WP Sitenizi En İyi SEO Araçları ile Yükseltin

549
SEO Araçları
SEO Araçları

En iyi ücretli ve ücretsiz SEO araçları ve uygulamaları ile arama motorlarında WordPress (WP) web sitenizi tanıtın ve sıralamasını yükseltin.

Google gibi arama motorlarında yükselmek için sadece WordPress SEO eklentileri size yardımcı olamaz. Aynı zamanda SEO araçlarına da ihtiyacınız olacak.

WordPress ve SEO Nedir

WordPress ve SEO Nedir
WordPress ve SEO Nedir

SEO, arama motorlarının kurallarına göre yazı yazmak ve siteleri bu kapsamda inşa etmektir. Search Engine Optimization İngilizce kelimesinin kısaltmasından oluştur. WordPress SEO ise WordPress ile kurulmuş bir web sitesinde biraz önce söylediğim işlemleri yapma çalışmasıdır.

Kısacası, sitenizi Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkarmak istiyorsanız yapacağınız çalışmanın adına SEO denir.

Google’a göre SEO; hem optimize etme işine hemde optimize eden kişiye SEO denir. Biliyorsunuz optimize etmekte “en iyileme” demektir.

2020’de oluşturulan web siteleri artık arama motoru optimizasyonunu göz ardı edemez. Bu durum sadece WordPress siteleri için değil tüm İnternet siteleri için geçerlidir.

İnternet’te geçen tüm zamanın %94’ü arama ile başlar. Dünya çapındaki e-ticaret sitelerine gelen organik trafik %39 yine arama motorlarından gelir.

MOZ analiz aracı ve Forbes dergisinin yaptığı bir araştırma var. Bu araştırmaya göre; trafiğin (ziyaretçinin) yalnızca %15’i reklamlara tıklıyormuş. Geri kalan %85’lik dilim ise organik (SERP) yani arama motoru sonuçlarına abanıyormuş. Bu da SEO’nun ne kadar etkili ve kıymetli olduğunu gözler önüne seriyor.

Kendi eylemlerinizi bakın! Buraya nasıl geldiniz? veya İnternet’te bir yerden bir yere gitmek için ne yapıyorsunuz? İster e-ticaret siteleri olsun ister blog sitesi olsun fark etmiyor. İnternet’le ilgilenen herkesin yolu SEO’dan geçer…

Google’ında aynı şekilde işini SEO ile büyüdüğünü bilmeyeniniz var mı? Trafiğinizi arttırmak ve işinizi büyütmek için en iyi WordPress SEO eklentilerinden birini kullanın.

Sitenizi Optimize Etmek İçin Kullanmanız Gereken SEO Araçları

Kullanmanız Gereken SEO Araçları
Kullanmanız Gereken SEO Araçları

Sıralamanızı yükseltmek için kullanmanız gereken ücretsiz ve ücretli site araçlar:

1. Ücretsiz SEO Araçları

 1. Google Analytics: Site performansını arttırmak ve ayrıntılı bilgi almak için Google’ın hizmeti kullanılabilir.
 2. Google Search Console (eski adı: webmaster tools): Google Arama Aracı SEO’cular için on numara bir araçtır. Search Console aracı Analytics’den biraz daha sade ve öz bilgiler sunar. Tüm geri bağlantıları (backlinkleri) buradan bulabilirsiniz.
 3. Ubersuggest: SEO’da başarılı olmak için kullanabileceğiniz başka bir araç Ubersuggest’tir. Volume: Aylık aranma hacmi, TBM: Tıklama başına Maliyet’i, PD: Ücretli aramada tahmini rekabet sayısı. SD: organik aramada tahmini rekabet sayısını görebilirsiniz.
 4. Seoquake: Google eklentisidir. Anahtar kelimeleri, sayfa yapısını ve birçok şeyi öğrenebilirsiniz.
 5. Neil Patel SEO Analizatü: Ücretsiz ve kaliteli araçlardan biri yine Neil Patel’in Site Audit aracıdır.
 6. SERPsim: Bu araçla başlık yapısı, meta açıklama, URL yapısı gibi optimizasyonlar yapabilirsiniz.
 7. Google’ın Zengin Sonuçlar Testi: sayfanızın zengin sonuçları destekleyip desteklemediğini test edin.
 8. Mobil Uyumluluk testi: Google ile web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığı test edin.

2. Ücretli SEO Araçları

Web site araçları neredeyse hepsi aynı işleve sahiptir. Bu yüzden tüm özelliklerini yazmıyorum ve şu anda kendi kullandıklarımı sırasıyla yazıyorum.

 1. Ahrefs: Ahrefs ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir araç değildir. Ahrefs’i Backlink kontrolü, Site denetimi ve Anahtar kelime için kullanabilirsiniz. X sitesinin arama durumunu ve diğer her şeyi Ahrefs’le görebilirsiniz. Türkiye’deki SEO’lar için en iyisi…
 2. SemRush: Site denetimi ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak için mükemmel bir araçtır.
 3. Alexa: Özellikle sitelerin Türkiye ve Dünya geneli sıralamalarını ölçebileceğiniz bir araçtır.
 4. MOZ: Anahtar kelime ve site denetimi yapabilirsiniz. Türkçe anahtar kelimeleri Ahrefs ve SemRush kadar iyi bulamıyor.

3. Anahtar Kelime Planlama Araçları

Sitenizi müşterilerinize veya kullanıcılarınıza duyurmak için bir plan yapmanız gerekir. Anahtar kelime, planınızı yapacağınız listenin 1. sırada olmalıdır. İşte o ücretsiz anahtar kelime planlama araçları;

 1. Google Anahtar Kelime Planlayıcı: Google kelime aracı, Google tarafından sağlanan hizmetlerden biridir. Google’ın anahtar kelime araştırma aracıdır. Bu araçla Google’da gerçekleştirilen aramaları bulabilirsiniz. (Örneğin WordPress SEO Eklentileri).
 2. Ahrefs Keyword Generator: Ahrefs’i kullanarak en iyi 100 kelimeyi ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Hepsinde olduğu üzere aylık aranmayı baz alır. Anahtar kelime zorluğunu (KD) gösterir.
 3. Keyword Tool: Google, Youtube, Bing, Amazon, Ebay, Instagram gibi sitelerde aratılan “anahtar kelimeleri” bulmak için kullanılır.
 4. Google Trends Türkiye: Google’dan, coğrafi aramaları da bulabileceğiniz başka bir dev araç. Anahtar kelimelerin anranıp aranmadığını, İl bazında yüzdelik dilimden anlayabilirsiniz.
 5. AlsoAsked: Mükemmel anahtar kelimeyi bulmanıza yardımcı olacak başka bir araç. AlsoAsked ile Semantik (anlambilim) kelimeleri, LSI kelimeleri bulabilirsiniz. Ancak bu SEO eklentisi daha çok; kullanıcıların “arattığı soruları” bulmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

SEO Önerileri

SEO Önerileri - WP Eklentileri ve Araçları
SEO Önerileri – WP Eklentileri ve Araçları

WordPress SEO Eklentileri ve SEO araçlarını kullanarak dijital pazarlama ve içerik pazarlama yapın. Ürün satın veya ziyaretçi patlaması yaşayın.

 1. Site güvenliği için SSL sertifikası kullanın.
 2. Meta anahtar kelimesi kullanmayın.
 3. Sayfaları ve yazılarınızı SEO araçlarını kullanarak iyi optimize edin.
 4. Kırık linklerinizi bulup düzeltin veya uygunsa 301 yönlendirmesi yapın.
 5. WP eklentileri, arama motorlarında yükselmek için kullanacağınız bir araçtır. Sıralamada yükselme, yaptığınız plana ve zamana bağlı olduğunu unutmayın.
 6. Anahtar kelime araştırması yapın. Alakalı uzun kuyruklu anahtar kelimeleri (3-5 kelime) bulun ve yazılarınızda kullanın.
 7. Önemli olan yazarken ne kadar olması gerektiği değildir. Önemli olan kullanıcı için ne kadar gerekli olduğudur. Evet, Google akıllı, ancak ona verebileceğinizden daha fazlasını bilmiyor.
 8. Site hızınız yüksek olmalıdır. Site hızının Google sıralama faktörlerine göre önceliği vardır. Örneğin, Hosting yavaşsa, en iyi hosting firmaları listeme göz atın ve web barındırmasını değiştirin. Ya da bulut sunucu düşünebilirsiniz.
 9. Sitenizin İnternette bulunması için Google’dan yardım isteyin ve önerilerine kulak verin. Web yöneticisi yönergelerini bir gün zaman ayırıp okusanız yeterli.
 10. SEO ayarları ve çalışması yapmak için zamanınız yok mu? O zaman MorAdam SEO veya Ayhan Karaman SEO gibi güvenilir kaynaklardan SEO hizmetleri satın alın.

2 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz