VPS Hosting

0
1703
VPS Hosting Nedir
VPS Hosting Nedir

VPS Hosting, “Virtual Private Server Hosting” kısaltmasından oluşur yani “Özel Sanal Sunucu” anlamına gelir. Biraz daha açarsak; VPS hosting, sunucuda kullanılan sanallaştırma yazılımı sayesinde kaynakların bölümlere ayrılarak web sitelere özel tahsis edilmesine denir.

VPS hostinglerde barındırılan web siteleri, paylaşımlı hostinglerlerde barındırılan web siteleri gibi kaynakları ortak kullanmazlar/tüketmezler. Yani sanallaştırma teknolojisi, her kullanıcının, kendi özel kaynakları ve işletim sistemiyle işlem görmesini sağlar.

Birçok web sitesi sahibi başlangıçta paylaşımlı barındırmayı tercih eder ve siteleri büyüdükçe trafikleri de buna bağlı olarak artar. Artan trafik (ziyaretçi sayısı) sayfa yükleme hızını yükselterek ve güvenlik sorunları gibi problemlere neden olur. Web sitesi sahipleri bunu engellemek için VPS’ye geçerler.

VPS sunucusunda tutulan web siteleri, doğru şekilde yapılandırıldığında Paylaşımlı Hosting’ten (Shared Hosting) daha hızlı ve daha güvenli hale gelirler.

VPS’de kaynaklar gerçek anlamda donanımsal olarak ayrıştırılmazlar. Bu yüzden sunucunun ana işletim sistemindeki oluşabilecek performans sorunları nedeniyle VDS hosting kadar kararlı değillerdir. Ancak paylaşımlı hostinge göre daha kararlıdırlar.

VPS barındırma seçeneğinde her web sitesine uyacak şekilde farklı planlamalar mevcuttur. Doğal olarak özel bir sunucu alanına sahip olan bu web siteleri birçok yönden daha avantajlıdır. Bunun yanında az da olsa dezavantajları elbette vardır.

Peki VPS Hosting’in Avantajları ve Dezavantajları nelerdir?

VPS Hosting Avantajları (Ne İçin Kullanılır)

 1. VPS hosting’de web sitelerin kaynak kullanımı (CPU, Ram vb.) birbirlerini etkilemez. Bu yüzden web siteler daha kararlı çalışır.
 2. VPS, VDS ve dedicated sunucu gibi teknik ve mali sorumluluk gerektirmez.
 3. Planlama söz konusu olduğu için VPS birden fazla barındırma seçeneği sunar.
 4. Ayrıca VPS hostingde sunucular farklı bölümlere ayrıldığı için birçok güvenlik sistemiyle donatılmıştır. Komşu web sitelerin müdehalesi söz konusu değildir.
 5. VPS hizmeti paylaşılan web barındırma hizmeti ile karşılaştırıldığında daha fazla kaynak ve daha iyi performans eğilimindedir.
 6. VPS hosting özel bir alan sağlamak için tüm sunucuyu kiralamaya benzer. Bu sayede tüm sunucuyu kiralama masrafından kurtularak daha ucuz bir fiyata sunucu kiralamış gibi olursunuz.
 7. VPS hosting orta derece trafiğe sahip web siteler için idealdir.
 8. Bir VPS planı satın aldıktan sonra müşterilerin istedikleri zaman aboneliklerini yükseltmesi veya eski sürüme geçmesi paylaşımlı hostinge göre daha kolaydır.
 9. Sunucuda özel bir alan sağlamayan paylaşımlı hostinge nazaran VPS barındırma seçeneği kalıcı bir çözüm sunar.
 10. Paylaşımlı hostinglerde işletim sistemi ve kontrol paneli önceden belirlenmiştir. Ancak VPS de seçenek imkanı sayesinde kontrol temelinde daha avantajlı olan taraf VPS’dir.
 11. VPS hostingde root erişimi elde edersiniz.
  • Root erişimi; sunucudaki herhangi bir dosyayı düzenleyebilmenizi veya ekstra bir yazılım yükleyebilmenizi sağlar.

VPS Hosting Dezavantajları:

 1. Daha az kullanıcı sunucuyu paylaştığı için maliyet açısından paylaşımlı hostinge göre daha pahalıdır.
 2. Sunucuyu yapılandırmak için özel sunucu (dedicated) kadar olmasada teknik deneyim isteyen bir barındırmadır.
 3. VPS barındırmada dedicated (özel) sunucu gibi tam bir hakimiyete sahip olamazsınız.
 4. Size taahhüt edilen kaynakların tam olarak tahsis edildiğinden emin olmanız gerekir. Çünkü sunucudaki kaynakların normalden fazla satılmış olma ihtimali vardır. Bu yüzden sunucunuzda kaç tane sanal hesabın bulunduğunun farkında olmalısınız.

VPS Hosting hangi kullanıcılara hitap eder?

 1. Web sitenin kontrol paneline hakim olan ve kaynakların planlamasını yapabilecek kadar deneyimi olanlar
 2. Web sitenin kurulumunu bilenler veya internnetten bakarak yapabilecek kapasiteye sahip olanlar
 3. Web site kaynaklarını daha karmaşık bir panelden yönetebilecek olanlar veya bu konuda biraz bilgisi olanlar
 4. Maliyet konusunda çekincesi olmayanlar (12 aylık paylaşımlı hosting …. lira ise 12 aylık vps hostingde en az …. lira gibi bir maliyete sahiptir)
 5. Web sitesinin ziyaretçi trafiği ortalama olanlar (Başlangıç seviyesinden daha fazla ziyaretçi sayısına sahip olan ve giderek artış gösteren web siteleri için ideal)
 6. Ortalama bir web programlama bilgisi olanlar (Daha önce web site işi ile uğraşmış olanlar)
 7. Joomla veya WordPress gibi hazır uygulamalar üzerinde çalışmak isteyenler
 8. Web tasarımı ve kodlama ile daha önce denemeler yapmış olanlar

Sonuç olarak VPS hosting; yetenekli, kontrol edilebilir ve güvenlidir. Bu sebeple ortalama büyüklükteki web siteleri veya hızlı bir büyüme ivmesine sahip işletme web siteleri için hazırlanmış bir hosting hizmetidir.

VPS Hosting Satın alabileceğiniz en iyi hosting firmalarını ziyaret edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz