HTML

0
1967

HTML bir işaretleme dilidir. Programlama dili değildir. HTML, Hyper Text Mark-up Language (Türkçe: Hiper Metin İşaretleme Dili) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Web sitelerine ait sayfaların ve içeriğin yapılandırılması ve oluşturulması için kullanılır.

HTML öğeleri içeriğinizi tanımlarken, CSS stilleri bu içeriğin nasıl göründüğünü tanımlar.

  • Dilin son versiyonu HTML5’tir.
  • HTML web tasarımı için standarttır. Bu bütün web sayfalarında HTML etiketinin olduğu anlama gelir.
  • Etiketlerden oluşur. Başlık ekleyecekseniz başlık etiketi olur, parağraf ise paragraf etiketi olur.

HTML hakkında bazı temel bilgileri öğrenmeye hazır mısınız?

Bir HTML belgesi 2 önemli bölümden oluşur:

  1. Elektronik Belge Oluşturma (kullanıcıların göreceği)
  2. Etiketler (kodlamada kullandıklarımız)

Başlık Etiketleri

Doğru HTML Dİzilişi

<html> etiketi

HTML konusunu bir aile olarak düşünürsek <html> etiketi ailenin reisi olarak kabul edilir. Tarayıcı sayfanın bir HTML belgesi olduğunu bu etiketten tanır. Not- Her açılış etiketi için şöyle bir kapanış etiketi vardır: </html>

<head> etiketi

<html> etiketini <head> etiketi takip eder ve bu etiketin de kapanış etiketi vardır: </head>. Bu özel bir durum ve içinde yazılan içerik web sayfasında görüntülenmez. Web tarayıcısına sağlamak istediğiniz başlıktan (tarayıcı penceresinin) veya diğer talimatlardan oluşur.

Örnek:

 <head>
	<title> WPSiteKur.com'a hoş geldiniz! </title>
</head>

<body> etketi

<head> etiketini, web sayfasında heskesin gördüğü içeriğin yazıldığı <body> etiketi izler. yani başlıklar, paragraflar, resimler vb. tüm görsel öğeler <body> etiketine yazılır.

HTML hakkında Sık Sorulan Sorular

HTML Etiketleri Nedir ve Nasıl Yazılır

Web Tarayıcıları HTML ile nasıl etkileşime girer?

Tarayıcılar, içeriği doğrudan depolandığı yerden okumazlar / okuyamazlar. Bu nedenle HTML ile etkileşime girmek zorundadırlar. Bu sorunu gidermek için web sunucuları kullanılır. Web Sunucusu bir ara bulucu gibi davranır, tarayıcının isteğini sabırla dinler ve bizim için bu işi çözer. Böylece tarayıcı HTML ile anlaşarak <body> etiketinin içeriğini görüntüler.

HTML’yi bu kadar güçlü yapan nedir?

Bilindiği üzere, HTML çok cana yakın bir dildir ve hemen hemen tüm web tarayıcılarıyla iyi anlaşır. İhtiyaç duymaz ve basit bir metin editörü kullanarak iyi çalışır. Ayrıca IDE’lere ihtiyaç duymaz ve basit bir metin düzenleyici ile bile kolayça çalışır. İyi bir web sitesi yapmak için HTML öğrenmek zorundasınız.

IDE: Integrated Development Environment/Entegre Geliştirme Platformu. Örneğin: Visual Studio Code

HTML neden bir programlama dili değildir?

HTML herhangi bir işlevsel veya programlama mantığı içermekle kalmaz, aynı zamanda bir web sayfasındaki verilerin sunumunu, yapısını ve düzenini de kontrol edebilir.

Ancak verileri manipüle edemez ve işlem yapma, girdi alma çıktı gösterme görevleri yerine getiremez. Bu nedenlerle HTML bir programlama dili değildir. Programlama dillerinden farkı da budur. Örneğin if-else koşulu yoktur. 

Sayfada görüntülenmeyen etiketler ve yazılar/metinler hangi etiketin altına yazılır?

<head> ve <title>

Daha fazla bilgiyi programminghub.io‘dan öğrenebilirsiniz.

blank
Kişisel bloguma hoşgeldiniz! Burada WordPress'i kullanarak her türlü web sitesinin (blog, kurumsal, e-ticaret vb.) nasıl yapıldığını ve oluşturacağınız sitenin Google'da görünmesini sağlamak adına SEO tekniklerini nasıl kulanacağınızı yazıyorum.

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz