Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli [2020]

2416
Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Hosting alırken nelere dikkat edilmeli ya da Hosting Seçimi Nasıl Olmalı sorunuza sayfa sayfa gezmenize gerek kalmayacak şekilde tek bir yazı altında topladım.

Bu sayede derinlemesine ve önem sırasına göre bir karşılaştırma yapabilir hale geleceksiniz.

Anket sonuçlarına göre karşılaştırma yaptığım hosting firmalarını ve tüm Türkiye’deki sunuculuk hizmeti verek en iyi hosting firmaları listesini linklere tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Veri Güvenliği

Veri Güvenliği - Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Veri Güvenliği – Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Web sitenizin emin ellerde olması ve yaptığınız bütün çalışmaların şu veya bu sebeplerden yok olmaması için hosting firmalarının Yer sağlayıcı belgesi, Vergi levhası, İSO 27001 gibi belgelerinin olup olmadığına bakmanız gerekmektedir..

Peki Bu Belgeler Ne İşe Yarar? & Hosting Alırken Bu Belgelere Neden Bakmalısınız ?

Yer Sağlayıcı Belgesi

 • Yer sağlayıcı belgesi nedir? Kısaca bakalım.
  • Bu belgeye sahip olmayan hosting firmaları, yasal yükümlülüklerini devlete karşı kabul etmediği anlamına gelir.
  • Bu belge, hosting firmalarının sunucularında ki verilerin devlet kontrolün de olmasını ve bu verilerden firmaların sorumlu olmadıklarını beyan etmesi için vardır.
  • Aslında bu sayede firmalar, kendilerini sakıncalı paylaşımların oluşturabileceği risklerden dolayı, koruma altına alırlar.
  • Hosting firmalarına YS belge no gibi bir numara verilerek BTK’nın internet sayfasında listelenmektedir.
  • Bu linke tıklayarak BTKnın sitesinden firmaların kurumsal adlarını girerek yer sağlayıcı belgesi olup olmadığına bakabilirsiniz.
 • Sonuç olarak:
  • Bu belgeye sahip olmayan bir host firması devletin kontrolünde çalışmadığı için muhtemelen vergi levhası da olmayacaktır. O yüzden verilerinizin güvenliği açısından hosting alırken nelere dikkat edilmeli konusunda önemli konulardandır.
 • Not 5:

Vergi Levhası

 • Kaçak olarak çalışan bir firmaya güvenmek istemeyiz değil mi? O yüzden hosting alırken firmanın vergi levhasının olmasına dikkat etmeliyiz.

ISO 27001

 • Bilgi güvenliği deyince akla ilk gelen ISO27001’dir.
 • Kurumsal firmaların müşteri bilgilerini daha hassas ve sistematik bir biçimde korumasını sağlayan yönetmelikleri içinde barındırır.
 • Verilerinizin yüksek standartlarda muhafaza edilmesini sağlar.

Hosting alanında rekabetin güçlü olduğu bu sektörde irili ufaklı birçok hosting firması yer almaktadır.

Bazıları çok yeni kurulmuş olabileceği için her anlamda güvenmek gerçekten zor olacaktır. O yüzden hosting alırken nelere dikkat edilmeli konusunda veri güvenliği olmazsa olmazımız.

Veritabanı (MySQL Veritabanı – MsSQL Veritabanı)

Veritabanı (MySQL vs MsSQL) - Hosting Alırken Nelere Dikkat Ed
Veritabanı (MySQL vs MsSQL) – Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayfanızdaki içeriklere en hızlı biçimde ulaşması açısından veritabanı çeşidi ve kullanılan işletim sistemi gerçekten önem teşkil eder.

Özellikle Hosting alırken bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir. İnternette saniyelerin hatta saliselerin bile önemi vardır.

MySQL Veritabanı Nedir?

MySQL veritabanı yönetim sistemidir. Verilerin farklı varyasyonlarla ilişkilendirildiği ve milyonlarca soruyu ve işlemi aynı anda gerçekleştirebilecek kapasiteye sahip olan bir yazılımdır.

Günümüzde en çok kullanılan veritabanı yazılım biçimi MySQL’dir.

MsSQL Veritabanı Nedir?

Microsoft’un veritabanı sistemidir. .ASP veya .ASPX ile hazırlanan/yapılan web siteler de MsSQL veritabanı seçmelisiniz. Bunlarla uyumlu İşletim sistemi Windows’tur.

Linux mu – Windows mu (Hangi İşletim Sistemi)

PHP yazılım (betik) dili MySQL ve MsSQL veritabanlarıyla uyumlu olarak çalışabilir. Günümüzde birçok web sitesinin altyapısında PHP betik dili kullanılmaktadır.

PHP yazılım dili ile hazırlanan web sitelerde MySQL veritabanı ile çok daha iyi çalışmaktadır. Bu yüzden PHP dili ile yazılan bir web siteniz varsa MySQL veri tabanı seçmelisiniz.

Örneğin; WordPress ve Joomla gibi İçerik Yönetim Sistemleri ile OpenCart gibi E-Ticaret site kurma programları Linux işletim sistemi ile uyumlu çalışır.

Linux işletim sistemiyle uyumlu olan MySQL veritabanının kullanımı daha kolay ve çok daha hızlıdır.

İnternet sitesi oluşturmak için Microsoft tarafından geliştirilen .ASP veya .ASPX gibi programlama çatıları Windows işletim sistemi ile uyumlu olarak çalışır.

Windows işletim sistemi ise MSSQL veritabanı ile uyumlu çalışmaktadır.

 • Yönetim Panelleri Uyumluluğu
  • Cpanel – WHM: Linux uyumlulardır. En çok tercih edilen yönetim panelidir.
  • Plesk Yönetim Paneli: Windows ve Linux da kullanılabiliyor.
  • Maestro panel: Yalnızca Windows sunucular da kullanılır.

Site Hızı

Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli Rehberimin En önemli Başlığı Web Site Hızının Önemi Nedir?

Site Hızı - Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Site Hızı – Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
 • Çağımızda hız her şeyin önüne geçmiş durumda, insanların bu kadar acele ettiği bir dünyada bazen sitenize giren bir İstemci (ziyaretçi) siteniz birkaç saniye geç açıldığı için, ya sitenize girmekten vazgeçer ya da sitenizde vakit geçirmek bile istemez.
 • İstediğiniz kadar güzel içeriğiniz olsun, hızınız iyi değilse hem istemci (ziyaretçi) açısından hem de Google SEO açısından güzel bir izlenim bırakmanız çok zorlaşır.
 • SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu) neyi istiyor?
 • Hızın Google gibi arama motorları için önemi nedir?
 • Bununla alakalı 2010 yılında Google’ın yaptığı açıklamayı ve aradan geçen 10 yıl da değişen dünyayı göz önüne alacak olursak hızlı bir site sahibi olmanın SEO açısından ne kadar can alıcı bir öneme sahip olduğunu çok daha iyi anlamış oluruz.
 • Ayrıca Google’ın 2010 yılında hız ile alakalı yaptığı çalışmaları inceleyebilirsiniz.

Aylık Trafik Kotası

Aylık Trafik Kotası (Veri Transferi Sınırı) - Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Aylık Trafik Kotası (Veri Transferi Sınırı) – Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Aylık trafik, sitenize giriş yapıldığında gerçekleşen veri transferine denir. Mesela sitenizin ara yüzü 50 KB, birisi sitenize giriş yaptığında 50 KB’lık bir veri transferi olur.

5 GB trafik hakkınız olmuş olduğunu var sayarsak 100.000 kez sayfanızın görüntüleme alabileceği anlamına gelir.

Sitenizde gerçekleşen bütün işlemler (sayfa görüntüleme – yorum vb.) veri transferine dahildir. Mesela telefonunuzdaki internetin aylık belirli bir tüketim kotası vardır.

Kullandığınız internetin ortalama kaç gün yeteceğini tahmin edebilirsiniz. İnternetten video izleyince bu kotanın çabuk biteceğinin farkındasınızdır.

İşte aynı bunun gibi sitenize giriş yapacak herkes, sizin ve kendisinin aylık trafik kotasından eşit miktarda tüketmektedir.

Sonuç olarak sitenizin aylık tüketeceği internet kotasına getirilen sınırlandırmaya Aylık Trafik Limiti denir.

Aylık Trafik Kotası’nın Önemi

Sürekli kota problemi yaşamamanız için web sitenizin aylık ortalama trafiğini belirlemelisiniz.

Muhtemelen duymuşsunuzdur bazen bir site çöker veya yavaşlar işte bunun nedeni o sitenin aylık trafik kotasını aşmış olmasından veya o sitenin CPU, RAM kapasitelerinin yetersiz olmasından kaynaklanmaktadır.

O yüzden hosting alırken nelere dikkat edilmeli konusunda önem arz etmektedir.

Web Sitesinin Aylık Trafiği Nasıl Belirlenir

Bunun tam olarak bir formülü yok ancak aşağı yukarı sitenize gelen ziyaretçi sayısına ve sitenizin nasıl bir arayüze sahip olduğuna göre değişir.

Sonuç ta birçok farklı yapıya sahip internet sitesi mevcut. Belki kuracak olduğunuz site aşağıda örnekte verdiğim sitelerden çok daha farklı olabilir.

O yüzden aylık trafik limitinize göre bir hosting alırken nelere dikkat edilmeli konusunda bunları göz önünde bulundurmanız, web sitenizin kotasını tahmin etmeniz açısından yardımcı olacaktır.

Sitelere Göre Değişen Trafik Kotası

 • Haber siteleri:
  • Güncel bilgiler, gündemle alakalı haberler, sayfa yüklenme sayısı ve ziyaretçilerin sitenin içinde ki farklı bir çok haber kaynağına tıklaması gibi nedenlerden dolayı aylık trafik kotanızı çabuk bitirir.
  • O yüzden trafik kotasını biraz daha fazla seçmeniz gerekir.
 • E-ticaret sitesi:
  • Yapısı itibarıyla E-ticaret sitelerinin ara yüzlerinde bulunan ürün resimleri, görsel kampanyalar, butonlar, kaydırmalı ekranlar vb. birçok özellik site trafiğini arttıracağından hosting paket seçiminde aylık kotasını daha fazla seçmeniz gerekmektedir.
 • Blog yazısı yazılan siteler:
  • Bu tür web sitelerinde içerik genel olarak yazılardan oluşmaktadır.
  • Başlangıç aşamasında diğerlerine kıyasla aylık trafik kullanım kotası daha az olan bir paket yeterli olacaktır.
 • Galeri sitesi:
  • Web sitede ki görsel efekt çok olacağından trafik kotanızı başlangıç seviyesinden daha fazla seçmeniz gerekmektedir.

Disk (Web Site Hız İlişkisi – CPU ve RAM)

Disk sitenizdeki verilerin işlendiği depolama alanlarıdır. Diskin kalitesi verilerin ziyaretçilere en hızlı şekilde ulaştırılmasında gerçekten önemli bir rol oynar.

O yüzden hosting alırken nelere dikkat edilmeli konusunda kesinlikle disk kapasitesine ve çeşidine bakmanız gerekmektedir.

Hosting alırken aslında teknolojiye en çok entegre olan firmayı seçmek bu amacınıza en kısa yoldan ulaşmanızı sağlayacak en önemli faktörlerden biridir.

İşte bu yüzden nano teknolojiyle oluşturulmuş SSD Harddiskler siteniz de aradığınız hızı görmeniz açısından ihtiyacınız olan teknolojiyi barındırıyor.

SSD ve HDD Hız Farkı – Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

SSD Harddiskler normal bir harddiske göre 4-5 kat daha hızlıdır. Bunun gibi birçok avantajı içinde barındırır.

CPU ve RAM

CPU Nedir?

CPU (CORE) - Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
CPU CORE – Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

CPU işlemcisi (Merkezi İşlem Birimi), site veya bilgisayarınızdaki verilerin, uygulamaların, yazılıma ait talimatların senkronize bir şekilde işleyişini sağlayan elektronik bir parçadır.

İşlemcinin güncel ve güçlü olması görevlerin bir o kadar hızlı tamamlanmasını sağlar. Özetle, işlemcinin bir işi sonuçlandırmak için yaptığı iş bölümünün her birine Core (CPU) veya çekirdek denir. Yani merkezi işlemci birimidir.

Not 2: Birçok hosting firmasının hizmet sözleşmesinde CPU VE RAM kaynak kullanımları farklı yüzdelerle limitlendirilmiştir. Mesela 1 core işlemcinin % 20 si veya 712 MB Ram hafızası gibi sınırlamalar her hosting paketi için ayrı ayrı mevcuttur.

Yukarıda linkini verdiğim yazıda Hosting Firmaları Tükiye – 2020 Anket Sonucu yazısında bütün bu limitlendirmeleri tek tek yazdım.

Ram Nedir?

RAM - Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
RAM – Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

RAM, verilerin işlenmesi için sisteminizde çalışan programları, uygulamaları geçici süreliğine hafızasına alarak verilerin belli bir zaman aralığında depolanmasını sağlayan alana denir.

Kalıcı depolama alanı olarak kullanılmaz. Web siteniz de çalışan uygulamaların veya programların kısa süreliğine (kastedilen belli bir zaman aralığı) çalıştırıldığı geçici depolama alanıdır.

Bu alan ne kadar büyük olursa verilerin işlemci tarafından işlenmesi o kadar hızlı olur.

CPU ve RAM İlişkisinin Önemi

RAM ve CPU tam anlamıyla birbirine entegre iki sistem olduğu için hosting alırken nelere dikkat edilmeli konusunda en önemli faktörler arasında yer alır. İşlemci ve Ram’in çalışma mantığı şuna benzer.

Bir yük taşınacaksa Ram’i yükü taşıyan deve sayısına, işlemciyi ise bir devenin taşıyabileceği yük miktarına benzetelim.

Yapılacak işlem; 100 kg’lık bir yükü belli bir mesafeye deve ile taşımak olsun.

Güçlü bir deveye 100 kg yük yüklemekle 4 tane güçsüz deveye en fazla taşıyabileceği 25 şer kg’lık yükleri yüklemek, hız ve zaman bakımından aynı oran da yükün gideceği yere ulaşmasını etkileyecektir.

Bu örneğe bakıldığında; Deve sayısı RAM’i, devenin gücü CPU’yu, 100 kg yükün taşınması KB veya GB cinsinden yapılacak olan görevi (yani gerçekleşmesi gereken işlemi) temsil etmektedir.

CPU’nun güçlü ve RAM’in fazla olması ya da bu dengeyi en verimli şekilde yönetmek, hosting alırken nelere dikkat edilmeli konuusunda en önemli etkenlerdendir.

Sunucu Konumu (Lokasyonu) ve Hız İlişkisi

CDN Nedir – Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sunucu, bir çok gelişmiş bilgisayarın bir arada bulunduğu sistemlerdir. Bu sunucular (gelişmiş bilgisayarlar), arama motorlarında bir şey arayan kullanıcılara aradığı şeyi (verileri) sunan bir yazılımı da içinde barındırır.

Sunucular kullanım amacına yönelik farklı yazılımları içinde barındırabilir.

Oyun için tasarlanan bir sunucu ile e-ticaret sitesi için tasarlanan sunucular temel olarak aynı olsalar da farklı yazılımlara sahiptirler.

Hosting firmaları sunucularını birçok noktada bulundurabilirler.

Yerli hosting firmaları sunucularını Türkiye de barındırdıkları için Türkiye’den sitenize erişim sağlamak isteyen bir ziyaretçi Amerika’daki bir sunucudan daha hızlı erişim sağlayabilir.

Sonuç olarak web sitenize girecek olan ziyaretçiler sunuculara ne kadar yakın olursa sitenize giriş hızları o derece artar. Bu yüzden ziyaretçi kitlenize yakın sunucuları tercih etmelisiniz.

Not 3: Ücretli veya ücretsiz CDN (Content Delivery Network) (Türkçe: İçerik Dağıtım Ağı) kullanarak sitenizin sunucusunu istediğiniz yerde barındırabilirsiniz.

Bu sayede istediğiniz konumdan sitenize erişim hızını artırabilirsiniz.

Bant Genişliği

WPSiteKur Sitesi Bant Genişliği - Hosting Alırken Dikkat Edil
WPSiteKur Sitesi Bant Genişliği – Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerek

Bant genişliği, siteniz de bir saniye içerisinde gerçekleşen KB, MB veya GB cinsinden veri transferine denir.

Sitenize aynı an da 200 kişi girebilecek bir bant genişliği var diyelim 201. kişi sitenize giriş yaptığın da siteniz yavaşlayacaktır.

Bunu şuna benzetebiliriz bir otobandan aylık geçen araba sayısı aylık trafik limitinizi, o yoldan bir saniye içinde geçebilecek araba kapasitesini de bant genişliğine benzetebiliriz.

Saniyede geçen araba sayısı arttıkça trafik durma noktasına gelecektir. Hatta duracaktır.

O yüzden Hosting paketi seçiminde sitenize aynı anda erişen kullanıcı sayısının fazla olacağını öngörüyorsanız bant genişliğine dikkat etmeniz gerekir.

İnode Limiti

İnode Limiti - Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
İnode Limiti (Dosya Kullanımı) – Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Hosting firmalarının, Linux İşletim sistemli hosting paketlerine getirdikleri dosya adedi sınırlandırmasına inode limiti denilmektedir.

Hesabınızda ki yazılar, resimler, e postalar kısaca hesabınızda bulunan her şeye bir inode anlamına gelmektedir.

Hosting Alırken Limitsiz Sandığınız Paketler Gerçekten de Öyle mi?

Kurduğunuz bir web sitesinin kullanım sınırlarını Aylık trafik, CPU Kullanım Limiti, Disk Kapasitesi, Ram Kapasitesi, İnode Limiti (Dosya Adedi Sınırı) gibi faktörler belirler.

Aslında bunların hepsi de birbirinden bağımsız değildir.

Örnek verecek olursak, bu özelliklerin bir çoğunu sınırsız gibi gösterip sadece inode limitinin düşük olması bile,

Web sitenize yükleyeceğiniz dosya sayısını sınırlı tutacağından disk kapasitesi, ram kapasitesi gibi özellikleri de dolaylı yoldan sınırlandırmış olacaktır.

Daha sonra sınırsız sandığınız paket askıya bile alınabilir. Sınırsız paketlerin bir çoğu aslında sınırlıdır. Bunu hizmet sözleşmesinde yer alan CPU limitinden, inode limitinden anlayabiliriz.

Not 4: Bu yazının en başında bahsettiğim Hosting Firmaları Türkiye – Anket Sonucu yazısında hizmet sözleşmeleriyle birlikte inode limitlerini, her bir firma için tek tek açıkladım.

Destek Hizmeti Kalitesi

Seçeceğiniz firmanın müşteri ile kurduğu bağın gücüne, sorular yönelterek dönüş hızlarının süresine (Çok Önemli) bakmanız gerekmektedir.

Site taşıma, siteye olan erişim hızı gibi birçok konuda herhangi bir sorunla karşılaştığınızda hosting firmasının size gerçekten yardımcı olup olmadığıdır.

Kullanıcı Yorumları

Bir firmanın uzun yıllar bu sektörde olması en iyisi olduğu anlamına gelmez önemli olan firmaların kullandığı teknolojinin sürekli reform edilmesidir.

İnternet de birçok forum sayfası mevcut, buralar da firmalarla alakalı merak ettiklerinizi sormanızda fayda var.

Abartılı yorumlardan ziyade aklı selim yorumları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.Sonuçta herkesi memnun etmek imkansız.

Veri Merkezi (Datacenter)

Veri Merkezi (Datacenter) - Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilm
Veri Merkezi (Datacenter) – Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Verilerin depolandığı, saklandığı, işlendiği ve dağıtıldığı hosting firmalarının beyni diyebileceğimiz datacenterların depremde yıkılmasını, yangın çıkmasını ve elektriksiz kalmasını istemeyiz değil mi.

Bu yüzden hosting alırken binanın sağlamlığı, yedek güç sistemleri, yangın söndürme sistemleri gibi konularda bize güven veren bir firmayı seçmeliyiz.

Bu konuyu hosting firmalarının sayfasında ki teknik altyapı kısmından inceleyebilirsiniz.

Yedekleme Politikası

Yedeklme- Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Yedeklme-(Geri Dönüşüm) – Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

En önemli faktörlerden birisi diyebileceğimiz konu ise yedekleme,

Yedekleme konusunda gördüğüm kadarıyla hiçbir firma sorumluluk almamaktadır.

Ancak bir web sitesini kurduktan sonra zaman geçtikçe web sitenizdeki verilerin güvenliğini daha fazla düşünür hale geleceksiniz.

En baştan sitenizde ki verilerin güvenliği için kullanacağınız şirketin yedekleme politikasına bakmanız gerekmektedir.

Verileriniz hosting firmaları tarafından günlük, haftalık, veya aylık olarak yedeklenmektedir.

Ancak bu yedeklemeleri hizmetin devamlılığı açısından herhangi bir sistem arızası durumunda oluşabilecek aksaklıklar için yapmaktadırlar. Yani siz talep ettiğiniz de vermeyebilirler.

Sitenizin çökmesi veya herhangi bir veri kaybında, hosting firmasından verilerinizi isteme mecburiyetinde kalacağınız için, bu konuda hizmet sözleşmelerinde ne yazdıklarına bakmanız gerekmektedir.

Çünkü bazı firmalar mecbur olmasalar da talep ettiğiniz de elinden geleni yapacaklarını taahhüt eder.

Bazıları da sorumluluğun tamamen size ait olduğunu ve bu konuda hiç bir şey yapamayacaklarını beyan eder.

Hosting almadan önce yedekleme konusunda en sağlıklı bilgiyi firmanın kendisine sorarak bu konuda içinizi rahatlamanızı öneririm.

Hatta bunu yazışarak yaparsanız daha iyi olur. Ne demişler söz uçar yazı kalır.

E-Posta

Bir şirket için mail trafiği ve mail adresi sayısı önemlidir.

Yapmak istediğiniz projenizde personelle olan irtibatınızın güçlü olmasını istiyorsanız hosting alırken nelere dikkat edilmeli konusunda e-posta sınırlandırmasına önem vermelisiniz.

Fiyatlara Bakın (Karşılaştırma Yapın)

Hosting alırken nelere dikkat edilmeli konusunda aradığınız hosting paketini bulmanız için önemli kriterleri göz önüne alarak eleme yaptıktan sonra içlerinde bütçenize en uygun olanını seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Özellikle fiyat performans açısından kıyaslama yapmak için öncelikle tam olarak aradığınız hosting paketini belirlemelisiniz. Zaten sonrasında kıyaslama yapmanız daha da kolaylaşacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Burada; “Hosting alırken dikkat edilmesi gerekenler” alanında sıkça sorulan soruları bulabilirsiniz.

✅ Hosting alırken dikkat edilmesi gerekenler:

1. Uzun süredir bu işi yapmış güvenilir bir firma olmalıdır
2. Hosting Hızı
3. İnode Limiti
4. Destek Hizmeti Kalitesi
5. Kullanıcı Yorumları (Müşteri Memnuniyeti)
6. Firma Tanınırlığı (Bilinirliği)
7. Veri Güvenliği
8. E-posta
9. Fiyat
10. Yönetim paneli kullanışlı ve kolay olmalıdır

✅ Türkiye’de En iyi WordPress hosting firmaları

En iyi hosting firmaları; GoDaddy, Güzel Hosting, Turhost, Alastyr, HostLAB, Hostixo ve OdeaWeb’tir.

✅ Hosting seçimi nasıl olmalı?

Hosting seçimi kuracağınız web sitesine bağlı olarak değişiklik gösterir. Yeni bir web sitesi açacaksanız herhangi bir firmanın temel paketini kullanabilirsiniz.

Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın.

2 YORUM

 1. bu yazınız wep sitesi açmak isteyen herkesin dikkate alması gerektiği faydalı bilgileri barındırması açısından çok güzel olmuş emeģinize sağlık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz