Backlink

0
6738

Burada; backlink nedir, neden önemlidir, ne işe yarar ve Google, Yandex, Bing gibi arama motorları için nasıl problemsiz backlink yapılır bunları bulacaksınız.

Backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesinden aldığı bağlantıya denir. Backlink’in diğer bir anlamı inbound’tur. Türkçesi “geri bağlantı veya dış bağlantı” anlamına gelir. Google veya diğer büyük arama motorları, SERP sayfaları için backlink’i “sıralama faktörü” olarak kullanır. İşte tam da bu nedenden dolayı bu backlink denilen şey SEO’nun (arama motoru optimizasyonu) bel kemiğini oluşturur.

Backlink’in sayısından daha çok Backlink’in kalitesi bir web sitesinin ne kadar otoriter olduğunu gösterir. Bir sitenin otoriter olması o sitenin popüler ve önemli olduğu anlamına gelir.

Backlink, SEO için çok önemlidir, çünkü Google gibi bazı arama motorları, çok sayıda kaliteli geri bağlantıya sahip web sitelerine daha fazla değer verir ve web sitelerini arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) diğerlerinin önünde gösterir.

Bir e-ticaret siteniz varsa özellikle bu sizin için çok önemlidir. Çünkü insanlar daha çok ilk sayfanın ilk sırasında yer alan siteye tıklar. Eğer şansınız varsa o kişi de aradığını bulamadıysa ve siz de ikinci sayfadaysanız o zaman tıklanırsınız. Ölme eşeğim ölme…☺️

Bu nedenle başta e-ticaret siteleri olmak üzere, arama sonuç sayfasının ilk sırasını hedefleyenler için backlink çok önemlidir. Backlink’in ne işe yaradığını şimdi daha iyi anlamışsınızdır.

Şimdi size bir örnek vereyim. Konuyu daha iyi anlayacaksınız: “Backlink nedir sorusuna en iyi cevap veren site hiç şüphesiz Backlinko’nun kendi sitesinde yazdığı makaledir.” Gördünüz mü Backlinko’nun “Backlink” hakkında yazdığı yazıya bağlantı verdim. İşte yaptığım bu şeye “geri bağlantı” yani yaygın ifade ile “backlink” denir. İşte ben backlink vermiş oldum o da backlink almış oldu. 👍✅

Dofollow link, Google tarafından geliştirilen bu bağlantı şekli arama botlarının linkleri izlemesine izin vermek için kullanılan bir HTML özelliğidir.

Eğer biri, dofollow link ile sitenize link verirse bu arama motorları botlarının o bağlantıyı takip etmesini ister ve bağlantı suyu (link Juice) denilen site puanının (Page Range) size aktarılmasını sağlar. Böylece dofollow link alan web sitesi yüksek bir Sayfa Sıralaması elde eder.

HTML koduna eklenen dofollow link kodu: rel=”dofollow”

Nofollow link, dofollow linkin tam tersidir. rel=“nofollow” etiketine sahiptir. Bu bağlantılar, hedef URL’nin arama motoru sıralamalarını etkilemez çünkü Google, PageRank’i aktarmaz. Böylece arama motorları linkleri takip etmeyecek, ilgili siteye PageRank sağlamayacak ve spam içerikli linkler için web sitenizi cezalandırmayacaktır.

Backlink verilen ve alınan bağlantılar orijinal (doğal) olmalıdır. Bağlantıların kalitesi, miktardan çok daha önemlidir. Bu nedenle para harcanarak aldığınız bağlantılar sıralamanız için risk oluşturabilir. Diğerleri;

  1. Backlink satın almak
  2. Bağlantı ağlarını değiştirmek
  3. Backlink satmak

Bu uygulamalar, arama motorları tarafından sevilmez ve tavsiye edilmez. Genelde bu tür uygulamaları deneyen şüpheli web siteleri, arama motorları tarafından hoş karşılanmayarak cezalandırılır. Yani sıralaması Kayseri’nin çöplüğüne atılır.

Geri bağlantı ne demek?

Geri bağlantı (backlink), başka bir web sitesinden bizim siteye işaret eden bir bağlantıdır. İyi bir backlink alarak Google gibi arama motorlarındaki sıralama konumunuzu iyileştirebilirsiniz.

1. Ahrefs.com
2. Moz.com
3. SEMrusch.com

blank
Kişisel bloguma hoşgeldiniz! Burada WordPress'i kullanarak her türlü web sitesinin (blog, kurumsal, e-ticaret vb.) nasıl yapıldığını ve oluşturacağınız sitenin Google'da görünmesini sağlamak adına SEO tekniklerini nasıl kulanacağınızı yazıyorum.

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz