SEO

0
2866
SEO nedir? SEO: Search Engine Optimization; Arama Motoru Eniyileme

SEO, bir web sitesini Google Arama Yönergelerine veya diğer arama motorlarının kurallarına göre düzenleme, tasarlama ve optimize etme sürecidir ve S, E ve O harfleri ile ifade edilir. Açılımı ise Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization) veya Arama Motoru Optimize Edici’sidir (Search Engine Optimizer). İnternetin günlük hayatta ve iş hayatında yaygın olarak kullanılması sonucunda güçlü bir kavram haline gelmiş ve Dijital Pazarlamanın bir alt dalı olarak tanımlanmıştır.

Bu yöntemi sitenize uygulayarak web sitenizi arama motorlarına uygun hale getirip, doğru kişilerin onu görüntülemesini sağlayabilir ve daha alakalı trafik (kullanıcı veya müşteri) çekebilirsiniz. Not: Bu olayı kişinin kendine bakım yapması gibi düşünebilirsiniz. Örneğin dişleri fırçalamak.

Türkçe sözlükte optimizasyon kavramının eş ve yakın anlamları şunlar:

 • En iyi duruma getirmek
 • Eniyilemek
 • Optimumlaştırmak
 • En uygun şekle sokmak
 • En iyi şekilde kullanmak
 • Kullanıcı deneyimini geliştirmek
Arama Motoru Google'ın Ana Sayfası
Arama Motoru AdıArama teknolojisiŞu tarihten beri çevrimiçiVeri toplamaAçıklamaMenşei ülke
GoogleArama dizini + web tarayıcısı1997Evet, kişisel verileri kaydederDünya pazar lideri, kullanıcı verilerini depolar, kişiselleştirilmiş arama sonuçlarını görüntülerAmerika Birleşik Devletleri
BingArama dizini + web tarayıcısı2009Evet, kişisel verileri kaydederMicrosoft tarafından kurulan ABD ve Avrupa’daki en büyük ikinci arama motoruAmerika Birleşik Devletleri
yandexArama dizini + web tarayıcısı1995Evet, kişisel verileri kaydederRusya’da pazar lideri, Google’ın bile önündeRusya
BaiduArama dizini + web tarayıcısı2000Evet, kişisel verileri kaydederÇin’deki en popüler arama motoru, arama sonuçlarını çok yoğun bir şekilde sansürler ve kullanıcı verilerini depolarÇin
yahooArama dizini + web tarayıcısı1994Evet, kişisel verileri kaydederBir zamanlar en büyük arama motoru olan Bing’in arama teknolojisini kullanıyor, kullanıcı sayıları giderek küçülüyorAmerika Birleşik Devletleri
En Çok Kullanılan Web/İnternet Arama Motorları Tablosu

Arama motorları, web sitelerini sıralarken kullandığı algoritma kriterlerini (sıralama faktörlerini) kimseyle paylaşmaz. Çünkü kimsenin sıralamayla oynamasını ve kötüye kullanmasını istemez.

Öte yandan, arama motorları, bir şey bulmak için arama yapan insanlara iyi bir sonuç vermek, en azından internette siteleri kolayca bulmak ve dizinlerine (hafızalarına) eklemek için (SEO Uzmanı veya sizin gibi meraklı insanlara) ne yapması veya ne yapmaması gerektiği konusunda bazı tüyolar verirler.

İşte ben de o tüyoları SEO nedir başlığı altında topladım ve sizlere elimden geldiğince açıklamaya çalıştım.

GoDaddy Domain ve Hosting Firmasına Göre “SEO: Nasıl Çalışır ve neden önemlidir?”

SEO Nedir, Ne Demek, Hangi Anlama Gelir

SEO nedir: SEO, bir web sitesinin organik sıralamasını iyileştirmektir.

Arama motoru devi Google’a göre SEO‘nun iki anlamı var.

 1. SEO Hizmeti (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu)
 2. SEO Uzmanı (Search Engine Optimizer – Arama Motoru Optimize Edici)

SEO hizmeti

SEO hizmeti; Bir web sitesini Arama Motoru Sonuçları Sayfasında (SERP) ilk sıraya çıkarmak için bir kullanıcı, bir seo ajansı veya bir seo uzmanı tarafından yapılan iştir. Bu çalışmalar arama motorlarının kurallarına uygun olarak yürütülmektedir. Bu işlemler yapılırken her türlü aldatmadan ve hukuka aykırı her türlü faaliyetten kaçınılmalıdır. Aksi takdirde siteler Google gibi arama motorlarının sonuçlarından çıkarılacaktır.

SEO uzmanı

SEO Uzmanı, SEO hizmetini gerçekleştiren kişiye verilen unvandır. Bu unvana sahip kişiler, web sitelerinde yapılan değişiklikleri analiz ederek inceler ve arama motorlarının belirlediği kuralları siteye uygular. Böylece siteler arama motorları için optimize edilmiş olur.

SEO’nun Faydaları

Ahrefs’e Göre Arama Motoru Optimizasyonu Nedir

Arama motoru optimizasyonu, çevrimiçi pazarlamanın önemli bir parçasıdır. Çünkü arama, kullanıcıların web’de gezinmesinin başlıca yollarından biridir.

Arama sonuçları sıralı bir listede sunulur ve bir site bu listede ne kadar üst sıralarda yer alırsa, site o kadar fazla trafik alma eğiliminde olur.

Örneğin, tipik bir arama sorgusu için, bir numaralı sonuç, o sorgu için toplam trafiğin %40-60’ını alırken, iki ve üç numaralı sonuçlar önemli ölçüde daha az trafik alır.

Arama yapanların yalnızca %2-3’ü arama sonuçlarının ikinci sayfasına tıklar. Bu nedenle, arama motoru sıralamalarında küçük bir gelişme bile bir web sitesinin daha fazla trafik almasına ve potansiyel olarak daha fazla iş yapmasına neden olur.

Bu nedenle, birçok işletme ve web sitesi sahibi, sitelerinin arama sonuçları sayfasında (SERP) rakiplerinden daha yüksek görünmesi için arama sonuçlarını manipüle etmeye çalışmaktadır. Bu nedenle Search Engine Optimization çok önemlidir.

SEO Nasıl Çalışır

Backlinko’ya Göre Search Engine Optimization Ne Demek

Google gibi arama motorları, herhangi bir sorgu için hangi sayfaların gösterileceğini belirlemek ve değerlendirmek için bir algoritma veya bazı kurallar kullanır.

Bu algoritmalar, son derece karmaşık bir yapıda geliştirilmiştir ve SERP’lerinin sıralamasını belirlemek için yüzlerce hatta binlerce farklı sıralama faktörünü ve sinyalini hesaba katarlar.

Bununla birlikte, arama motorlarının bir sitenin kalitesini ve nasıl sıralanması gerektiğini belirlemek için değerlendirdiği üç temel ölçüm vardır:

Diğer web sitelerinden gelen bağlantılar (backlink), bir sitenin Google ve diğer arama motorlarındaki sıralamasını belirlemede önemli bir rol oynar.

Bunun nedeni, web sitesi sahiplerinin kalitesiz olan diğer sitelere link vermesinin küçük bir ihtimal olduğundan veya hiç bağlantı vermemesinden kaynaklanmaktadır. Bu da, arama motorları tarafından kalite puanı olarak değerlendirilir.

(Atıyorum) Arama motorları, link alan siteye artı (+) 1 puan ekler, böylece o site sıralamada bir adım öne geçmiş olur.

Siteler, birçok siteden bağlantı alırsa ve bağlantı aldıkları siteler otoriter (Domain Authority) ise Google gibi arama motorlarının gözünde otorite kazanırlar.

Bu durum Google’da PageRank olarak bilinir.

📋 İçerik (Content)

Arama motorları, bağlantıları değerlendirmenin yanı sıra, herhangi bir arama sorgusu ile alakalı olup olmadığını belirlemek için bir web sayfasının içeriğini de analiz eder.

Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmasının büyük bir bölümü, arama motorlarını kullanan kişilerin aradığı anahtar kelimelere yönelik (aranan kelimeleri hedefleyen) içerik oluşturmaktır.

📑 Sayfa yapısı (Page structure)

SEO’nun üçüncü temel bileşeni sayfa yapısıdır.

Web sayfaları HTML ile kodlandığından, HTML kodunun nasıl yapılandırıldığı, bir arama motorunun bir sayfayı değerlendirme sürecini olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu kapsamda; Siteye ait sayfaların yapısında;

 • Sayfanın başlığına
 • URL’sine
 • Başlıklarına alakalı anahtar kelimeler eklemek ve
 • Bir sitenin taranabilir olduğundan emin olmak, site sahiplerinin sitelerinin SEO’sunu iyileştirmek için yapabilecekleri çalışmalardır.

Arama motoru optimizasyonu süreci, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için arama motoru algoritmalarının bu temel bileşenlerinin her birinin optimize edilmesini yani iyileştirilmesini içerir.

Arama Motoru Optimizasyonu Teknikleri (Search Engine Optimization Metotları)

Arama Motoru Optimizasyonu Teknikleri (Search Engine Optimization Metotları) yapan bir uzmanın çalışma masası

Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamak, bir sitenin arama sıralamasını iyileştirme sürecinin yalnızca ilk adımıdır.

Aslında bir sitenin sıralamasını iyileştirmek, siteyi arama için optimize etmek için çeşitli SEO tekniklerinden yararlanmaktan geçer.

🔑🔎 Anahtar kelime araştırması (Keyword research)

Anahtar kelime araştırması genellikle Arama Motoru Optimizasyonu için başlangıç ​​noktasıdır ve bir sitenin halihazırda hangi anahtar kelimeler için sıralandığına, nokta atış için uzun kuyruklu anahtar kelimelere var olup olmadığına, rakiplerin hangi anahtar kelimeleri kullandığına ve potansiyel ziyaretçilerin başka hangi anahtar kelimeleri aradığına bakmayı içerir.

Anahtar kelime araştırması yapmak; arama yapanların Google aramalarında ve diğer arama motorlarında kullandıkları terimlerin belirlenmesi, mevcut içeriğin optimize edilmesi ve hangi yeni içeriğin eklenip eklenmeyecek hususunda yön verir.

🛒 İçerik pazarlaması (Content marketing)

Odaklanacak anahtar kelimeler belirlendikten sonra içerik pazarlaması devreye girer. Bu işlem, mevcut içeriği güncellemek veya yepyeni içerik taneleri girmek olabilir.

Google ve diğer arama motorları yüksek kaliteli içeriğe öncelik (prim) verdiğinden, hangi içeriğin mevcut olduğunu araştırmak, olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlamak ve arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer alma şansını artıracak dikkat çekici içerik satırları (yazıları veya makaleleri) oluşturmak önemlidir.

Ayrıca, iyi içeriğin sosyal medya platformlarında paylaşılma ve dikkat çekme ihtimali daha yüksektir.

Dış web sitelerinden bağlantılar (Arama Motoru Optimizasyonu dilinde “geri bağlantılar veya backlink” olarak adlandırılır) Google ve diğer büyük arama motorlarında temel sıralama faktörlerinden biri olduğundan, yüksek kaliteli geri bağlantılar elde etmek Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu)’nun sahip olduğu ana faktörlerden biridir.

Bağlantı kurmak;

 • İyi içeriği teşvik etmeyi ve tanıtmayı
 • Diğer web sitelerine ulaşmayı ve web yöneticileriyle diyalog kurmayı
 • Web sitelerini ilgili web dizinlerine eklemeyi ve diğer web sitelerinden bağlantılar çekmek için iletişim kurmayı içerir.

📄 Sayfa içi optimizasyon (On-page optimization)

Site dışı faktörlerden bir diğeri sayfa içi optimizasyondur. Sayfa içi optimizasyon, sayfanın gerçek yapısını iyileştirmek için yapılır ve Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu için muazzam faydalar sağlar. Ayrıca bu unsur, tamamen web sitesi yöneticisinin kontrolünde olan bir faktördür.

Genelde sayfa içi optimizasyon teknikleri arasında, anahtar kelimeleri içerecek şekilde sayfanın URL’sini optimize etmek, ilgili arama terimlerini kullanmak için sayfanın başlık etiketini güncellemek ve resimleri açıklamak için alt etiketleri (nitelikleri) tanımlamak yer alır.

Sayfa içi Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonları) arasında, bir sayfanın meta etiketlerini (sayfanın ne ile ilgili olduğunun açıklanma hanesi gibi) güncellemek de yararlı olabilir.

Bu etiketlerin arama sonuçlarındaki sıralamaları üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur, ancak SERP’ler aracılığıyla tıklama oranını artırabilir. (Yani dikkat çekmesi anlamında)

🏗️ Site mimarisi optimizasyonu (Site architecture optimization)

SEO için önemli olan tek şey dış bağlantılar (backlink) değildir. Aynı zamanda iç bağlantılar da (bir kişinin kendi web sitesindeki bağlantılar) Search Engine Optimization’da (Arama Motoru Optimizasyonu) büyük rol oynar.

Bu nedenle, bir arama motoru optimize edicisi, bir sitenin Arama Motoru Optimizasyonunu, önemli sayfaların bağlantılı olduğundan ve bir sayfanın belirli terimlerle alaka düzeyini geliştirmeye yardımcı olmak için bu bağlantılarda ilgili bağlantı metninin kullanıldığından emin olmalıdır ve bozuk yapıları iyileştirmelidir.

Son olarak bir XML site haritası oluşturmak, arama motorlarının sitenin tüm sayfalarını keşfetmesine ve taramasına yardımcı olacaktır.

💡 Semantik işaretleme (Semantic markup)

Search Engine Optimization (SEO) uzmanlarının kullandığı başka bir SEO stratejisi, bir web sitesinin Semantik işaretlemesini (anlamsal biçimlendirmesini) optimize etmektir.

Semantik işaretleme (Schema.org gibi), bir sayfadaki içeriğin arkasındaki anlamı tanımlamak için kullanılır. Örneğin bir içeriğin yazarının kim olduğunu veya bir sayfadaki içeriğin konusunu ve türünü belirlemeye/tanımlamaya yardımcı olur.

Semantik işaretlemeyi kullanmak, arama sonuçları sayfasında ekstra metin, inceleme yıldızları ve hatta resimler gibi zengin snippet’lerin görüntülenmesine yardımcı olabilir.

SERP’lerdeki zengin snippet’lerin arama sıralamaları üzerinde bir etkisi yoktur, ancak aramadan elde edilen TO’yu (Tıklama Oranı) iyileştirebilir ve bu da organik trafikte artışa neden olabilir.

En iyi SEO araçları

SEO Araçları: Google Keyword Planner, SEMRush, Ahrefs, Moz, ScreamingFrog

Web sitenizde teknik düzenleme yapabileceğiniz oldukça çok SEO araçları ve güvenilir SEO yazılımları vardır. Aşağıda yaygın olarak kullanılan bazı ücretli ve ücretsiz araçlar bulunmaktadır:

🔍 Google Arama Konsolu (Google Search Console)

Google Search Console (eski adıyla “Google Web Yöneticisi Araçları” olarak bilinir), Google tarafından sağlanan ücretsiz bir araçtır ve SEO yapmak için kullanılan en yaygın araştır.

GSC, en iyi anahtar kelimeleri bulmaya ve sayfaların Google’da hangi sıralamada olduğunu, trafik raporlarını, zamanında teknik sorunların belirlenmesini ve kısa sürede düzeltilmenize yardımcı olur.

🌱 Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Google Ads Keyword Planner)

Anahtar Kelime Planlayıcı, Google’ın sunduğu Google Ads’de yer alan ücretsiz bir araçtır.

Her ne kadar ücretli arama (reklam vermek) için tasarlanmış olsa da, anahtar kelime önerileri ve anahtar kelime arama hacmi sağladığından, anahtar kelime araştırması yaparken kullanılabilecek harika bir SEO aracıdır.

Ahrefs ve SEMrush olmak üzere iki ana bağlantı (link) analiz aracı vardır.

Backlink analiz araçları, kullanıcıların hangi web sitelerinin kendi web sitelerine veya rakiplerin web sitelerine bağlantı verdiğini analiz etmelerine olanak tanır ve bağlantı oluşturma aşamasında yeni bağlantılar bulmak için kullanır.

📊 SEO platformları

Siteleri optimize etmek için SEO çalışması yaparken ihtiyaç duyulan birçok aracı bir araya getiren farklı farklı SEO platformları vardır.

En popüler olanlardan bazıları Moz, BrightEdge, Searchmetrics ve Linkdex‘dir. Bu platformlar anahtar kelime sıralamalarını izler, anahtar kelime araştırmalarına yardımcı olduğu gibi sayfa içi ve sayfa dışı SEO önerilerini ve SEO ile ilgili diğer birçok faaliyeti yapmaya yardımcı olurlar.

🤳 Sosyal medya (Social media)

Çoğu sosyal medya platformu, Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) üzerinde doğrudan bir etkiye sahip değildir.

Ancak diğer web yöneticileriyle ağ kurma, link alışverişi içinde bulunma veya iletişim kurmak için iyi bir araç olarak bilinirler.

WordPress bir web sitesini Google gibi arama motorlarında daha iyi sıralanmak için WordPress SEO eklentilerini kullanabilirsiniz.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır

SEO Çalışması Nasıl Yapılır? Arama motoru optimizasyonu emeği veren uzmanlar bilgisayar başında

SEO çalışması yapmak zaman ve para gerektirir. Bu işleri yapmak için zamanınız yoksa ancak paranız varsa, bir ajans veya danışman ile çalışabilirsiniz. Paranız yoksa veya azsa, sitenizin organik sıralamasını yükseltmek için SEO çalışması nasıl yapılır adımlarını izleyebilirsiniz.

1. Ürün veya Yazı Başlıklarını İyileştirin

Küçük dokunuşlarla mevcut veya otomatik oluşturulan başlıklarınızı iyileştirebilirsiniz.

Kurumsal, blog veya özellikle e-ticaret siteniz varsa ve bu siteleriniz, sitenin yapısına göre varsayılan başlıklar oluşturuyorsa bu başlıklarını anlamlı olmayabilir veya konuyu tam olarak yansıtmayabilir.

Ürünlerinizin veya yazdığınız yazılardaki başlıklara girin bakın. Başlıklarınız anlamlı mı? Onları daha spesifik veya güzel hale getirebilirsiniz?

Bazen bir başlık etiketinde küçük bir dokunuş (değişiklik yaparak) büyük sonuçlar elde edebilirsiniz.

Hemen yanda bu okuduğunuz yazıya ait sitenin başlığı yani adı görünüyor: SEO Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu Ne Demek • WPSiteKur

Anlamlı bir başlık yazdıktan sonra başlık içinde sitenizin adını geçirebilirsiniz. Bu kullanıcılara hangi siteye gireceklerinin suflesini verir ve onları yönlendirir.

Başka bir örnek daha vereyim;

Kadınlar – [Siteniz]” gibi başlık etiketiniz olabilir. Şimdi bu başlığı okuyan birisine göre biraz daha spesifik hale getirelim. Örneğin, yukarıdaki başlık etiketine “ayakkabılar” eklemek, sağduyulu bir değişiklik olabilir: “Kadın Ayakkabıları – [Siteniz].”

2. Anahtar kelime araştırması yapın

Sağlam bir SEO çalışması yapmak, iyi bir anahtar kelime araştırması yapmaya dayanır:

 • Gerçek arama yapanların kelimelerini ve kelime öbeklerini bilin (arama yapmaktaki amaç)
 • Hangi anahtar kelimelerin hedefleneceğini belirleyin
 • Ürünleriniz için azlık çokluk talebini ölçün (kelime aramanma sayısı)

Kelime alan araştırması yaparak en az bir pazarlamacı kadar bilgiye sahip olabilirsiniz. Pazarlamacılar, endüstrilerin ve markalarının jargonunu kullanma eğilimindedirler.

Tüketicilerin ne istediğini ve nasıl aradıklarını bilmiyorum diye araştırmaktan vazgeçmeyin. İnternette yok diye birşey yoktur. İnternette olmayan bir pazarlamacının bildiği ne olabilir mesela? Ben cevap vereyim: Hiç bir şey!

Bu yazıda en iyi SEO anahtar kelime araçları alt başlığında deneyim araçları kullanarak anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz.

3. Rakip analizi yapın

SERP için sıralanan organik arama rakiplerinizi belirleyin. Yalnızca ürün ve hizmet satan siteleri değil, aynı zamanda aynı ifadeler için rekabet eden bilgilendirici siteleri ve büyük perakendeciler de analiz edin.

Wikipedia, Hepsiburada veya Trendyol arama sonuçları sayfasında yer kaplıyorlarsa rakiplerinizdir.

Kendinize sorun:

 • Organik aramada ne yapıyorlar veya neleri iyi yapıyorlar?
 • Sizin dahil etmediğiniz hangi içerikleri kullanıyorlar?
 • Kaliteli anahtar kelimeleri hedeflemek için sitelerini nasıl yapılandırmışlar?
 • Alışveriş yapanların ilgisini nasıl çekiyorlar?

Ayrıca, kendi tekliflerinizi ve kullanıcı deneyiminizi iyileştirebilecek ürünleri veya site bilgilerini belirlemek için incelemelerini ve sosyal medya etkinliklerini inceleyin.

4. Anahtar Kelime Eşlemesi yapın

Anahtar kelimeler, yazıları veya ürünleri kullanıcıların aradıkları terimlerle eşleştirmek için kullanılan kelimeler veya kelime öbekleridir.

Tüketicilerin ne istediğini anlayarak ve kullandıkları arama ifadelerini tamamen özümseyerek anahtar kelimeleri sitenizdeki her sayfayla eşleştirin. Az arananlar ile değiştirin. Yani kullanıcıların aradıkları anahtar kelimelerini sitenizde uygun olan yerlere yerleştirin.

Hatta, web sitenizin menü seçeneğinde her birisi için benzersiz birincil veya ikincil anahtar kelimeler ekleyin/eşleyin.

Yazmadığınız yüksek hacimli (aranma sayılı) anahtar kelimeler için yeni sayfalar oluşturun.

Son olarak; Blog yayınlarında, SSS sayfalarında veya ürün sayfalarında “kişisel blog nasıl açılır” veya “Xiaomi Red mi Note 11 şarj cihazı” gibi daha az arama yapılan ve genellikle daha spesifik olan uzun kuyruklu anahtar kelime fikirleri kullanın.

5. Sitenizi Optimize Edin (On Page -İç- SEO)

Önce ücretsiz SEO araçlarından biri olan Google Keyword Planner kullanarak anahtar kelime listesi edinin. Daha sonra sayfa içi SEO‘yu uygulaması yapmaya başlayın:

 • Anahtar kelimeleri içerecek şekilde sayfalardaki ve başlıklardaki içeriğin güncellemesini yapın.
 • Süresi geçmiş ve eskimiş tarihleri veya fiyatları revizyon yapın.
 • Zayıf (az tanım yapılmış ince içerikleri) tespit edin ve devamına metin, fotoğraf, grafik, ses ve video içeren yeni içerikler ekleyin.
 • Hiç kullanılmamış anahtar kelimeler ile blog veya eğitim portalı gibi anahtar kelime açısından zengin yeni bir yazılar (makaleler) yazın ve yayınlayın.
 • Her sayfanın metin öğelerinin (başlık etiketleri, meta açıklamalar, başlıklar, gövde içeriği) arama yapanların kullandığı anahtar kelime fikirlerine ilişkin alaka düzeyine odaklanın.
 • Kırık bağlantıları 301 yönlendirmeleri gibi yönlendirmelerle onarın.

6. Düzenli İçerik Üretin ve İçerik optimizasyonu yapın

Hedef kitlenize göre uygun içerikler üretin ve bunu yapmaya devam edin.

Her gün yeni bir blog yazısı yazmak veya başka bir içerik yayınlamak zorunda değilsiniz. Zaten bunu yapmak birçok e-ticaret sitesi veya başka amaçla oluşturulan siteler için gerçekçi değildir.

Haftalık olmasa da en az ayda bir benzersiz bir içerik yayınlayın. Burada önemli olan tutarlı davranmanız ve sürdürülebilirliktir.

Ortaya koyacağınız “içerik”in sadece metin olması gerekmez. İllüstrasyonlar, grafikler, konuyu anlatan resimler veya ürün fotoğrafları, nasıl yapılır videoları veya alışveriş yapanlara yardımcı olan diğer içerikleri kullanınabilirsiniz.

Değer katmak hayati önem taşır. Eğer bir içerik amaca yönelik değilse (bir ihtiyacı karşılamıyorsa) müşterilerinizin veya potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmiyorsa, zamanınızı ve onların zamanını boşa harcamışsınız demektir.

7. Sosyal Medya Ağınızı kurun ve genişletin

Yapılan araştırmalara göre, Sosyal Medya’nın her ne kadar Search Engine Optimization’a etkisi olmadığı söylense de, bu durum, web sitesine ücretsiz trafik çekme yöntemlerinden biri olduğu gerçeğini görmezden gelememize engel olmaz.

Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Pinterest ve YouTube gibi sosyal medya platformlarını kullanarak insanlara ulaşabilir ve buradaki kitlenizi web sitesinize yönlendirerek “dönüşüme” çağırabilirsiniz.

8. Off Page SEO Çalışması (Dış SEO) yapın

Web sitesinin büyümesi için referans olabilecek (Backlink) farklı, güçlü ve kaliteli linklere ihtiyaç vardır.

Sayfa dışı SEO için ilk etkili tanıtım faaliyetlerinden biri tavsiye sistemidir.

Site dışı Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışması yapmak için web sitesi tavsiyesi satın alabilirsiniz ancak bunun için öncelikle kaynak web sitesini iyi analiz etmeli ve doğrudan kendi sitenizde yönelik işinize ve alanınıza uygun sayfa linklerini seçmelisiniz. Bu linkler yaptığınız kategoriyi yansıtmalı, kaliteli ve yüksek trafiğe sahip olmalıdır.

Bu süreçte gösterdiğiniz çabanın verimli olması için SEO standartları kapsamında hareket etmeli, mükerrer ve anlaşılmaz içeriğe sahip sayfalardan kaçınmalısınız.

Arama Trafiğini Optimize Etme: Tıklamalardan Dönüşümlere

Doğru şekilde yapılan arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin aldığı trafik (ziyaretçi veya müşteri) miktarını önemli ölçüde artırma potansiyeline sahiptir. Ancak yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen tüm arama trafiği, ödeme yapan müşterilere dönüşmediği sürece bir işletmenin büyümesine yardımcı olmaz.

Dönüşüm oranı optimizasyonunun (CRO: Conversion Rate Optimization) devreye girdiği yer burasıdır. Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO), web sitelerinde değişiklik yapmak ve bunların bir sitenin dönüşüm oranı üzerindeki etkisini ölçmek için A/B testi (arama testi) gibi yöntemlerin kullanılmasını içerir.

Başarılı dijital pazarlama uzmanları veya SEO uzmanı, bir siteye yalnızca trafik çekmenin yeterli olmadığını bilirler ve kullanıcı siteye ulaştıktan sonra ne yaptığını da bilmeleri aynı derecede önemlidir.

Web sitenizden iyi bir verim almak ve iyi bir dönüşüm görmek için akıllı ve 💪 güçlü bir Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) Danışmanı ile çalışmanızda fayda var.

Dönüşüm: Web sitenize veya mobil sitenize gelen bir ziyaretçiye “ne yaptırmak” istiyorsanız ve ziyaretçi “ne yapmak” istediğinizi yapıyorsa buna dönüşüm nedir. Örneğin bal 🍯 satan bir siteniz varsa ve web sitenize gelen ziyaretçi bu balı alıyorsa işte bu bir dönüşümdür.

SSS – SEO hakkında Sık Sorulan Sorular

Arama motoru optimizasyonu neden ve ne için yapılır?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO – Search Engine Optimization, web sayfalarını Google gibi arama motorları için düzenlenmesi, dizayn edilmesi ve en uygun hale getirilmesi işlemidir. Böylece sitelerin daha üst sıralarda yer alması sağlanır.

Arama, insanların çevrimiçi içerik bulmasının ana yollarından biri olduğundan, arama motorlarında daha yüksek sıralama alan bir web sitesinin trafiğinin (ziyaretçi sayısının) artmasına neden olur.

Google’da ve diğer arama motorlarında, sonuçlar sayfası (SERP) genellikle sayfanın üst kısmında ücretli reklamları (4 adet reklam) ardından normal sonuçları (10 adet organik/ücretsiz sonuç) veya arama pazarlamacılarının “organik arama sonuçları” dediği şeyi ardından da yine en altta ücretli reklamları (4 adet reklam) gösterir.

SEO yoluyla gelen trafik, ücretli arama yoluyla gelen trafikten ayırt etmek için genellikle “organik arama trafiği” olarak adlandırılır. Ücretli arama genellikle Arama Motoru Pazarlama (İngilizce: Search Engine Marketing – SEM) CPC (İngilizce: Cost Per Click Türkçe: Tıklama Başına Maliyet – TBM) ya da PPC (İngilizce: Payment Per Click Türkçe: Tıklama Başına Ödeme olarak adlandırılır.

SEO analiz nedir?

SEO analizi, sitenin ne kadar iyi optimize edildiğini ve sitenin iyileştirilmesine ve geliştirilmesine yardımcı olmak için neler yapılabileceğini daha iyi anlamak için bir web sitesini yakından inceleme sürecidir.

SEO analizi, markaların öncelikle sayfalarında sahip oldukları içeriğe dikkatli bir şekilde bakmalarını ve incelemelerini gerektirir.

SEO fiyatları ne kadar? Kaç Türk Lirası?

SEO Fiyatları, her web sitesine, her kelimenin zorluk derecesine ve faaliyet alanındaki rekabete göre değişiklik göstermektedir. Kolay bir kelime için SEO ücreti aylık 500 – 600 Türk Lirası iken, zor kelimeler için aylık SEO fiyatları ortalama 800 – 1200 Türk Lirası arasındadır.

SEO hizmeti nedir?

SEO hizmeti, web sitelerinin görünürlüğünü ve nihayetinde organik arama trafiğini artırmayı amaçlayan arama motoru optimizasyonu hizmetleridir.

Bunlar genellikle SEO’nun her alanında uzman olan ajanslar veya serbest çalışanlar (freelancer’lar) tarafından sağlanır.

Google SEO Uzmanı ne demek?

Google SEO uzmanı (“Google SEO danışmanı” olarak da bilinir), özellikle Google arama motoru üzerinde kendini geliştirmiş ve Google’da daha yüksek sıralama elde etmek için web sitelerini optimize eden kişidir. Başka bir deyişle: Bir Google SEO uzmanı, Google arama motorlarundan nasıl en fazla trafik alacağını bilen kişidir.

SEO Uzmanı nedir?

SEO Uzmanı, tüm arama motorlarında web sitelerinin üst sıralara çıkması için arama motorlarının yönergelerine ve kurallarına uygun olarak web sitelerini yapan, düzenleyen, hatalarını bulan ve bunları gideren kişilerdir. Kısaca web site optimizasyonu alanında ehil olan personeldir.

SEO Ajansı ne işe yarar?

SEO ajansı, işletmeniz için SEO hizmetlerini sizin adınıza gerçekleştiren bir şirkettir. Bir SEO ajansıyla çalışmak, işletmenizin şunlara ulaşmasına vesile olabilir:

Daha iyi görünürlük.
Daha iyi trafik.

SEO eğitimi almak ne anlama geliyor?

SEO eğitimi ile; Google arama ve diğer arama motoru algoritmalarının arkasındaki teoriyi öğreneceksiniz. Ayrıca, sayfa içi ve sayfa dışı optimizasyon, yerel ve uluslararası müşteriler için optimizasyon, dijital pazarlama veya çevrimiçi içerik geliştirmede bir kariyere uygulayabileceğiniz pratik, gerçek dünya becerileri geliştireceksiniz.

Bu eğitim veren birçok seo eğitmeni var. Bunu internette yapacağınız araştırma ile öğrenebilirsiniz.

SEO nasıl yapılır?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelen bir kısaltmadır. Bu, arama motoru sonuç sayfasından organik (ücretsiz) trafik almak için web sitenizi optimize etme sürecidir. Bunu, arama motorunun web sitenizi arama motoru sonuç sayfasında en iyi sonuç olarak göstermesini umarak yaparsınız.

Detaylar yazının içinde yer alıyor.

YouTube SEO ne anlama geliyor?

YouTube SEO, YouTube üzerinden sıralamalarını artırmak için YouTube videolarınızı ve kanalınızı optimize etme işlemidir. YouTube gibi arama motorları, videolarınızın YouTube sıralamasında nasıl görüneceğini belirleyen karmaşık bir algoritmaya sahiptir ve insanların deneyimlerine ve yaptıkları geri bildirimlere göre sürekli geliştirilmektedir.

Search Engine Optimization Editörü ne demek?

SEO Editörü, genel metni arama motorları için daha çekici hale getirerek bir metnin belirli SEO özelliklerini (anahtar kelimeler, cümle uzunluğu, başlık yapısı gibi) düzenleyen kişidir. SEO Editörü hem bir metin yazarı hem de oluşturulmuş bir metnin düzenleyicisidir.

SEO Açılımı nedir?

SEO açılımı İngilizce Search Engine Optimization, Türkçe Arama Motoru Optimizasyonu’dur.

SEM (arama motoru pazarlaması: Search Engine Marketing) nedir?

SEM (Search Engine Marketing), Arama motoru optimizasyonu, ücretli yerleşim ve ücretli katılım yöntemlerinden birini kullanarak, bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) görünürlüğünü artırmak için kullanılan bir dijital pazarlama stratejisidir.

Arama motoru pazarlamacılığı, alternatif olarak ücretli arama veya tıklama başına ödeme (PPC) olarak da adlandırılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz