Domain Authority

0
2740

SEO yazılım firması MOZ tarafından ortaya atılmış Domain Authority (DA) (Alan Adı yetkisi), bir web sitesinin arama motoru sayfasında (SERP: Search Engine Results Page) sıralama konumunu tahmin etmek için kullanılan bir puandır. Bu puana, sıralama gücü ya da sıralama konumu da denilir.

Domain Authority (DA) ya da Domain Raiting (DR) puanı 1 ile 100 arasında değişiklik gösterir ve sayı ne kadar yüksek olursa bir web sitesinin konumu o kadar iyi durumdadır.

Domain Otoritesi nedir nasıl görünür - örnek

Bu metrik MOZ tarafından oluşturulmuştur ve hem MOZ hem de Ahrefs tarafından geliştirilmeye devam etmektedir.

MOZ Domain Authosity (DA) veya Ahrefs Domain Raiting (DR)’nin her ikisi de arama sıralamalarıyla ilişkili olsa da, Google tarafından icat edilmedikleri veya onaylanmadıkları için hiçbir ölçüm sonucunun kendi başına bir sıralama faktörü değildir ve SERP üzerinde hiç bir etkisi yoktur.

DA’yı arttırmak için başka bir siteden sizinle alakalı geri bağlantı (backlink) almanız gerekir. Örneğin;

  • Hosting ile ilgili bir firma iseniz “hosting” anahtar kelimesine link almanız gerekir ki bu doğru bir geri bağlantı almadır.
  • Eğer hosting firması iseniz ve ayakkabı ile ilgili bağlantı alıyorsanız bu yanlıştır.

MOZ’un alan adı yetkisi aracını kullanarak analiz ettiğim sonuç görünüyor resimde. Siz de, MOZ’un domain otoritesi analiz aracını kullanarak web sitenizin “Spam Score” yüzdesini ve “Domain Authority” değerini kontrol edebilirsiniz.

blank
Kişisel bloguma hoşgeldiniz! Burada WordPress'i kullanarak her türlü web sitesinin (blog, kurumsal, e-ticaret vb.) nasıl yapıldığını ve oluşturacağınız sitenin Google'da görünmesini sağlamak adına SEO tekniklerini nasıl kulanacağınızı yazıyorum.

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz