Web Sunucusu

189
Web Sunucusu Nedir Web Server Ne Demek
Web Sunucusu Nedir Web Server Ne Demek

Çoğu insan nasıl araba kullanması gerektiğini bilir ancak arabanın gerçekte nasıl çalıştığı hakkında çok az bilgisi vardır veya hiç bilgisi yoktur.

Aynı şekilde birçok insan web sayfalarını nasıl görüntüleneceğini ve geleceğini bilir. Ancak bu web sayfalarının ne yaptıklarına dair sınırlı bilgiye sahiptirler. Bu yazıda Şu soru cevap Londra cağız Web sunucusu (Web Server) nedir?

En temel düzeyde bir Web sunucusu web sayfalarını istenildiği gibi dağıtan bir bilgisayar programıdır. Programın üzerinde çalıştığı fiziksel makine genellikle sunucu olarak da adlandırılır ve bu iki bağlantı günlük konuşmada birbirinin yerine kullanılabilir.

Bir kişi bilgisayarın başına oturduğunda İnternet Explorer, Google Chrome veya Firefox gibi internet tarayıcısına bir adres girdiğinde tarayıcı bu adreste bulunan Web sayfasını görüntülemek için internete bir istek gönderir.

Web sunucusu, bu isteğe (talebe), yanıt veren ve sayfanın içeriğini kullanıcıya geri gösteren bir program veya bir makinadır.

Bu, internete bağlanan her bilgisayar veya cihazın, İnternet Protokolü adresi veya kısaca IP adresi olarak adlandırılan benzersiz bir tanımlayıcı numaraya sahip olması sonucunda gerçekleşir. Bu adres, bilgisayarların birbirlerini bulmasına ve ağ üzerinden iletişim kurmasına olanak tanır. Bu süreç şöyle işler;

Ayrıca Internet’teki her web sayfası, Tekdüzen Kaynak Bulucu’su veya URL (Uniform Resource Loader) olarak adlandırılan benzersiz bir adrese sahiptir. Örneğin; “www.wpsitekur.com/hakkimizda” URL’si bu konuya tipik bir örnektir.

Bir kullanıcı, bu URL’yi bir web tarayıcısına yazdığında, tarayıcının çalıştığı makine, o sayfa için web sunucusunu çalıştıran makinenin IP adresine bir istek gönderir ve orada bulunan tüm içeriğin geri gönderilmesini ister.

Web sunucusu, bu isteği (talebi) aldıktan sonra, Sayfa İçeriğini isteyen bilgisayarın IP adresine geri gönderir. En nihayetinde web tarayıcısı bu içeriği metinlere, resimlere, bağlantılara, videolara vb. formatlara çevirir.

Web sunucuları bazen çalıştıkları makinedeki yetersiz kaynaklar veya çok kısa bir süre içinde alınan çok sayıda istek gibi şeyler tarafından yavaşlayabilir, ancak genel olarak tüm süreç o kadar hızlı gerçekleşir ki, kullanıcılar sayfalar arasında gezerken bunu çoğu zaman farketmez.

Bu aktarmalar sırasında ileri geri gidip gelen veriler, tüm web sayfalarının ve sunucuların birbirleriyle verimli ve hatasız bir şekilde iletişim kurmasını sağlamak için Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP: Hyper Text Transfer Protocol) adı verilen Protokole uygun olmalıdır.

Günümüzde en yaygın kullanılan web sunucusu yazılımı, yani sayfa isteklerinin alınmasını ve yanıtlanmasını sağlayan program Apache’dir. Bu açık kaynak kodlu yazılım, bugün mevcut olan tüm web sitelerinin yarısından fazlasının alt yapısını oluşturmaktadır. Birçok web tabanlı uygulama ve teknoloji geliştiricisi, yeni ürünler tasarlarken Apache’yi kullanmaktadır.

İkinci en yaygın olanı, Microsoft tarafından piyasaya sürülen ve tüm web sitelerinin yaklaşık %25’ini oluşturan Internet Information Services (IIS)’ dir.

Web sunucuları, e-posta için SMTP veya dosya aktarımı ve depolama için FTP gibi, burada ele alınmayan diğer protokoller için veri taleplerini de karşılayabilse de, web sayfası isteklerine yanıt verme kabiliyetinin olduğu ve tüm dünya çapında ağı (WWW) ayakta tutmasını sağlayan en büyük güçtür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz