Ana Sayfa WordPress Temaları

WordPress Temaları

WordPress Temaları (WP Temaları) başlıklı Kategori’mde geçen ücretsiz temaları kullanabilir veya ücretli Premium temaları satın alabilirsiniz.

Bir domain’i yani alan adını iskelet olarak düşünürsek Wordpress Teması’nı onun elbisesidir. Benim web siteme girip ne görüyorsanız gördüğünüz şeyin tamamı temadan ibarettir. WordPress teması, kolay web site kurmak için harika bir araçtır. Terim anlamı ile web sitesinin görünümünü ve görüntüsünü tamamlamak için kullanılan şablonlar ve stil sayfaları topluluğu olarak bilinir.

Bazı firmalar, şirketler veya gruplar, PHP betik dili ile wordpress tema yaparlar. Bu tema, özellikleri hatırı sayılır bir tema ise ve fazla özellikler içerirse genelde ücretli olur.

Hem ücretli wordpress temaları vardır hem de ücretsiz weordpress temaları vardır. Bu tamamen sizin ihtiyaçlarınıza göre değişir. Her biri farklı bir tasarım, düzen ve özelliklerle birlikte yapılır ve özellikler barındırır.

Bir kullanıcı, kendi zevkine ve web sitesine ilişkin gereksinimlerine uygun olanı seçmesi gerekir. Belirli alanda (konuda) web sitelerine hizmet etmek için tasarlananlar vardır. Örneğin WordPress Diş Temaları, diş hastanelerine ait web siteleri için tasarlanmıştır.

Haber içerikli yazılar oluşturduğum için benim web sitemde kullandığım tema newspaper temasıdır. 60 dolar civarında para verip, themeforest sitesinden aldım ve Blog Nasıl Açılır rehberimdeki adımları takip ederek yaptım. Ben yaptıysam herkes yapabilir.

WordPress Kurulum işlemlerinden sonra; Tema kurmak  amacıyla;

Görünüm» Temalar altındaki WordPress yönetici alanından kurabilir, değiştirilebilir, yönetilebilir ve kaldırabilirsiniz.

Birçok WordPress sitesi özel temalar kullansada, WordPress.org Tema Dizini’nde 7.000’den fazla ücretsiz WordPress teması bulunmaktadır.

Temalar nasıl yapılıyor?

En temel düzeyde, WordPress temaları, sitenizin biçiminin yanı sıra, gördüklerinizi oluşturmak için birlikte çalışan birçok kod ile yapılmaktadır.

Tema yapmak için gerekli dosyalar

WordPress temasında kesinlikle olması gereken iki dosya bulunmaktadır:

  1. index.php – ana şablon dosyası
  2. style.css – ana stil dosyası

Zorunlu olmamakla birlikte, tema klasöründe aşağıdaki maddelerde yazan ifadelerde bulunmaktadır.

  • PHP dosyaları- şablon dosyaları dahil
  • Yerelleştirme dosyaları
  • CSS dosyaları
  • Grafik
  • JavaScript
  • Metin dosyaları – genellikle lisans bilgileri ,readme.txt  talimatlar ve değişiklik listesi
WordPress psikolog teması arıyorsanız ancak hangi wordpress teması olduğuna karar veremiyorsanız sizin için ThmeForest tema mağazasında satan en güvenilir temaları listeledim.

WordPress Psikolog Teması – En İyiler [2021]

WordPress psikolog teması arıyorsanız ancak hangi wordpress teması olduğuna karar veremiyorsanız sizin için ThmeForest tema mağazasında satan en güvenilir temaları listeledim. Bir psikolog veya tıbbi...
WordPress Blog Teması - En İyi Kişisel WP Temaları

+60 En İyi Kişisel WordPress Blog Teması [2021]

Bir WordPress blog teması veya bir WordPress kişisel blog teması arıyorsanız, ancak hangi WP blog temasının olması gerektiğine karar veremiyorsanız, aradığınız temayı en iyi...
WordPress Haber Teması

+11 Ücretli En İyi WordPress Haber Teması [2021]

WordPress Teması, sitenizin işlevini ve görünümünü değiştirmek için kullanılan hazır web sitesi şablonudur. WordPress haber teması ise haber için oluşturulacak web sitelerinde kullanılan bir...
Wordpress Diş Hastanesi Temaları - Dişçi Kliniği Temaları

En İyi 12 WordPress Diş Hastanesi Teması [2021]

Diş hekimi (doktoru) iseniz veya diş hastaneniz varsa ve internette online olarak insanlara ulaşıp hem reklamınızı yapmak hem de onlara yardım etmek istiyorsanız web...

Faydalı Yazılar

WordPress Nedir (WP Ne İşe Yarar)

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

WordPress Nedir WordPress (WP), son zamanlarda blog sitesi veya web siteleri oluşturmak için tercih edilen en popüler içerik yönetim sistemidir (CMS). WordPress açık kaynaklı bir...