Açık Kaynaklı Yazılım

0
2182

Açık kaynaklı yazılım, telif hakkı sahibinin kullanıcılara kodu kendi bilgisayar programlarında çalışabilmesi için çalışma, değiştirme ve dağıtma hakkı verdiği bir terimdir. WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır ve kullanımı, işlenmesi, değiştirilmesi ve yeniden dağıtılması dünyaya açıktır.

Açık kaynak kodlu yazılım modeli, yalnızca kodu görmekle kalmayıp, aynı zamanda test, hata raporları üreterek ve hata dediğimiz eksiklikleri gidererek kodun geliştirilmesini sağlar.

Açık kaynaklı yazılım hakkında olumlu ve olumsuz düşünen taraflar vardır.

  • Açık kaynak modelini savunanlar; Açık kaynaklı yazılımların güvenlik döngüsü sorunlarını ve hatalarını hızlı bir şekilde bulmasına ve düzeltmesine izin verdiğini savunurlar.
  • Açık kaynak modelinin muhalifleri; Kodların herkese açık olmasını daha savunmasız olarak değerlendiriyorlar. Çünkü kaynak kodunu inceleyenlerin art niyetli olabileceği ve bundan dolayı o kişinin sistemi kolayca hacklenebileceğini düşünüyorlar. Ek olarak, açık kaynaklı yazılımların kesinlikle garantisinin olmadığını ve olumsuz bir durumda kimsenin sorumlu tutulamayacağını iddia ediyorlar.

Aslında, WordPress gibi projelerde açık kaynaklı yazılımın iyi olduğu kolayca görülebilir. Açık kaynak lisansının bir sonucu olarak, WordPress bugün olduğu gibi dinamik bir yapıdadır.

blank
Kişisel bloguma hoşgeldiniz! Burada WordPress'i kullanarak her türlü web sitesinin (blog, kurumsal, e-ticaret vb.) nasıl yapıldığını ve oluşturacağınız sitenin Google'da görünmesini sağlamak adına SEO tekniklerini nasıl kulanacağınızı yazıyorum.

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz