Linux Hosting

0
2689

Linux hosting, PHP web tasarımı alanında olan yazılımcılar için tercih edilen bir barındırma türüdür. Web sitesindeki dosyaları (mp3, video, fotoğraf, excel, word dokümanları vb.) barındırmak için kullanılır. Windows Hosting’ten daha fazla kullanılmaktadır.

Linux, bilgisayar işletim sistemlerinden yalnızca bir tanesidir ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Yani Linux tabanlı bir işletim sistemine sahip bir yazılımla yapılan bir uygulama kullanıcı tarafından geliştirilebilir.

Bunu şuna benzetebiliriz; Eliniz de bir tane murat 131 marka araç olduğunu düşünün ve bu aracın kaputundan, motorun işleyiş tarzına kadar her şeyini değiştirerek ya da var olan sistemi geliştirerek mustang marka bir araca dönüştürebilirsiniz.

Yani değişime her anlamda açık bir işletim sistemi ve bunla alakalı internette milyonlarca kaynak bulabilirsiniz. Şuanda internette ziyaret ettiğiniz sitelerin belkide % 90’ından fazlası bu işletim sistemine uyumlu hosting hizmetini alarak sitelerini barındırıyor.

Bu yüzden hosting firmaları barındırma seçeneklerini büyük oranda bu teknik altyapıya (Mysql Veritabanı, PHP Betik Dili, Linux İşletim Sistemi, CPanel Yönetim Paneli) uyumlu olarak hizmete sunar.

Peki bu uyumluluk nasıl oluyor?

Bu uyumluluk sunucuların bazı özellikleri içermesi ile olur. İçerdiği bu uyumlulukları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Sunucu yazılımları açık kaynak felsefesine göre yazılmış olmalı
  • Bu yazılımların açık kaynak felsefesine sahip olması için GNU tabanlı programlama dili ve uygulama sunucuları ile yazılmış olmalı
  • Sonuç olarak Linux Hosting hizmetinin verilebilmesi için bu sunucuların özellikle Linux işletim sistemlerine uyumlu çalışabilmesi gerekir.

Bu uyumluluğu sağlayarak web uygulamalarının çalışabilmesi için tasarlanan sunucularda verilerin barındırılması hizmetine Linux hosting denir. Diğer adı PHP Hosting olarak da adlandırılır.

Peki Linux Hosting de hangi yapıya sahip uygulamalar çalışır, örnekleri nelerdir?

  • PHP tabanlı programlama diline sahip olan uygulamalar
  • MYSQL veri tabanlı sunucuları kullanan tüm uygulamalar
    • WordPress, Magento, Joomla, Drupal, v Presta, Shop …vb.

Gibi uygulamalar Linux Hostingler de %100 uyum ve performans ile çalışır. İndirimli Linux hosting ve WordPress hosting satın alabileceğiniz en iyi hosting firmaları yazımı inceleyin.

blank
Kişisel bloguma hoşgeldiniz! Burada WordPress'i kullanarak her türlü web sitesinin (blog, kurumsal, e-ticaret vb.) nasıl yapıldığını ve oluşturacağınız sitenin Google'da görünmesini sağlamak adına SEO tekniklerini nasıl kulanacağınızı yazıyorum.

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz