Web Sunucusu

0
2212

Web sunucusu, en temel düzeyde bir web sitesinin nasıl çalıştığını belirleyen ve hangi web sayfalarının kullanıcıya göstermesi gerektiğine karar veren bir bilgisayar programıdır. Web sunucusu içinde yazılımlar barındıran fiziksel bir makinadır.

Web Sunucusu Nasıl Çalışır

Web Sunucusunun çalışmasını arabaya benzetebiliriz;

  • İnsanların çoğu nasıl araba kullanılması gerektiğini bildiği halde arabanın nasıl çalıştığı hakkında pek bilgisi yoksa,
  • Aynı şekilde birçok insan web sayfalarının nasıl görüntüleneceğini (bir tıklamayla) bilir ancak bir web sayfalarının ne şekilde çalıştığına dair pek bilgisi yoktur.

Süreç şöyle ilerler;

Bir kişi bilgisayarın başına oturduğunda İnternet Explorer, Google Chrome veya Firefox gibi internet tarayıcısına bir adres veya domain girdiğinde tarayıcı bu adreste bulunan web sayfasını görüntülemek için internete bir istek gönderir.

Web sunucusu burada devreye girer ve bu isteği yanıtlayarak sayfanın içeriğini kullanıcıya gösterir.

Şimdi olaya teknik bakalım:

Bu durum internete bağlanan her bilgisayar veya cihazın, İnternet Protokolü (IP) adresi olarak adlandırılan benzersiz bir tanımlayıcı numaraya sahip olması sonucunda gerçekleşir. Bu adres, bilgisayarların birbirlerini bulmasına ve ağ üzerinden iletişim kurmasına olanak tanır.

İnternetteki her web sayfası, Tekdüzen Kaynak Bulucu’su veya URL (Uniform Resource Loader) olarak adlandırılan benzersiz bir adrese sahiptir.

Örneğin; “www.wpsitekur.com/hakkimizda” URL’si buna bir örnektir.

Bir kullanıcı, bu URL’yi bir web tarayıcısına yazdığında, tarayıcının çalıştığı makine, o sayfa için web sunucusunu çalıştıran makinenin IP adresine bir istek gönderir ve orada bulunan tüm içeriğin geri gönderilmesini ister.

Ve web sunucusu, bu isteği (talebi) aldıktan sonra, Sayfa İçeriğini isteyen bilgisayarın IP adresine geri gönderir.

En nihayetinde web tarayıcısı bu içeriği metinlere, resimlere, bağlantılara, videolara vb. formatlara çevirir.

Web sunucuları bazen çalıştıkları makinedeki yetersiz kaynaklar veya çok kısa bir süre içinde alınan çok sayıda istek gibi şeyler tarafından yavaşlayabilir.

Ancak genel olarak bu süreç o kadar hızlı gerçekleşir ki, kullanıcılar sayfalar arasında gezerken bunu çoğu zaman farketmez.

Bu aktarmalar sırasında sürekli bir ileri bir geri gidip gelen veriler, tüm web sayfalarının ve sunucuların birbirleriyle verimli ve hatasız bir şekilde iletişim kurmasını sağlamak için Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP: Hyper Text Transfer Protocol) adı verilen Protokole uygun olmak zorundadır.

Web Sunucusu Örneği

Günümüzde en yaygın kullanılan web sunucusu yazılımı Apache’dir.

Bu açık kaynak kodlu yazılım, bugün mevcut olan tüm web sitelerinin yarısından fazlasının alt yapısını oluşturur. Birçok web tabanlı uygulama ve teknoloji geliştiricisi yeni ürünler tasarlarken Apache’yi kullanır.

İkinci en yaygın kullanılan Microsoft tarafından piyasaya sürülen ve tüm web sitelerinin yaklaşık %25’ini oluşturan Internet Information Services (IIS)’dir.

Kısaca web sunucusu, web sayfası isteklerine yanıt verme işine yarayıp, Dünya Çapında Ağın (Word Wide Web: www) ayakta tutan en büyük güçtür.

Web sunucusu satın almak için en iyi hosting firmaları listesini inceleyebilirsiniz.

blank
Kişisel bloguma hoşgeldiniz! Burada WordPress'i kullanarak her türlü web sitesinin (blog, kurumsal, e-ticaret vb.) nasıl yapıldığını ve oluşturacağınız sitenin Google'da görünmesini sağlamak adına SEO tekniklerini nasıl kulanacağınızı yazıyorum.

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz