Açık Kaynaklı Yazılım

0
1251
Açık kaynaklı yazılım, telif hakkı sahibinin kullanıcılara kodu kendi bilgisayar programlarında çalışabilmesi için çalışma, değiştirme ve dağıtma hakkı verdiği bir terimdir.

Açık kaynaklı yazılım, telif hakkı sahibinin kullanıcılara kodu kendi bilgisayar programlarında çalışabilmesi için çalışma, değiştirme ve dağıtma hakkı verdiği bir terimdir. WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır ve kullanımı, işlenmesi, değiştirilmesi ve yeniden dağıtılması dünyaya açıktır.

Açık kaynak kodlu yazılım modeli, yalnızca kodu görmekle kalmayıp, aynı zamanda test, hata raporları üreterek ve hata dediğimiz eksiklikleri gidererek kodun geliştirilmesini sağlar.

Açık kaynaklı yazılım hakkında olumlu ve olumsuz düşünen taraflar vardır.

  • Açık kaynak modelini savunanlar; Açık kaynaklı yazılımların güvenlik döngüsü sorunlarını ve hatalarını hızlı bir şekilde bulmasına ve düzeltmesine izin verdiğini savunurlar.
  • Açık kaynak modelinin muhalifleri; Kodların herkese açık olmasını daha savunmasız olarak değerlendiriyorlar. Çünkü kaynak kodunu inceleyenlerin art niyetli olabileceği ve bundan dolayı o kişinin sistemi kolayca hacklenebileceğini düşünüyorlar. Ek olarak, açık kaynaklı yazılımların kesinlikle garantisinin olmadığını ve olumsuz bir durumda kimsenin sorumlu tutulamayacağını iddia ediyorlar.

Aslında, WordPress gibi projelerde açık kaynaklı yazılımın iyi olduğu kolayca görülebilir. Açık kaynak lisansının bir sonucu olarak, WordPress bugün olduğu gibi dinamik bir yapıdadır.

blank
Merhaba, benim adım Ahmet Kaya. Google Djital Atölye, WordPress Eğitimi, Bilgisayar İşletmenliği, SEO Uzmanlığı gibi 20'ye yakın sertifikam var. Türkçe, İngilizce ve Almanca biliyorum. Temasal blogumda (WPSiteKur.com) içerik yazıyor ve WordPress, Google Ads, Yandex, Facebook & Instagram Reklamları ve SEO gibi etkinliklerle hobi olarak ilgileniyorum. İçerik oluşturmak güzel bir duygu. İşini severek yapanlardanım. Burayı hem kendime hem de size bir şeyler katmak için kurdum. Bana ulaşmak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz