WordPress Blog Açma: Resimli Kolay Kurulum 2020

0
1180

WordPress Blog Açma günümüzde kişisel olarak günlük veya hobi maksadıyla kullanılmasının yanı sıra kurumsal firmalar için SEO açısından elzem hale geldi.

Blog nasıl açılır? WordPress Kişisel Blog Sayfası Açma Rehberi ile Adım Adım öğreneceksiniz.

2020 Yılında artık ben de “İnternet’te blog sayfası açmak istiyorum” diyorsanız, hazırladığım bu harika blog hesabı oluşturma rehberi ile kendinize sıfırdan blog açabilirsiniz.

Hiç bir yeri atlamadan resimlerle adım adım anlattım. Yapmak için kod bilmenize gerek yok. Teknik bilgiye gerek yok. Bilgisayar eğitim almış olmanıza gerek yok. Fareyi kullanmanız yeterli çünkü sadece butonlara basacaksınız.

Web sitesi kurmak için gereken üç şey

İnternet'te Blog Açmak İçin Gerekenler
İnternet’te WordPress Blog Açmak İçin Gerekenler
 1. 1 adet alan adı (domain) (bu, blogunuzun ismi: wpsitekur.com gibi)
 2. 1 adet hosting (Barındırma, sunucu veya hosting)
 3. 15 dakika zaman (Taş çatlasın 30)

Okuduğunuz blog yazısında 12 aylık hosting alana domain hediye edildiğinden, biz 1’inci ve 2’nci temel gerekenleri tek kalemde alıp, direk geçiyoruz.

Blog sayfası açma işlemlerini yaparken, hiç çekinmeden takıldığınız veya yapamadığınız yerleri aşağıdaki yorum kısmına ↓ yazın. Bunları, en yakın zamanda cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

Blog hakkında bilgi sahibi olmak için yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz.

“Blog nasıl açılır” sorunuzun yanıtını bundan sonra bulacaksınız. Buyurun artık blogumuzu açalım:

Ücretsiz Domain Hediyeli Hosting Alma

Blog Açmak İsteyenlere Kolay ve Resimli Kurulum Rehberi
WordPress Blog Açmak İsteyenlere Kolay ve Resimli Kurulum Rehberi | WordPress ile Site Kurmak

Şimdi, GoDaddy WordPress site kurma blog sayfası açma işlemine geçmeden önce Hosting ve Domain almamız gerekiyor. Bu adım wordpress blog açmak için zorunlu bir adımdır. Bu başlık altında; ucuz hosting alıp, ücretsiz domain sahibi olacağız.

Temel seviye paket seçimi

GoDaddy Promostyon Kodu - İndirim Kodu ile Hosting Seçimi Site Kurma - Blog Açma
GoDaddy WordPress Kurulumu – Ucuz Hosting + Ücretsiz Domain | GoDaddy Promosyon Kodu İndirimi ile Temel Paket Seçimi: Adım 1/11

Dünyada ve Türkiye’de alan adı kaydı ve hosting hizmeti veren GoDaddy’nin promosyon kodunu kullanıyoruz.

Açılan yeni pencerede, GoDaddy ekranında “Başlayın” deyin veya Ekonomik kısımdaki “Sepete Ekle” düğmesine tıklayın.

GoDaddy Web Sitesi Kurmak İçin - Ekonomik Paket
GoDaddy Blog Açmak İçin Paket Seçmi – GoDaddy Ekonomik Paket

Ekonomik paket, bir blog yazarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak özelliktedir. Eğer ihtiyacınız daha fazla özellik ve boyut ise diğer seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Merak etmeyin, ekonomik paket aldığınızda, onlarca resim ekleyerek 5 yıl yazarlık yaptığınız Gezi Blog’unuz olsa bile yine de 100 GB kotayı dolduramayacaksınız.

Zaten ileride ihtiyaç duyarsanız, bir tıkla paket yükseltebilirsiniz.

Alan adı sorgulama ekranı (Blog adresi seçimi)

Domain Seçimi GoDaddy Site Kurma İndirimli Ucuz Domain
Domain Seçimi GoDaddy Site Kurma İndirimli Ucuz Domain ve Hosting

Godaddy domain sorgulama kısımda istediğiniz alan adını yazıyor, sonrasında “Arama” düğmesine basıyorsunuz.

Alan adı alırken dikkat edilecek hususlar:

 1. Şimdilik kullanılabilir durumda olan 480 adet site uzantısı bulunmaktadır. Site uzantılarının hepsini excel dosyasında sitemizden indirebilirsiniz.
 2. .com uzantısı bunlardan biri ve tüm dünyada en çok üst seviye alan adı olarak tercih edilen olduğu için insanlar gerçek manada İnternet adresinin asıl uzantısını .com olarak düşünmektedirler. Alan adı seçimini .com olarak seçmeniz küçük de olsa +1 puan verecektir.
 3. Değerlendirmeler sonucunda insanların aklına diğer uzantılar için “yapay”, .com uzantılı domainler için “orijinal” web adı olduğu gözlemlenmiştir. Sizde nasıl oluyor bu durum? Yorumlara belirtebilirsiniz.
 4. Akılda kalıcı, içeriğinizle alakalı, söylenmesi basit ve anlaşılır domain seçmelisiniz,
 5. Mümkün olduğunca rakam kullanmamalı, sonradan ziyaret edilmek istenildiğinde “yazıyla mı, yoksa rakamla mı yazılıyordu bu alan adı” düşüncesine maruz bırakmayın ziyaretçilerinizi, zorlamayın,
 6. En önemlisi alan adı seçerken Latin Alfabesine has harfler kullanmayın: ( Ç ç, Ş ş, Ğ ğ, Ü ü, Ö ö, küçük ı, Büyük İ ). Parantez içindeki harfleri kullanırsanız alan adınız problemli ve engelli olacaktır.
 7. Kullanmanız gereken harf serisi: İngilizce Alfabesinde bulunan harflerdir: (A a, B b, C c, D d, E e, F f, G g, H h, I i, J j, K k, L l, M m, N n, P p, O o, Q q, R r, T t, S s, U u, V v, W w, X x, Y y, Z z).
 8. .com mu yoksa .com.tr mi ? sorusuna ise .com tercih etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü -ileride ne olacağı belli olmaz- dünya genelince markalaşmanız kolay olur.

Alan adı sorgulamasında: Domain alımı

GoDaddy Web Sitesi Kurma - Blog Açmak - Site Kurmak | Domain Sorgulama
GoDaddy Site Kurma | Ucuz Hosting + Ücretsiz Domain Alımı | Alan adı sorgulama sonucu olumsuz ise yapılacak işlemler: Adım 3/11

Alan adınız uygun değilse yani daha önce başka birisi tarafından almışsa: Yeni alan adı fikri üretmeniz, almak istediğiniz alan adını aktif olarak yakalayıncaya kadar sorgulamanız gerekecektir.

Not 2: GoDaddy’nin alan adı sayfasında doğal olarak sadece domain sorgulama kısmını göreceksiniz. Bu nedemek ? Şu demek: Sosyal medya hesaplarındaki “nickname” yani “takma adı”n alınıp alınmadığını tespit edemez.

NameCheckr ile tüm platformlarda isim arama

Hosting Alan Adı Sorgulama - Godaddy Domain Kontrol Etme
Namecheckr İle Hosting Alan Adı Sorgulama – Godaddy Domain Kontrol

Sorgularken bizim kullandığımız namecheckr’ı kullanmanız, size diğer sosyal mecralardaki kullanıcı adlarının da alınıp alınmadığını bulmakta büyük kolaylık sağlayacaktır.

Namecheckr web sitesine gittiğinizde “Enter your brand name to begin” yazısının olduğu yere, Blog adresiniz için istediğiniz alan adı fikrini yazıp, tüm platformlarda alınıp alınmayacağını kolayca kontrol edebileceksiniz.

Tüm sitelerde alan adının alınıp alınmama kontrolü

 1. Bu GoDaddy domain alma-sorgulama ekranı şimdilik burada dursun (kapatmayalım)
 2. Tarayıcımızda yeni bir sekme açalım
 3. https://www.namecheckr.com/ adresini tarayıcımızın (arama motorunun) üst çubuğuna yapıştıralım ya da namecheckr diye aratarak bu linkteki sayfayı açalım.
 4. Açılan sayfada namecheckr ekranını göreceksiniz.
 5. Bu ekran mükemmel bir ekran. Tüm platformlarda almak istediğiniz alan adını (kullanıcı ismini-takma adı) tek bir ekranda görmenize olanak tanıyor.
 6. Bu ekranda .com, .net, .org gibi alan adlarının alınıp alınmadığını kontrol edebiliyorsunuz.
 7. Sosyal medyalarda sorgulama yapabiliyorsunuz: Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, Pinterest, Reddit…)
 8. Kendinize uygun olarak değerlendirdiğiniz kimse tarafından tescillenmemiş alan adını, yeniden godaddy domain sorgulama sayfasına geçip arama yerine yazalım.
 9. Yazdıktan ya da yapıştırdıktan sonra “Yeniden Ara” butonuna basalım.

Namecheckr’da daha fazla seçenek görmek istediğinizde sayfanın altında “Load more options” kısmına da tıklayabilirsiniz. O kısımda daha fazla seçenek olacaktır. O kısım bize pek lazım olmuyor belki size olur…

Alan adı sorgulama – Uygun alan adı tespiti

Domain Seçim Eekranı-Blog Açmak Ggodaddy WordPress Kurulumu
Domain Seçim Eekranı-Blog Sayfası Açma Ggodaddy WordPress Kurulumu 5/11

‘Arama’ seçeneğinin ardından karşımıza “Evet, alan adınız kullanılabilir. Hemde bilin bakalım nasıl ? Ücretsiz.” yazısı gelecek. Yukarıdaki resimde seçtiğimiz alan adının kullanılabilir durumda olduğu ve “Seçin ve Devam Edin” yazısının aktif olduğu görülecektir. Böyle görüyorsanız  “Seçin ve Devam Edin” üzerine tıklayın ya da klavyeden Enter tuşuna basınız.

Domain alıp satma

Alan Adı Alıp Satmak
Domain Satış Yapmak – Premium Alan Adı

Bazı insanlar domain alımı ve satışı yaparak gelir elde etmektedirler. Yukarıdaki resimde ortalama 60 TL’ye alınan Alan Adı, fiyatı 5.485,06 TL’den satıldığı görülmektedir.

Domain satmak için sedo, godaddy gibi yerlere girdiğinizde inanılmaz fiyatlara domain alışverişi yapıldığını görürsünüz. Bu tür kapıları kullanarak, sizde satış yapabilir gelir elde edebilirsiniz.

Kontrol Etme ve “Hesap Oluştur”ma ekranı

GoDaddy Hesap Yaratma - Web Site Kurma
Blog Sayfası Açma – Site Kurma – GoDaddy WordPress Kurulum – Ucuz Hosting + Ücretsiz Domain Alımı – Ürün Kontrolü ve Hesap Oluşturma Ekranı – Adım: 6/11

Burada seçtiğimiz ürünleri kontrol ediyoruz. 1/4, 2/4, 3/4 ve 4/4’lük kontrol yaptıktan sonra “hesap oluştur” butonuna tıklıyoruz.

Not 3: Eğer kararlı iradeyle web sitesindeki işinize dört kolla sarılıp internetten para kazanmayı düşünüyorsanız; (şu anda 12 seçili) 36 aylık plana uymanızı öneririz, çünkü bu en iyi fiyat garantisidir. Yıllara sari olarak değişecek dolar endeksli kurdan etkilenmemiş ve dolar artsa bile siz ödemeyi önceden yaptığınız için kar etmiş olacaksınız.

 1. Temel Yönetilebilir WordPress Web Siteleri: WordPress kurulum dosyalarını ve diğer tüm video, pdf dokümanları, yazılar, fotoğraflar vs. dosyalar buraya yüklenecek. Burası bizim barındırma adresimiz.
 2. GoDaddy Kurumsal E-Postası: GoDaddy normal fiyatı da çok uygun olan kurumsal e-posta hizmetini 12 aylık kullanım için ücretsiz eşantiyon olarak vermektedir.
 3. .COM Alan Adı kaydı: Burası bizim yukarıda alan adı için fikrimizi yazdığımız kısım. Yani Blog Adresi’miz İleride büyük firma olursanız marka sahibi olabileceğinizi aklınızdan çıkartmadan almanız yararınıza olur.
 4. Alan Adı Gizliliği (Bilgileriniz herkes tarafından görünür olacak): Bilgilerinizi gizlemek size kalmış. Bu bilgilerin gizlenip gizlenmemesini hosting firmaları sağlıyor. Normalde herkese açık olarak belirlenir ama isterseniz anlaştığınız müşteri temsilcileri ile iletişime geçip kapattırabilirsiniz. Şimdilik gerek yok. İleri de isterseniz açabilirsiniz.
 5. Eşleşen Alan Adları Mevcut: Son Mor kutucukta ise toplam fiyat cetveli görünmektedir. Sizin için uygunsa (ki tüm piyasadaki fiyatlara göre en iyisidir) “Hesap Oluştur” diyoruz ve buradan sonra blog hesabı açma ekranına geçiyoruz.
 6. X İşareti Koyduğumuz Yer: O kısımı kendimiz ileride SEO Eklentileri ile gerçekleştireceğiz. Dolayısı ile o kısma dokunmamıza / sepete eklememize gerek yok.

Ürünleri seçtikten sonra “Hesap Oluşturun” kısmına geçiş yaptık. Burada 1’inci 2’nci ve 3’üncü numarayla belirtilen yerleri doldurunuz. 4’ü kabul et deyip, 5’de “Hesap Oluştur”a tıklıyoruz.

Hesap oluşturmak için istenen verileri girme

GoDaddy Yönetme Giriş Ekranı | GoDaddy Site Kurma
Hosting ve Domain Alanını Sürekli Yönetmek İçin Giriş Yapacağımız Ekran – Buraya Giriş Yaparken Kullanacağınız Bilgileri Kaydedin Lütfen – Adım: 7/11
 1. E-Posta: En çok kullandığınız e-posta adresinizi girebilirsiniz
 2. Kullanıcı Adı: Kısıtlama yok istediğiniz kullanıcı adını alabilirsiniz
 3. Şifre: Şifreyi zor ve güçlü şifre seçiniz; (zaten o kısımdayken yönlendirileceksiniz)

Not 4: Burada yazdığınız bilgileri değiştirmek istediğiniz takdirde, profilim bölümünden değiştirebilirsiniz. (Örneğin: e-posta adresiniz)

Adınıza kesilecek fatura bilgilerini girme

Fatura Bilgileri Doldurma GoDaddy WordPress Kurulum wp site kur 8-11
Fatura Bilgileri Doldurma GoDaddy WordPress Kurulum 8-11

Hosting aldıktan sonra buradaki bilgilere göre bize fatura düzenlenecek. Sol mavi çerçeveli ekranda fatura bilgilerimiz istenecek, sağ taraftaki yeşil çerçeveyi ise sadece kontrol etmemiz gerekecek.

Kendinize ait olan doğru bilgileri girmenizi tavsiye ediyoruz çünkü adınıza tescillenecek domain ve hosting bilgileriniz burada yazılan isme göre fatura edilecektir.

Ödeme yapılınca adınıza düzenlenecek fatura bilgileri

 1. Ülke: Türkiye
 2. Adı: Faturaya kaydettirmek istediğiniz isim
 3. Soyadı: Faturaya kaydettirmek istediğiniz isim
 4. Cep telefon numarası: Gerçek kullanılan numara
 5. “Katılıyorum” veya “Reddediyorum”: İndirim veya kampanya haberlerinden bilgilendirilmek istiyorsanız “katılıyorum”, istemiyorsanız reddediyorum ikonuna tıklıyoruz.
 6. Adres: ikametgah adresiniz
 7. Posta kodu: bulunduğunuz konuma ait posta kodu
 8. Eyalet: kısmına İl
 9. Şehir: yazan yere İlçe yazıyoruz.
 10. Kaydol: düğmesi ile Kredi Kartı Ödeme ekranına geçiyoruz.

Kredi kartı bilgilerini girme

Godaddy Ödeme ile 1 Dolar Domain Al Ücretsiz Alan Adı
Blog Sayfası Açma – Site Kurma – GoDaddy WordPress Kurulum – Ucuz Hosting + Ücretsiz Domain Alımı için Ödeme Yapacağınız Kredi Kartı Bilgileri Girme – Adım: 9/11

Sol kutuda, ödeme bilgileri bölümünde kredi kartı bilgilerimizi giriyoruz ve Kaydet diyoruz. Sağ taraftaki kısımda ise aldığımız ürün ağacı bizi takip ediyor. Şöyle bir göz atabilirsiniz.

Örnek kredi kartı bilgileri

Sunucu Almak - Blog Açmak - Site Açmak
Örnek Bir Kredi Kartı – Sunucu Kiralama İçin Gerekli Alışveriş Kartı

17 Ağustos 2017 tarihinden itibaren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından alınan karar doğrultusunda, İnternet üzerinden yapılan yurt içi veya yurt dışı alışverişler otomatik olarak kapatılmıştır.

GoDaddy Ödeme Sorunu Uyarısı
GoDaddy Ödeme İşlemi Sırasında Karşılaşabileceğiniz Ödeme Uyarısı

Yeniden açtırılması kullanıcıların isteğine bağlandı. Dolayısı ile ödeme işleminizi başarılı bir şekilde yerine getiremezseniz muhtemelen kredi kartınız kapalıdır. Çözmek için bankanızla iletişime geçmeniz gerekiyor ya da mobil bankacılık sistemi kullanıyorsanız oradan kendiniz açmanız gerekiyor.

Satın alma işlemini tamamlama

Blog Oluşturmak İçin En Ucuz Hosting alma ve Ücretsiz Domain Sorgulama
Blog Sayfası Açma – Site Kurma – GoDaddy WordPress Kurulum – En Ucuz Hosting Alma + Ücretsiz Domain Sorgulama İçin Son Onay Adımı: 10/11

Biraz önce kredi kartı bilgilerini girdik. Şimdi ise SON adımla yeşil kutu içindeki “Satın Alma İşlemini Tamamla”ya tıklıyor ve satın alma işlemlerini bitiriyoruz. Artık ücretsiz bir alan adına ve güvenli bir hostinge sahipsiniz.

Bundan sonra yapacağımız işlem 11 numaralı adım. Ancak yeni bir sekme açıp makbuzunuzu kontrol edebilirsiniz.

Adınıza oluşturulmuş GoDaddy fatura makbuzuna ulaşma

Wordpress Blog Açma: Resimli Kolay Kurulum 2020 1
Blog Sayfası Açma – Site Kurma – GoDaddy WordPress Kurulum – Ucuz Hosting + Ücretsiz Domain Alımı için Makbuz (Fatura) Görüntüleme Ekranı

İleride bu faturaya ulaşmak isterseniz Ana Menü Hesap Ayarları > Sipariş Geçmişi kısmından rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İşlem bitimini takiben, firma tarafınızdan kayıt girişinde kullandığınız e-posta adresine fatura makbuzu’u mesajı gelecektir.

Birinci adımın son noktası

Blog Açma Başlangıcı Site Kurulumu
Blog Sayfası Açma – Site Kurma – GoDaddy WordPress Kurulum – Ucuz Hosting + Ücretsiz Domain Alımı için Son Yer Blog Sayfası Açma Başlangıcı – Adım: 11/11

Karşınıza gelen ilk ekran kurulum için başlangıç ekranı olacaktır. Bu ekranın gelmesini İnternet hızınıza bağlı olarak bir-iki dakika bekleyebilirsiniz.

Bu ekran tam açıldıktan sonra ilk işiniz, bu ekranı ister kapatarak çıkmak, ister yeni sekme açarak ayrılmak olsun.

GoDaddy Domain Aktivitesi İçin E Posta Onaylama
Blog Sayfası Açma – Site Kurma – GoDaddy WordPress Kurulum – Ucuz Hosting + Ücretsiz Domain Alımı E Posta Onaylama – Adım: 11.11/11

Çıktıktan sonra GoDaddy’ye ilk giriş için kayıt olduğumuz “Hesap Oluştur” ekranında kullandığımız Gmail epostamızı açıyoruz. Çünkü e-posta adresimize gelen GoDaddy mailini onaylamadan alan adımız bu ekranda görünmeyecektir.

Not 5: GoDaddy Promosyon Kodu ile ucuz hosting ve ücretsiz domain alma işlemlerini başarılı bir şekilde tamamladık. Artık bundan sonraki adımlarda, otomatik olarak WordPress kurulum ile blog açabiliriz.

WordPress Blog Açma (GoDaddy Site Kurulumu)

1. adımda hosting aldık ve ücretsiz domain sahibi olduk. Burada ise wordpress ile bunların üzerine kurulum yapacağız. Artık anlattıklarımız bu başlıkta vücut bulacak.

Godadd arayüze giriş ve hesap bilgilerine geçiş

Blog Açma - Site Kurma GoDaddy Giriş Ekranı
GoDaddy WordPress Site Kur – Blog Aç | Hosting Ana Panele Giriş ve Hesap Bilgilerine Geçiş (1/19)

GoDaddy WordPress Kurulumu için GoDaddy ana sayfasını açıyoruz. Giriş yapmamışsak kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapıyoruz:

 1. İsminizin olduğu yeri görüp, buraya tıklıyoruz sonra
 2. “Hesabı ziyaret et” butonuna basıyoruz.

Web hosting kurulum

Blog Aç - Site Kurma faaliyeti için hosting yönet butonu
GoDaddy WordPress Site Kur – Blog Aç | Web Hosting Kurulum (2/19)

Alan Adı, Web Hosting ve E-Posta ve Office ekranı gelecektir. Bu ekranda blog kurma için yapacağımız ilk iş Web Hosting bölümünün hemen altında görünen “cPanel ile Ekonomik Linux Hosting” sunucusunun hizasında bulunan “Kurulum” ikonuna farenin sol tuşu ile basmaktır.

Blog adresi açmak için domain (alan adı) seçme

Wordpress Blog Açma: Resimli Kolay Kurulum 2020 2
GoDaddy WordPress Site Kur – Blog Aç | Blog Adresi için domain seçme (1/19)

Seçenekleri belirleyin sekmesinin altında; “ Hesabınızdan bir alan adı seçin” tik yeri olacaktır. Bu ekranda mavi ok işaretinin olduğu yerde Godaddy hesabınızda olan bir domaini seçebilirsiniz.

Burada bizim ilk tercihimiz sitekurblogac.com’u seçip devam etmek olacaktır.

Kaç domaininiz varsa onların arasından hangisini tercih etmek istiyorsanız onlardan birini seçebilir, tercihinize bağlı olarak 2 numarada başka bir alan adı belirleyerek o alan adına kurulum yapabilirsiniz.

Alt alan adı oluşturduğunuzda o alt alan adına yükleme yapabilir ve kurulum işlemlerini bunun üzerine gerçekleştirebilirsiniz.

Web Sitesi kurulumu için veri merkezi belirleme

GoDaddy WordPress Kurulumu - Veri Merkezi Seçimi
GoDaddy WordPress Site Kur – Blog Aç | Blog Adresi için domain seçme (4/19)

Türkiye için uygun olan “Avrupa” veri merkezini seçtikten sonra İleri devam ediyoruz.

Ayarları kendimiz yapmak için şimdi değil

GoDaddy Bir WordPress Web Sitesi Oluşturma
WordPress yöneticisine ulaşma

WordPress web sitesi oluşturmak için bu ekranda, ayarları kendimiz yepacağımızdan dolayı “Şimdi değil, teşekkürler” deyip “Son” butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

Veri merkezi ile WordPress arasında bağ kurma

Veri merkezi ile bağlantı sağlanıyor
GoDaddy WordPress Site Kur – Blog Aç | Veri Merkezi ile WordPress arasında bağ kurulurken beklemedeyiz (6/19)

“Veri Merkezi”, “WordPress” arasında iletişim kurulmaya başlamıştır. Otomatik olarak bizim yerinize sistem tarafından cPanel kurulumunu yapılmaktadır. Burada İnternet hızına göre yaklaşık 1-3 dadkika bekliyoruz.

Burada bir kaç dakika beklemek zorunda kalacağız. İşlemler sonrasında karşınıza alttaki resim ekranı gelecektir. “Başlangıç işlemi başarıyla tamamlandı” “Artık web sitenizi sadece birkaç dakika içinde geliştirmeye hazırsınız” görselinde bir mesaj göreceksiniz. Bu hatırlatma uyarısını görünce “Panoya Git” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

Başlangıç işlemini başarıyla tamamlama

Web Sitesi Kurmak İçin Başlangıç Adımları tamamlandı
GoDaddy WordPress Site Kur – Blog Aç | Başlangıç işlemi başarıyla tamamlandı ekranı (7/19)

Başlangıç işlemlerini başarılı bir şekilde tamamladık. Artık web sitenizi sadece bir kaç dakika içinde büyütmeye hazırız. “Panoya Git” ifadesinin ardından karşımıza aslında hiç korkmamamız gereken bir ekran gelecek…

cPanel bilgi ekranı | Temel bilgilerin yer aldığı alan

GoDaddy cPanel ve FTP bilgileri ekranı
GoDaddy WordPress Site Kur – Blog Aç | cPanel bilgileri ekranı (8/19)

O panelin adı: CPanel Bilgileri. Bu ekranda sadece cPanel’e ait bilgiler bulunmaktadır. FTP bilgileri de bu ekranda yer almaktadır. Buradan sonra da “cPanel Yöneticisi Paneli” ile karşılaşacağız (buradan da korkmayınız).

Hemen yukarıdaki gördüğünüz ekran cPanel yönetim ekranı değil, cPanel bilgi ekranıdır.  Sağ üst köşedeki “cPanel Yöneticisi” yani mavi düğmeye basıp cPanel’e gidelim.

cPanel Yönetici ekranı | Admin paneli

GoDaddy cPanel Yönetici Ekranı
GoDaddy WordPress Site Kur – Blog Aç | cPanel Yönetici ekranı (9/19)

İşte yukarıdaki ekran görüntüsü “cPanel Yönetici” ekranı görüntüsüdür. Başka bir deyişle “cPanel Yönetici Paneli”dir. Burada farklı servisler, özellikler, fonksiyonlar veya farklı göreve sahip ikonlar göreceksiniz. Bunları anlamak zaman alacaktır. Ayrıca;

Gözünüzde büyümesin çünkü bu panelin %95’ini kullanmıyoruz. Bu ne demek ? Bizim işimiz bir kaç yere tıklamaktan ibaret olacak.

Siz şimdilik bunları kafanıza takmayınız ve % 95’ini görmezden geliniz. Konuyu dallandırıp budaklandırmak istemediğimiz için ve konumuzdan çıkmamak adına bu %95’in haricindeki %5’lik kısımları başka bir yazımızda sizlere sunacağız.

cPanel üzerinden dil değiştirme ekranı

cPanel Dilini Türkçe yapma
cPanel Üzerinden Dil Değiştirme işlemleri (10/19)

cPanel Yönetim Ekranı aranan şeyin kolay bulunmabilmesi açısından bölme bölme yapılmıştır. cPanel’inizi Türkçe kullanmak istiyorsanız cPanel yönetimine gidin. Ekranın en altına inerek “preferences” (tercihler) vardır. Orada bulabilirsiniz.

cPanel üzerinden dil değişimi – Türkçe yapma

GoDaddy Cpanel Dilini Türkçe Yapma
CPanel Dilini Türkçe Yapma – Dil Seçimi (11/19)

Dil’i, » Change Language (Dil Değiştir) » Select Language (Dil Seç) » Türkçe (Türkçe)

cPanel üzerinden dil değiştirme » Ana menüye geçiş

GoDaddy cPanel Dil değişiminden sonra ana menüye intikal
cPanel Üzerinden Dil Değiştirme – Türkçe yaptıktan sonra Ana Menüye gitme (12/19)

Dil’i, o kısımdan > Change Language (Dil Değiştir) > Select Language (Dil Seç) > Türkçe (Türkçe) seçeneğini işaretliyoruz.

cPanel yönetici ekranı | WordPress otomatik kurulumu

WordPress ile site kurma blog açma aracı tercihi
cPanel Yönetici ekranı | WordPress otomatik kurulum’a geçme (13/19)

cPanel Yönetici ekranının en altına doğru inince “Web Uygulamaları” bölümünde “WordPress” görünecek. WordPress’e tıklayalım.

Burada görüldüğü üzere wordpress uygulaması ile diğer site kurma araçları da var.

 • WordPress
 • Web calendar
 • Joomla
 • Drupal
 • MediaWiki
 • Magento
 • phpBB

gibi çok fazla site kurma araçları mevcuttur. Tamamına şuraya tıklayarak pdf, buraya tıklayarak resim haline göz atabilirsiniz.

cPanel Yönetici ekranı | WordPress otomatik kurulum ayarları

WordPress Uygulaması Kur
cPanel Yönetici ekranı | WordPress otomatik kurulum – Uygulamayı kur (14/19)

WordPress Kurulum yapmaya başlamak için “+ bu uygulamayı kur” butonuna tıklayalım ve artık WordPress kurulum başlasın…

Kurulum başlangıcında blog’umuza gireceğimiz giriş yapmak için kullanacağımız kullanıcı adı, e-posta adresi, şifre vebenzeri ayarlar yapılacak.

Lokasyon ayarları

Blog sitesi giriş için Lokasyon Ayarları
Blog sitesi girişleri için kullanılacak ayarlar – Lokasyon Ayarları (15/19)

Lokasyon ayarlarında protokol seçimi

GoDaddy WordPress kurulumu için bir domain protokol seçiyoruz. (Https’ye ve http’ye protokol denilir. Sonu “s” ile biten güvenli bağlantıyı sağlar.) Başka bir söylemle site adınızdan (http://wpsitekur.com/) önce ne eklenmesini istiyorsanız onu seçiyorsunuz.

Domain protokolü seçme ekranı, standart olarak 4 adet protokol seçiminden meydana gelir. Bunlar;

 1. http://
 2. http://www.
 3. https://
 4. https://www.

Biz, 1’inci sıradaki http seçiyoruz. Biz daha sonra bunu, ücretsiz https olarak ayarlayacağız. Ücretsiz SSL kurulumu daha sonra sınırsız SSL veren CloudFlare firması kullanılarak gerçekleştirilecek.

Blogunuzun alan adı içinde www olması artık bir anlam ifade etmiyor. Kalabalık olmaması için size tavsiyemiz www’yu seçmeyiniz. Opsiyoneldir, tercih tabi ki sizindir.

Not 6: Google, sıralama kriterleri arasına SSL kullanımını da eklemiştir. SSL sertifikası olmayan web siteleri için artık Google, “güvensiz” damgası uyarı verecektir.

Lokasyon Ayarları – Optional (Dizin – İsteğe bağlı)

WordPress dosyalarınızı hangi dosyanın içine kuracağınızı sormaktadır.

Boş bırakırsanız -ki boş bırakmanız tavsiye olunur- kendisi otomatik olarak kurulması gereken yeri tespit edecek ve public_html’ye kuracaktır.

Boş bıraktığınız zaman sizin aldığınız domain üzerine kurulum yapmış olacaksınız. Tavsiyemiz, boş bırakınız.

Versiyon ayarları

WordPress Güncelleme versiyonu ve diğer ayarlar
Uygulama Kurulum Başlangıcında – Versiyon Ayarları (16/19)
 1. Versiyon: WordPress’in versiyonundan bahsedilmektedir. WordPress çeşitli sebeplerle versiyon güncellemesi yapmaktadır. Burada varsayılan olarak son sürüm görünecektir. (Eski versiyonları seçseniz ve kurulumu tamamlarsanız bile, kurulum işlemi tamamlanınca admin panelinden güncelleme geldiğinde ya da varsa oradan bu işlemleri sorunsuzca yapabilirsiniz) Varsayılan olarak kalabilir.
 2. Language (Dil Seçeneği): WordPress blogunuzda yönetim paneli ve içerik dilinin hangisi olması gerektiğine karar verdiğimiz dil seçim yedi burasıdır. Hangi dili tercih edeceğiniz size bağlı. Buradaki dil seçeneğini de ileride admin kontrol panelinden değiştirebilirsiniz.
 3. WordPress 5.2.1 EULA: WordPress sürümü 5.2.1 dosyalarına ait sözleşmeyi okudum ve kabul ediyorum.
 4. Automatic Update (Otomatik güncelleme): Yeni küçük sürümleri ve de güvenlik bültenleri için güncelleme yapın
 5. WordPress Plugin Automatic Update (WP Eklenti Otomatik Güncelleme): Otomatik WordPress eklentilerini güncellememeyin/yapmayın
 6. WordPress Tema Otomatik Güncelleme: WordPress temaları otomatik olarak güncellemeyin/yapmayın
 7. Otomatik Güncelleme Yedekleme: Bir yedek oluşturun ve güncelleme başarısız olursa otomatik geri getirin

Genel ayarlar

Wordpress Blog Açma: Resimli Kolay Kurulum 2020 3

 1. Administrator Username (Kullanıcı (Yönetici) Adı): Sistem tarafından sallama bir ad üretilmiştir (eskiden admin olarak gelmekteydi. Şifre kırma denemeleri genelde admin üzerinden gerçekleştirildiği için güvenlik açısından sistem tarafından, admin haricinde bir “Yönetici adı” belirtilmiştir) siz de kesinlikle “admin” koymayınız. Admin hariç istediğiniz adı verebilirsiniz.
 2. Administrator Password (Kullanıcı (Yönetici) Şifresi): Sistem tarafından otomatik olarak sallama bir güçlü şifre oluşturulmuş halde sizleri bekliyor olacak. İsterseniz “Show Password” seçeneği ile size sunulan şifreyi görebilir bunun olmasına karar verebilir, isterseniz “Generate” seçeneği ile kendinize sistem tarafından bir parola oluşturabilir, isterseniz de kendiniz unutmayacağınız güçlü bir şifre belirleyip kullanabilirsiniz.
 3. Administrator Email (Yönetici Eposta Adresi): Öncelikli olarak kullandığınız mail adresinin olmasını tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. GoDaddy giriş için kullandığınız mailiniz de olabilir. Gmail kullanmanız ileride oluşturacağımız site haritası oluşturma, site analiz için Search console, Google analytics için kolaylık sağlayacaktır. Buraya yazacağınız mail adresini ileride değiştirebilirsiniz.
 4. Website Title (Site Başlığı): Kullanmak istediğiniz site başlığının adını belirleyeceğiniz kısım burasıdır. Blogumuzun adını, öncesinde “Site Kur | WordPress web site kurma rehberi ve SEO Rehberi | Resimli Anlatım” olarak belirtilmişti, sonrasında, WPSiteKur.Com olarak belirledik. Bu ileri de burada belirlenen hususların çoğunun değiştirilebileceği anlamına geliyor ki bu çok iyi bir şeydir.
 5. Website Tagline (Site Sloganı): Site sloganımız “WPSiteKur.Com ile Blog açın veya e ticaret sitesi kurun. İşinizi İnternet’e taşımanın sefasını sürün.” şeklindedir. Sizler de istediğiniz sloganı atın. Bu konuda özgürsünüz…
 6. Geri kalan seçenekler: Geri kalan seçenekler sistem tarafından istenilen özellikler ile seçili olduğundan onlara ellemedik. Sizlerinki farklıysa resimdeki ayarlar ile kıyaslayıp, ayarlarınızı resme göre uyarlayınız. Settings (Ayarlar) kısmı bitti.

Gelişmiş ayarlar ve Blog Sayfası Açma

Kurulum Ayarları Tamamlandı ve web site kurulum düğmesine bastık
Uygulama Kurulum Başlangıcı – Gelişmiş Ayarlar ve Blog Kurulum (18/19)

Advanced (Gelişmiş ayarlar yönetimi)

Benim için otomatik olarak gelişmiş ayarları yönet.(Sistem tarafından veritabanı ismi ve diğer karmaşık işlemler otomatik olarak sizin adınıza gerçekleştirilecektir.)

Blog Sayfası açma | Meşhur 5 Dk. Web Sitesi Kurulumu

Tüm ayarlar işlemlerimiz bitti. Install (+kur) düğmesine basınca o meşhur 5 dakikalık kolay blog kurulum kısmı kurulmaya başlayacak.

GoDaddy Cpanel Üzerinde gerçekleştirdiğimiz blog açma ve site yapma işlemi tamamlandı.
Uygulama Kurulum Başlangıcı – WordPress Blog Açma İşlemi TAMAMLANDI (19/19)

Aslında bizim site kurma süreci 1 dakika 25 saniye sürdü. QuickInstall, WordPress’i bizim yerimize çok hızlı bir şekilde kurmuş oldu.

İlk kurulum gerçekleştiğinden aşağıdaki ekran ile karşılaşıyoruz

Blog web sitesine giriş
Blog Sitemize giriş yapmak için – Hayır Teşekkürler Butonuna basıyoruz

Hayır teşekkürler dediğinizde Blog adresinizin yönetim paneli alanına giriş yapmış olacaksınız.

Not 7: 1. ve 2. adımda gerçekleştirdiğimiz kuruluma dair tüm kuruluma dair web sitenin özetini, aşağıdaki 2 galeride bulunan resimlerde topladım. Resimleri slayt haline getirdim klavyeden sağ ve sol yön tuşları ile hareket ettirebilirsiniz. 1’inci galeri zorunlu adım burada hosting alıp domaini ücretsize getireceksiniz. Sonrasında 2. adıma geçeceksiniz, 2’nci adımda ise blog kurulumu işlemlerini tamamlayıp kişisel web site sahibi olacaksınız.

WordPress Tema Seçimi (Web Tasarım)

Yönetici Paneli Giriş
WordPress Giriş | Admin Paneline giriş yapmak için site adınıza
/wp-admin eklemelisiniz |Örn: sitekurblogac.com/wp-admin

Web sitesi kurulumu tamamlandıktan sonra; admin (yönetici) paneli girişi için yukarıdaki ekrandaki ekranla giriş yapacaksınız. O ekrana gitmek için blog adresinizin yani site alan adınızın sonuna /wp-admin eklemelisiniz. Örn: sitekurblogac.com/wp-admin

Blogunuza giriş yaptıktan sonra gösterge paneli alanı sizi karşılayacak.

Gösterge Paneli Görünümü

Yönetim Panel Alanı - Admin Panosu
Gösterge Paneli Yönetici Menüsü Alanı ve Modülleri Alanı

Gösterge paneli sitenizin blogunuzun yönetim alanına giriş yaptığınızda karşınıza çıkan ilk sayfadır. Gösterge paneli iki kısımdan meydana gelir.

 1. Gösterge paneli yönetici menü alanı
 2. Gösterge paneli modülleri alanı

Gösterge panelini kullanarak gerekli değişiklikleri kolaylıkla yapabilir, blog sitesi ayarlarının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Gösterge paneli yönetici menü alanından tema değişikliği yapma

Blogunuzun görsel dış görünümünü değiştirmek kolaydır. Tek yapmanız gereken zevkinize uygun WordPress teması bulup, WordPress blogunuza yüklemek olacaktır.

Yukarıdaki ekranda sol üst köşedeki “Blog Açma Rehberi” yazısına tıklayınca ana ekran karşımıza gelecektir. O ekran aşağıdaki gibi olacaktır.

Ana Ekran görünümü (Burayı tüm dünya görüyor)

blog adresi ana sayfası
WordPress Giriş – Blogunuza Ait İlk Ana Sayfa – Tema ise Kendiliğinden yüklü gelen tema

Yukarıdaki web sitesinde yüklü gelen tema biz kurulum yaparken kendiliğinden yüklenen temadır. Halihazırda kendi içine gömülü gelen WordPress teması kimilerine göre iyidir kimilerine göre iyi değildir.

Siteniz için farklı bir görünüm ve his istiyorsanız, resmi wordpress tema havuzundan alternatif bir tema tespit edebilir ve blog sitenize basit bir şekilde ekleyebilirsiniz.

Tam Profesyonel wordpress blog açma | Site kurma maliyeti başlığında sizlere premium tema ile ücretsiz temanın nasıl olduğunu temsili resimlerle anlattık. Premium tema yüklerseniz çok daha göze hoş gelen görüntü arz etmekte iken ücretsiz tema insanları daha az cezbetmektedir.

Blog temasını ve verdiği hissi kişiselleştirmek, blog oluşturma yolculuğunun en heyecan verici ve güzel taraflarından bir tanesidir. Sitenize yükleyebileceğiniz WP tarafından hazırlanmış binlerce WordPress teması vardır. Bunların çoğu ücretsiz iken bazıları da ücretlidir.

Biz cebinde yeterince parası olmayanlar için ideal ve ücretsiz temalardan birini ekleyeceğiz.

Kuracağımız tüm WordPress temaları, 1-Tıkla indirebilir, beğenmezseniz 1-Tıkla kaldırılabilir veya silme işlemi yapılabilir özellikte üretilmişlerdir.

Videoda, satın alıma işlemlerinden sonra newspaper wordpress teması yüklenmiş, tema değiştirme faaliyetlerinin nereden yapıldığı açıklanmış ve silme adımları gösterilmiştir.

Ücretli WordPress tema yükleme

Görsel olarak açıklamak gerekirse; blogunuza profesyonel görüntü veren premium bir tema yüklemek isterseniz, tema satın alıma işleminden sonra, temayı, üreticinin ya da satıcısının sitesinden indirmeli ve blogunuzun sol tarafındaki Görünüm » Temalar » Yeni Ekle » Tema Yükle yerinden yüklemelisiniz.

Yeni yükle ile yeni ekle birbirinden farklı şeylerdir. Birinde dışardan yükleme yaparsınız diğerinde wordpress tema havuzundan (merkezi deposundan) ekleme yaparsınız.

Ücretsiz WordPress tema yükleme

Gösterge paneli yönetici menü alanından Görünüm » Temalar » Yeni Ekle dedikten sonra; resmi WordPress.org ücretsiz tema dizininde bulunan 7.225’den fazla wordpress themes free temalar bizi karşılayacak. Tema seçimi filtre kısmında;

 • Öne Çıkan
 • Popüler
 • En son
 • Sık Kullanılanlar
 • Özellik filtrelerine göre
  • Blog teması
  • E ticaret teması
  • Eğitim teması
  • Eğlence teması
  • Yiyecek ve içecek teması
  • Tatil teması
  • Haber teması
  • Fotoğraf teması
  • Portfoy teması

vb. WordPress temaları kategorize edilmiştir ki arayan kullanıcılar aradıklarını kolay bulabilsinler.

Twenty Fifteen teması

Ücretsiz WordPress Teması | wordpress theme free
WordPress Temaları Ücretsiz Tema Nasıl Bulunur – Nasıl Tespit Edilir

Ücretsiz Tema Nasıl Yüklenir [GALERİ]

Temalar bölgesine geçtik.

Tema yükleme işleminin ardından Görünüm menüsünün altındaki Özelleştir bağlantısını tıklayarak keyfinize göre özelleştirebilirsiniz.

WordPress temanızı seçtikten ve kurduktan sonra ilk blog yazınızı yazmaya hazırsınız.

İlk Blog Yazısı Yazmak

İlk blog yazımızı artık yazalım. Peki blog yazısı nasıl yazılır. Yazı yazma alanına, sol yanda bulunan siyah ana menüdeki “Yazılar » Yazı ekle” alanından ulaşabilirsiniz. Bu bölümde, yazı yazıyoruz. Şu anda okuduğunuz bu yazılarda o yerden yazıldı.

Yazı yaz - Blog oku | Blog Yazısı nasıl yazılır | İnternette yazı yazma | Blog oku
WordPress Blog Açma | Blog adresinden nasıl yazı yazılır | Blog yaz – Blog oku

Kimisi bu yazılara blog postu, kimisi gönderi kimisi de blog yazısı demektedir. Hepsi aynı kavramı anlatmak için kullanılmaktadır. Siz de dilediğiniz ifadeyi kullanabilirsiniz.

İlk blog yazısını yazmak için WordPress panelinde bulunan Yazılar » Yeni Ekle düğmesine tıklıyoruz.

İlk blog post’unuzu yazabileceğiniz bir editör alanı göreceksiniz. Bir adet gönderi oluşturunca tüm ayarlarına hakim olabileceksiniz.

Bu editör bir kelime işlemci’dir. Microsoft Office Word dokümanı kullandıysanız bilirsiniz. Onun gibi yazı yazmak amacıyla tasarlanmıştır.

Blog nasıl yazılır | Blog yazısı yayımlama
Blog Postu yazısı artık yayımlanmaya hazır | Yayımlama

İstediğiniz blog postu’nu kolayca oluşturabilirsiniz. Blog post’unu bitirdikten sonra, nasıl göründüğünü öğrenmek için “Ön izleme” ikonuna basmanız yeterli olacaktır.

Blog okumak için gelen ziyaretçilerinizin gözünden baktınız: “ ooo on numara beş yıldız olmuş” dediyseniz artık tamamdır. İlk blog gönderinizi dünyaya duyurmak için sağ üst köşedeki mavi “Yayımla…” düğmesine gönül rahatlığı ile basabilirsiniz.

İnternet’ten Para Kazanma Yolları

Blogumuzu açtık, keyfimize göre sitemizi özelleştirdik. İnternetten Para Kazanma Yollarının nasıl yapıldığını diğer yazıma bakarak ayrıntısıyla öğrenebilirsiniz. Ancak burada özet geçersek:

 1. Banner satışları yani blogunuza koyacağınız anlaştığınız firmalara ait sponsorlu yayınlar sayesinde her tıklanmanızla veya (anlaşmaya bağlı olarak) gerçekleşecek  satışlar ile para kazanabilirsiniz.
 2. Sitenizi Google Ads reklamlar için ekleyince tıklamalar sonucunda Google’dan ve diğer reklam servislerinden para kazanabilirsiniz.
 3. Freelancing (Kendi web sitenizde blog yazarlığı yaparak), düşüncelerinizi paylaşarak nasıl bir cevher olduğunuzu farkettirebilirsiniz. Bu sayede keşfedilmiş olursunuz; bu da size en büyük zenginliktir.
 4. Ürün satışı yaparak; Pasif gelir elde etmek istiyorsanız, blogunuzdan ürün satabilirsiniz. Doğru taktiklerle, ürünlerinizi satarak blogunuzdan tam zamanlı gelir elde edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Sıkça sorulan soruları görmek için kırmızı başlıkların üzerine tıklamanız yeterli. Aklınıza takılan sorular olursa yoruma yazın.

WordPress blog açmak ne işe yarar?

WordPress blog açmak, İnternet’te düzenli olarak düşüncelerin yazıldığı sayfalardır. Bu sayfalarda ürünlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşabilir, harika paralar kazanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiler için Blog nedir yazımı okumanızı tavsiye ederim.

WordPress blog açmak istiyorum. Kendi kendime blog açabilir miyim?

Tabi ki evet. Ben şu anda nasıl yazılarımı sana okutuyorsam, sen de kişisel blogunda kendi düşüncelerini yazıp başkasına okutabilirsin. Şakam yok.

🤑 İnternet web sitesi kurma fiyatları | Ücretli mi/Ücretsiz mi – Maliyeti ne kadar?

internet sitesi kurma maliyeti

WordPress programı ile ücretli ya da ücretsiz blog açabilirsiniz. Bu tamamen sizin isteklerinize bağlıdır. Eğer ben “profesyonel blog açmak istiyorum” diyorsanız o zaman iki alternatifiniz vardır:

1- Barış Özcan’ın web sitesinden istiyorum diyorsanız. Yaklaşık 70 lira para harcarsınız: Hosting (barındırma), domain (alan adı) ve ücretsiz tema (tasarımı) dahil.

2- Eğer okuduğunuz web sitesi gibi bir blog açmak istiyorsanız 410 TL maliyeti olur: Barındırma, alan adı ve Themeforest Newspaper Teması dahil.
Maliyet hakkında ayrıntılı bilgi almak için şuraya tıklayabilirsiniz.

Ücretli veya ücretsiz wordpress blog açmak para kazandırır mı?

Evet. WordPress blog açmak para kazandırır. En azından sitenizi kurmak için harcadığınız parayı amorti edebilirsiniz.

Google’da üst sıralara çıkabilir miyim – Bu nasıl olur?

Evet. SEO teknikleri kullanarak yazı yazarsanız rakiplerinizin önüne geçebilir; bu sayede hem web sitenizin otoritesini yükseltir hem de kazancınızı artırabilirsiniz.

Blog açmak için en iyi site aracı/programı hangisi?

Gelmiş geçmiş en iyi site kurma programı hiç şüphesiz wordpress .org’dur. Dünya genelindeki web sitelerinin 1/3’ü WordPress aracı ile kurulmuştur.

Blog sayfası açtıktan sonra ne yapmalıyım?

Günlük yazabilir, ürün incelemenizi paylaşabilirsiniz. Düşüncelerinizi paylaşın. Örnek aldıklarınız neler yazmış ya da rakipleriniz neler yapıyor araştırın.

WordPress ile hangi web siteleri kurulabilir?

.ORG Ücretsiz bir hazır web sitesi kurma programıdır.

1. 0’dan Blog Oluşturabilir,
2. İngilizce Online Site Kurabilir,
3. Kişisel (Personal) Bir Web Günlüğü Hazırlayabilir,
4. Esnaf, Köy, Dernek,
5. Freelance, Portfolyo,
6. Otel,
7. Oyun,
8. E-Ticaret, Sahibinden Alışveriş, Satış,
9. İşyeri,
10. Haber,
11. Eğlence,
12. Eğitim,
14. Tatil, Fotoğraf,
15. Nakliye,
16. Spor,
17. Forum,
18. Avukat,
19. Doktor,
20. Yiyecek & İçecek,
21. Tek Sayfa Siteler veya Kurumsal Siteler
22. .com’lu Siteleri, .net…

Uzantılı Siteleri Kod Bilmenize Gerek Kalmadan Kurabilir; İstediğiniz SEO Uyumlu Temaları Seçerek Dizayn, Şekil ve Tasarım Yapabilirsiniz.

2019’da en iyi blog oluşturma araçları hangileriydi?

Blog açma fikriniz varsa hiç beklemeyin. Konuyu her türlü bulursunuz. similartech .com’a göre, 2018’de ve 2019’da wordpress blog açmak için en çok hangi site kullanıldı:

1. WordPress
2. Joomla
3. Drupal
4. Pyro
5. SilverStripe
6. Textpattern
7. Serendipity
8. Jekyll
9. Subrion
10. Blogger
11. Blogspot
12. Medium
13. Tumblr
14. Weebly
15. Wix

WordPress blog açmak isteyenlere öneriler

1. WordPress blog açmak isteyen kişi öncelikle kararlı olmalı.
2. Yazı yazmak için araştırmacı olmalı.
3. Sabırlı ve azimli olmalı

Blog açmak isteyen hangi sunucu firmayı tercih etmeli?

1- Yapacağınız şey basit. GoDaddy hosting firmasından 12 aylık paket alacaksınız. Bu paketin içinde aşağıdakiler olacak;
– 1 Yıllık hosting (barındırma)
– 1 yıllık ücretsiz domain (alan adı) (hediye)
– 1 yıllık ücretsiz kurumsal e-posta (hediye)

2- Hosting aldıktan sonra yazımdaki resimlerin üstüne tıklaya tıklaya blog açabilirsiniz. Böylesi çok mantıklı. Diğer türlü manuel olarak kurulum yapmış olursunuz. Aslında o türlü de kurulum yapılır ancak yazımda anlattığım resimlerle kolayca kurabilirsiniz. Manuel kurulumda wordpress 
.org sitesine gidip zaten gidince göreceksiniz- wordpress geliştiricilerinin sunduğu ücretsiz site kurulum dosyalarının olduğu rar dosyalarını indireceksiniz de…

3- Uzun iş. GoDaddy ile alacağınız hosting ile bu zahmetlere girmeden halledebilirsiniz.

Ekşi sözlük gibi sitelerde yapılan yorumlardaki soruları burada cevaplamaya çalıştım. Sizinde sorularınız varsa yorum kısmından bana yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz