Hosting

0
344
Hosting: WordPress, VPS, VDS, Dedicated Sunucu ve Web Barındırma nedir?

Hosting“, “Web Hosting“, “WordPress Hosting” yazarak arıyorsanız ve “Hosting Nedir?” konularında araştırma yapıyorsanız, muhtemelen web sitenizi oluşturmaya nereden başlayacağınızı anlamaya çalışıyorsunuz. Sizi çok iyi anlıyorum.

Hosting, web sitenizi oluştururken mutlaka kullanmanız gereken bir şeydir ve internette gördüğünüz milyonlarca siteyi çalıştırmak için kullanılır. Aslında bunun bilgisayarda verilerinizi sakladığınız SSD veya HDD diskten 💾 pek farkı yoktur. Yani küçük bir fark vardır. Hostingde sadece çok veri yüklendiğinden yönetmek için adam ve ekipmana ihtiyaç duyulur.

İsterseniz kullandığınız bilgisayarınızı bazı programlarla hosting yapabilirsiniz isterseniz de “ben böyle meşakkatli işlerle uğraşmak istemiyorum, hazır hosting almak istiyorum” derseniz bu hizmeti hosting firmalarından satın alabilirsiniz.

(Web) Hosting Nedir

GoDaddy Hosting ve Domain Firmasının Konu Hakkındaki Tanımını İçeren Video

Hosting veya Barındırma, bir web sitesinde yayınlanan sayfaların, resimlerin veya belgelerin internet kullanıcılarının erişebileceği bir bilgisayarda tutulduğu, saklandığı veya kaydedildiği bir depolama alanıdır. Başka bir deyişle (web) barındırma, işletmelerin veya bireylerin İnternet’te bir web sitesi veya web sayfası yayınlamasına olanak sağlayan bir hizmettir.

 • Hosting ile web hosting aynı anlama gelir.

Anlayacağınız bu, USB (Flaş) Bellek gibi bir şey. Hepsinin amacı veri tutmak. Flaş bellekler küçük oldukları için ekstra bilgi güvenliği ve yöneticisi yoktur. Ancak hostingler (sunucular) büyük verileri sakladıkları için güvenliğe ve yönetilmeye ihtiyaç duyarlar. Bakın şurada (Veritabanı (MySQL & MsSQL)) bu konuyu çok iyi bir şekilde açıkladım.

Nereden alınır? Hosting, belirli süreliğine hosting firmalarından satın alınır.

Bir web hosting firması, web sitesinin veya web sayfasının İnternette görüntülenmesi için gereken altyapıyı, teknolojileri ve hizmetleri sağlayan bir işletmedir. Web siteleri, sunucu (server) adı verilen özel bilgisayarlarda barındırılır veya depolanır. İnternet kullanıcıları web sitenizi görüntülemek istediklerinde, tek yapmaları gereken web sitenizin adresini veya etki alanını tarayıcılarına (browser) yazmaktır.

Hosting ne demek uzun olarak cevap verelim

Aslında İngilizce’den güzel Türkçemize geçen bu hosting kelimesi Türkçemizde iki anlamda karşılık bulur:

 1. Web barındırma alanı (Bir veriyi tutmak veya saklamak için sunucu içindeki dijital alan, bellek veya boyut)
 2. Web barındırma hizmeti (Sunucuda verileri barındırmak için verilen kiralama hizmeti)

Burada Sunucu demişken hemen bunun ne olduğuna değinelim: (Türkçe) Web Sunucusu veya (İngilizce) Server, hosting hizmetini vermek için kullanılan üstün yazılımlara sahip bir bilgisayardır.

Türkçe’de host kelimesi ev sahibi, hosting kelimesi ise barındırma demektir. Yani mantıken web sitenizdeki verilere ev sahipliği yapılıyor.

Türkiye’de barındırma yerine hosting kelimesi daha çok kullanılır.

Tam olarak hosting kelimesinin Türkçe karşılığı ise; “web barındırma alanı” veya “barındırma alanı” olarak çevrilir.

İnternet ağını web siteleri oluşturur. Haliyle bu web sitelerini oluşturan dosyaların (resim, kod, PDF, video, word, excel vb.) kapladığı bir alan vardır.

Bu nedenle, web sitelerinin kapsadığı bu hafıza, sunucu dediğimiz gelişmiş bilgisayarlar tarafından kontrol edilir ve barındırılmalıdır. Böylece web siteleri internette görünür hale getirilmiş olunur.

Hosting hizmeti nedir

Web sitelerini yılın 365 günü çevrim içi bir bilgisayarda saklamak ve 7/24 erişime açık tutmak gerekir. Bu hizmeti sağlayan hosting firmalarının yaptığı işe de hosting hizmeti denir.

Hosting firmaları, barındırma hizmetini, sunucu denilen ve içerisinde üstün yazılımlara sahip bir bilgisayar aracılığıyla verir. Bu bilgisayarlara “server” ya da “web sunucusu” denilmektedir ve daha önceden ziyaret ettiğiniz tüm web siteleri herhangi bir sunucu alanında barındırılmaktadır.

Ayrıca bu sunucular hosting firmalarının veri merkezlerinde (Datacenter) hızlı internet, kesintisiz elektrik, deprem ve diğer afetlere karşı muhafaza edilerek sürekli çalışır vaziyette tutulur.

Hosting Paketleri neden var?

Bir web sitesine, barındırma hizmeti sunmak için sunucularda bazı planlar (barındırma paketleri) mevcuttur.

Paketlerin oluşturulması aslında satış taktiğidir. Kullanıcının tam olarak neye yönelmesi gerektiğini belirtir. Ayrıca paketler içinde ilgi alanlarına göre optimizasyonlar yapılır.

Paket içindeki miktarların değişkenliği, her bir web sitesinin farklı varyasyonlar da (büyük web siteleri, küçük web siteleri, sitenin yazılım dili) olmasından kaynaklanmaktadır.

Örneğin haber sitesi, blog sitesi, forum sitesi, oyun sitesi, e-ticaret sitesi gibi siteler yapısı itibariyle tamamen birbirlerinden farklıdır. Bu yüzden sunucularda ayrılan disk alanı, CPU oranı vb. ihtiyaçları da farklılık gösterir.

Hosting içinde geçen ifadeler ne anlam ifade ediyor?

Bu hosting paketlerinde genelde aşağıdakiler bulunur:

 • Disk Alanı veya Web Alanı (GB: Gigabayt): Paketlerle kullanıcıya verilen sunucu üzerindeki dosya barındırma alanıdır. Sitedeki tüm metinler, görseller, dosyalar, kodlar, veritabanları, e-posta adresleri ve diğer tüm dosyalar burada saklanmaktadır. GB ile ifade edilir.
 • CPU veya Core (Merkezî işlem birimi (Türkçe kısaltması MİB, İngilizce: Central Process Unit ya da kısaca CPU): Web sitenizin barındırıldığı sunucu, tıpkı ev bilgisayarınızda olduğu gibi bir veya daha fazla merkezi işlem birimine (CPU) sahiptir. Bunlar temel olarak bilgi isteklerini işleyen ve programları yürüten bilgisayarın beynidir. Buna işlemci de denir.
 • RAM “Random Access Memory”: RAM, siteniz aynı anda birden çok işlem çalıştırdığında (ör. sitenizin komut dosyalarının yürütülmesi gerektiğinde) geçici verileri tutan bir bellek biçimidir. Aynı anda ne kadar çok işlem yapılırsa, bu o kadar fazla RAM gerektirir.
 • İnode Limiti (Dosya Barındırma Adedi/Sınırı): İşletim sisteminde bulunan veri yapısı bilgilerini içerir. İnode sayısı, hesabınızdaki dosya adedini temsil eder. Başka bir deyişle, hosting hesabınızdaki her dosya (e-posta, resim vb.) bir inode anlamına gelir.
 • Aylık Trafik Kotası: Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, ziyaret sırasında sitenizde bulunan resim, video vb. birçok öğeyi görüntüler. Bu gezinme sırasında kullanıcılar tarafından görüntülenen tüm öğeler, kullanıcıların bilgisayarlarındaki “temp” klasörüne de eklenir. Böylece ziyaretçi farkında olmasa ve bilinçli olarak yapmasa bile ziyaret sırasında sitenize ait veriler kullanıcının bilgisayarına indirilir. Buna ise veri trafiği denir. Bu trafiğe konulan aylık sınırlandırmaya ise kota denir.
 • Bant Genişliği: Belirli bir süre içinde bir internet bağlantısı üzerinden iletilen maksimum veri miktarıdır. Gerçekte bir bağlantı üzerinden ölçülen bir süre içinde gönderilebilen bilgi hacmidir ve saniyede megabit (Mbps) olarak hesaplanır.
 • E-posta: Sitenizde kullanıcılarla iletişim kurmanızı sağlayan bir mesajlaşma servisidir.
 • cPanel: “Kontrol Paneli” anlamına gelen CPanel, Linux hosting satın alan kullanıcıların faydalandığı bir yönetim kumandasıdır. Çok popülerdir ve lisans gerektiren bir programdır.
 • Uptime/Downtime (Çalışma Süresi/Kapalı Kalma Süresi): Bir sunucunun çalışma süresi veya kapalı kalma süresidir. %99 çalışma süresi, web sitenize bir ay boyunca toplam yaklaşık 7 saat erişilemeyeceği anlamına gelir. İdeal olarak, web siteniz %100 erişilebilir olmalıdır. En pahalı Web Hosting planlarında bile bazı kesintiler kaçınılmazdır. Bu nedenle, bir web barındırma hizmetinin %99,9 çalışma süresine sahip olması arzu edilir.

Web Hosting nasıl çalışır?

Bu bilgiler teorik olduğu için canlandırma yaparsak daha iyi anlarsınız.

O zaman Hosting’i AVM (Alışveriş Merkezi) veya AVM’nin içindeki bir dükkan olarak düşünün ve aşağıdaki yazdıklarımı bu kapsamda değerlendirin.

 • Dükkanın büyüklüğü veya dükkana girebilecek malzemelerin kapladığı alan (Disk Kapasitesi)
 • Katlarda ve dükkanda gerçekleşen bütün işleri içerisinde ki yürüyüş yollarını kullanarak sağlarız.
  • Bu yollar ne kadar geniş olursa çalışan personel içerisinde daha rahat hareket eder.
  • Bu sayede verilen hizmetin kalitesi ve hızı artar.
  • Yolun kendisini RAM, genişliğini ise RAM boyutu gibi düşünebiliriz.
  • Bu yollar personelin çalışması yani aldığı komutları yerine getirmesi için geçici süreliğine tahsis edilmiş bir alandır.
  • Teknik anlamda Ram, geçici depolama alanı olarak ifade edilir. (Ör RAM Boyutu: 712 MB, 1 GB vs.)
 • Katlarda ki bütün dükkanlarda görevli olan personelin, aynı anda yaptığı işin oluşturduğu yoğunluğun limitlendirilmesi (CPU limiti)
 • Personelin aynı anda iş yapabilme yeteneğinin hangi seviyede olduğu (İşlemci (CPU) Kalitesi)
 • Dükkanın ve müşterinin (yani web sitenin ve ziyaretçinin) arasında ki iletişimin güvenliği için var olan sistem (SSL Sertifikası)
 • Katların güvenliği yani dükkanların da güvenliği için gerekli olan kuralların tümü (İSO 27001)
 • Dükkana gelen müşterilerin aylık sayısının kotası (Aylık Trafik Kotası)
 • Dükkanın kapısının genişliğine göre aynı anda en fazla kaç müşterinin dükkana girebileceğinin limitlendirmesi (Bant Genişliği)
 • Dükkandaki personel tarafından satış veya sergileme amacıyla yapılan işlemlerin sayısının sınırlandırılması (İnode limiti ya da Dosya adedi sayısı)
 • Dükkan sahibi olarak personelle iletişim için mevcut e-posta sayısını sınırlandırmak. (E-Posta Adedi)
 • Müşteri geldiğinde kapıların açılma hızından tutun bütün işlemlerin gerçekleşme hızı (Web sitenin veya yazıların açılma hızı)

Sunucu (Server) Nedir

Sunucular, her zaman erişilebilir ve kesintisiz çalışacak şekilde tasarlanmış, kapsamlı güvenlik önlemlerine sahip, veri merkezlerinin 7/24 korunduğu ve sürekli internet bağlantısı olan güçlü bilgisayarlardır.

Bir web sitesinin görüntülenebilmesi için ilk önce sitenin web sunucusunda ibate edilmesi gerekir.

Sunucular aslında; yazılım ve programların kurulup çalıştırıldığı, birden fazla kullanıcının veri paylaşmasına izin veren dijital sistemlerdir. Normal bir bilgisayardan çok daha güçlü olan sunucular, birden çok görevi aynı anda ve daha hızlı gerçekleştirecek şekilde yapılandırılmıştır.

Bir sunucuda birden fazla web sitesi barındırabildiği gibi bir tane web sitesi de barındırılabilir.

Sunucular, web sitelerin kullanım amacına göre çeşitlilik gösterir. Bu sunucular, kullanılan teknoloji türü, sağlanan yönetim düzeyi, kullanılan yazılım çeşidi ve sunulan ek hizmetler ile birbirlerinden ayrılırlar.

Başlıca 6 sunucu çeşidi vardır.

 1. Web Sunucuları (Web Server) [Piyasada daha çok bu bilinir, diğerleri pek bilinmez.]
 2. FTP Sunucuları
 3. E-Posta Sunucuları
 4. Online Oyun Sunucuları
 5. Sohbet Sunucuları (Chat Server)
 6. İnternet’te görüntü ve ses yayını yapan sunucuları (Streaming Server)

Aslında İnternet dünyasında birbirinden farklı yüzlerce sunucu çeşidi vardır. Bu saydıklarımız en çok kullanılan sunucu çeşitlerindendir.

Not: Bu sunucuların hepsi bir yerde (bir arada) değildir. Dünyanın farklı farklı yerlerinde hosting firmaları vardır. Örneğin Godady, Bluohost, Siteground, Hostgator, Güzel hosting, Turhost gibi

Domain Nedir

Hosting nedir yazısı içinde domain nedir sorusunu açıklamadan olmaz. Domain, web sitesinin adı, yolu veya ip adresidir. Domain denilince akla Google gibi arama motorlarına bir isim yazıp gittiğimiz web sitesinin adresi gelmelidir.

📌 Nasıl ki fiziki alemde bir dükkanın, bakkalın adresi vardır, sanal alemde de web sitelerinin bir adı ve adresi vardır. İşte buna domain denir.

Peki alan adının hosting ile ilişkisi nedir? Aslında Leyla İle Mecnun, Ferhat ile Şirin gibi ayrılmaz ikilidir diyebiliriz. Alan adı olmadan hosting, hosting olmadan da alan adı pek birşey ifade etmez.

Bu yüzden hosting firmalarından hosting hizmeti ile domain birlikte alınır ve sonrasında aldığınız hosting hizmeti ile alan adınızı bağlamanız gerekir. (Eğer farklı firmalardan almışsanız).

Bir web sitesinin arama motorlarında görünür olması için kesinlikle bir alan adına sahip olması gerekir. Yoksa dünyanın en iyi içeriğine de sahip olsanız siteniz arama motorlarında görünmez.

Google & Sunucu İlişkisi

Şimdi de hosting nedir’i daha iyi anlamak için Google – Sunucu ilişkisine bakalım.

AVM örneğinden devam edelim;

Her AVM’nin girişinde bir bilir kişi yani arama motoru (Google, Yandex, Yahoo vb.) olsun. Bu bilir kişilerin ziyaretçilere istedikleri bilgileri getirmek için liste yaptığını düşünün.

Bir bilirkişinin yani arama motorunun (Ör: Google) çalışma şekli;

 • Mesela Google’ın algoritmasında ki örümcek (Crawler) dediğimiz yazılımlar sunucuları düzenli olarak gezer ve tarar. Bu sayede sunucularda ki web siteleri taranarak Google’ın veri merkezine aktarılır.
 • Daha sonra google tarafından SEO dediğimiz kurallar çerçevesinde sitenin içindeki veriler, konu başlıkları halinde sıralanır (dizine alınır veya indexlenir).
 • Google bu sayede ziyaretçilerin istediği bilgileri en iyiden en kötüye doğru sıralanmış bir şekilde sunar.

Google ve hosting ilişkisine biraz daha derinlemesine bakalım;

 • Google, hosting firmalarından verileri alarak ön belleğine yerleştirir.
 • Bu verileri algoritması sayesinde anlamlandırır ve bir kitabın içindekiler kısmına benzer bir şekilde sıralar (indexler). Yani tarayıcıda arama yaptığınızda karşınıza gelen sayfaları oluşturur.
 • Belirli aralıklarla Google, örümcek (crowler) dediğimiz tarayıcıları sayesinde web sitelerini tarayarak her daim veri merkezinde ki sıralamayı günceller.
 • Arama çubuğuna bir kelime yazdığınız zaman, Google o kelime ile alakalı sıralama yaptığı sayfaları karşınıza getirir.
 • Bunu, ziyaretçilerin alaka düzeylerine göre kaliteli içeriğe en kısa şekilde erişebilmelerini sağlamak için yapar.
 • Google, arama sonucu ekranında (yani SERP’te*) yazının en güncel halini görmenizi ister.
 • Arama butonuna bastığınız anda ekranda (yani SERP’te) gördükleriniz Google’ın ön belleğidir.
 • Serp ekranındaki konu başlıklarına tıkladığınız zaman bilgiler hosting firmasından getirilir.
 • Google bilgileri getirmek için bilgilerin barındırıldığı sunucuya saniyeler içinde gider ve size güncel verileri gösterir.

Anlayacağınız veriler Google’da barındırılmaz, yalnızca Google tarafından önbelleğe alınır. Gerçekte bütün verileri barındıran (depolayan) barındırma şirketlerindeki sunuculardır. Başka bir deyişle Google, sayfaları dizine ekleyen, önbelleğe alan ve kolayca bulmanıza olanak tanıyan bir araç görevi görür.

Google, ziyaretçilerin arattıkları kelimeye göre daha önceden yaptığı analizler sayesinde en alakalı bilgiyi en kısa sürede karşınıza getirir.

SERP: Search Engine Results Page (arama motoru sonuç sayfası)

Hosting fiyatları (Genel bakış)

Hosting planları ücretsiz, pahalı veya web işinde uzmanlaşmış insanlar için farklı hizmetler sunmaktadır. Seçilen plan öncelikle web sitesinin nasıl kullanıldığına ve barındırma için ne kadar bütçe ayrıldığına bağlı olacaktır.

Web Barındırma CinsiFiyat Durumu
Paylaşımlı Hosting (Shared Hosting)Kaynaklar ortak kullanıldığı için düşük fiyat
VPS HostingKaynaklar yazılımsal (sanallaştırma) olarak özel tahsis edildiği için az tuzlu fiyatlar
VDS HostingKaynaklar donanımsal olarak paylaştırıldığı için tuzlu fiyatlar
Dedicated Hosting (Fiziksel Sunucu)Kaynaklar tamamen bir müşteriye verildiği için çok tuzlu fiyat

İşletim Sistemine Göre Hosting Türleri (Linux, Windows vb)

Hosting’i çalıştırmak için “temel yazılım” yani işletim sistemi kullanılır. Bilgisayar İşletim Sistemi ile Hosting İşletim Sistemi farklıdır. Birbirine karıştırılmamalıdır. Tüm hosting işlemleri bu işletim sistemleri üzerinde meydana gelir.

Hosting İşletim Sistemleri şunlardır;

 1. Linux (En Popüler):
 2. Windows (Popüler)
 3. Mac
 4. Red Hat
 5. CentOS
 6. Debian
 7. Fedora
 8. Ubuntu
 9. CloudLinux

“Tamam yukarıdaki işletim sistemlerinden hangisine karar vermeliyim veya nasıl seçmeliyiz?” diye düşünmüşsünüzdür. Kolay! Barındırma türü, web sitesinin yapısını (kullanılan yazılım dili) oluşturan yazılım diline göre belirlenir. Zaten piyasada en çok 1. ve 2. sıradaki işletim sistemleri kullanılmaktadır.

Web siteniz PHP betik dili ile yazıldıysa Linux hosting’i, ASP.Net programlama dili ile yazıldıysa Windows hosting’i seçmelisiniz. Not: Bilgisayarında Windows işletim sistemi kullanan birisi, web sitesini Linux işletim sisteminde barındırmasında bir sakınca yoktur.

Paket Yapısına Göre Hosting Çeşitleri

Hosting şirketleri tarafından oluşturulan birçok barındırma türü vardır. Barındırma türlerinin oluşumu, sunuculardaki kaynakların tüketimi ve sunucu içindeki yazılımın çeşitlendirilmesi ile alakalıdır.

Bu çeşitlilik, farklı ihtiyaçları karşılamak amacıyla bazı değişkenlere bakılarak oluşturulmuştur. Bunlardan bazıları; web sitelerin kuruluş amacı, teknik altyapısı, kaynak tüketimi, hangi uygulama (Wordpres, Joomla vb.) ile kurulduğu gibi örneklerle çoğaltılabilir.

Genel olarak bu planlama seçeneklerini aşağıdaki gibi kategorize edelebiliriz.

 1. Kullanılan Web Sitenin Yapısına göre Hosting Çeşitleri; Bir Web sitenin yapısını oluşturan en önemli faktörler;
  • Veritabanı çeşidi (MYSQL, MSSQL, Oracle, Sqlite, vb.)
  • Kullanılan Yazılım dili (PHP, Javascript, SQL, Pyhton vb.)
  • Kullanılan işletim sistemi (Windows, Linux vb.)
  • Kullanılan Panel Çeşidi ( CPanel, Plesk, Maestro vb.)
 2. Kullanılan Hazır Uygulama Paketlerine Göre; WordPress, Joomla, Magento, Drupal vb.
 3. Hosting Paketinin Ekonomik Yapısına göre; Ekonomik, Standart, Limitsiz, Profesyonel vb.
 4. Web Sitenin Kullanım Amacına Göre; Radyo, E-Ticaret, Oyun, Forum, Portal, E-Posta CMS (Hazır web site) vb.
 5. Hosting Paketinin Kullanım Amacına Göre; SEO, Kurumsal, Kişisel (Bireysel) vb.
 6. Bayi (Reseller) Olarak Kullanmak İsteyenlere Göre; Windows Reseller, Cpanel Reseller, Mail Bayi, Master Bayi, Multi Bayi, Linux İşletim Sistemli Reseller Hosting vb.
 7. Sunucunun Kullanım Çeşitliliğine Göre; Kiralık Sunucu,Sunucu Barındırma, Dedicated, Xcloud Server, X Server Eco, Sunucu Destek, Sunucu Güvenlik, Türkiye Lokasyon Linux VPS Hizmeti, Sanal Sunucu Servisleri (VPS), Minecraft server hosting vb.

Web sitesine hızlı ve güvenilir erişim için sunucuda kaynak tüketimini düzgün bir şekilde planlamak, doğru barındırma hizmetini seçmek anlamına gelir.

Yapısına Göre Hosting Türleri

Shared Hosting (Paylaşımlı Web Barındırma)

Shared Hosting (Paylaşımlı Web Barındırma); bir çok web sitesinin bir sunucuya sığdırıldığı barındırma türüdür.

Yüzlerce farklı web sitenin, bir sunucuda barındırılması olayına/durumuna paylaşımlı hosting denir. Yani birçok site, büyük bir sunucuyu paylaşır. Yalnızca sunucuyu paylaşmaz aynı zamanda sunucuyla birlikte yazılım içindeki kaynakları da paylaşılır. Bunlar genellikle, RAM ve CPU gibi kaynaklardır.

Paylaşımlı Hosting yönetimi, hosting firmasının yöneticileri tarafından yapılır. Yeni başlayan ve hosting işleri ile uğraşmak istemeyen kullanıcılar için bu bir avantajken kontrolün tamamen kendisinde olmasını isteyen kullanıcılar için bu bir dezavantajdır.

Shared Hosting hizmeti ekonomik olduğundan tercih edilmektedir. Çünkü, sunucuyu birçok kişi kullandığı için maliyet herkese (tüm kullanıcılara) bölünür. Bu durum, paylaşımlı hosting hizmetinin ucuz olmasını sağlar.

Tabi çok kişinin kullanması sistemlerin yavaşlamasına neden olur. Shared Hosting hakkında daha fazla bilgi edinin.

Linux Hosting (PHP)

Linux Web Hosting (PHP Barındırma), Linux İşletim Sistemi kurulan sunucuya sahip barındırma türüdür.

Linux Hosting, sunucu içinde Linux İşletim Sistemi kurulması ile elde edilir. En yaygın web barındırma planı seçenekleri Linux üzerinde çalıştığından, genellikle bir web barındırma şirketinin plan belirtmediği durumlarda Linux barındırma olduğu kabul edilir.

Linux işletim sistemi, dünyada en çok kullanılan işletim sistemlerinden biridir. 1991 yılında Linus Torvalds tarafından oluşturulan Linux, Genel Kamu Lisansı (GPL) altındadır.

Ücretsiz bir işletim sistemi olmasına rağmen, birkaç kuruluş bunun için dağıtım işletimini üslenir. Bunlardan bazıları; Redhat, Slackware, Fedora, Ubuntu ve Centos Linux’dur.

Linux sunucular için en çok kullanılan işletim sistemidir, Linux hosting (barındırma) PHP dili ile yazılmış küçük ve büyük web siteleri için en kararlı barındırma seçeneği sunar. Hostingin çalışması için Linux işletim sistemi kullanılırsa bu hosting paketine Linux İşletim Sistemli Hosting denilir.

Linux hosting işletim sistemi, genellikle veritabanı sunucusu olarak MySQL kullanır.

Windows Hosting (ASP)

windows hosting asp web barindirma; ASP .net ile yazılmış sitelerdeki verileri tutmak içindir.

Windows Hosting, Windows İşletim Sistemi kullanan bir web sitesi barındırma türüdür.

Microsoft Windows üzerinde çalışan, .ASP ve .NET tabanlı web siteleri için özel olarak optimize edilmiş web barındırma paketlerine Windows Hosting adı verilir.

Windows Hosting işletim sistemi, genelde bu paketlerde veritabanı sunucusu olarak MsSQL kullanılır.

Kullanımına Göre Hosting Çeşitleri

Shared Hosting (Paylaşılan Web Barındırma)

Shared Hosting, internetteki birçok web sitesinin bir Web Sunucusu üzerinde barındırıldığı hosting türüdür. Böyle olduğundan buna paylaşılan web barındırma denir. Atıyorum bir sunucuda 100 site barındırabilirsiniz.

 • Bunda sunucuyu kullanan tüm müşterilere toplam maliyet bölündüğünden fiyat ucuzdur.
 • Web barındırma hizmeti satın almak istiyorum diyen birçok kullanıcı için en ekonomik, ucuz ve en iyi seçenektir.

VPS Hosting (Virtual Private Server; Türkçe: Özel Sanal Sunucu)

VPS Hosting (Virtual Private Server – Özel Sanal Sunucu) fiziksel bir sunucunun (sunucuya ait kaynakların) sanallaştırma teknolojisi (yazılım) kullanılarak parçalara ayrıldığı web barındırma türüdür.

 • VPS, Shared Hosting’den daha iyi performans gösterir.
 • VPS’nin fiyatı VDS’den daha düşüktür.

VDS Hosting (Virtual Dedicated Server; Türkçe: Özel Fiziksel Sunucu)

VDS Hosting (Virtual Dedicated Server – Özel Fiziksel Sunucu), fiziksel sunucuda kullanılan sanallaştırma teknolojisi ile kaynakların donanımsal olarak web sitelerine paylaştırılan türüdür. Bir sunucunun bir çok sunucuya bölünmesi gibi düşünülebilir.

Dedicated Sunucu’ya en yakın hosting çeşididir. Sunucuda yer alan web sitelerindeki kaynak kullanımları birbirlerini asla kullanmazlar. VPS Hostinge göre kaynak kullanımları daha keskin bir biçimde ayrıştırılmıştır. Bu yüzen daha kararlı çalışır.

Dedicated Server (Fiziksel, Kiralık veya Adanmış Sunucu)

Dedicated Server (Fiziksel Sunucu, Kiralık Sunucu, Özel Sunucu veya Adanmış Sunucu), bir istemcinin (müşterinin) sunucudaki tüm yazılımsal kaynakları ve fiziksel donanımları özel olarak kullandığı bir web barındırma türüdür.

 • Paylaşımlı Hosting’de birçok web sitesi aynı sunucuda barındırılırken, Dedicated Sunucular sadece bir müşteriye hizmet vermektedir.
 • Dedicated Server sunucu fiyatları pahalıdır.

WordPress Hosting

WordPress Hosting, bir WordPress web sitesinin yüklendiği sunucunun donanım ve yazılım kaynaklarının WordPress sistemi için özel olarak optimize edildiği bir web barındırma türüdür. Bu tür paketler WordPress ile uyumlu çalışır.

WordPress’in teknik ve güvenlik ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır ve tek tıklamayla WordPress kurulumu veya geçişi sunar.

Cloud Hosting (Cloud Server, Bulut Sunucu)

Cloud Hosting (Cloud Server, Bulut Sunucu), bir ağ (genellikle İnternet) üzerinden barındırılan ve sunulan ve isteğe bağlı olarak birden çok kullanıcı tarafından erişilen havuza alınmış, merkezi bir sunucu kaynağıdır.

Bulut sunucuları, geleneksel bir fiziksel sunucunun tüm işlevlerini yerine getirerek işlem gücü, depolama ve uygulamalar sağlayabilir. Bulut sunucuları dünyanın herhangi bir yerinde bulunabilir ve hizmetleri bir bulut bilişim ortamı aracılığıyla uzaktan sağlayabilir.

Buna karşılık, geleneksel adanmış sunucu donanımı tipik olarak bir kuruluş tarafından özel kullanım için şirket içinde kurulur.

Kurumsal Web Hosting

Kurumsal Hosting paketleri, cPanel’e sahip, sunucu yöneticisine ihtiyaç duymadan özel bir sunucunun gücü ve kaynaklarına sahip bir Linux Barındırma’dır. Mail kullanımı yüksektir ve genelde KOBİ’ler için oluşturulmuştur. Kurumsal web sitesi barındırma ve işletmeler için büyük finansal değere sahip e-posta hizmetleri sağlar.

E Posta Sunucusu (Mail Server)

E-Posta Sunucusu, bir ağdaki kullanıcılar için tüm e-postaları tutan uzak veya merkezi bir sunucudur. … Gönderi sunucuları olarak en çok bilinen e-posta sunucuları, SMTP veya Basit Posta Aktarım Protokolü (Simple Mail Transfer Protocol) olarak bilinen sunuculardır.

Reseller (Bayi) Hosting

Sözlük anlamı “tekrar satan kimse” olan Reseller’in diğer anlamları “satıcı” ve “bayi” demektir. Başka bir deyişle satıcı, malları veya hizmetleri tüketmek veya kullanmak yerine kar etmek amacıyla bir ürünü satın alan bir şirket veya bireydir.

Reseller Hosting, internet üzerinden Dedicated Sunucu satın alınarak ve genellikle web host manager gibi programlar kullanılarak paylaşımlı hosting şeklinde diğer kişilere satılan bir web hosting türüdür. Bunu genelde web sitesi yapan Web Tasarım Ajansları kullanır.

Tavsiye Hosting Firmaları

Cenuta

Türkiye’nin en iyi, hızlı ve tavsiye edilen güvenilir web hosting firmasıdır Cenuta.

Güzel Hosting

Güzel Hosting, 2008’den beri kaliteli ve ekonomik paylaşımlı hosting, kiralık sunucu, sanal sunucu ve co-location hizmetleri sağlamaktadır.

Turhost

Turhost tarafından özenle geliştirilmiş domain ve hosting altyapısı ile ışık hızında bir web sitesine sahip olmanızı sağlar.

SSS – Hosting hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Web Hosting ne demek?

Web Hosting, bütün hosting çeşitlerine verilen genel addır.

Lokasyon ne demek?

Bir hosting firmasının sunucularının bulunduğu konumdur.

Sunucu (Server) ne demek?

Sunucu, içindeki birçok yazılım sayesinde;ilk olarak bir web sitesini oluşturan dosyaları barındırır ve gelen ziyaretçilerin sitenin tüm içeriğine erişilebilmesini, paylaşılabilmesini ve kullanılabilmesini sağlar. Daha sonra sunucudaki planlamaya uyularak, bu web sitenin tüm içeriği zamanla yüklenebilir.

SSD ne anlama gelir?

SSD (Solid State Disk; Türkçe: “Katı Hâl Sürücü”), web sitelerindeki verilerin depolanması amacıyla kullanılan yekpare bir doğrulama aygıtıdır. Elektrik olduğu ve parçası olmadığı için HDD’den 3-4 kat daha hızlı veri transferi yapar. Bu nedenle SSD’nin HDD’ye göre fiyatı yüksektir.

HDD ne anlama gelir?

HDD (Hybrid Hard Drive; Türkçe: Sabit Disk Sürücüsü), Sabit Disk veya Hard Disk olarak da adlandırılır ve hosting ve bilgisayar içinde veri depolama alanı ve transferi için kullanılır. SSD’den farkı yavaş olması ve mekanik yapıda imal edilmiş olmasıdır.

İlk piyasaya sürüldüğü tarihlerde çok büyük ebatlarda üretilirken günümüzde oldukça ergonomik hale getirilmiştir.

Bellek kapasitesi; MB (megabayt), GB (gigabayt) ve TB (terabayt)’tır.

Plak şeklinde veri aktarma sırasında hareket eden diskleri nedeniyle ses çıkarır.

Dedicated Server (Sunucu) nedir?

Dedicated Server (Sunucu), sadece bir kullanıcı için özel olarak ayrılmış yazılım kaynaklarının ve fiziksel donanımın tek bir ‘müşteride’ olduğu sunucu türüdür. Yönetim paneli ile istenilen işletim sistemini kurulur ve kullanılabilir.

Hosting’de “Core” terimi nedir?

Core (Çekirdek), işlemcinin beyni olarak adlandırılır. Çekirdek, işlemci tarafından yapılan işlemleri asıl gerçekleştiren bileşendir. Her çekirdek aynı anda farklı bir işlem yapmakla görevlendirilebilir. Başka bir deyişle, bir işlemci ne kadar çok çekirdeğe sahipse, o kadar hızlıdır.

Core sayısına göre terimler;

– dual-core: çift çekirdek
– quad-core: dört çekirdek
– hexa-core: altı çekirdek
– octa-core: sekiz çekirdek

Hosting nasıl alınır?

Hosting ve domain’i birlikte satın almanızı tavsiye ederim.

Hosting satın almak için;

– Çalışmak istediğiniz bir hosting firması belirleyin. Bunu en iyi hosting firmaları yazımdan seçebilirsiniz.
– Bilgilerinizi kullanarak giriş yapın veya kaydolun.
– Size uygun hosting paketi seçin.
– Domain sorgulama yapın ve devam edin.
– Kredi kartı bilginizi girin ve satın alma adımlarını bitirin.

Bütün firmalarda hosting satın alma adımları neredeyse aynıdır.

Hangi hosting firması?

1- Cenuta: Türkiye’nin En İyi, Hızlı ve Güvenilir Web Hosting Firması
2- Niobe Hosting: Türkiye’nin En Güvenilir Hosting ve Domain Markası
3- Güzel Hosting – Web hosting, Domain, Alan Adı Tescil, Sunucu
4- Web Hosting Hizmetleri – Website Reseller Hosting

Hangi hosting paketi seçmeliyim?

Yeni açılan bir web sitesi veya blog sitesi için hosting başlangıç paketi yeterli olur. Ancak WordPress bir web sitesi için barındırma arıyorsanız WordPress Hosting tercih edebilirsiniz. WordPress siteleri çalışırken çok fazla işlemci ve RAM tüketirler. Bu nedenle RAM’ i 2 GB, CPU’yu da 2 GB seçebilirsiniz.

Mevcut siteleri olanlar zaten ne ne kullanması gerektiğini bilir.

Trendyol, Hepsiburada gibi çok ziyaret (trafik) alan pazaryerlerinin ise kendi sitelerini barındırdıkları sunucuları vardır.

Hosting Hizmeti nedir?

Web hosting hizmeti, dünya çapında ki bir ağda (www = world wide web) bir web sitesi için alan kiralama veya satın alma işlemidir.

İşte bu ağda bir web sitesinin çevrim içi görüntülenebilmesi için HTML, CSS, resimler ve veritabanları gibi web sitesine ait dosyaların bir sunucuya yerleştirilmesi gerekir.

Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Web hosting nasıl seçilir ona bakmadan önce web hosting seçmenin önemi nedir bunu anlamamız gerekir. Bunun birçok sebebi var. Açıkçası en önemlisi şudur demek biraz zor. Çünkü vücudun organları gibi hepsi de birbirine bağımlı faktörleri içerir. Biri diğerinden daha önemli olabilir ama yinede hepsi birbirine muhtaçtır.

Web sitenin hızı, güvenlik, hosting firmasının geçmişi, müşteriye olan teknik destek, kurumsallık, hosting paketi fiyatları, Hosting paketi limitlendirmeleri, kullanıcı yorumları gibi bunların yanında hosting paketinin teknik özellikleri gibi birçok faktör mevcuttur.

Hosting nedir yazısını okuduktan sonra hosting alırken nelere dikkat edilmeli başlıklı yazımı okumanız her şeyin kafanızda net olarak yer etmesine vesile olacağı için tavsiye ederim.

Hosting problemi nasıl engellenir?

Hosting problemlerine önlem almak için hosting seçimini başta iyi yapmanız gerekir.

İşte ipuçları:
Uptime/Downtime (Çalışma Süresi/Kapalı Kalma Süresi), %99,9 olmalı
– Hosting yükleme hızı yüksek olmalı.
Lokasyon, Türkiye’de iseniz Türkiye konumlu hosting seçmenizde fayda var.
Hosting Türü, Shared Hostin olmamalı.
– İyi bir kullanıcı deneyimi yaşamak için cPanel Hosting seçin. Başka bir ifadeyle paket özelliğinde cPanel olsun.

SSL Sertifikası nedir?

SSL sertifikası, bir web sitesinin kimliğini doğrulayan ve şifreli bir bağlantı sağlayan dijital bir güvenlik sertifikasıdır. SSL, bir web sunucusu ile bir web tarayıcısı arasında şifreli bir bağlantı oluşturan bir güvenlik protokolü olan Güvenli Yuva Katmanı (Secure Sockets Layer) anlamına gelir.

Domain hosting nedir?

Web sitelerinde yer alan tüm bilgiler barındırma alanında saklanır ve düzenli aralıklarla yedekleme işlemi yapılır. Siteye giriş yapan ziyaretçiler doğrudan bu saklanan sayfalara yönlendirilir. Herhangi bir web sitesi yapmak isteyenler bu hizmetten ücretli olarak yararlanabilirler. Her web sitesinin bir barındırma sunucusu olmalıdır. WordPress Barındırma, Bulut Barındırma, Kurumsal Barındırma gibi çeşitlerden kullanım ihtiyaçları belirlenerek siteye en uygun olanı tercih edilir. Ziyaretçi sayısı göz önünde bulundurularak site kapasitesine en uygun hosting satın alınır.

Ayrıca hosting firmaları karşılaştırma yazıma ve Türkiye’deki faaliyet gösteren en iyi hosting firmaları listeme göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz