En İyi 10 Ücretsiz Blog Açma Siteleri [2020]

769
Blog açmak istiyorum ve yazarak para kazanmam lazım diyenler için 10 ücretsiz en iyi blog siteleri ve blog örnekleri listesi hazırladım. Kişisel web sitesi oluşturabilirsiniz.

Blog açmak isteyenler için ücretsiz en iyi blog açma siteleri burada. Kodlama bilgisi olmayan herkes bu araçları kullanarak kendilerine web sitesi oluşturabilirler.

Burada bulunan programların tamamı sınırlı özelliklere sahiptir. İşte! Ücretsiz olmasının nedeni de budur.

Not: Profesyonel bir blog sitesi kurmak istiyorsanız (wpsitekur.com gibi), en iyi hosting firmasından bir alan adı ve bir hosting satın almanız gerekir. Ayrıca profesyonel blog oluşturmak için ücret ödemeniz gerekir. Fiyatlar hakkında bilgi edinmek için İnternet sitesi kurma maliyeti başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

WordPress.org ile profesyonel blog açmak istiyorum diyorsanız sizi blog nasıl açılır başlıklı yazıma davet ediyorum.

Aşağıdaki servislerden birini kullanarak oluşturacağınız blog örnekleri şöyle olacak:

  1. Örnek: https://wpsitekur.wordpress.com
  2. Örnek: https://wpsitekur.blogspot.com

Bunlar, benim size örnek olması amacıyla oluşturduğum adreslerdir (yani URL). Görüyorsunuz! Bedava yazılımlarla oluşturacağınız URL yapısı içinde “wordpress” ve “blogspot” markaları görünüyor.

Markaları URL yapısında görmek istemiyorsanız, WordPrss.org’un sınırsız özelliklerini kullanın. Ancak, “bu benim için bir sorun değil, ben, blog açmak için ücretsiz servisleri kullanmak istiyorum.” derseniz;

İşte, kişisel ve kurumsal açmak için kullanacağınız siteler/programlar.

1. WordPress .com

WordPress .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi Site - Logo
Blog Açma Sitesi – WordPress .com

Listemin en üstünde, en popüler ve herkes tarafından bilinen en iyi blog siteleri arasında yer alan WordPress.com var.

WordPress ile güzel bir blog veya web sitesi oluşturabilirsiniz. Şirket 2005 yılında WordPress.org’un ortağı Matt Mullenweg tarafından Automattic adıyla kuruldu.

Dikkatinizi çekmiştir. Yazdığım sitelerden biri .org uzantılı, diğeri .com uzantılı. WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farkları buradaki yazıma bakarak öğrenebilirsiniz. Özetle; WP.org sınırsız özelliklere sahip bir blog platform iken, WP.com sınırlı özelliklere sahip bir platformdur. Ayrıca, WP.org en iyi ücretli Içerik Yönetim Sistemi (IYS veya CMS) olarak bilinir.

Blog hazırlamak istiyorum diyorsanız WordPress.com‘u kullanabilirsiniz.

2. Blogger (Blogspot)

Blogger .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi 2. Site - Logo
Blog Açma Sitesi – Blogger.com

Blogspot olarak da bilinen Blogger, Google’ın 2003 yılında satın alınmasından sonra başlatılan bir blog açma hizmetidir. Yazılım bilgisi olmayan kişiler tarafından blog yazmanın hızlı ve kolay bir yoludur.

Blogger 1999 yılında Pyra Labs tarafından başlatılmış ve 2003 yılında Google tarafından satın alınmıştır. Blogger’ı kullanmak için tek yapmanız gereken Google’dan bir Gmail hesabı almaktır.

Hazır blog açma siteleri arasında yeni başlayan için en ideali olan Blogger.com‘da ücretsiz blog aç.

3. Wix

Wix .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi 3. Site - Logo
Blog Açma Sitesi – Wix.com

Wix, bir blog açmak için kullanabileceğiniz en popüler programlardan biridir. 500’den fazla şablon ile web siteniz için herhangi bir tasarım yapabilirsiniz.

Wix.com, teknik bilgisi olmayan kişilerin kendi bloglarını oluşturmaları için 2006 yılında kurulmuştur. Wix ile blog sayfası aç.

4. Tumblr

Tumblr .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi 4. Site - Logo
Blog Açma Sitesi – Tumblr.com

Tumblr, bir blog açmak için kullandığınız diğer platformlardan farklıdır. Tumblr, sosyal medya özelliklerine sahip diğer bloggerları takip edebileceğiniz mikroblog platformudur.

Kısa blog gönderileri yapmak isteyenler için ideal bir blog yapma aracıdır.

5. Weebly

Weebly .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi 5. Site - Logo
Blog Açma Sitesi – Weebly.com

Weebly, yalnızca bloglar ve web sitesi oluşturmak için değil, aynı zamanda ürün satmak için de kullanılabilir bir hizmettir. Weebly blog açma aracı ile harika blog siteleri oluşturabilirsiniz.

6. Medium

Medium .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi 6. Site - Logo
Blog Açma Sitesi – Medium.com

Medium, SimilarWeb’e göre aylık 196 milyon kullanıcısı olan bir blog açma platformudur.

Kullanımı Twitter’a benzerdir, ancak Twitter gibi 280 karakter sınırı yoktur. Bu, bir blog açmak için en ideal hizmetlerden biridir, çünkü platformda tasarım yapmazsınız, sadece yayınlarınıza odaklanırsınız.

7. Site123

Site123 .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi 7. Site - Logo
Blog Açma Sitesi – Site123.com

Site123, kişisel veya kurumsal şirketler tarafından 1-2-3 kadar kolay site kurabileceğiniz bir araçtır. Ayrıca, ürün satmak için bir e-ticaret sitesi de oluşturabilirsiniz.

Blog hesabınızı Türkçe kullanabilir ve 7/24 destek hizmetinden yardım alabilirsiniz.

8. GoDaddy

GoDaddy - En İyi Blog Açma Sitesi
Blog Açma Sitesi – GoDaddy.com

Blog açmak için kullanabileceğiniz en hızlı araçlardan biri GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi aracıdır. Bir çok şablon vardır, bu şablonlardan biri ile tasarım yapabilirsiniz. GoDaddy’de hesap edindikten sonra, kendi resimlerinizi ve metninizi ekleyerek yayınlayabilirsiniz.

GoDaddy’de ürün listelerini ve ödeme seçeneklerini kullanarak e-ticaret sitesi bile kurabilirsiniz.

9. Blogcu

Blogcu .com - Blog Açmak İçin Ücretsiz En İyi 8. Site - Logo
Blog Açma Sitesi – Blogcu.com

Blogcu; Türkiye 2005 yılında yerel bir girişimci tarafından blog hizmeti açmak üzere kuruldu. Blogcu.com’da 400 binin üzerinde üye ve yaklaşık 3 milyon içerik var. Türkler tarafından daha çok tercih edilen Blogcu.com’a kaydolup hesap olabilirsiniz.

Dezavantajı; oluşturacağınız hesap URL’side blogcu markası olacak.

10. Hostinger

Hostinger - En İyi Blog Açma Sitesi
Blog Açma Sitesi – Hostinger.com

Hostinger, blog oluşturma için en iyi performansı sağlayabileceğiniz bir blog açma sitesidir. Hostinger hazır site şablonları kullanarak dakikalar içinde web sitesi yapabilirsiniz.

Blog açmak için kullanabileceğiniz siteleri listelediğim içeriği beğendiyseniz, lütfen beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın.

2 YORUM

  1. Blog açma konusunda iyi hazırlanmış bir rehber olmuş. Teşekkür ederim. Öneri olarak alın lütfen: Yazıyı biraz daha kısaltama mısınız? Çok uzun olmuş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz