Ana Sayfa Blog Google Site Ekleme Ücretsiz Search Console Kaydı

Google Site Ekleme Ücretsiz Search Console Kaydı

Google Site Ekleme, URL Dizin Kaydı veya indexleme işlemlerini bir çok ücretsiz WordPress SEO eklentisi ile kolayca yapılabiliriz. Ancak ben, bunları kullanmadan direk Search Console üzerinden anlatım yaptım.

Bu sayede web sitenizi WordPress eklentisi kullanmadan da arama motorlarına ücretsiz ekleyebilirsiniz/kaydedebilirsiniz.

Bir çok arama motorunun “Arama Konsolu” vardır. Yani arama motorlarının sitenizi nasıl görmesini istediğini yöneteceğiniz alan.

Ülkemizde en çok kullanılan iki adet arama motoru vardır. Bunlara örnek verecek olursak; Biri Google, Diğeri Yandex.

Google’ın sitelerinizi yönetmeniz için sunduğu ücretsiz “Google Search Console, Yandex’in sunduğu ücretsiz araç “Yandex.Webmaster

Bu araçlar sayesinde web sitenizin hangi linkleri (yazıları) aramalarda bulunmak üzere dizine aldığını, hangi yazıların hatalı olduğunu (indekslenmediğini ya da 404 hatası verdiğini) görebilir ve düzenleyebilirsiniz..

Bu yazımızda Türkiye’den aylık ziyaretçi sayısı 60 milyon olan Yandex’i değil de, aylık 450 milyon ziyaretçi sayısı olan Google Search Console’u kullanarak Google’a Site Ekleme işlemini gerçekleştireceğiz.

Yazı İçeriği

1. Site Ekleme Aracı Google Search Console Nedir
2. Kimler Google Search Console’a Site Kaydı Yapmalı
3. Google Site Kaydı [VİDEO]
4. URL’nizi Dizine Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır [VİDEO]
5. Google Search Console Nedir | Nasıl Çalışır
6. Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

1. Site Ekleme Aracı Google Search Console Nedir

Google’ın ücretsiz site ekleme aracı Arama Konsolu (Search Console), web site sahiplerine, sitelerinin nasıl performans gösterdiğini kontrol etmeleri için sunulmuştur.

Diğer arama motorlarına göre en çok tercih edilen arama motoru -herkesin malumu- Google’dır. Google’ın, ücretsiz olarak sunduğu Search Console Hakkında kendi yönergelerinde:

“…Aslında web sitenizin (insanlara gösterilmek üzere) indekslenmesi için Search Console yöntemi ile Google Site Ekleme işlemi yapmanız gerekmez...”

O zaman Google Site Ekleme işlemini niçin yapmamız gerekir? Bu sorunun cevabı çok basittir.

Hemen olayın mantığını anlatıyorum:

Web sitesi kurduktan sonra insanlara ulaşmak isteriz. Arama motorları sitemizi tarasın bizi en üste göstersin diye uğraşır dururuz.

Google’a ister kendi isteğinizle site ekleyin, ister eklemeyin, arama botları zamanla -bu iki hafta olur, üç hafta olur hatta 4 hafta olur -olduğu görülmüştür- tam olarak bilemediğimiz bir süre içinde web sitemizi tarar, uygunsa dizine ekler (indeksler) ve insanlara gösterir.

Google’ın aracı Search Console’u Site Ekleme işlemi yapmak için ayrıca kullanmanıza gerek yoktur. Ancak,

Optimizasyon için arama motorlarına site ekleme işlemi yapmazsanız, Search Consol’un web siteniz hakkında vereceği inanılmaz bilgi bildirimlerinden mahrum kalırsınız.

Mahrum kalmayın Google Site Ekleme yapın.

Google arama motoru, İnternet dünyası üzerinde oluşturulan tüm web sitelerini kendi algoritması ile tarar ve devasa belleğinde tutar.

Taki o taranan (hafızaya alınan) yani indekslenen bilgileri, birisi Google’da arayana dek.

Birisi, aklına düşen bir şeyi Google’da aradığı anda sizin yazdığınız yazılar veya içerikler eğer aranan kelimelerle “anlamlı” ise direk size öncelik verir.

1.1. Özetle:

Google Site Ekleme (kayıt) işlemini yaptıktan sonra Google, İnternet dünyasında adeta sizin en yakın arkadaşınız gibi olur.

Web sitenizin eksikliklerini tespit eder ve size bu hataları ve eksiklikleri ücretsiz bildirerek kısa sürede çözüm bulmanıza olanak tanır.

2. Kimler Google Search Console’a Site Kaydı Yapmalı?

Web site sahibi veya blog adresi olan herkes Google’a site kaydını yapabilir. Hatta bu yöntemle mümkün olduğunca içeriğinizin çalınmaması için hızlı hareket etmemelisiniz.

3. Google Site Kaydı [VİDEO]

Google Search Console Nedir | GoDaddy Site ekleme ve doğrulama

Web sitemizi internette kullanıcılara ve müşterilerimize göstermek amacıyla arama motorları için optimize etmemiz gerekir.

Optimize etmek için en iyi yol Google search console kullanarak web sitemizi eklemektir.

Google’a Site Ekleme işlemini gerçekleştirdikten sonra (Google Web Sitesi Doğrulama) mülk doğrulaması yapmanız gerekir. Müllk doğrulama sonrasında web siteniz artık Search Console programına eklenmiş olur.

4. URL’nizi Dizine Ekleme Nasıl Yapılır

Google Search Console Dizine Ekleme Videosu | İndexleme Nasıl Yapılır

Yukarıdaki video ile google’a web sitenizi ekledikten sonra bu video ile yazdığınız yazıları google’a kolayca taratabilir ve kısa sürede dizine indexletebilirsiniz.

Search Console yönergelerini okursanız bu indeks işlemlerinin hiç bir zararının olmadığını anlarsınız.

4.1. Google’a Site Eklenip Eklenmediğini Öğrenme Yöntemi

Google’da sitenizin dizine eklenip eklenmediğini Google Arama çubuğuna şu ifadeyi (site:wpsitekur.com) yazarak öğrenebilirsiniz.

5. Google Search Console Nasıl Çalışır

Google Site Ekleme ve Search Console Ücretsiz Kayıt
Google Site Ekleme ve Search Console Ücretsiz Kayıt Edilmiş Bir Site
  1. Console, otomatik olarak, sizin web sitenizi eklerken kaydettiğiniz e-posta adresine mesaj atar “şu şu şu” hataları buldum der.
  2. Gelen mesajı okursunuz sonra problemi anlarsınız ve çözersiniz. Çözdükten sonra düzelt dersiniz.
  3. Size bir daha mesaj atar düzetme doğrulanıyor ilerleme durumunu kontrol et diye.
  4. Aradan zaman geçer 8-10 gün sonra bir mesaj gelir. Size derki Sorunlar düzeltildi…

5.1. Google search console site sayfasını ekleyince aşağıdaki araçlar ve raporları sunar:

  • Google’ın sitenizi bulabildiğini ve tarayabildiğini onaylama.
  • Dizine ekleme sorunlarını düzeltme ve yeni veya güncellenmiş içeriğin yeniden dizine eklenmesini isteme.
  • Siteniz için Google Arama trafik verilerini görüntüleme: sitenizin Google Arama’da görünme sıklığı, sitenizin gösterilmesini sağlayan arama sorguları, arama yapanların bu sorgular için ne sıklıkta tıklama yaptıkları ve daha fazlası.
  • Google; sitenizde dizine ekleme, spam veya başka sorunlarla karşılaştığında uyarılar alma.
  • Web sitenize hangi sitelerin bağlantı verdiğini gösterme.
  • AMP, mobil kullanılabilirlik ve diğer Arama özellikleriyle ilgili sorunları giderme.

6. Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

1. Search console ne işe yarar?

Search console, Google arama motorunun ücretsiz olarak sunduğu site yönetim aracıdır. Google’ın gözünden tespit edilen eksikliklerinizi görebilirsiniz. Biraz daha açıklayacak olursam; web sitenizi “Google nasıl görüyor” bunu öğrenirsiniz. Önce gmail ile açtığınız hesapla web sitenizi (fark etmez blog adresi olabilir, e-ticaret siteniz olabilir) eklersiniz. Sonra web sitenizi taratarak hatalar olup olmadığını görür ve müdahale edersiniz. Hataları düzelttikten sonra bir daha tara dersiniz bir problem yoksa akabinde dizine ekleme butonuna basarak düzelttiğiniz kusursuz blog URL’nizi dizine ekletirsiniz.

2. Yandex search console nedir?

Yandex arama motorunun da web site yönetim aracı vardır. Yandex Search Console diye bilenler var ancak gerçek adı Yandex.Webmaster’dır. Bu yönetim aracı da ücretsizdir. Buraya yandex ile açtığınız mail ile kayıt olursunuz. Sonra web sitenizi eklersiniz. Ardından tara diyerek hatalar olup olmadığını görebilirsiniz.

snahmetkayahttps://wpsitekur.com/
Merhaba, İsmim Ahmet KAYA. Normalde çalıştığım profesyonel bir işim var. Hobi olarak Google Ads, Facebook-İnstagram Reklam, Yandex Direct, E-Ticaret ve SEO gibi faaliyetleri yürütüyorum. Geri kalan zamanlarımda ise burada takılıyorum. wpsitekur.com'da yazı yazmak güzel bir duygu, hoşuma gidiyor. İşini severek yapanlardanım. Burayı hem kendime hem de size bir şeyler katmak için kurdum. Bu sayede belki siz de, İnternet'te kendinize mülk edinebilir; - Kendi kişisel sitenizi (blog adresi), - Kurumsal web sitesi, - Uygulama siteleri, - Photoblog sitesi, - E ticaret web sitesi, - Profesyonel portföy (portfolyo) sitesi, - Devlet sitesi (.gov uzantılı) - Dergi ya da haber sitesi, - Bir çevrim içi topluluk sitesi, - SEO sitesi gibi siteleri yapabilirsiniz. Burada zaman nasıl geçiyor bilmiyorum... Bana istediğiniz zaman mesaj yazabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımı takip edin: snahmetkaya

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Wordpress ile Kişisel Blog Açma

Kendi kişisel blog'unuzu kendiniz yapın. Resimli videolu kolay anlatım için tıkla

GoDaddy İndirim Kuponu

Web sitesi kurmak için hosting ve domain almak zorunlu bir adımdır. Maliyeti düşürmek için tıkla