WordPress SEO Nedir

0
1045

WordPress SEO, WordPress yazılımıyla oluşturulmuş bir web sitesinin Google gibi arama motorlaru sonuç sayfalarında üst sıralara çıkması için yapılan çalışmalardır.

Not: Herhangi bir web sitesi için de bu rehber uygulanabilir ancak daha çok WordPress’le oluşturulmuş sitelere yöneliktir. Tüm sitelere yönelik hazırladığım rehber için SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir konulu yazımı ziyaret edebilirsiniz.

WordPress SEO Nasıl Yapılır

WordPress Siteler İçin SEO Nasıl Yapılır

WordPress SEO yapmak için sitenin oluşturma aşamasında temelinin iyi atılması gerekir. Site oluşturulduktan sonra bile bu işlemler yapılabilir. İşte yaptığınızda sitenize iyi gelecek adımlar.

Güvenilir ve Gelişmiş Bir Hosting Firması Seçin

Seçeceğiniz hosting firmasının WordPress SEO üzerinde doğrudan bir etkisi vardir. Çünkü site hızınız WordPress SEO performansınızı etkiler ve site hızını da belirleyen faktör seçeceğiniz hostingdir. Bu sebeple hosting firmanızın güvenilir ve yeterli performans göstereceğine çok dikkat edip WordPress altyapısıyla uyumlu bir hosting sağlayıcısı tercih edin.

WordPress SEO Dostu WordPress Teması Seçin

WordPress Teması Seçimi siteniz için yapacağınız en önem taşıyan seçimlerin başında gelir. Siteniz görünümüyle estetiğini belirlerken işlevleriyle performansını etkiler.

WordPress’in kurulumunu gerçekleştirdiğinizde platformun ücretsiz(twenty twenty) temasıyla karşılaşırsınız. Ancak bu tema yapısal ve tasarım olarak ücretli temalara kıyasla yetersizdir.

Temanızın WordPress SEO dostu olabilmesi için belli kriterler dahilinde karar vermelisiniz. Bu kriterlere uygun olarak belirlenmiş En İyi Kişisel WordPress Blog Teması ile ücretli ve ücretsiz bir çok tema hakkında fikir sahibi olup kolayca kararınızı verebilirsiniz.

SSL Sertifikası Kullanın

WordPress SEO için en önemli teknik detaylardan birisi de sitenize SSL(Secret Sockets Layer(Güvenli Yuva Katmanı)) Sertifikası eklemektir.

SSL Sertifikası ziyaretçinin tarayıcısı ile bağlanmış olduğu sunucu arasındaki bağlantıyı şifrelendirerek güvenliği sağlayan bir web teknolojisidir. SSL Sertifikasına sahip olan bir sitede veriler şifrelendiği için site ve ziyaretçi arasında paylaşılan bilgiler korunarak kötü niyetli saldırganlar tarafından okunamaz, değiştirilemez ve kopyalanarak çalınamaz.

SSL Sertifikasıyla kullanıcılara güvenli bir site deneyimini yaşatmanın yanı sıra arama motorları tarafından da olumlu algılanırsınız. Bilmeliyiz ki arama motorları bir web sitesinin sıralamasını belirlerken şifrelenmiş bağlantıları arar. Bu sebeple SSL Sertifikasına sahip olan siteler daha fazla öne çıkar. Dolayısıyla da SSL, WordPress SEO’yu geliştirir.

WWW ya da WWW Olmayanı Seçin

Yeni bir web sitesi açıyorsanız, sitenizin alan adını www(https://www.ornek.com) veya www olmayan(https://ornek.com) olarak seçmeniz gerekir.Arama motorları bu iki alan adını birbirinden farklı web siteleri olarak gördüğü için birini seçmeniz gerekiyor. Bu seçim sonucunda ise kararınız WordPress SEO’nuzu etkilemeyecek, ekstra bir avantaj sağlamayacaktır. Hızlı bir karar olacak.

WordPress panelinizden Ayarlar> Genel’e tıklayarak alan adı tercihinizi belirleyebilirsiniz.

WordPress SEO: Alan Adı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Görünürlük Ayarınızı Kontrol Edin

WordPress, web sitenizi arama motorlarından gizlemek için bir seçenek sunar. Bu seçenek, site sayfalarınız ve içerikleriniz hazır değilse tamamlamanız için size zaman vermek için geliştirilmiştir.

Sitenizi geliştirme aşamasındasanız bu seçeneği aktif bir biçimde kullanabilirsiniz. Fakat sitenizdeki içerikleri tamamladığınızda site görünürlük ayarınızı kontrol ederek ‘Arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesini engel olmaya çalış’ kutucuğunun işaretli olmadığına emin olun. Aksi taktirde siteniz arama motorlarında gözükmeyerek kullanıcılara açılmayacaktır.

WordPress SEO: Görünürlük Ayarınızı Kontrol Edin

WordPress SEO Dostu Kalıcı Bağlantı Ayarını Etkinleştirin

Kalıcı bağlantılar web sitenizin sayfalarını, yazılarını, görsellerini ve diğer içeriklerinizi ifade eden kalıcı URL’lerdir.

URL’ler ziyaretçilere neye tıkladıklarına dair bilgi vererek fikir oluşturur. URL’de anahtar kelime kullanımına dikkat etmek ve gereksiz sayı,harf kullanımından kaçınmak gerekir. Bu sayede arama motorları içeriklerinizi kolayca anlamdırarak sıralamanızı yükseltir.

WordPress kalıcı bağlantınız konusunda farklı seçenekler sunar. Sunduğu seçeneklerden ise WordPress WordPress SEO dostu olup anlaşılır ve kullanımı kolay olarak ‘Yazı ismi’ ayarını tercih edebilirsiniz.

WordPress SEO Dostu Kalıcı Bağlantı Ayarı Nasıl Yapılır?

Kalıcı bağlantı ayarlarınızı etkinleştirmek için WordPress kontrol panelinden Ayarlar> Kalıcı bağlantılar’a tıklayın. Değişikleri kaydetmeyi unutmayın.

GELİŞTİRİYORUZ: WordPress SEO Performansınızı Yükseltin

WordPress SEO Eklentisi Seçin

WordPress’te bir çok şey için eklenti mevcuttur. Bu eklentilere WordPress SEO çalışmalarınızı geliştirebilecek binlerce eklenti de dahildir. Böylece kodlama yapmadan optimizasyon ayarlarınızı daha kolay ve hızlı yönetebilir, arama motorlarında üst sıralara hızlıca yapabiliriz.

Eklentiler performans derecelerine göre ücretli ve ücretsiz paketler halinde bulunur. İhtiyaçlarınıza uygun eklentileri WordPress eklenti kütüphanesinde arama sonuçları ile ulaşabilirsiniz.

WordPress’in bir çok alanında olduğu gibi WordPress SEO eklentileri kısmında da karar vermek oldukça zordur. Kararınızı zahmetsizleştirmek için En İyi 8 WordPress SEO Eklentisi kılavuzunu incelemenizi öneririm.

WordPress SEO Eklenti Seçimi

Eklentiyi yüklemek için kontrol panelinizde sol taraftaki menüden Eklentiler>Yeni ekle’ye tıklayın. Karar verdiğiniz eklentiyi aratın ve ‘Hemen yükle’ butonuna tıklayın. Ve etkinleştirin. Eklentiniz artık sitenizde çalışıyor.

Site Haritası Oluşturun

Site haritası, web sitenizin tüm sayfalarını içeren web sunucusundaki kod dosyasıdır. Site haritası, arama motorlarının sitenizi daha detaylı ve etkili bir şekilde tarayarak sayfalarınızı daha hızlı bulmasına ve sıralamasına yardımcı olur. Site haritası eklemek sitenizin arama sıralamasını doğrudan yükseltmese de WordPress tarafından kullanımı tavsiye edilen WordPress SEO aracıdır.

Yeterli kodlama bilgisine sahip değilseniz veya bu işlemi manuel olarak gerçekleştirmek istemiyorsanız, sizin için en uygun tercih Yoast SEO eklentisi veya Google XML site haritası gibi site haritası oluşturabilen bir eklenti yüklemek olacaktır. Bu iki yöntemle de kolaylıkla bir site haritası oluşturabilirsiniz.

Web Sitenizi Hızlandırın

WordPress SEO için web sitenizin hızı en önemli faktörlerdendir. Site hızınızı arttırmak sıralamanızı yükseltmenize ve olumlu bir kullanım deneyimine sebep olacaktır. WordPress güçlü bir performansa sahip olsa da siteyi daha da hızlandırmak için bazı iyileştirmeler yapmak gerekir.

WordPress sitenizi detaylarla uğraşmadan bir kaç adımda hızlandırabilirsiniz.

Performans Ölçüm Aracı Kullanın

Google’ın ücretsiz araçlarından biri olan PageSpeed Insights veya GTMetrix aracılığıyla sitenizin yüklenme hızını kontrol edebilirsiniz. Bu araçlar site performansınızın dökümlerini vererek yapmanız gereken iyileştirmeleri listeler.

Site Hızı Performansı Ölçüm Aracı

Önbellek Eklentisi Yükleyin

Sitenizin hızını en etkili şekilde arttırmanın yollarından biri JS ve CSS kodlarınızı küçültüp içeriğinizi önbelleğe almak için bir cache eklentisi yüklemektir.

Ücretli veya ücretsiz olan bir çok eklentiden birini seçerek sitenizin açılış hızında ciddi bir fark oluşturabilirsiniz.

En yaygın kullanılan WordPress cache eklentileri:

W3 Total Cache, WP Fastest Cache, WP Super Cache, WP Rocket

Görsellerinizi Optimize Edin

Görseller içeriğinizin zenginliği açısından büyük önem taşır. İçeriğe daha fazla dikkat çekmenin yanı sıra içerikleri hatırlatmayı da kolaylaştırır. İçeriklerde görsel bulundurmanın gerekliğinin farkına varmışsak bir diğer noktada WordPress SEO uyumlu görseller oluşturmaktır.

Görseller vazgeçilemez olsa da siteye yüklenmeleri biraz zaman alır. Görüntü boyutlarına ve kalitesine dikkat edilmezse web sitenizin yüklenme hızını olumsuz etkiler. Smush görüntü sıkıştırma ve optimize eklentisiyle sitenize ekleyeceğiniz görsellerin çözünürlüğünü düşürmeden boyutlarını optimize edebilirsiniz. Dolayısıyla sayfanızın daha hızlı açılmasını sağlarsınız.

SEO İçin Görsellerinizi Optimize Edin

Görsellerinizi arama motorları için optimize ederken kullanabileceğiniz bir diğer taktik ise WordPress ortam kütüphanesine görsel yüklemeden önce açıklayıcı bir başlık ve alt etiket kullanmaktır. Görselinize 696969.jpg gibi anlamsız bir başlık vermek yerine görseli açıklayan ve içeriğinizin anahtar kelimesini barındıran bir başlık tercih etmelisiniz. Örneğin wordpress-seo-nedir.jpg vb. şeklinde olabilir.

Görselinizi yükledikten sonra görselinizi en iyi şekilde açıklayacak net ve olabildiğince kısa alternatif bir metin eklemelisiniz.

SEO Araçlarından Faydalanın

WordPress SEO araçları internet site sahipleri için oldukça önemli bir konumdadır. WordPress SEO araçlarını kullanarak, Google arama sıralamalarında daha iyi bir pozisyona ulaşabilirsiniz.

Etkinleştirebileceğiniz staretejilerle sitenizin ve rakiplerinizin detaylı analizini yapabilirsiniz. Analizleriniz doğrultusunda ise sitenizde iyileştirmeler gerçekleştirme imkanını oluşturabilirsiniz.

İhtiyacınız doğrultusunda ücretli ve ücretsiz olarak faydalanırsınız. Ücretsiz WordPress SEO araçları, yeni kullanıcıların başlangıç seviyesi çalışmalarına yeterlidir. Fakat ücretsiz araçlar iş hacminiz için çok yetersiz kalıyorsa, ücretli seçeneklerle çalışmalarınıza yeterli gelerek ve sizi istediğiniz noktaya taşıyacaktır.

Bir çok başarılı analizde kullanılan popüler WordPress SEO araçlarına, aşağıya doğru inerek ulaşabilirsiniz.

Sitenizi Google Search Console’da Doğrulayın

Sitenizi Google Search Console‘da doğrulamak sitenizin arama motoru istatistikleri takip edebilme olanağı sağlar. Bu istatistik verileri Google web yöneticisi aracı, site yapılandırması, site sağlığı, site trafiği ve site optimizasyonu alanlarında isabetli iyileştirmeler yapabilmenize yardımcı olacaktır.

Örnek vermek gerekirse; Google Search Console kullanarak ziyaretçilerin web sitenizi bulmak için kullandıkları arama terimlerini, her bir sayfanızın arama sonuçlarında nasıl göründüğü ve sayfalarınıza ne sıklıkla tıklandığını bilebilirsiniz.

Kıssacası sitenizin arama motorlarındaki sergilediği performansı rapor alarak, arama sonuçlarında sıralamanızı etkileyen ve etkileyebilecek site hataları konusunda uyarılırsınız. Tüm bu bilgiler ışığında sitenizdeki artıları ve eksileri belirleyip içerik stratejinizi en doğru şekilde planlayabilirsiniz.

Google Search Console

Sitenizi Google Analytics ile Bütünleştirin

WordPress SEO’nuzu geliştirmenizi sağlayacak ücretsiz bir diğer araç ise Google Analytics‘tir. Bu araç sayesinde sitenizin trafiğinin ayrıntılı bir dökümüne ulaşırsınız. Dökümün içinde ise hangi ülkelerden, hangi tarayıcılarla ve hangi cihazlarla sitenize erişim sağlandığı bilgileri mevcuttu

Ölçüm verileri göre WordPress SEO stratejinizin analizini yapıp eksiklerinizi artılara çevirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; sitenize mobil cihazlardan erişim daha fazla ise mobil uyumda sitenizi bir adım öne çıkaracak çalışmalara başlayabilirsiniz.

Sitenizi Google Alerts ile Bütünleştirin

Farkındayız ki rakiplerden bir adım daha önde olabilmek için çalışmalar sürdürüyoruz ve geliştiriyoruz. WordPress SEO süreci rakip çalışmalarının takibi yapılmasını da gerektirir. Fakat manuel bir araştırma için milyonlarca sorguya ayırabileceğimiz bir zamana sahip değiliz.

Google Alerts ile tanışın. Google Alerts belirleyeceğiniz anahtar kelimelerde üretilen her yeni içeriği RSS ya da e-posta ile sizi haberdar ederek manuel sorgulamadan kurtarıyor.

Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Anahtar kelime araştırması, WordPress SEO uzmanı tarafından kullanılan en etkili araştırma tekniklerindendir.

Alanınızdaki içerik, ürün ve hizmetleri bulmanın en kolay ve güvenilir yolu kullanıcıların arama motorlarına girdiği kelimeleri keşfetmenizdir. Böylece kullanıcıların aradığı içeriği oluşturarak trafiğinizi arttırır, WordPress SEO çalışmalarınızı güçlendirirsiniz.

Anahtar kelime araştırması için ücretli ve ücretsiz olarak bir çok farklı araçtan faydalanabilirsiniz. Bu araçlardan en popüler olanları ise şu şekildedir;

  1. Google Anahtar Kelime Planlayıcı: Google’ın reklam verenlerine ücretsiz olarak sunduğu bu aracın asıl amacı reklam verenlere arama hacmi, sonuç sayısı ve zorluk seviyesi hakkında bir tahmin göstererek reklam kampanyaları için teklif verebilecekleri doğru anahtar kelimeleri seçmelerine yardımcı olmaktır . Tüm bu veriler sayesinde rakiplerinizi geride bırakabileceğiniz anahtar kelime bilgisine sahip olarak içerik çalışmalarınıza devam edersiniz.
  2. Ahrefs: 7 günlük ücretsiz deneme sürümünden sonra seçeceğiniz pakete göre farklı ücretlendirmeler oluşturulmuştur. Popüler arama motorların(Google, Bing, YouTube ve Amazon) anahtar kelime araştırması, Blacklink araştırması, içerik araştırması, rakip analizi, site denetimi, web site denetleyicisi de olmak üzere çok daha fazlasıyla bir optimizasyon aracında olması gereken tüm donanımlara sahiptir.
  3. Semrush: 7 günlük ücretsiz deneme sürümünden sonra seçeceginiz pakete göre ücretlendirilmesi değişiklik gösterir. Tüm iyileştirme araçlarının donanımlarına sahip olup rekabetini araştırma analiziyle öne çıkarır.

Ahrefs ve Semrush arasında kararsızlık yaşıyorsanız. ”Google Sıralamasında Web Siteleri için Diğer SEO Araçları” yazısını inceleyebilirsiniz.

Anahtar kelimeleriniz belirledikten sonra mümkün olabildiğince yazınızın ilk paragrafına ekleyin. Fakat anahtar kelimelerin yazınızla uyum içinde olmasına dikkat edin. Yazınızın bütünlüğünü bozacak şekilde anahtar kelime kullanımdan kaçının.

Hedef anahtar kelimelerinizi ise başlıklarınızda, URL’nuzda ve meta açıklamalarınızda kullanmaya gayret gösterin.

Sitenizi Optimize Edin

Eğer yeni bir kullanıcıysanız, ‘optimize etmek’ terimi sıkça duymuş olsanız bile anlamına karşı kafanızda soru işaretleri mevcut olabilir. Optimize kelimesi, en iyi haline getirmek olarak tanımlanabilir.

Sitenizi optimize ederek verilerinizi en iyi performansına ulaştırır ve fark edilme sürecinizi hızlandırırsınız. Fakat doğru bir şekilde optimize etmek büyük önem taşıyor.

Sitenizden en iyi performansı almak için sitenizi optimize etmeye karar verdiniz fakat nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız, yazımı aşağı doğru takip etmenizi öneriyorum.

Başlık Etiketlerinizi Optimize Edin

Başlık Etiketlerinizi Optimize Edin

Başlık etiketleriniz, kullanıcılara ve arama motorlarına içeriğinizin ne konuyla ilgili olduğu hakkında bilgi verir. İçerikleriniz de başlık etiketlerini kullanmak okunabilirliğinizi arttırır.

H1 başlığı, H başlıkları hiyerarşisinde en üstte bulunup sayfanın en başında tek seferlik kullanılır. H1 başlığı sayfa içeriğini doğru bir şekilde tanımlayacak 60 karakterden az hedef anahtar kelimelerle oluşturulmalıdır.

H1 başlığı dışında kalan H2-H6 aralığındaki başlıklar da hiyerarşi oluşturup metini parçalara ayırarak arama motorlarının ve ziyaretçilerin kolayca okuyabilmesini sağlar.

Meta Açıklamalarınızı Optimize Edin

Meta açıklaması Google gibi arama motorlarının sonuçlarında, başlığın altında yer alan metin parçasıdır. Arama yapanlara sayfanızı ziyaret etmeden içeriğiniz hakkında özet bilgi sağlar.

Meta Açıklamanızı Optimize Edin

Meta açıklamalarının sıralama üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmasa da, cazip bir meta açıklaması kullanıcıların dikkatini çekerek sayfaya tıklamasını sağlar. Dolayısıyla da sayfanızın tıklanma oranını arttırarak sıralamanızı olumlu yönde etkilersiniz.

Meta açıklamanızı fark oluşturarak optimize edebilmek için bir kaç ipucuna dikkat etmeniz gerekir:

  • Açıklamanızın 160 karakteri geçmemesine dikkat ederek olabildiğince 110-140 karakter uzunluğunda tutmaya çalışın.
  • Odak anahtar kelimenizi açıklamanıza ekleyin. Google anahtar kelimenizi kalınlaştırarak vurgular.
  • Meta açıklamanızı tekrarlamaktan kaçının. Benzersiz açıklamalar oluşturun.
  • Meta açıklamanızı etkileyici bir reklam metini gibi oluşturun. Bu sayede okuyucunun dikkatini çekerek, içeriğinize tıklamasına ikna edebilirsiniz.

Kategorinizi Optimize Edin

Kategoriler gönderileri ve sayfaları gruplandırarak kullanıcıların aradıkları içeriği bulmasını kolaylaştırır. Ek olarak arama motorlarının web sitesinin yapısını anlamasına da yardımcı olur.

Bir kategori oluşturmak istiyorsanız WordPress> Ayarlar> Yazılar’a gidin ve ‘Kategoriler’e tıklayın. ‘Yeni kategori’ ekle kısmından kategorilerinizi oluşturabilirsiniz.

Kategorinizi Optimize Edin

Yorumlarınızı Optimize Edin

Sitenizde yapılan yorumlar, sitenizin trafiğini ve etkileşimini arttırır. Bu katılım sitenizi gelişmiş WordPress SEO’ya yaklaştırırken yorumların bazılarının spam olmasıyla WordPress SEO olumsuz etkilenerek sıralamanızı düşürebilir.

WordPress’te yorumların otomatik onaylanması varsayılan olarak açıktır. Bu özelliği kapatmalı ve spam riskine karşı manuel olarak onaylamalısınız.

Akismet gibi eklentileri kullanarakta yorum spamlarını önleyebilirsiniz. Fakat çok büyük bir siteniz yoksa manuel kontrol başlangıçta daha iyi bir tercih olacaktır.

Dahili Bağlantı Kullanın

Yazdığınız her yazıda alaka düzeyi uygun olan eski yazılarınızın bağlantıları vermelisiniz. Dahili bağlantılar sayesinde ziyaretçilerinizi diğer sayfalarınıza da yönlendirerek web sitenizdeki geçirdikleri süreyi arttırırsınız.

WordPress SEO.: Dahili Bağlantı Kullanın

WordPress sitenizde dahili bağlantı vermek için bir metin yazarken anahtar kelimenizi belirleyerek bağlantı ekle butonuna tıklayın. Açılan pencereyle linkin verileceği URL adresini ekleyin. Daha sonra bağlantı kelimeniz maviye dönüp yönlendirme yapacaktır.

Özel URL’ler Belirleyin

WordPress URL’yi oluşturmak için sayfanızın başlığını kullanır. Başlığın uzun olması durumda ise URL’nuz arama motorları tarafından kısaltılır.

Kısaltılmış URL’ler etkileyici ve açıklayıcı görünümden uzaktır. Tıklanma oranınız olumsuz etkileyebilir.

Ayrıca URL’nuzun başlığınızla birebir aynı olması yerine URL’nuzda hedeflediğiniz anahtar kelimeleri de kullanmak isteyebilirsiniz.

Neyse ki WordPress’in URL seçme konusundaki özelleştirmesinden faydalanabilirsiniz.Bunun için sayfanızın kalıcı bağlantısının altındaki ‘Adres kısa adı’nı düzenleyerek WordPress SEO dostu URL’nuzu optimize edebilirsiniz.

WordPress SEO: Özel URL Belirleyin

URL’nuzu girerken anahtar kelime bulundurmayı ve iki kelime arasına ‘-‘ koyarak kısa ve net bir URL oluşturun.

Tamamlıyoruz: Son WordPress SEO İpuçları

Düşük Kaliteli İçeriklerinizi Noindex Yapın

Web sitenizdeki boş,bozuk veya düşük kaliteli içeriğe sahip bir sayfa ziyaretçilerine neredeyse hiçbir şey katmaz.

Düşük kaliteli içeriğiniz web siteniz için kötüdür. Bu problemi çözüme kavuşturmak için ise içeriklerinizi güncellemeyi ihmal etmemelisiniz veya içerikleriniz noindex yaparak sayfanızın arama sonuçlarında gözükmesini önleyerek trafiği kesersiniz.

Kullandığınız All in One SEO gibi aracınızın genel ayarlarına gidip noindex ayarlarına tıklayarak web sitenizin hangi bölümlerinin arama motorlarında görünüp görünmeyeceğini belirleyebilsiniz.

Kaliteli İçerik Oluşturun

Web siteniz için kaliteli bir içerik oluşturmanın sırrı kullanıcıların bakış açısından bakabilmektir. Bunu başarabilmek içinse bir kaç soru sorup cevaplarına göre içerik oluşturmalısınız.

  • Belirlediğim konuya kullanıcıların ihtiyacı var mı?
  • Arama yapan kullanıcıları istedikleri bilgiye ulaştırabilir miyim?
  • Belirlediğim konu uzun veya kısa biçimli içerik mi uygundur?

Konunuzu belirledikten sonra içeriğinizde anahtar kelime kullanarak olabildiğince uzun biçimli yazın. Ama bunu yaparken özgün olmaya dikkat edin. Öyle ki arama motorları içeriğinizde kopya tespit ettiğinde sitenizi kara listeye alabilir.

İçeriğiniz kopya olup olmadığını kontrol etmek için Copyscape gibi bir aracı kullanabilirsiniz.

Yazılarınız okunabilirliği kontrol edebileceğiniz Hemingway App aracı ile de metninizin sorunları tespit ederek iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Kaliteli İçerik Oluşturun

İçeriğinizi Uzun Biçimli Oluşturun

Google algoritmaları içeriğin uzunluğuna göre bir sıralama oluşturur. Daha uzun içerikler sıralamalarını yükselterek WordPress SEO uyumlu hale geliyor. Ancak gereksiz kelime kullanımından kaçınarak anahtar kelime kullanımına odaklanın.

Uzun ve kalite bir içerik sıralama da daha iyi bir avantaj sağlar. Fakat kısa biçimli, anahtar kelimelerden oluşmuş, okuyucuya net ve yararlı bilgiyi ulaştırabilen bir metinle de sıralamada üstlerde bir yer edinilebilir.

SSS

WordPress SEO Nedir?

WordPress SEO, WordPress ile oluşturulan sitelerin optimizasyonu üzerine uzmanlaşan kişilere verilen bir unvandır. SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen bir kısaltmadır. Arama Motoru Optimizasyonu, web sitesi sahipleri tarafından arama motorlarında daha üst sıralarda yer alarak daha fazla trafik elde etmek için kullanılan bir stratejidir. Search Engine Optimization, Google’ı kandırmak veya sistem üzerinde oyun oynamak anlamına gelmez.

Google SEO Nedir?

Arama motoru devi Google Yönergelerine çalışarak uzmanlaşmayı tercih eden danışmanlara Google SEO Uzmanı denir. “Arama Motoru Optimizasyonu” kullanılan SEO, basit bir ifadeyle, insanlar işletmenizle ilgili ürün veya hizmetleri Google, Bing ve diğer arama motorlarında aradığında görünürlüğünü artırmak için sitenizi iyileştirme süreci anlamına gelir.

SEO Hizmeti Nedir?

SEO hizmeti, web sitelerine görünürlüğü ve nihayetinde organik arama trafiğini artırmayı amaçlayan arama motoru optimizasyonu hizmetleridir. Bunlar genellikle SEO’nun her alanında uzman olan ajanslar veya serbest çalışan Frealancer SEO Uzmanları tarafından sağlanır.

blank
Kişisel bloguma hoşgeldiniz! Burada WordPress'i kullanarak her türlü web sitesinin (blog, kurumsal, e-ticaret vb.) nasıl yapıldığını ve oluşturacağınız sitenin Google'da görünmesini sağlamak adına SEO tekniklerini nasıl kulanacağınızı yazıyorum.
guest
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments