Ücreti & Ücretsiz En İyi SEO Araçları [2021]

1220
SEO Araçları
SEO Araçları

SEO araçları (programları) ile arama motorlarında web sitenizin sıralamasını yükseltin. Google gibi arama motorlarında yükselmek için sadece WordPress SEO eklentileri size yardımcı ol(a)maz. Aynı zamanda SEO araçlarına da ihtiyacınız olacaktır.

Sıralamayı Arttırmak İçin En İyi SEO Araçları

Kullanmanız Gereken SEO Araçları
Kullanmanız Gereken SEO Araçları

Sıralamanızı yükseltmek için kullanmanız gereken ücretsiz ve ücretli site araçlar:

Google Analytics (Ücretsiz)

Google Analytics; Site performansını arttırmak ve ayrıntılı bilgi almak için Google’ın hizmeti kullanılabilir.

Google Search Console (Ücretsiz)

Google Search Console (eski adı: webmaster tools): Google Arama Aracı SEO’cular için on numara bir araçtır. Search Console aracı Analytics’den biraz daha sade ve öz bilgiler sunar. Tüm geri bağlantıları (backlinkleri) buradan bulabilirsiniz.

Ubersuggest (Ücretsiz)

Ubersuggest: SEO’da başarılı olmak için kullanabileceğiniz başka bir araç Ubersuggest’tir. Volume: Aylık aranma hacmi, TBM: Tıklama başına Maliyet’i, PD: Ücretli aramada tahmini rekabet sayısı. SD: organik aramada tahmini rekabet sayısını görebilirsiniz.

Seoquake (Ücretsiz)

Seoquake: Google eklentisidir. Anahtar kelimeleri, sayfa yapısını ve birçok şeyi öğrenebilirsiniz.

Neil Patel SEO Analizatü (Ücretsiz)

Neil Patel SEO Analizatü: Ücretsiz ve kaliteli araçlardan biri yine Neil Patel’in Site Audit aracıdır.

SERPsim (Ücretsiz)

SERPsim, başlık yapısı, meta açıklama, URL yapısı gibi optimizasyon işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Google’ın Zengin Sonuçlar Testi (Ücretsiz)

Google’ın Zengin Sonuçlar Testi: sayfanızın zengin sonuçları destekleyip desteklemediğini test edin.

Google Mobil Uyumluluk testi (Ücretsiz)

Mobil Uyumluluk testi, Google ile web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığı test etmenize yarar. Web site araçları neredeyse hepsi aynı işleve sahiptir. Bu yüzden tüm özelliklerini yazmıyorum ve şu anda kendi kullandıklarımı sırasıyla yazıyorum.

Ahrefs

Ahrefs, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir araç değildir. Ahrefs’i Backlink kontrolü, Site denetimi ve Anahtar kelime için kullanabilirsiniz. X sitesinin arama durumunu ve diğer her şeyi Ahrefs’le görebilirsiniz. Türkiye’deki SEO’lar için en iyisi…

SemRush

SemRush, site denetimi ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak için mükemmel bir araçtır. Ahrefs’in rakibidir.

Alexa

Alexa, şzellikle sitelerin Türkiye ve Dünya geneli sıralamalarını ölçebileceğiniz bir araçtır. Daha öncesinde çok popülerdi ancak son zamanlara doğru popülerliğini yitirdi.

MOZ

MOZ: Anahtar kelime ve site denetimi yapabilirsiniz. Kullanmış ve tecrübe etmiş biri olarak; Türkçe anahtar kelimeleri Ahrefs ve SemRush kadar iyi bulamadığını söyleyebilirim.

Sitenizi müşterilerinize veya kullanıcılarınıza duyurmak için bir plan yapmanız gerekir. Anahtar kelime, planınızı yapacağınız listenin 1. sırada olmalıdır. İşte o ücretsiz anahtar kelime planlama araçları;

Anahtar Kelime Planlama Araçları

Yukarıda bulunan SEO araçları ile bir çok işlemi yapabilirsiniz ancak burada bulunan araçlarla yalnızca “Anahtar Kelime Planlama” işlemleri yapabilirsiniz. Yani İnternette insanlar ne aratıyor onu bulmanıza yarar.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Google tarafından sağlanan hizmetlerden biridir. Google’ın anahtar kelime araştırma aracıdır. Bu araçla Google’da gerçekleştirilen aramaları bulabilirsiniz. (Örneğin WordPress SEO Eklentileri).

Ahrefs Keyword Generator

Ahrefs Keyword Generator, Ahrefs’i kullanarak en iyi 100 kelimeyi ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Hepsinde olduğu üzere aylık aranmayı baz alır. Anahtar kelime zorluğunu (KD) gösterir.

Keyword Tool

Keyword Tool, Google, Youtube, Bing, Amazon, Ebay, Instagram gibi sitelerde aratılan “anahtar kelimeleri” bulmak için kullanılır.

Google Trends Türkiye, Google’dan, coğrafi aramaları da bulabileceğiniz başka bir dev araç. Anahtar kelimelerin anranıp aranmadığını, İl bazında yüzdelik dilimden anlayabilirsiniz.

AlsoAsked (Anahtar Kelime Planlama Araçları)

AlsoAsked, mükemmel anahtar kelimeyi bulmanıza yardımcı olacak başka bir araç. AlsoAsked ile Semantik (anlambilim) kelimeleri, LSI kelimeleri bulabilirsiniz. Ancak bu SEO eklentisi daha çok; kullanıcıların “arattığı soruları” bulmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

2 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz