İnternet Sitesi Kurma Maliyeti: 114 TL – 2020

0
380

Web hosting hizmetini ve alan adını Godaddy Promosyon Kodu kullanarak aldığınızda 12 aylık hosting (114,39) + 12 aylık domain (ücretsiz) + 12 aylık kurumsal e-posta (ücretsiz) + sınırsız tema (ücretsiz) olursa toplam fiyat = 114,39 TL olacaktır. Yine hosting hizmetini Godaddy’den 12 aylık paket şeklinde alırsanız domain bir yıllık ücretsiz olarak verilmektedir. Eğer temayı profesyonel olması için ücretli seçmek isterseniz örneğin benim kullandığım newspaper haber taması gibi o zaman fiyatı yeniden hesaplayacak olursak; 12 aylık hosting (114,39) + 12 aylık domain (ücretsiz) + 12 aylık kurumsal e-posta (ücretsiz) + sınırsız profesyonel tema (60 dolar) olursa toplam fiyat = 484,39 TL olacaktır.

İsteriz ki İnternet Sitesi Kurma Maliyeti Hiç Olmasın

Biz insanlar isteriz ki fiyat ve performans açısından her şeyin en iyisi bizim olsun. Evet, ben de bu web sitesini kurarken site seçiminde her ne kadar ücretsiz olarak tercih yapabiliyor olsaydım da, yine de ücretsiz blog açmayı tercih etmedim.

Çünkü blog açmak ücretsiz olunca kaliteye, profesyonelliğe tam uygun olmuyor. WordPress için kendinize uygun web sitesi temasını çok araştırmanız gerekecektir. İnanın, insan bu benim sitem diyemiyor, bir türlü sahiplenemiyorsunuz.

Değer verip yaptığınız işler, (yazdığınız yazılar, paylaştığınız ürünler vs.) başkası tarafından içeriğe değilde site adına, görüntüye bakıp çıkıp gitmesi ile yok oluyor.

Bu yüzden fiyat ve performansa uygun web sitesi yapmak gerekmektedir. Aşağıda web site örneklerini verdim altına açıklamalarda bulundum.

İnternet Sitesi Kurma Maliyeti Ne Kadar: İşte O Fiyatlar

Site kurma maliyeti en düşük 114,39 TL, en yüksek xxx TL’dir. Yükseklik sınırı olmadığından yazmıyorum. Ancak 750.000 liraya kendine özel web site yaptıran firmalarda yok değil. Bu fiyatlar dolar bazlı değişiklik gösterebilmektedir. Her yıl domain ve hosting fiyatlarının değişmesi bu yüzdendir.

Blog açmak istiyorsanız veya bir e ticaret alışveriş sitesi yapmak istiyorsanız o zaman mutlaka İnternet’te mülkünüzün olması gerekmektedir. Çağın yeniliklerine ayak uyduramazsanız rekabet firmalar arasında kaybolup gidersiniz.

Eğer sanal ortama yeni yeni girme planları yapıyorsanız vereceğiniz fiyatlar çok değil. Neden mi? Örneğin; bir evin aylık kira bedeli en aşağı 700 TL, bir ekmek fırınının aylık kira bedeli ortalama 5.000 TL olsun. Bu fiyatlarla web sitesinin 484,39 TL yıllık fiyatını kıyasladığınızda devede kulak kalacaktır.

Şunu da belirtmekte fayda var: “İnternet sitesi açtım, tamam! Hemen organik aylık ziyaretçi sayısı veya satışlar patlayacak” düşüncesine kapılmayın. Böyle dedim diye de korkmayın. Bu zamanla olacak bir süreçtir. Bu süre sizin performansınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Sitenize gelen ziyaretçiyi özgün yani sadece sizin tarafınızdan üretilen metinlerle ya da google, facebook, instagram veya yandex reklamlarıyla artırabilirsiniz. Etrafınıza baktığınızda neredeyse devasa büyüklükteki şirketler teknoloji ve İnternet sayesinde o büyüklüğe gelmişlerdir.

Dolayısıyla müşterilerinizin veya kitlenizin sizi çabucak bulması için hemen internette yer edinseniz iyi olur. Bu konuda ne kadar performans gösterirseniz işiniz o kadar iyi olacaktır.

Tam Profesyonel İnternet Sitesi Kurma Maliyeti: 484,39 TL

Tam profesyonel site kurmak istiyorsanız wpsitekur.com gibi cebinizden wordpress premium temasına para ödemek zorundasınız.

 • Domain Fiyatı: 0 TL (12 aylık pakette ücretsiz)
 • Hosting Fiyatı: 114,39 TL
 • WordPress Tema Fiyatı: 60 $ ( Ücretli Premium Tema )

Domain + Hosting fiyatı : 114,39 TL (her yıl yenileniyor. ilk yıl için 114,39 TL, sonraki yıllarda toplam 100-150 TL arasında değişiklik gösterebilir. Tüm İnternet sitesi kurmak isteyenler alan adına ve sunucu hizmetine para veriyorlar. Google.com’da domain+hosting’e her yıl para veriyor, YouTube.com’da, Facebook.com’da, ben de…)

Örnek site: https://wpsitekur.com/

NewsPaper Teması: 60 $ (bu tema premium bir temadır. Aldığınızda ömür boyu sizin olur, güncelleme geldiğinde daima yapabilirsiniz.

Yazılım kısmında istediğiniz değişikliği yapıp geliştirmekte serbestsiniz. İlk alımda 12 ay ya da 6 aylık yazılım teknik destek veriyorlar. İsterseniz bu süre dolduğunda ödeme yaparak uzatabilirsiniz.

Tam profesyonel web sitesi olsun isterseniz; Blog’unuzu açtıktan sonra themeforest’tan aldığınız premium newspaper temasını temalar bölümünden yükleyin.

ThemeForest’tan Tema Yükleme – İnternet Sitesi Kurma Maliyeti

Haber kurmayı düşünüyor ve kendi işinize değer veriyorsanız kesinlikle NewsPaper WordPress temasını seçin. Hem web tasarım yönünden, hem yönetim açısından çok iyi.

Yönetim paneli dahil her şey Türkçedir. Ayrıca, istediğiniz yerleri kendiniz kolaylıkla Türkçe kelimeler ile değiştirebiliyorsunuz.

Not: Bu temayı alma düşünceniz varsa lütfen ayrıntılı bilgi almak için iletişim sayfamdan bana mesaj atın.

Profesyonel İnternet Sitesi Kurma Maliyeti: 114,39 TL

Profosyonel site kurma, uygun fiyata blog açmak isteyenler için güzel bir yegleme sebebidir. Fiyatlar aşağıda verilmiştir.

 • Domain Fiyatı: 0 TL (12 aylık paket alımında ücretsiz)
 • Hosting Fiyatı: 114,39 TL
 • WordPress Tema Fiyatı: 0 TL (Ücretsiz Tema; YouTuber Barış ÖZCAN kişisel Web Sitesinde kullanıyor. Bkz:
Barış Özcan’ın Web Sitesi – İnternet Sitesi Kurma Maliyeti

Hosting hizmeti + Domain fiyatı 12 aylık: 114,39 TL (Her yıl yenileniyor. Sonraki yıllarda 100-150 TL arasında olabilir.)

Örnek site: http://barisozcan.com/ (Ünlü YouTuber Barış Özcan blog adresi)

TwentFifteen Theması: Barış Bey’in kullandığı ücretsiz bir WordPress Teması. Bu tema, ömür boyu bedavadır. Güncellemeleri WP zaman zaman ücretsiz olarak yapıyor.

Binlerce ücretsiz wordpress teması var tema havuzunda. İsterseniz bunu değil onlardan birini seçebilirsiniz)

Profosyonel Olmayan (Ücretsiz) Web Site Kurma Maliyeti: 0 TL

Ücretsiz blog, saygı görme, değerli bulunma, güvenilir olmadan mahrum eder.

 • Domain Fiyatı: 0 TL
 • Hosting Fiyatı: 0 TL
 • Tema Fiyatı: Ücretsiz WordPress Teması 0 TL

Örnek siteler:

 1. https://wpsitekur.wordpress.com/
 2. https://wpsitekur.blogspot.com/

Hesap açmak için mail adresinizin olması yeterlidir. Yönetim paneli dahil her şey Türkçedir olacaktır (Örnekteki siteyi örnek olması amacıyla açtım). Kullanmadığım için içinde yazı yok.

 • 484,39 TL verirseniz, https://wpsitekur.com/ gibi tam profesyonel,
 • 114,39 TL verirseniz YouTuber Barış Özcan’a ait http://barisozcan.com/ gibi profesyonel,
 • 0 TL verirseniz ücretsiz site olan https://wpsitekur.wordpress.com/ gibi basit bir siteye sahip olmuş olacaksınız.

Bir Blog Sayfasında Profesyonel Görüntünün Önemi

Web sitenizi tamamladığınızı ve on numara yazı yazdığınızı varsayalım. Blog okuyanların büyük çoğunluğu ilk görünüşe yani web tasarıma önem verirler.

Gelirler blog sayfanızda düzensiz bir görüntü ile karşılaşınca hemen terk ederler. O güzelim yazılarınız ise okunmadan heba olur.

Bu yüzden profesyonellikten kastımızdaki dış görünüş çok önemlidir.

İlk web sitesini yaptığınızda insanların hoşuna gideceği görsellerle düzenleyin, karışık sistemler yapmayın, konuları arayanlara yol gösterin, yazdığınız blog yazıları sistematik (hiyerarşik) olsun.

Ücretli ücretsiz WordPress Tema seçimini güzel yaptığınızda bu problemin önüne kolaylıkla geçebilirsiniz.

wpsitekur.com’da kullandığımız tema themeforest ’tan alınmış Newspaper temasıdır.

Ücretli WordPress Tema Siteleri

Ücretli veya premium wordpress temaları, ücretsiz temalara göre daha fonksiyonel ve daha kullanıcı dostudur. Arayüzleri hem kullanıcı için hem de site yöneticisi için kullanışlıdır… Anlayacağınız bunların özellikleri daha fazla.

 • themeforest.net
 • mythemeshop.com
 • elegantthemes.com
 • templatemonster.com/tr/
 • athemes.com

Ücretsiz WordPress Tema Siteleri

Ücretsiz wordpress teması seçiminde kullanıcı değerlendirmesini göz önünde bulundurarak yüklediğinizde ücretli temalara kafa tutacak kadar etkili olduklarını görebilirsiniz.

 • wordpress.org/themes
 • colorlib.com/wp/templates

gibi İnternet’te birçok tema mağazası vardır.

Ücretsiz WordPress Blog Açmaktan Uzak Durun! Neden mi?

Evet, ücretsiz bir çok platformda blog açabilirsiniz. Bu yazımın genelinde wordpress’ten bahsettiğimizden ötürü blogspot’a girmeyeceğim.

WordPress.com’un ücretsiz site kurma dezavantajları:

WordPress.com aracılığı ile ücretsiz blog açabilirsiniz. Ücretsiz bir blog açmak isteyenler aşağıdaki sıralı maddeleri öğrenince ücretsiz blog oluşturmaktan vazgeçecekler:

 • https://wpsitekur.wordpress.com/ (yandaki linkin tümüne site URL’si denilmektedir.)
 • Çarşaf gibi uzunlukta URL sahibi olacaksınız,
  Ücretsiz Web Site Yapma Dezavantajları
 • Böylece size ait olmayan markayı URL (link içinde barındırdığınızdan) profesyonellikten yoksun bir görüntü sunacaksınız,
 • İstediğiniz değişikliği yapmanıza müsaade edilmeyen bir sistem yönetmeye çalışacaksınız,
 • Reklamları kendiniz yerleştiremediğiniz için kullanıcılarınız wordpress reklamlarını görecek bundan elde edilecek geliri siz kullanamayacaksınız,
 • WordPress.com tarafından sitenize ya da blogunuza otomatik olarak eklenmiş reklamları kaldırama çabasına girdiğinizde yıllık belirli miktarda para ödemek zorunda kalacaksınız,
 • İnternet’ten para kazanmak için reklam satmanıza izin verilmeyecek,
 • İstediğiniz eklentileri yükleyemeyeceksiniz. Ücretsiz blok ya da site kullanıcıları önceden etkinleştirilmiş yerleşik JetPack özelliklerini varsayılan olarak kullanacaklardır. Ancak, yıllık belirli ücret karşılığında ücret verdiğinizde bu özellikleri aktif edebileceksiniz. WordPress.com VIP program eklentilerini kurmanıza izin veriyor ancak bunun bedeli aylık 5000 dolardan başlayacaktır,
 • Özel temalar yüklemenize izin verilmeyecektir.
 • Ücretsiz blog açanlar sadece sınırlı sayıdaki ücretsiz tema kütüphanesinden yararlanabileceklerdir.
 • Ücretsiz sürüm için sınırlı özelleştirme seçenekleri vardır fakat, sadece Premium ve Business plan sahibi olan kullanıcıları özel CSS kullanabilecekler,
 • Web analizlerini istediğiniz gibi yapamayacaksınız: Google Analytics’i, Yandex Metrica’yı ekleyemez veya başka bir analiz etme / izleme programlarını kullanamayacaksınız,
 • Belkide bu maddelerin en kötüsü Hizmet Şartlarını ihlal ettiğiniz zaman sitenizi istedikleri zaman silebilecekler,
  Blog veya Siteniz Siz İstemeden Silinir
 • WordPress.com herhangi bir e-ticaret özelliği veya entegre ödeme sistemlerine müsaade etmemektedir. Müsaade istediğiniz takdirde ödemeniz gereken belirli bir miktar ile karşılaşacaksınız,
 • WordPress.com ile abonelik/üyelik web siteleri oluşturmanıza izin verilmeyecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz