İnternetten Para Kazanma Yolları & Yöntemleri

2
13249

İnternetten para kazanmak sanıldığı kadar zor değil fakat anlatıldığı kadar da kolay değil. Yani kolay yoldan para kazanmak diye bir şey yok. Ancak azimli hayalinize ulaşabilirsiniz. Burada sıraladığım internetten para kazanma yolları ve yöntemleri ile birçok insan evden, oturduğu yerden para kazanmaya başladı bile.

Elbette internet üzerinden para kazanmak sadece burada anlatılan yollar ve yöntemler ile sınırlı değil. Ben sadece en çok bilinen online para kazanma yollarını derledim. 💪

Blog Yazarak İnternetten Para Kazanmak

Blog Nedir - Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır

Blog yazarak internetten ciddi paralar kazanmak için kendinize kişisel blog açmanız gerekir. Başka siteler üzerinden de blog yazarak para kazanabilirsiniz ancak böyle olduğu zaman gelirinizin bir kısmını onlara vermeniz gerekir.

Online blog yazarak ayda 14.000 TL geliri olan bir blogger tanıdığım var. Nasıl bir yol izlediğini blog yazmak para kazandırır mı başlığında detaylı bir şekilde açıkladım. Ayrıca nasıl blog açılacağı hakkında bir fikriniz yoksa sizin için hazırladığım blog nasıl açılır rehberimi takip edebilirsiniz.

Blog yazarak elde edeceğiniz birçok gelir yöntemleri var ancak en çok kullanılan şu ikisi:

 1. Google Adsense
 2. Affiliate Ortaklığı
 3. Backlink Satmak

Google AdSense

İnternette blog yazarak Google adsense üzerinde elde edilen gelir 14.000 TL

Google Adsense, Google’a web sitenize gelen ziyaretçilere gösterdiği reklamlardan elde edeceğiniz gelir yöntemlerinden biridir. Google reklamlardan aldığı paranın %68’ini size verirken kendisi de %32’lik kısmını alır.

Affiliate Ortaklığı (İş veya Gelir Ortaklığı)

Affiliate Ortaklığından Para Kazanma

Affiliate ortaklık pazarlaması, bir kişi, işletme veya kuruluşun, pazarlama çabalarının bir sonucu olarak web sitesine gelen her ziyaretçi veya müşteri için bir hizmet veya ürün satışında sonunda o karşılık olarak alacağı bereli yüzdelik komisyon dilimine dayalı bir pazarlama türüdür.

Bu yöntemle afiyet ortaklığını aktif eden şirketlerle çalışarak pazarladığınız ürün kadar komisyon alabilirsiniz. Örneğin booking.com veya turna.com sitelerini incelediğinizde affiliate ortaklık yaptıklarını görebilirsiniz. İlgi alanınıza yönelik şirketleri kontrol edebilir onlarla anlaşma yoluna gidebilirsiniz.

Backlink yazışmaları ücret pazarlığı | Geri bağlantı satan blogger

Geri Bağlantı (Backlink), bir web sitesinden başka bir web sitesine link vermektir. Google gibi arama motorları sıralamalar için Geri bağlantıları referans olarak kullanırlar. Bir web sitesine ne kadar çok backlink verilirse sıralamadaki değeri o kadar yükselir. Dolayısıyla bu da arama dünyası için çok önemlidir.

 • Blog sitesi yazarları bir adet backlink’i en düşük 150 TL’den satarlar. Üstelik bu backlink süresini 1 yıl olarak belirleyenler bile var. 1 yıl sonra kaldırıyor.
 • Öte yandan bu backlink işini sadece blog yazarları yapmaz aynı zamanda SEO ajansları da yapar. Örneğin bir seo ajansı 12 aylık backlink süresi olan bir bağlantıyı %20 indirimle 960₺ satıyor.

Örnek olması amacıyla resimde (resmin büyük hali için tıklayın) bir blogger ile yazıştım. Ben backlink vermesini istedim. O da fiyatları hakkında bilgi verdi…

Sonuçta siz de böyle gelir elde edebilirsiniz; blogunuzda yazı yazdığınızda, zaman içinde size ulaşacak ve backlink almak isteyenlere ücreti karşılığında backlink satarak internetten para kazanacaksınız.

Web Sitesi Kurmak

Sadece blog yazısı ile değil aynı zamanda e-ticaret, haber, kurumsal şirket, forum, ilan, kuaför, emlak, fotoğrafçılık, portfolyo vb. web sitelerini kurarak da online gelir elde edebilirsiniz.

E-ticaret sitesinden para kazanın

Kurduğunuz web sitesinin e-ticaret olduğunu düşünelim. Gelir ortaklığı ile sattığınız ürün başına komisyon kazanabilirsiniz. Hem Türkiye’de hem de dünyada ortaklık programı (Affiliate Marketing) yapan firmaları bulacağınız linkler:

 • cj.com  – Anlık ödeme alabilirsiniz ve bu yer gerçekten güvenli (Bu yerden ödeme almak için payoneer hesabınızın olması gerekir)
 • ShareASale  – Çoğunlukla kıyafetler, aksesuarlar ve diğer çevrimdışı ürünler için kullanılıyor
 • Clickbank  – Ödemelerin yüzdelik dilimi yüksek, ancak tanıtımı için ürün yelpazesi sorunu var.

Ziyaretçilerden gelen hediyeleri kabul edin

Web sitenizdeki blog yazılarınızı okuyan kitlenizden bağış yapmalarını isteyerek para kazanabilirsiniz.

Bir kereye mahsus bağışları kabul etmek zengin olmak için hızlı bir yol değildir, ancak bu yöntem kısa vadede giderlerinizi karşılamak için yardımcı olacaktır.

Web.archive.org web sitesi ziyaretçileri tarafından yapılan bağışlarla inanılmaz boyutta gelir elde ediyor.

Sponsorlu yayınlar yapın

Web sitesinde sponsorlu bağlantılar kullanılarak internetten para kazanmak

Web sitenizden daha fazla para kazanmanın yaygın yollarından biri, sponsorlu yayınları kabul etmenizden geçer.

Birçok şirket, sponsorlu içeriğini yayımlayacak blogger arar. Bu nedensiz olmuyorsunuz?

Bu tür sponsorlu yayınlara ‘Yerel Reklamcılık’ adı verilir. Çünkü sitenizin ilgi alanına giren içeriğiyle alakalıdır ve ziyaretçiler tarafından hoş karşılanır.

Konuyla ilgili sizlere güzel bir örnek vereyim. Yıllardan beri severek takip ettiğim TürkçeSpiker.com’un giriş arayüzünde bizleri karşılayan sponsor bağlantılar bulunur. Çoğu zaman bu sponsorlu bağlantıları olduğu karede futbola dair içerikler döner.

Yıllar sonra bu sponsorlu bağlantılar sayesinde bu sitenin kesintisiz olarak bizlere hizmet sunduğunu öğrendim…

İnternetten para kazanmanın temeli web sitesi kurmaktan geçer. Eğer bir web siteniz varsa online dünyadan her türlü para kazanabilirsiniz.

Udemy’de Eğitim Vermek

İnternetten Para Kazanmak İçin Udemy Kullanmak

Udemy eğitim platformu, bir eğitim sahibi olan veya alanında uzman kişilerin videolarını sattığı bir sitedir.

Video İçerikleri Satmak

Sizde uzman olduğunuz bir alanda veya özel bir eğitime sahipseniz Udemy’de eğitim videoları hazırlayıp satarak para kazanabilirsiniz.

udemy egitim platformundan is ortakligi ile para kazanmak

İş ortaklığından kazanç sağlamak

Udemy'den Para Kazanmak - Bilgisayardan (Gogle'dan-İnternetten) Para kazanma Yolları

Buna ek olarak; Udemy Affiliate Ortaklık programını kullanır. Bu ortaklığa başvurabilirsiniz. Böylece kendinize bir blog sitesi açarak Udemy’deki kategorilerde bulunan eğitimlerin listesini yapıp kazanç sağlayabilirsiniz.

Örneğin Udemy’de İngilizce eğitimi veren birçok hoca var. Bu hocaların eğitimini alan kullanıcılar hocaların eğitimlerini beşyıldız üzerinden değerlendirir. Sizde bunları yıldızlara ⭐⭐⭐⭐⭐ göre sıralayıp bir blog içeriği oluşturabilirsiniz. Yazılarınıza gelen ziyaretçiler ortaklık linklerinizi tıkladığında eğitimi satın alırlarsa bu satın alacakları miktarın %15’lik kısmını udemy komisyon olarak size verir.

Twitch Kanalı Açmak

Twitch ile internetten para kazanma

Alışveriş devi Amazon’un satın alarak bünyesine kattığı dijital canlı yayın platformu Twitch, internetten para kazanmak istiyorum diyenlere müthiş bir imkan sunuyor.

Eğer siz de online para kazanmak istiyorum diyorsanız Twitch üzerinde bir hesap açıp, kullanıcı kitlesi oluşturduktan sonra reklam gösterimlerinden ve hayranlarınızdan gelecek olan başlarından kazanç elde edebilir, belki de milyonlarca izleyiciye sahip olduğunuzda zengin olabilirsiniz.

Freelancer İş ile İnternetten Para Kazanmak

Freelancer iş yaparak internetten para kazanmak

Freelancer iş yaparak para kazanma, gerek yurt dışında gerek yurt içinde oldukça popüler internetten para kazanma yöntemlerinden birisidir.

 • fiverr.com (yabancı)
 • tr.freelancer.com (yabancı ve Türkiye)
 • peopleperhour.com (yabancı)
 • armut.com (yerli)
 • sadeceon.com (yerli)
 • bionluk.com (yerli)

Örneğin sevdiğiniz bir işi yukarıdaki sitelerden birine başvurarak yaptığımızda internetten para kazanabilirsiniz. Bu yöntemler yurt dışındaki ülkelerde revaçta olduğu gibi son zamanlarda Türkiye’de de revaçta.

Yapacak bir iş bulamıyorsanız bu sitelere girerek kategorilerini inceleyebilir oradaki herhangi bir kategori size uygunsa o işi yapmak isteyebilirsiniz. Örneğin;

 • Çeviri yapmak
 • Web Sitesi Kurma
 • Web tasarım
 • Grafik ve Dizayn
 • Dijital Pazarlama
  • SEO
  • Google Ads
  • Facebook Pazarlama…
 • Yazarlık ve Çevirmenlik
 • Video ve Animasyon Yapma
 • Müzik yapma ve film vs. Seslendirme
 • Programlama

Çeviri yapmak

Profesyonel bir dil çevirisi yapabilecek kabiliyetiniz varsa internetten kolayca para kazanabilirsiniz. Dil beceriniz sayesinde Türkçeden İngilizceye İngilizce’den Türkçe’ye veya Almanca’dan Türkçe’ye vb. dillerden makaleleri çevirebilir bu dağlarda yazılar yazabilirsiniz.

Veya hiç bilinmeyen bir dil biliyorsanız o dil için freelancer danışmanlık hizmeti vererek internet aracılığıyla kazanç elde edebilirsiniz. Bir şeyleri farklı dillere çevirebilir veya danışmanlık hizmeti vererek kazanç elde edebilirsiniz. Sadeceon.com’da Türkçe – İngilizce veya İngilizce – Türkçe çevirilerin ortalaması 100 kelimesi için 30 TL.

Web sitesi kurarak para kazanmak

Teknolojinin gelişmesi ile ve internetin giderek yaygınlaşması ile artık birçok kişi kendi web sitesini yaptırmak istiyor. Web sitesi yaptırmak isteyenlerin web sitelerini yaparak internetten para kazanabilirsiniz.

Bir web sitesini profesyonel bir şekilde yapmak için yazılım veya kodlama bilgisine ihtiyacınız yok. Çünkü yazılım geliştiriciler mükemmel İçerik Yönetim Sistemi (WordPress, Joomla) programlarını tasarladılar. Bu programlarla 1 saat içerisinde hazır bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Site kurma programları veya blog açma siteleri yazılarıma tıklayarak bu programları inceleyebilirsiniz.

YouTube’dan Para Kazanma

Semih Uyulgan Ne Kadar Kazanıyor: 213 - 3400 Dolar - İnternet’ten Para Kazanmak

Dünyanın en büyük video oynatma sitesi YouTube’dan binlerce insanın para kazandığı gibi siz de internetten para kazanmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

YouTube’dan para kazanabilmek için bir hesabınızın olması, son 12 ay içinde abone sayısının 1000‘in üzerinde ve izlenme saatinin 4000‘den fazla olması gerekir.

YouTube’dan para kazanmak için video içerik üretmek zorundasınız. Bu içerikleriniz; ürün inceleme videoları, yaptığınız işe dair videolar, oyun videoları vb. olabilir.

Bu adımları başarılı bir şekilde geçtikten sonra Google Ads’e başvurarak para kazanma modülünü aktif hale getirebilir, yayınladığınız videoları içinde reklam çıkmasını sağlayabilirsiniz. Böylece kullanıcıların (izleyicilerin veya kitlenizin) trafik lambası sonucunda ücret elde edebilirsiniz.

Örneğin SocialBlade.com’a göre; YouTuber Semih, sadece reklamlardan Aylık 213 ile 3400 dolar arasında yıllık ise 2600 dolar ile 40800 dolar arasında kazancı var. Kanalınıza kendine sponsor bulabileceğiniz gibi sponsor bulmak şirketlerine de başvurabilirsiniz.

Katıl Abonesi

Sadece Google Ads değil aynı zamanda izleyicileri katıl abonesi olmalarını sağlayarak size destek olmalarını isteyebilirsiniz. Katıl abonesi olan kişiler sizin belirleyeceğiniz miktarı satın alarak abone olabilirler böylece abone olan kullanıcılardan belirli bir gelir elde edebilirsiniz.

Bu yöntemle ürettiğiniz video içeriklerinin içine sponsor olacağınız firmaların reklamlarını yerleştirerek para kazanabilirsiniz.

Sadece sponsorlukla değil aynı zamanda kendi ürünlerinizi satarak da YouTube üzerinden online para kazanabilirsiniz.

Fotoğraf Satarak Gelir Elde Etmek

İnternetten Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Fotoğraf satarak internetten 100 $ para kazanabilirsiniz. Kameranızı gittiğiniz yere götürüyorsanız ve mükemmel çekim yapıyorsanız işte internetten para kazanmak için bir fırsat.

Bir şey anlatırken ve daha etkin hitap ederken mutlaka görsellerden yararlanırız. Örneğin haber siteleri, reklam ajansları, küçük veya büyük şirketler veya bireysel kullanıcılar kitlesini daha iyi hitap edebilmek için fotoğraf kullanırlar.

Ancak fotoğraf temin ederken dikkat edilmesi gereken önemli bir konu vardır: Telif hakkı. Bu telif hakkı ihlalinde bulunan birçok kişi mahkemelik olup ceza almışlar ve yüklü miktarda tazminat ödemişlerdir. Dolayısıyla resim kullanmak zorunda olan tüzel veya gerçek kişiler fotoğraf almak zorundalar.

Sizde çektiğiniz kaliteli fotoğraflarla bu ihtiyaca cevap verebilirsiniz.

Fotoğraflarınızı satacağınız platformlar;

 1. smugmug.com
 2. istockphoto.com/tr
 3. prime.500px.com
 4. shutterstock.com
 5. etsy.com
 6. tr.fotolia.com
 7. gettyimages.com
 8. freepik.com
 9. tr.123rf.com
 10. deviantart.com
 11. behance.net
 12. alamy.com
 13. freepik.com
 14. fineartamerica.com
 15. pngtree.com
 16. flaticon.com
 17. artstation.com
 18. squarespace.com

Instagram Hesabı Açmak

Instagram ile internetten para kazanma

Kimine göre zor kimine göre kolay internetten para kazanma yöntemlerinden bir diğeri de Instagram hesabı açmak. Günümüzde geniş kitlelere ulaşabilme aracı hâline gelen Instagram, kullanıcıların internetten para kazanmak için kullandığı yöntemlerden biridir.

Instagram’da içerik üreten ve geniş kitlelere hitap edenlerin internetten para kazanması bilinen bir gerçektir ve Instagram’da etkileşim gücü yüksek takipçileriniz olduğu zaman ayda 4000 ile 20.000 TL arasında gelir elde etmeniz pek muhtemeldir.

İnternetten para kazanma yolları ve yöntemleri SSS

İnternetten para lazanma yolları özeti?

– İnternet sitesi kurarak para kazanma
– Yazı yazmak
– YouTube ile para kazanma
– Anket doldurma
– Twitch kanalı açma
– Google AdSense hesabından gelir elde etme
– Çeviri yapmak vb.

Bir öğrenci evden nasıl para kazanır?

– Sanal Asistanlık Yapmak! – Çeviri Yapmak!
– Web Sitelerini Test Ederek.
– Fotoğraflarınızı Satarak!
– İnternetten Arama Yaparak.
– Online Alım-Satım Yaparak!
– Grafik Tasarım Yaparak para kazanabilir.

blank
Kişisel bloguma hoşgeldiniz! Burada WordPress'i kullanarak her türlü web sitesinin (blog, kurumsal, e-ticaret vb.) nasıl yapıldığını ve oluşturacağınız sitenin Google'da görünmesini sağlamak adına SEO tekniklerini nasıl kulanacağınızı yazıyorum.
guest
2 Yorumlar
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Taylan Tur
Taylan Tur
2 yıl önce

İnternetten para kazanmak için hazırlanmış mükemmel bir içerik. Tebrik ederim.

WPSiteKurDestek
WPSiteKurDestek
Yönetici
Reply to  Taylan Tur
2 yıl önce

Güzel yorum için eyvallah.