VPS Hosting

0
3110

VPS nedir avantajları ve dezavantajları nelerdir? Açılımı Virtual Private Server olan VPS, bir çeşit hosting türüdür. Bazı yazılımlar kullanılarak yüksek performanslı fiziksel sunucuların bölünmesi ile VPS Hosting elde edilir. Fiziksel sunucunun bölünmesi ile elde edilen her VPS’nin kendine ait IP’si vardır. Ancak her bölünen VPS’de örneğin ana bellek, işlemci ve depolama alanı gibi şeyler ortak kullanılır.

Aşağıda gördüğünüz üzere birçok hosting türü var, VPS’de bunlardan biri.

 • Yapısına Göre Hosting Çeşitleri
 • Kullanımına Göre Hosting Çeşitleri
  • Virtual Private Server (VPS Hosting: Özel Sanal Sunucu)
  • Virtual Dedicated Server (VDS Hosting: Özel Fiziksel Sunucu yani Özel Adanmış Sunucu)
  • Dedicated Hosting Server (Kiralık sunucu)
  • WordPress Hosting
  • Cloud Hosting Server (Bulut Sunucu)
  • Kurumsal Hosting
  • E Posta Sunucusu
  • Reseller Hosting (Bayi Hosting)

VPS Nedir

VPS nedir (Virtual Private Server; Türkçe: Özel Sanal Sunucu)

VPS (Virtual Private Server: Özel Sanal Sunucu veya Adanmış Sanal Sunucu), sunucu içinde kullanılan sanallaştırma yazılımı ile kaynakların ayrılarak web sitelere özel tahsis edilmesini sağlayan bir web barındırma türüdür. Burada bahse konu sanallaştırma teknolojisi, her kullanıcının kendi özel kaynakları ve işletim sistemiyle işlem görmesini sağlar.

Şimdi VPS’nin ne demek olduğunu daha iyi anlamak için biraz daha geniş tanım yapalım;

Sunucu, web sitenizi oluşturan tüm verileri ve dosyaları depolayan güçlü bir bilgisayardır.

VPS’yi ayrı ayrı sunucuların çalışması gibi düşünebilirsiniz ancak bu, tek bir fiziksel donanımaya sahip bir sunucudur.

VPS’de sunucuyu birden çok sanal sunucuya bölmek için sanallaştırma teknolojisi kullanılır. Böylece VPS hostinglerde barındırılan web siteleri, paylaşımlı hostinglerde (Shared Hosting) barındırılan web siteleri gibi kaynakları ortak kullanmazlar. Buna başka konudan bir örnek vereyim: Anlayacağınız miras bölünür. Herkes hakkını alır.

Burada bir açıklamada bulunmak istiyorum: Şimdi ben aşağıda VDS ile VPS’nin farkını anlatırken VPS’yi hep birlikte kullanan siteler içinde herhangi birinin çok az da olsa diğerlerinden etkilenebileceğinden bahsettim. Çünkü kaynaklar fiziksel değil yazılımsal olarak paylaştırıldı için böyleydi. Şimdi hani diğer sitelerden etkilenmiyordu falan demeyin 🙂

Godaddy, Virtual Private Server’in (Özel Sanal Sunucu) ne olduğunu What is VPS Hosting videosunda çok güzel tanımlamış. Diğerler uzmanlara da teşekkür ederiz.

VPS Sunucu Neden Kullanılır

Birçok web sitesi sahibi başlangıçta paylaşımlı barındırmayı tercih eder ve siteleri büyüdükçe trafikleri de buna bağlı olarak artar. Artan trafik (ziyaretçi sayısı) sayfa yükleme hızını yükselterek ve güvenlik sorunları gibi problemlere neden olur. Web sitesi sahipleri bunu engellemek için VPS’ye geçerler.

VPS sunucusunda tutulan web siteleri, doğru şekilde yapılandırıldığında Paylaşımlı Hosting’ten (Shared Hosting) daha hızlı ve daha güvenli hale gelirler.

VPS’de kaynaklar gerçek anlamda donanımsal olarak ayrıştırılmazlar. Bu yüzden sunucunun ana işletim sistemindeki oluşabilecek performans sorunları nedeniyle VDS hosting kadar kararlı değillerdir. Ancak paylaşımlı hostinge göre daha kararlıdırlar.

VPS barındırma seçeneğinde her web sitesine uyacak şekilde farklı planlamalar mevcuttur. Doğal olarak özel bir sunucu alanına sahip olan bu web siteleri birçok yönden daha avantajlıdır. Bunun yanında az da olsa dezavantajları elbette vardır.

Peki VPS Hosting’in Avantajları ve Dezavantajları nelerdir?

VPS Hosting Avantajları

 1. VPS hosting’de web sitelerin kaynak kullanımı (CPU, Ram vb.) birbirlerini etkilemez. Bu yüzden web siteler daha kararlı çalışır.
 2. VPS, VDS ve dedicated sunucu gibi teknik ve mali sorumluluk gerektirmez.
 3. Planlama söz konusu olduğu için VPS birden fazla barındırma seçeneği sunar.
 4. Ayrıca VPS hostingde sunucular farklı bölümlere ayrıldığı için birçok güvenlik sistemiyle donatılmıştır. Komşu web sitelerin müdehalesi söz konusu değildir.
 5. VPS hizmeti paylaşılan web barındırma hizmeti ile karşılaştırıldığında daha fazla kaynak ve daha iyi performans eğilimindedir.
 6. VPS hosting özel bir alan sağlamak için tüm sunucuyu kiralamaya benzer. Bu sayede tüm sunucuyu kiralama masrafından kurtularak daha ucuz bir fiyata sunucu kiralamış gibi olursunuz.
 7. VPS hosting orta derece trafiğe sahip web siteler için idealdir.
 8. Bir VPS planı satın aldıktan sonra müşterilerin istedikleri zaman aboneliklerini yükseltmesi veya eski sürüme geçmesi paylaşımlı hostinge göre daha kolaydır.
 9. Sunucuda özel bir alan sağlamayan paylaşımlı hostinge nazaran VPS barındırma seçeneği kalıcı bir çözüm sunar.
 10. Paylaşımlı hostinglerde işletim sistemi ve kontrol paneli önceden belirlenmiştir. Ancak VPS de seçenek imkanı sayesinde kontrol temelinde daha avantajlı olan taraf VPS’dir.
 11. VPS hostingde root erişimi elde edersiniz. Root erişimi; sunucudaki herhangi bir dosyayı düzenleyebilmenizi veya ekstra bir yazılım yükleyebilmenizi sağlar.

VPS Hosting Dezavantajları

 1. Daha az kullanıcı sunucuyu paylaştığı için maliyet açısından paylaşımlı hostinge göre daha pahalıdır.
 2. Sunucuyu yapılandırmak için özel sunucu (dedicated) kadar olmasada teknik deneyim isteyen bir barındırmadır.
 3. VPS barındırmada dedicated (özel) sunucu gibi tam bir hakimiyete sahip olamazsınız.
 4. Size taahhüt edilen kaynakların tam olarak tahsis edildiğinden emin olmanız gerekir. Çünkü sunucudaki kaynakların normalden fazla satılmış olma ihtimali vardır. Bu yüzden sunucunuzda kaç tane sanal hesabın bulunduğunun farkında olmalısınız.

VPS fiyatları

Sunucu FirmasıVPS Fiyatları (Aylık/TL)
GoDaddy VPS28,99
CENUTA VPS29,00
Odeaweb VPS29,00
Turhost VPS29,34
NiobeHosting VPS30,05
Güzel Hosting VPS39,90
Hostinger VPS32,90

Not: Aylık VPS fiyatları en temel paketler baz aldım. Ancak şunu bilmelisiniz ki her şirketin sunduğu paket özellikleri farklı farklı. Bence satın almadan önce hepsini kontrol edin. Ücretler zamana bağlı olarak değişiklik gösterebilir bu fiyatlar 2021 fiyatlardır.

VPS Sunucu hangi kullanıcılara hitap eder?

 1. Web sitenin kontrol paneline hakim olan ve kaynakların planlamasını yapabilecek kadar deneyimi olanlar
 2. Web sitenin kurulumunu bilenler veya internnetten bakarak yapabilecek kapasiteye sahip olanlar
 3. Web site kaynaklarını daha karmaşık bir panelden yönetebilecek olanlar veya bu konuda biraz bilgisi olanlar
 4. Maliyet konusunda çekincesi olmayanlar (12 aylık paylaşımlı hosting …. lira ise 12 aylık vps hostingde en az …. lira gibi bir maliyete sahiptir)
 5. Web sitesinin ziyaretçi trafiği ortalama olanlar (Başlangıç seviyesinden daha fazla ziyaretçi sayısına sahip olan ve giderek artış gösteren web siteleri için ideal)
 6. Ortalama bir web programlama bilgisi olanlar (Daha önce web site işi ile uğraşmış olanlar)
 7. Joomla veya WordPress gibi hazır uygulamalar üzerinde çalışmak isteyenler
 8. Web tasarımı ve kodlama ile daha önce denemeler yapmış olanlar

Sonuç olarak VPS hosting; yetenekli, kontrol edilebilir ve güvenlidir. Bu sebeple ortalama büyüklükteki web siteleri veya hızlı bir büyüme ivmesine sahip işletme web siteleri için hazırlanmış bir hosting hizmetidir.

VPS Hosting Satın alabileceğiniz en iyi hosting firmalarını ziyaret edin.

VPS hosting sunucu nedir?

VPS hosting, her sitenin ayrı ayrı CPU, RAM gibi kendi kaynaklarını kullandığı bir web barındırma türüdür.

VPS ne işe yarar: Yeni bir web sitesi genelde temel paket hosting kullanır. Bu temel paket zamanla kullanıcılar artması nedeniyle yetmemeye başlar, yetersiz kalır. Bu durumda hosting firmanız sizi uyarır ve bir üst pakete geçmenizi tavsiye eder. İşte VPS Hosting geçmeniz gereken bir üst pakettir.

Ucuz VPS hosting’i nereden kiralayabilirim?

WPSiteKur.com’u CENUTA’nın ucuz VPS Türkiye sunucularında barındırıyorum.

Şu ana kadar web sitemde hiç kesinti yaşamadım. Kendi sitemde web sitelerinin nasıl kurulduğunu anlatıyorum. Kendi isteğimle yaşadığım problemler olduğunda CENUTA hosting firmasını arayıp her probleme en kısa sürede çözüm buluyorum.

Kendim kullandığım için size de gönül rahatlığı ile kullanmanızı tavsiye edebilirim.

GoDaddy VPS nedir?

GoDaddy web barındırma sağlayıcısının sunduğu vps hosting hizmetidir. Godaddy’nin sanal sunucusunu kiralamak için Godaddy promosyon kodlarına linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sunucuda hangi işletim sistemi çalıştırılır?

Bu sorunun cevabını karar vereceğiniz hosting firması belirler.

Bazılarında sadece Linux CentOS 7 varken kimisinde CentOS, Windows, Debian, CloudLinux, Ubuntu olabiliyor.

VPS hosting’lerde kaç adet IP adresi barındırılır?

Bazı şirketler 3 adet ip adresi kullanmanıza imkan sunarken bazıları 1 adet sunar. VPS satın alırken bunu sormanızda fayda var.

VPS kullanımı için teknik bilgi gerekir mi?

Evet. VPS’yi kurmak ve kullanmak için teknik bilgiye gereksinim duyacaksınız. Ancak satın alacağınız hosting firmasından ricada bulunduğunuzda emin olun ki yardımcı olacaklardır.

VPS, paylaşımlı barındırmadan (shared hosting) daha fazla güç ve esneklik sunar.

Virtual Private Server özel sunucusu ne zaman faaliyete geçer?

Virtual Private Server özel sunucu hizmetini satın aldığınız andan itibaren 5 dakika içinde de kullanabilirsiniz 24 saatten fazla da sürebilir. Bu süre şirketlerin yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

VPS barındırma maliyeti ne kadardır?

VPS barındırmanın CPU ve RAM gibi fonksiyonları ayrı ayrı kullanma sonu olduğu için doğası gereği, maliyeti normal hosting ücretleri kadar düşük değildir, ancak fiyatları VDS veya Dedicated sunucular kadar da yüksek değildir. Özelliklerine bağlı olarak, ayda 30 – 500 Türk Lirası (₺) arasında ödeme yapabilirsiniz.

VPS vs VDS

VDS fiziki bir sunucudur. Kullanıcılarınız (trafik) ne kadar çok olursa olsun VDS sunucu’da gecikme ve geç yükleme olmaz. Çünkü sistemi kullanan birimler arası yükler (siteler) tamamen bağımsızdır. Bu nedenle VDS’nin fiyatı VPS’den pahalıdır.

VPS sanal sunucudur. Bir yazılım aracılığıyla kaynaklar paylaştırılır. Bu nedenle VDS’ye göre daha ucuzdur. Kapasitesi ölçüsünde gelen trafiği rahatlıkla kaldırabilir ve siteleriniz kolay kolay etkilenmez. Yani normal hosting (shared hosting) gibi değillerdir. Onlara göre çok güçlüdürler.

blank
Kişisel bloguma hoşgeldiniz! Burada WordPress'i kullanarak her türlü web sitesinin (blog, kurumsal, e-ticaret vb.) nasıl yapıldığını ve oluşturacağınız sitenin Google'da görünmesini sağlamak adına SEO tekniklerini nasıl kulanacağınızı yazıyorum.

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz