Domain Authority

501
Domain Authority (DA) - Alan Adı Yetkisi veya Sıralama Konumu

SEO yazılım firması MOZ tarafından ortaya atılmış Domain Authority (DA) (Alan Adı yetkisi), bir web sitesinin arama motoru sayfasında (SERP: Search Engine Results Page) sıralama konumunu tahmin etmek için kullanılan bir puandır. Bu puana, sıralama gücü ya da sıralama konumu da denilir.

Domain Authority (DA) ya da Domain Raiting (DR) puanı 1 ile 100 arasında değişiklik gösterir ve sayı ne kadar yüksek olursa bir web sitesinin konumu o kadar iyi durumdadır.

Bu metrik MOZ tarafından oluşturulmuştur ve hem MOZ hem de Ahrefs tarafından geliştirilmeye devam etmektedir.

MOZ Domain Authosity (DA) veya Ahrefs Domain Raiting (DR)’nin her ikisi de arama sıralamalarıyla ilişkili olsa da, Google tarafından icat edilmedikleri veya onaylanmadıkları için hiçbir ölçüm sonucunun kendi başına bir sıralama faktörü değildir ve SERP üzerinde hiç bir etkisi yoktur.

DA’yı arttırmak için başka bir siteden sizinle alakalı geri bağlantı (backlink) almanız gerekir. Örneğin;

  • Hosting ile ilgili bir firma iseniz “hosting” anahtar kelimesine link almanız gerekir ki bu doğru bir geri bağlantı almadır.
  • Eğer hosting firması iseniz ve ayakkabı ile ilgili bağlantı alıyorsanız bu yanlıştır.

WPSiteKur.com’u MOZ’un alan adı yetkisi aracını kullanarak analiz ettiğim sonuç görünüyor resimde. Siz de, MOZ’un domain otoritesi analiz aracını kullanarak web sitenizin “Spam Score” yüzdesini ve “Domain Authority” değerini kontrol edebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Domain Authority (DA) ya da Domain Raiting (DR) hakkında Sık Sorulan Soruların cevapları buradadır.

✅ Domain authority nedir (MOZ veya Ahrefs)?

Domain Authority (Alan Adı Derecelendirmesi), kalitesi ve ilgi alanı açısından başka bir web sitesinden alınan toplam geri bağlantıların (backlink’lerin) sayısıdır.

Bu sayıya puan da denilir ve 1 ile 100 arasında değerlendirilir. İlk MOZ firması tarafından bulunmuştur ve MOZ ile Ahrefs SEO siteleri tarafından geliştirilmeye devam etmektedir.

✅ Domain authority nasıl yükselir (artırılır)?

Domain Authority (DA), sitenizin sahip olduğu ilgili diğer başka itibarlı sitelerden aldığınız geri bağlantıların (backlink) sayısıdır. Bu geri bağlantıların alaka düzeyi (anahtar kelimeden aldığınız link) alan adı puanınıza katkıda bulunur. Ancak bu sadece anahtar kelimelerle ilgili değil aynı zamanda geri bağlantılarınız kalitesi ile de ilgilidir.

Özetle, DA’yı yükseltmek için başka bir siteden alakalı anahtar kelimelerle backlink almanız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz