cPanel

0
3015

cPanel nedir? cPanel, Centos Linux tabanlı sistemlerde çalışan VeriTabınını düzenleyen Web Sunucusu sistemlerini yönetmek için kullanılan güvenli bir kontrol paneli yazılımıdır.

cPanel, “Control Panel” kelimelerinin kısaltmasından oluşur. 30’a yakın panelden en çok kullanılanıdır.

cPanel;

 • Web siteleri oluşturmanıza,
 • Domainlerinizi (alan adı) yönetmenize,
 • Web dosyalarını düzenlemenize,
 • E-posta hesaplarını kontrol etmenize,
 • Veri tabanı işlemleri gerçekleştirmenize,
 • FTP istemcisi araçlarını kullanmanıza,
 • Hotlink koruması sağlamanıza,
 • Zararlı IP adreslerini engellemek,
 • Yedekleme ve daha pek çok şey yapmanıza olanak tanır.

Kullanımının arayüzünün kolay ve anlaşılır olması nedeniyle bir çok hosting firması kullanıcıları (müşterileri) için cPanel tedarik eder.

cPanel’in toplam iki adet arayüzü vardır biri kullanıcı arayüzü diğeri WHM yani Web Host Manager arayüzüdür. Kullanıcı arayüzü ile müşteriler web sitelerini yönetirken WHM arayüzü ile hosting firmaları sunucuyu yönetir.

Hangi paneli ‘neden’ tercih ediyorsunuz?

Hangi paneli ‘neden’ tercih ediyorsunuz? Anketi Sonuç: cPanel

Ayrıntılara geçmeden önce size panel hakkında yapılmış bir anket göstereyim. Aykut Bey’in SEO Analiz grubunda yaptığı ankette ayrıntılarıda var ancak burada göstermek istediğim sadece kullanım oranı.

cPanel hosting nedir?

cPanel hosting, dünyanın en çok kullanılan kontrol paneli olan cPanel ile birleştirilmiş web barındırma hizmetinin adıdır.

Linux altyapısıyla çalışır ve tüm web sitesi kurma programlarıyla (WordPress, Drupal, Presta Shop, Joomla, Magento, vBulletin vb.) sorunsuz çalışır.

Web barındırma sağlayıcıları, “cPanel hosting paketleri” oluşturarak kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda satarlar.

cPanel lisans ücreti var mı?

cPanel Lisans Ücreti
cPanel Lisans Ücreti

Evet, WHM cPanel lisans ücreti vardır. c Panel lisanslı bir ürün olduğundan, kullanmak için ürünü satın almalısınız. Fakat; çoğu web hosting sağlayıcıları hosting planlarında çok para ödemeden cPanel yönetim aracını kullanırlar.

Doğal olarak, dolardaki artış nedeniyle cPanel lisans ücretlerinde artış oldu. Size, fiyatları, üreticisinin ana sayfasından söyleyeyim.

cPanel ücreti ne kadar?

 1. Solo: Küçük işletmeler, serbest çalışanlar veya yalnızca bir web barındırma hesabına ihtiyaç duyan tüm kullanıcıların alacağı solo paketinin fiyatı aylık 15 ABD doları (yaklaşık 102 TL),
 2. Admin (Yönetici): Sadece birkaç hesaba ihtiyaç duyan küçük veya orta düzey web ajansları ile yazılımcılar ve web tasarımcılar için uygun olan Admin paketi ücreti aylık 20 ADB doları (yaklaşık 137 TL),
 3. Pro (Profesyonel): Orta ölçekli işletmeler ve gelişmekte olan web ajansları için en uygun olan paketin fiyatı aylık 30 ABD doları (205 TL),
 4. Premier (En büyük): Adından anlaşılacağı üzere büyük kesimler (Veri merkezleri, kurumsal düzeydeki işletmeler ve daha büyük web hosting firmaları) için uygun olan paketin fiyatı aylık 45 ABD dolarıdır (yaklaşık 308 TL).

cPanel içindekiler ve özellikleri nelerdir?

 • Kusursuz Site Taşıma: Sorunsuz yapılandırması sayesinde web sitelerinizi kusursuz olarak bir yerden bir yere taşıyabilirsiniz.
 • İşletim Sistemi Uyumluluğu: CentOS, CloudLinux ve Red Hat Enterprise Linux gibi sistemlerle uyumlu çalışır.
 • Sunucu Güvenliği: cPHulk, ModSecurity, and Host Access Control, KernelCare ve Imunify360 gibi güvenlik sistemleriyle sunucularınızı ve kullanıcılarınızı koruyabilirsiniz.
 • Uygulamalar ve E-postalar: İsteğiniz doğrultusunda uygulamalarınızı ve e-postalarlarınızı kullanabilirsiniz. Apache, PHP, MySQL, PostgresSQL, Perl, and BIND (DNS) gibi uygulamaları destekler. Ayrıca; E-posta tabanlı POP, IMAP ve SMTP hizmetlerini destekler.
 • Role-Based Access (Rol Tabanlı Erişim): Yöneticiler gerektiğinde kullanıcıları sınırlayan sistemlere sahiptir. Yani, kaynaklarınıza kimlerin erişebileceğini, bunlarla neler yapabileceğinizi ve hangi alanları kullanıma açacağınızı yönetmenize yardımcı olur.
 • Plenty of Add-Ons (Bir Çok Eklenti): Eklentilerinizi cPanel & WHM yapılandırmanızla birleştirerek web barındırma deneyiminizi optimize edebilirsiniz.

cPanel giriş ekranına nasıl ulaşılır?

cPanel Giriş Ekranı
cPanel Giriş Ekranı

İnternet tarayıcısının adres çubuğuna alan adınızın sonuna /cPanel, :2083 ve ip adresinizi yazarak giriş yapabilirsiniz. Örneğin;

 • https: //siteadiniz.com /cpanel
 • https: //siteadiniz.com: 2083
 • https: //35.15.05: 2083

Panelinize yukarıdaki adımlardan birini kullanarak erişebilir, ardından kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek giriş yapabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra, tüm ayarları bulacağınız oturumunuza ulaşacaksınız.

Eğer şifrenizi bilmiyorsanız cPanel FTP şifresi öğrenmek için müşteri temsilcilerine mesaj atın veya çağrı açın.

cPanel gizli (özel) mi?

cPanel Yönetim Alanı - Kullanıcı Kontrol Menüsü
cPanel Yönetim Alanı – Kullanıcı Kontrol Menüsü

Evet, cPanel hesabınız gizlidir. Bir web sitesi sahibiyseniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi güvende tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Bu, ayarlarınızı, web sitesi ve kişisel bilgilerinizi güvende tutmak için en önemli faktörlerden biridir.

cPanel yönetim ekranını kullanarak gizlilik ayarlarınızı yapabilirsiniz.

blank
Kişisel bloguma hoşgeldiniz! Burada WordPress'i kullanarak her türlü web sitesinin (blog, kurumsal, e-ticaret vb.) nasıl yapıldığını ve oluşturacağınız sitenin Google'da görünmesini sağlamak adına SEO tekniklerini nasıl kulanacağınızı yazıyorum.

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz