Ana Sayfa WordPress Temaları

WordPress Temaları

WordPress Temaları, WordPress ile kurulan bir web sitesinde kullanılan şablonlardır. Web sitesinin dış görünüşünü ve kullanabileceğimiz tüm fonksiyonlarını oluşturur. Terim anlamı ile web sitesinde kullanılan şablonlar ve stil sayfaları topluluğu olarak bilinir.

Şöyle düşünebilirsiniz; Bir domain’i insan vücudundaki iskelet olarak düşünürsek Wordpress Teması’nı onun derisi veya elbisesi olarak düşünebiliriz.

Şimdi, siteme geriden bir bakın. Ne görüyorsunuz? İşte gördüğünüz her şey temadan ibadettir. WordPress Teması, kolay ve hızlı bir web sitesi kurmak için harika bir web tasarımdır.

Bazı firmalar, şirketler veya gruplar, PHP betik dili ile WordPress tema yaparlar. Bu tema, özellikleri hatırı sayılır bir tema ise ve fazla özellikler içerirse de genelde ücretli olur.

Hem ücretli WordPress temaları hem de ücretsiz WordPress temaları vardır. İkisinden birini seçmek tamamen size bağlıdır. Bu da ihtiyacınıza ve paranıza göre değişir.

Bir kullanıcı, kendi zevkine ve web sitesine ilişkin gereksinimlerine uygun olanı seçmesi gerekir. Belirli alanda (konuda) web sitelerine hizmet etmek için tasarlananlar vardır. Örneğin WordPress Diş Temaları, diş hastanelerine ait web siteleri için özellik sunar ve bu minvalde tasarlanmıştır.

Haber içerikli yazılar oluşturduğum için kişisel web sitemde (WPSiteKur.com) kullandığım tema ise Newspaper teması. 60 dolar civarında para verip, Themeforest’tan aldım.

WordPress Tema Yükleme | Kurulum Nereden Yapılır

WordPress sitesi kurulum işlemlerinden sonra WordPress teması yüklemek gelir.

WordPress Temasını, Görünüm» Temalar altındaki yönetici alanından yükleyebilirsiniz. Ayrıca değiştirilebilir, silebilir, yönetilebilir veya tekrardan kaldırabilirsiniz.

Birçok WordPress sitesi özel temalar kullansada, WordPress.org Tema Dizini’nde 7.000’den fazla ücretsiz WordPress teması bulunur.

WordPress Temalar nasıl yapılıyor?

En temel düzeyde, WordPress temaları, sitenizin biçiminin yanı sıra, gördüklerinizi oluşturmak için birlikte çalışan birçok kod ile yapılmaktadır.

Tema yapmak için gerekli dosyalar

WordPress temasında kesinlikle olması gereken iki dosya bulunmaktadır:

  1. index.php – ana şablon dosyası
  2. style.css – ana stil dosyası

Zorunlu olmamakla birlikte, tema klasöründe aşağıdaki maddelerde yazan ifadelerde bulunmaktadır.

  • PHP dosyaları- şablon dosyaları dahil
  • Yerelleştirme dosyaları
  • CSS dosyaları
  • Grafik
  • JavaScript
  • Metin dosyaları – genellikle lisans bilgileri ,readme.txt  talimatlar ve değişiklik listesi

WordPress Temaları Yazıları: Blog, Haber, Teknoloji vb.

Faydalı Yazılar

Türkiye'deki En İyi Hosting Firmaları Listesi

En İyi Hosting Firmaları

2021 yılında Türkiye'de ve dünyada web siteleri için ürün ve hizmet sunan bazı en iyi hosting firmaları: Cenuta, Güzel Hosting, GoDaddy, Turhost, Alastyr vb... WordPress...
Blog Nedir (Blog Ne Demek, Ne İşe Yarar): Kısaca internette konuşma tarzında yazı yazılan web sitelerine blog denir.

Blog Nedir