Web Sunucusu

0
1696
Web Sunucusu Nedir Web Server Ne Demek
Web Sunucusu Nedir Web Server Ne Demek

Bu yazıda Web sunucusu nedir veya (Web Server ne demek)? sorusuna cevap bulacağız. Web sunucusu, en temel düzeyde bir web sitesinin nasıl çalıştığını belirleyen ve hangi web sayfalarının kullanıcıya göstermesi gerektiğine karar veren bir bilgisayar programıdır.

Web Sunucusu Nasıl Çalışır

Web Sunucusunu arabaya benzetebiliriz. İnsanların çoğu nasıl araba kullanılması gerektiğini bilir ancak arabanın nasıl çalıştığı hakkında pek bilgiye sahip değildir veya hiç bilgisi yoktur.

Aynı şekilde insanların çoğu web sayfalarını nasıl görüntüleneceğini (bir tıklamayla) bilir ancak bu web sayfalarının ne nasıl çalıştığına dair pek bilgiye sahip değildir.

Bir kişi bilgisayarın başına oturduğunda İnternet Explorer, Google Chrome veya Firefox gibi internet tarayıcısına bir adres girdiğinde tarayıcı bu adreste bulunan Web sayfasını görüntülemek için internete bir istek gönderir.

Web sunucusu, bu isteğe (yani talebe), yanıt veren ve sayfanın içeriğini kullanıcıya geri gösteren bir program (veya fiziksel bir makinedir).

Bu, internete bağlanan her bilgisayar veya cihazın, İnternet Protokolü adresi veya kısaca IP adresi olarak adlandırılan benzersiz bir tanımlayıcı numaraya sahip olması sonucunda gerçekleşir.

Bu adres, bilgisayarların birbirlerini bulmasına ve ağ üzerinden iletişim kurmasına olanak tanır. Bu süreç kısaca şöyle işler;

İnternet’teki her web sayfası, Tekdüzen Kaynak Bulucu’su veya URL (Uniform Resource Loader) olarak adlandırılan benzersiz bir adrese sahiptir.

Örneğin; “www.wpsitekur.com/hakkimizda” URL’si buna bir örnektir.

Bir kullanıcı, bu URL’yi bir web tarayıcısına yazdığında, tarayıcının çalıştığı makine, o sayfa için web sunucusunu çalıştıran makinenin IP adresine bir istek gönderir ve orada bulunan tüm içeriğin geri gönderilmesini ister.

Ve web sunucusu, bu isteği (talebi) aldıktan sonra, Sayfa İçeriğini isteyen bilgisayarın IP adresine geri gönderir.

En nihayetinde web tarayıcısı bu içeriği metinlere, resimlere, bağlantılara, videolara vb. formatlara çevirir.

Web sunucuları bazen çalıştıkları makinedeki yetersiz kaynaklar veya çok kısa bir süre içinde alınan çok sayıda istek gibi şeyler tarafından yavaşlayabilir.

Ancak genel olarak bu süreç o kadar hızlı gerçekleşir ki, kullanıcılar sayfalar arasında gezerken bunu çoğu zaman farketmez.

Bu aktarmalar sırasında sürekli bir ileri bir geri gidip gelen veriler, tüm web sayfalarının ve sunucuların birbirleriyle verimli ve hatasız bir şekilde iletişim kurmasını sağlamak için Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP: Hyper Text Transfer Protocol) adı verilen Protokole uygun olmak zorundadır.

Web Sunucusu Örneği

Günümüzde en yaygın kullanılan web sunucusu yazılımı, yani sayfa isteklerinin alınmasını ve yanıtlanmasını sağlayan program Apache’dir.

Bu açık kaynak kodlu yazılım, bugün mevcut olan tüm web sitelerinin yarısından fazlasının alt yapısını oluşturur.

Birçok web tabanlı uygulama ve teknoloji geliştiricisi, yeni ürünler tasarlarken Apache’yi kullanır.

İkinci en yaygın olanı, Microsoft tarafından piyasaya sürülen ve tüm web sitelerinin yaklaşık %25’ini oluşturan Internet Information Services (IIS)’dir.

Kısaca web sunucusu, web sayfası isteklerine yanıt verme işine yarayıp, Dünya Çapında Ağın (Word Wide Web: www) ayakta tutan en büyük güçtür.

Web sunucusu satın almak için en iyi hosting firmaları listesini inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz