça duyulan %100 Türk sermayesi ile 2012 yılında İzmir’de kurulmuş ve hızlı serverlara (sunuculara) sahip bir domain sitesidir. En iyi hosting firmaları listemin başında yer alan CENUTA’yı kullanarak domain sorgulaması yapabilir ve site adınızı burada tescilleyebilirsiniz.

Alan adı için geçerli değildir ancak hosting hizmetleri için indirim vardır. Hatta bazı hosting paketlerinde .com ücretsiz olarak verilmektedir. CENUTA’nın %20 Hosting indirimden yararlanmak için wpsitekur kupon kodunu kullanın.

Güzel Hosting Domain Arama

Domain Sorgulama Sitesi Güzel Hosting

Güzel Hosting, Türkiye ve Almanya lokasyonlarında uygun fiyatlarla gerçekten kaliteli hosting ve domain sorgulama hizmeti alabileceğiniz bir şirkettir. Yapılan anketlerde hep en üst sırada çıkan GüzelNet’ten domain hizmeti almak için buraya tıklayın. Not: Ayrıca, wpsitekur %10 Güzel Hosting indirim kodunu kullanarak barındırma hizmeti satın alabilirsiniz.

Turhost Alan Adı Sorgulama

Domain Sorgulama Sitesi Turhost

Turhost, dünyada ve Türkiye’de marka yapmış en iyi domain bulucu şirketlerinden biridir. Tüm sunucuları domain hizmeti sunmaya odaklanmıştır. Domain sorgulama ve satın alma esnasında oluşabilecek sorunları gidermek için yardım talebinize kısa sürede cevap verir. Kesintisiz ve yüksek uptime oranında Turhost’tan domain sorgulamak ve almak için linke tıklayın.

Alastyr Domain Kontrol Etme

Domain Sorgulama Web Sitesi Alastyr

Alastyr, hosting sektöründe uluslararası standartları en yüksek koşullarda sağlayabilen, insana ve çevreye gerekli saygıyı sağlayabilen bir domain sorgulama firmasıdır. Bireysel ve kurumsal internet hizmetleri sunar. 2002 yılında açılmıştır ve ürün yelpazesi oldukça geniştir, her bütçeye ve talebe uygun hizmetler sağlar. Alastyr’nin Türkiye’deki ağ sunucuları oldukça hızlıdır. Alastyr’den domain hizmeti satın almak için linke tıklayın.

OdeaWeb Domain Bulma

6. Sıra: Alan Adı Sorgulama Sitesi OdeaWeb

OdeaWeb, Almanya ve Türkiye’de bulunan tüm paylaşımlı web sunucularını, hızlı ve güvenilir erişim ağı üzerinden “network altyapısı” müşterilerine sunmaktadır. Kaliteli Web Hosting, Ucuz Hosting ve domain hizmeti arıyorsanız, Odeaweb’i tavsiye ederim. Odeaweb’de alan adı sorgulamak için linke tıklayın.

Verigom Domain Sorgulama

7. Sıra: Alan Adı Sorgulama Web Sitesi Verigom

Verigom, Türkiye’de, 2010 yılında faaliyete geçmiş internet servis sağlayıcılarından biridir. Verigom, güvenilir bir firmadır. Satın alacağınız domainleri, kesintisiz olarak, kiraladığınız süre boyunca kullanabilirsiniz. İnternet Hizmetleri alanında, hızlı, etkin ve kesintisiz bir barındırma imkanı ve Verigom domain almak için buraya tıklayın.

Hostixo Domain Sorgulama

8. Sıra: Alan Adı Arama Hosting Sitesi Hostixo

Niğde’de 2007 yılında kurulan Hostixo, web hosting, sunucu hizmetleri ve domain satın alabileceğiniz domain sorgulama firmasıdır. Web sitesi kurmak, blog hesabı oluşturmak ve e-ticaret mağazası kurmak için gerekli site adresini Hostixo’dan tescil edebilirsiniz.

Tescil işlemi sorgulaması için Hostixo‘nun web sitesine gidebilirsiniz.

Domain Hizmetleri Alan Adı Bulma

9. Sıra: Alan Adı Kayıt Sitesi DomainHimetleri

Marka ismi Domain Hizmetleri olan şirket 2015 yılında İstanbul ilinde kurulmuştur. Domain Hizmetleri şirketi, Avrupa RIPE NCC tarafından sağlanan IP sağlayıcı statüsüne sahiptir. Alan adı kayıt için Domainhizmetleri sitesini kullanarak boşta alan adı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Hostinger Domain Sorgulama

10. Sıra: Hostinger Domain Sorgulama Sitesi

Hostinger, Türkiye’de web adresi bulmak için domain sorgulaması yapabileceğiniz bir bir şirkettir. Hostinger’de domain sorgulama yapmak için web sitesini ziyaret edin.

IHS Domain Sorgulama

11. Sıra IHS Alan Adı Kayıt Kuruluşu

IHS Türkiye’de 1999 yılında kurulmuş web barındırma hizmeti ve alan adı kayıt şirketidir. Sitenizi IHS’de tescil (bilişim) etmek için sitesini ziyaret edin.

Natro Domain Sorgulama

12. Sıra Natro Hosting Firması Alan Adı Kayıt Kuruluşu

2020 yılı Temmuz ayında yabancı şirket team.blue tarafından satın alınan Natro, 1999 yılında kurulmuş bir sunucu ve web hosting hizmeti sunan bir firmasıdır. Marka tescili yapmak için Natro’da domain sorgulayabilirsiniz.

Tüm Platformlarda Name Checkr Yapma

Name Checkr Linkleri (İsim Kontrol Web Siteleri)

Tüm İnternette ve sosyal medya hesaplarında, nick, youtube, facebook, instagram nick arama yapmak ve kontrol etmek için şu dört siteyi kullanabilirsiniz.

  1. https://namechk.com/
  2. https://www.namecheap.com/domains/
  3. https://www.namecheckr.com/
  4. https://www.namecheck.com/

Whois Domain Sorgulama (Orijinal Kaynak)

Who İs Domain Sorgulama (ICANN)

ICANN’in Alan Adı Kayıt Veri Aramasından whois domain sorgulaması yapabilirsiniz. ICANN aracı, satın alınan alan adları için kayıt verilerine bakmanıza olanak sağlar. Ayrıca ICANN dünyadaki tüm domainlerin yönetildiği ana merkezdir.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Bu başlık altında, domain sorgulama ve alan adı kaydı veri aramada Sık Sorulan Soruları bulabilirsiniz.

✅ com, .net, .org, com.tr domain uzantısı nedir?

com, .net, .org, com.tr domain sorgulama, site alan adlarının boşta olup olmadığını öğrenmenizi sağlayan bir sistemdir. Yukarıda bulunan siteler kullanılarak arama işlemini yapılabilir.

.com – Dünyadaki en çok kullanılan genel sitelere hitap eden bir domain uzantısıdır.
.org – kar amacı gütmeyen ve ticari olmayan kuruluşlara hitap eden site uzantısıdır.
.co – şirketlerle ilişkili uzantılar için tercih edilebilir.
.net – genellikle teknolojiyle ilgili popüler alternatif sitelere atfen satın alınabilir.
.biz – iş ve e-ticaret siteleri için uygundur.
.info – bilgilendirici web siteleri için tavsiye edilir.
.blog – blogcular için hazırlanacak sitelere uygundur.
.design – web tasarım ajansları ve toplulukları için tercih edilebilecek bir site uzantısıdır.

✅ Whois domain sorgulama nedir?

Herhangi bir alan adı veya web sitesi hakkında bilgileri bulmanıza yarayan veri tabanıdır.

WhoIs etki alanı araması, Whois veri tabanında listelenen herhangi bir etki alanı için uygun kişiyi, IP adresi için yönetici iletişim bilgilerini, faturada yazan sahip kişi bilgilerini, alan adının ne zaman alındığını, hangi server üzerine kayıtlı olduğunu bulmanıza yardımcı olabilir. Domain kimin olduğunu böylece öğrenmiş olacaksınız.

✅ Ücretsiz alan adını nereden bulabilirim?

Ücretsiz alan adını, CENUTA’da, Hostinger’de, GoDaddy’de, Güzel Hosting’de bulabilirsiniz ancak bunları bedava elde edebilmek için (Web, WordPress) hosting paketi satın almanız gerekmektedir.

Ücretsiz alan adını İnternette bulabilirsiniz ancak uzak durmanızda fayda var.

Web hosting, sunucu ve domain satın almak için Türkiye’deki şirketleri karşılaştırdığım hosting firmaları karşılaştırma yazısına ve hosting alırken nelere dikkat etmeni söyleyen hosting alırken nelere dikkat edilmeli yazısına göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz