Admin Paneli

0
3509

WordPress web sitesinin menülerinin ve diğer yönetici alanlarının kontrol edildiği menü çubuğudur. Burası; Adminin yetkilerini kullandığı ve gerçekleştirdiği yerdir.

Admin paneline giriş yapmak için öncelikle web sitenize giriş yapmanız gerekir. Buraya genellikle alan adının sonunawp-adminyazılarak girilir. Örneğin ben: https://wpsitekur.com/wp-admin yazarak giriyorum.

Admin Paneli Neye Benzer?

Admin Panel - Yönetici Alan
WordPress Admin Paneli | Yönetici Alanı

Her yönetim ekranının üst kısmında veya sol menüde yönetim alanı bulunur. Bu çubuk çeşitli idari fonksiyonlara erişim sağlar.

Sol tarafta, yönetim araçlarının çoğuna erişim sağlayan ana gezinti paneli bulunur.

Her ana bölüm tipik olarak, ekstra seçenekler göstermek için dışarı çıkabilen ve genişleyebilen bir alt menü ile birlikte varsayılan gelir ve bu varsayılan menüyü değiştirmek için çeşitli eklentiler kullanmanız gerekir.

Ekranın ortasındaki alana çalışma alanı denir. Bu, ayarları yazmanın yanı sıra yayınları yazabileceğiniz, düzenleyebileceğiniz ve silebileceğiniz yerdir.

Her yönetim sayfasının altında altbilgi bulunur. Altbilgi, WordPress’e ve şu anda yüklediğiniz WordPress sürümüne bağlantılar içerir.

Admin Panelini Kullanan Diğer Üyeler

Yönetici (Admin):

Tüm bölümlere tam erişim yetkisine sahip olan kullanıcıdır.

Editör:

Editör, katkıda bulunan veya yazar gibi başka rolleri olan kullanıcılardır. Yönetici gibi değildir ve sınırlı erişime sahiptir.

Abone:

Abone, en düşük role sahiptir. Bunlar yalnızca yönetici alanındaki profil sayfalarına erişebilirler.

blank
Kişisel bloguma hoşgeldiniz! Burada WordPress'i kullanarak her türlü web sitesinin (blog, kurumsal, e-ticaret vb.) nasıl yapıldığını ve oluşturacağınız sitenin Google'da görünmesini sağlamak adına SEO tekniklerini nasıl kulanacağınızı yazıyorum.