SEO Ne Demek; AMO Açılımı Nedir

0
5582

Siz SEO’yu daha önce duymuş olabilirsiniz. Ancak benim sitemdeki ziyaretçiler genelde blog sitesinin nasıl açıldığını araştırarak geldiğinden bu 3 harften oluşan kısaltmayı ilk defa duyuyor. Bu yüzden bu yazıda SEO nedir, Search Engine OptimisationSEO nasıl yapılırSEO çalışması nasıl olur ve SEO uzmanı ne demek gibi soruları olabildiğince basit bir dille anlattım.

SEO Nedir

SEO, e-ticaret veya blog gibi sitelerin arama motorlarının kurallarına uygun olarak tasarlanması ve optimize edilmesidir.

 • SEO açılımı Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir İngilizce kısaltmadır ve Türkçe Arama Motoru Optimizasyonu (AMO) anlamına gelir. Bu terim Türkçede ve başta İngilizce olmak üzere birçok dilde SEO olarak kullanılır; AMO ise neredeyse hiç kullanılmaz.
 • Yapılan çalışmaya veya bunu yapan kişiye dünya çapında SEO denirken, Türkiye’de yapılan işe SEO Hizmeti, genelde bu işi yapanlara ise SEOcu denmektedir.
 • Sitelerin arama motorlarında üst sıralarda çıkması için uyulması gereken kurallara ve optimizasyonları içeren yönergelere “SEO Kuralları” denir.
 • SEO, sitelere “SEO Kuralları” kapsamında işlem yapılarak hedeflenen “anahtar kelimeler” için Google’da üst sırada görünmesini amaçlar. Böylece sitelere daha fazla ziyaretçi (trafik) toplanır.
 • SEO Sürecinin yetkin bir Arama Motoru Uzmanı tarafından yapılması tavsiye edilir. Tabii ki, mevcut sıralamasını kaybetmeyi göze alabilen kişiler de (optimizasyon) yapabilir. 👍
 • Arama motorları, arama sonuçlarının (SERP) kötüye kullanılmasını istemediklerinden SEO Kurallarını (sıralama faktörleri veya kriterlerini) tam olarak açıklamazlar.
 • Ancak yine de arama yapanlara daha iyi hizmet vermek, siteleri daha iyi taramak, anlamak ve dizinlerine (hafızalarına) eklemek için ne yapılması veya ne yapılmaması gerektiği konusunda ipuçları verirler. (Bu ipuçlarına SEO Kuralları diyorduk.)
 • Son olarak, arama motoru optimizasyonu, internetin günlük hayatta veya iş hayatında yaygın olarak kullanılması sonucunda güçlü bir kavram haline gelmiş ve Dijital Pazarlamanın bir alt dalını oluşturarak özellikle e-ticaret siteleri için vazgeçilmez bir söktör haline dönüşmüştür.

SEO’yu Daha İyi Anlamak İçin Bir Örnek;

E-Ticaret’le ilgili bir örneği ele alalım. Buradaki örnekte hedeflenen anahtar kelime: “ayakkabı”

SEO Çalışmasına Öernek Ayakkabı Kelimesi

Arama yapmak için kullanılan kelimeye “anahtar kelime” (keyword) denir.

Örneğin; “ayakkabı” anahtar kelimesinin Google’da aylık aratılma sayısı (volume) Ubersuggest analiz aracına göre 246.000. Bir ay içinde 246 bin kez aratılmış. Bu değer SEO aracı tarafından sık sık güncellenir.

Not: (Bu “volume” denen şeyi şöyle açıklayım: Bir ay içinde ben ayakkabı kelimesini bir kez aradım, siz iki kez aradınız, sarı çizmeli Mehmet Ağa’da üç kez aradı; toplamda volume değerimiz 6 olur.)

Ayakkabı Anahtar Kelimesinde Birinci Sayfa SEO Kullanımı Örneği

“Est. Visits” tahmini aylık ziyaretçi sayısını gösterir. Gördüğünüz gibi yularıdan aşağıya indikçe tıklama sayısı da azalıyor. 1. sırada yer alan Flo sitesinin organik arama sonuçlarından gelen tahmini aylık ziyaretçi sayısı 74 bin 783 olarak görünüyor.

Şimdi bir ayakkabı satan e-ticaret sitenizin var olduğunu ve Google arama motoruna “ayakkabı” yazıdığıldığında “1. sayfanın 1. sırasında” olduğunuzu hayal edin?

Çok güzel bir hayal, değil mi?

İşte bu hayali SEO çalışması yaparak veya SEO hizmeti alarak gerçekleştirebilirsiniz.🏆

Not1: Ben bu sıralamayı Türkiye geneli olarak raporladım. Sıralama sinyalleri konuma göre de değişiklik göstereceği için siz aratma yaptığınızda Google amca size farklı farklı sonuçlar verebilir.

Not2: Dikkatinizi çekti mi? 1. sıradakine tıklayan (74.783) ile 8. sıradakine tıklayan sayısı arasında neredeyse 15 kat fark var. Görseli kestiğim için şu anda 10. sıradakini siz görmüyorsunuz (2.779) onunla da 26 kat. Aşağıya ikinci sayfayı koydum. Buradan sonra oraya bakın…

Not3: Reklamlara tıklayan yok mu? Elbette var, zamanım olduğunda onları da başka bir konuda ele almayı düşünüyorum. Ancak şu bilgiyi de sizlerle paylaşmak isterim: MOZ ve Forbes’in yaptığı araştırmaya göre; ziyaretçinin yalnızca %15’i reklamlara tıklarken, geri kalan %85’i organik sonuçlarda yer alan sitelere tıklıyor.

Arama motoru Google'ın ikinci sayfası

İkinci sayfayı merak edeceğinizi düşündüğüm için onu da ekledim.

SERP Sıralamasında Google'ın 2. sayfası: Neredeyse tıklayan yok.

Ne görüyorsunuz bu resimde? Kırmızı çerçevenin içi yukarıdakiyle kıyaslayınca sanki “ekilip dikilmeyi bekleyen çorak topraklar” gibi, değil mi? Aynen öyle.

 • En üstte görünmek için “seo hizmeti” almanız veya bu alanda “seo çalışması” yapmanız gerek.
 • Görüldüğü üzere bu küçük üç harften oluşan şeyin hiçte hafife alınamayacağı ayan beyan ortada.
 • Ayrıca burada; “SEO, yazılımın ayrılmaz bir parçası” demekle teşbihte hata yapmış olmayız.
SEO Search engine optimization” Yapmak Para ve İtibar Kazandırır

Burada anlattığım iyileştirme çalışmaları daha çok normal sitelere yöneliktir. Eğer siz sitenizi WordPress kullanarak yaptıysanız ve bu ile sıfırdan başlıyorsanız o zaman tam size göre hazırladığım WordPress SEO rehberimi takip edebilirsiniz.

Google ve Diğer Arama Motorlarının Kullanım Grafiği

İnternette en çok kullanılan arama motorları grafiği: Google, Bing, Yahoo, Baidu, Yandex.

Google kendisinden sonra gelen Bing’in neredeyse 40 katı civarında kullanım oranına sahip. Türkiye’de de Google’ın kullanımı yaygın olduğundan optimizasyon çalışmaları genelde Google baz alınarak yapılır.

Google’a Göre SEO Tam Olarak Ne Demek

Google ve Diğer Arama Motorlarına Göre SEO Ne Anlama Geliyor - Arama Makinalarının Tarihçeleri

Google gibi arama motorlarına göre SEO tam olarak iki anlama gelir;

 1. SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu) Hizmeti
 2. SEO (Search Engine Optimizer – Arama Motoru Optimize Edici) Uzmanı

SEO Hizmeti (Sunulan İş)

SEO Hizmeti, bir web sitesini Arama Motoru Sonuçları Sayfasında (SERP’te) ilk sıraya çıkarmak için yapılan çalışmadır.

Bu çalışmalar arama motorlarının kurallarına uygun olarak yapılır. Bu işlemler yapılırken her türlü aldatmadan ve yönergelere aykırı faaliyetlerden kaçınılır. Yani illegal değil, legal olmalıdır.

Aksi takdirde siteler arama motorlarının sonuçlarından çıkarılarak cezalandırılır. Bu şu anlama gelir; arayanlar sitenizi bulamaz.

SEO Uzmanı (İşi Yapan Kişi)

SEO Uzmanı, arama motoru hizmetini gerçekleştiren kişilere verilen unvandır.

Bu unvana sahip kişiler, web sitelerinde yapılan değişiklikleri analiz eder, inceler ve arama motorlarının belirlediği kurallara göre, görevli oldukları sitelere işlem yaparlar. Böylece siteler arama motorları için optimize edilmiş olur.

SEO Uzmanlarının ne iş yaptığını Google SEO Uzmanı / SEO Danışmanları ne yapar başlıklı yazımda detaylı olarak açıkladım.

SEO Çalışması Yapmanın ve SEO Hizmeti Almanın Önemi

SEO Yapılmış E-ticaret Sitesi Örneği (Arama Motorlarından Gelen Siyaretçi Sayıları)

Yukarıdaki resme baktığınızda arama motorları için optimizasyon yapmanız gerektiğini anlayacaksınız. Güzel bir çalışma yaparak sitenize çok fazla müşteri (ziyaretçi veya trafik) çekebilir, paraya para demeyebilirsiniz. Elbette bu tüm siteler için geçerlidir, e-ticaret siteleri ile kısıtlanması mümkün değildir.

Bu görselde Türkiye’nin en büyük iki e-ticaret sitesi yer alıyor. trendyol.com ile hepsiburada.com’un arama motorlarından gelen ziyaretçi sayıları görünüyor. (siyah kutucuk içindekiler)

 • trendyol.com – aylık ziyaretçi sayısı yaklaşık: 219 milyon, aramadan gelen sayı yaklaşık: 95 milyon
 • hepsiburada.com – aylık ziyaretçi sayısı yaklaşık: 108 milyon, aramadan gelen sayı yaklaşık: 56 milyon

Bu kadar insanın sizin sitenize geldiğini düşünsenize? Böyle siteleri elde etmek için tabiki çok çalışmanız ve sitenize bir bebek gibi bakım yapmanız gerekecek.

Bu işleri yapmak için;

 • Eğer zamanınız yoksa sizin yerinize bir seo uzmanlarıyla çalışmayı tercih edebilir veya
 • Eğer paranız yoksa aşağıdaki adımları uygulayarak kendi SEOnuzu yapabilirsiniz.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır

SEO Çalışması Nasıl Yapılır

SEO yapmak çok kapsamlı bir çalışmayı gerektirir ve bu başlık altında açıkladığım maddeler sitenizi iyileştirecek ve yaptığınızda olumlu sonuçları gösterecek temel adımları içerir.

1. Ürün veya yazı başlıklarını iyileştirin

Site Başlıklarını İyileştirin

Küçük dokunuşlarla mevcut veya otomatik oluşturulan başlıklarınızı iyileştirebilirsiniz.

Kurumsal, blog veya özellikle e-ticaret siteniz varsa ve bu siteleriniz, sitenin yapısına göre varsayılan başlıklar oluşturuyorsa bu başlıklarını anlamlı olmayabilir veya konuyu tam olarak yansıtmayabilir. Ürünlerinizin veya yazdığınız yazılardaki başlıklara girin bakın.

 • Başlıklarınız anlamlı mı? (60 karakterden fazlasını Google göstermez, fakat kendisinin başlık uzun olsa da değerlendirmeye aldığını biliyoruz).
 • Onları daha spesifik veya güzel hale getirebilir misiniz?

Bazen bir başlık etiketinde küçük bir dokunuş (değişiklik yaparak) büyük sonuçlar elde edebilirsiniz. Hemen yanda bu okuduğunuz yazıya ait sitenin başlığı yani adı görünmekte: “Arama Motoru Optimizasyonu Ne Demek • WPSiteKur”. Siz de anlamlı bir başlık yazdıktan sonra başlık içinde sitenizin adını geçirebilirsiniz. Bu kullanıcılara hangi siteye gireceklerinin suflesini verir ve onları bir nevi yönlendirir.

Kadınlar – [Siteniz]” gibi başlık etiketiniz olabilir. Şimdi bu başlığı okuyan birisine göre biraz daha spesifik hale getirelim. Örneğin, yukarıdaki başlık etiketine “ayakkabılar” eklemek, özellik arz eden bir değişiklik olabilir: “Kadın Ayakkabıları – [Siteniz].”

2. “Anahtar kelime” araştırması yapın

Anahtar Kelime Çalışması Yapın

Sağlam bir optimizasyon yapmak iyi bir anahtar kelimesi araştırması ile mümkündür.

 • Gerçek arama yapanların kelimelerini ve kelime öbeklerini öğrenin (arama yapmalarındaki amaç nedir sizce?)
 • Hangi anahtar kelimelerin kullanılacağını belirleyin
 • Ürünleriniz için azlık çokluk talebini ölçün (kelime aramanma sayısı vs.)

Kelime alan araştırması yaparak en az bir pazarlamacı kadar bilgi sahibi olursunuz. (Not: Pazarlamacılar, endüstrilerin ve markalarının jargonunu kullanma eğiliminde olduklarından onlar biraz daha tecrübelidirler elbette.)

Tüketicilerin ne istediğini ve nasıl arama yaptıklarını bilmiyorum diye araştırmaktan vazgeçmeyin. İnternette yok diye birşey yok. İnternette olmayan bir pazarlamacının bildiği ne var ki? Mesela? Ben cevap vereyim: Hiç bir şey! 😊

En iyi anahtar kelimesi araştırma araçlarından biri olan Ahrefs’in Free Keyword Generator linkini kullanabilirsiniz.

3. Anahtar kelime eşlemesi yapın

Kelime Eşlemesi İle Sayfada Aranan Kelimeleri Yerleştirin

Anahtar kelimeler, yazıları veya ürünleri kullanıcıların aradıkları terimlerle eşleştirmek için kullanılan kelimeler veya kelime öbekleridir.

Tüketicilerin ne istediğini anlayarak ve kullandıkları arama ifadelerini tamamen özümseyerek anahtar kelimeleri sitenizdeki her sayfayla özenle yerleştirin. Mantıklı bir cümle oluşturun. Az arananlar ile çokların yerini değiştirin. Yani kullanıcıların aradıkları anahtar kelimelerini sitenizde uygun olan yerlere mantıklı olarak yazın.

Hatta, web sitenizin menü seçeneğinde her birisi için benzersiz birincil veya ikincil anahtar kelimeler kullanın. Yazmadığınız yüksek hacimli (aranma sayılı) anahtar kelimeler için yeni sayfalar oluşturun. Ancak canonical oluşturmaktan da kaçının. Bu şu demek: Aynı anlama gelen yazılar yazmayın, kopya içerik oluşturmayın. Bir tane yazın, aynı konu içine hepsi dahil olsun.

Son olarak; Blog yayınlarında, SSS (Sık Sorulan Sorular) sayfalarında veya ürün sayfalarında “kişisel blog nasıl açılır” veya “Xiaomi Red mi Note 11 şarj cihazı” gibi daha az arama yapılan ve genellikle daha spesifik olan uzun kuyruklu anahtar kelime fikirleri kullanın.

4. Rakip analizi yapın

Rakip Analizi Yapın

SERP için sıralanan organik arama rakiplerinizi belirleyin. Yani Google’ın ilk sayfasındaki 10 siteyi inceleyin.

Yalnızca ürün ve hizmet satan siteleri değil, aynı zamanda aynı ifadeler için rekabet eden bilgilendirici siteleri ve büyük perakendecileri de analiz edin. Örneğin; kendi anahtar kelimelerinizi yazdığınızda Wikipedia, Hepsiburada veya Trendyol gibi büyük sitelerin içeriklerinde arayıpta bulamadığınız tüm kelimeleri görebilirsiniz.

Şimdi kendinize şunları sorun:

 • Organik arama sonuçlarında çıkan siteler ne yapıyorlar veya neleri iyi yapıyorlar? Onlarda olan sizde olmayan ne var?
 • Sizin dahil etmediğiniz hangi içerikleri kullanıyorlar?
 • Kaliteli anahtar kelimeleri hedeflemek için sitelerini nasıl yapılandırmışlar?
 • Alışveriş yapanların ilgisini nasıl çekiyorlar? (Hemen tıkla, fırsatı kaçırma vb.)
 • Ayrıca, kendi tekliflerinizi ve kullanıcı deneyiminizi iyileştirebilecek ürünleri veya site bilgilerini belirlemek için incelemelerini ve sosyal medya etkinliklerini incelemenizde büyük fayda var.

5. Düzenli içerik üretin ve içeriklerin optimizasyonuna devam edin

Düzenli İçerik Yükleyin ve Güncelleyin

Hedef kitlenize göre uygun içerikler üretin ve bunu yapmaya devam edin.

Nasıl kaliteli içerikler yapacağınıza dair ayrıntılı bilgileri Google size veriyor;

Her gün yeni bir blog yazısı yazmak veya başka bir içerik yayınlamak zorunda olmadığınızı söyler Google. Zaten bunu yapmak birçok e-ticaret sitesi veya başka amaçla oluşturulan siteler için gerçekçi değil.

Haftalık olmasa da en az ayda bir benzersiz bir içerik oluşturmaya veya mevcut içerikleri güncellemeye çalışın. Burada önemli olan tutarlı davranmanız ve sürdürülebilirliktir.

Ortaya koyacağınız “içerik”lerin sadece metin olması gerekmiyor.

 • İllüstrasyonlar,
 • Grafikler,
 • Konuyu anlatan resimler veya ürün fotoğrafları,
 • Nasıl yapılır videoları veya
 • Alışveriş yapanlara yardımcı olacak diğer faydalı opsiyonlar olabilir.

Değer katmak hayati önem taşımaktadır. Eğer bir içerik amaca yönelik değilse (bir ihtiyacı karşılamıyorsa) müşterilerinizin veya potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmiyorsa, zamanınızı veya onların zamanını boşa harcamız olursunuz.

6. Sosyal medya ağınızı kurun ve büyütün

Sosyal Medya İkopnları: Twitter, Linkedin, Google, Facebook, YouTube, Whatsapp, Instagram vb..

Yapılan araştırmalara göre, Sosyal Medya’nın her ne kadar arama motorları sıralamasına etkisi olmadığı söylense de, bu durum, web sitesine ücretsiz trafik çekme yöntemlerinden biridir.

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
 • LinkedIn
 • Pinterest ve YouTube

gibi sosyal medya platformlarını kullanın ve müşterilerinize ulaşın. Ardından WordPress kullanarak web sitesi oluşturup onları “dönüşüme” çağırın.

Dönüşüm: Ziyaretçilerin web sitesinin amacına uygun olarak satın alma, hesap oluşturma, abone olma gibi eylemleri gerçekleştirmesi ve bu eylemleri gerçekleştiren sitedeki ziyaretçi sayısı (trafik) olarak tanımlanabilir.

7. Sitenizin içeriğini ve içe verdiğiniz bağlantıları optimize edin (On Page SEO)

Site İçi SEO Çalışması (On Page)

Önce ücretsiz araçlarından biri olan Google Keyword Planner kullanarak anahtar kelime listesi oluşturun. Daha sonra sayfa içinde iyileştirmeler yapın. Düşük anlama sahip cümleleri mantıklı ve anlaşılır yapın.

Şunları sırasıyla deneyin:

 • Anahtar kelimeleri içerecek şekilde sayfalardaki ve başlıklardaki içeriğin güncellemesini yapın.
 • Süresi geçmiş ve eskimiş tarihleri veya fiyatları revizyon edin.
 • Zayıf (az tanım yapılmış ince içerikleri) tespit edin ve devamına metin, fotoğraf, grafik, ses ve video gibi meteryaller içeren yeni içerikler oluşturun.
 • Hiç kullanılmamış anahtar kelimeler ile blog veya eğitim portalı gibi anahtar kelime açısından zengin yeni fikirler kaleme alın. (Konuya dair makaleler yazın ve yayınlayın).
 • Her sayfanın metin öğelerinin (başlık etiketleri, meta açıklamalar, başlıklar, gövde içeriği) arama yapanların kullandığı anahtar kelime fikirlerine ilişkin alaka düzeyine odaklanın ve bu minvalde düzenlemeler gerçekleştirin.
 • Kırık bağlantıları (301 yönlendirmeleri vb.), canlı (mevcut) bağlantılara (linklere) yönlendirerek müşterileri sitede tutun.

8. Dış optimizasyon çalışması yapın (Off Page SEO)

Site Dışı SEO Çalışması (Off Page)

Web sitesinin büyümesi için referans link dediğimiz backlink’ler almaya çalışın. Backlink’in farklı, güçlü ve kaliteli sitelerden olması önem arz eder.

Sayfa dışı SEO için ilk etkili tanıtım faaliyetlerinden biri backlink alma sistemidir. Site dışı Arama Motoru Optimizasyonu çalışması yapmak için web sitesi tavsiyesi (backlink) satın alabilirsiniz ancak bunun için öncelikle kaynak web sitesini iyi analiz etmeli ve doğrudan kendi sitenizde yönelik işinize ve alanınıza uygun sayfa linklerini seçmelisiniz. Alacağınız bu backlink’ler yaptığınız kategoriyi yansıtmalı, kaliteli ve yüksek trafiğe sahip olmalıdır.

Bu süreçte gösterdiğiniz çabanın verimli olması için SEO kuralları kapsamında hareket etmeli, mükerrer ve anlaşılmaz içeriğe sahip sayfalardan kaçınmalısınız.

Arama Motorlarında Sıralamayı Etkileyen 3 Ana Faktör

SEO Uzmanları tarafından, 200’den fazla sıralama kriteri olduğu tespit edildi. Google gibi arama motorları, herhangi bir sorgu için hangi sayfaların gösterileceğini belirlemek ve değerlendirmek için bir algoritmalarında bazı kurallar kullanırlar. Bu algoritmalar, son derece karmaşık bir yapıda geliştirilerek, SERP’lerde sıralamaların belirlemesi amacıyla yüzlerce hatta binlerce farklı sıralama faktörünü ve sinyalini hesaba katarlar.

Bunlar arasında 3 temel sinyal şunlardır;

Link (BackLink) Çalışması

Diğer web sitelerinden gelen bağlantılar (backlink), bir sitenin Google ve diğer arama motorlarındaki sıralamasını belirlemede önemli bir rol oynar. Bunun nedeni, web sitesi sahiplerinin kalitesiz olan diğer sitelere link vermesinin düşük bir ihtimal olduğundan veya hiç bağlantı vermemesinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden link verme veya link alma olayı, arama motorları tarafından kalite puanı olarak değerlendirilir.

Örneğin arama motorları, link alan siteye +1 puan ekleyerek o sitenin sıralamada öne geçmesini sağlar. Böylece siteler, birçok siteden bağlantı aldığında, eğer bağlantı aldıkları siteler otoriter ise (Domain Authority) Google gibi arama motorlarının gözünde değer kazanırlar.

İçerik (Content)

SEO'da İçerik (Content) Önemi

Arama motorları, bağlantıları değerlendirmenin yanı sıra, herhangi bir arama sorgusu ile alakalı olup olmadığını belirlemek için bir web sayfasının içeriğini de analiz eder. Arama Motoru Optimizasyonu’nun büyük bir bölümü, arama motorlarını kullanan kişilerin aradıkları kelimelere yönelik içerik oluşturulmasından oluşur. Ancak burada fazla (lusumsuz) anahtar kelimesi kullanmaktan kaçınılması gerektiği unutulmamalıdır.

Sayfa yapısı (Page structure)

Web Site Sayfa Yapısı

Web sayfaları HTML ile kodlandığından, HTML kodunun nasıl yapılandırıldığı, bir arama motorunun bir sayfayı değerlendirme sürecini olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir. Bu kapsamda; Siteye ait sayfaların yapısında;

 • Sayfanın Başlığına ve URL’sine konuyla alakalı anahtar kelimesi eklemek ve
 • Sitenin taranıp taranmadığından emin olmak gerekir.

Arama Trafiğini Optimize Edin Satışları Artırın

SEO - Search engine optimization Trafiğini Optimizasyon Etme

Doğru şekilde yapılan arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin aldığı trafik (ziyaretçi veya müşteri) miktarını önemli ölçüde artırma potansiyeline sahiptir. Ancak yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen tüm arama trafiği, ödeme yapan müşterilere dönüşmediği sürece bir işletmenin büyümesine yardımcı olmaz.

Dönüşüm oranı optimizasyonunun (CRO: Conversion Rate Optimization) devreye girdiği yer burasıdır. Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO), web sitelerinde değişiklik yapmak ve bunların bir sitenin dönüşüm oranı üzerindeki etkisini ölçmek için A/B testi (arama testi) gibi yöntemlerin kullanılmasını içerir.

Başarılı dijital pazarlama uzmanları veya SEO uzmanı, bir siteye yalnızca trafik çekmenin yeterli olmadığını bilirler ve kullanıcı siteye ulaştıktan sonra ne yaptığını da bilmeleri aynı derecede önemlidir.

Web sitenizden iyi bir verim almak ve iyi bir dönüşüm görmek için akıllı ve 💪 güçlü bir Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) Danışmanı ile çalışmanızda fayda var.

Dönüşüm: Web sitenize veya mobil sitenize gelen bir ziyaretçiye “ne yaptırmak” istiyorsanız ve ziyaretçi “ne yapmasını” istediğinizi yapıyorsa, bu eyleme dönüşüm adı verilir. Örneğin bal 🍯 satan bir siteniz varsa ve web sitenize gelen ziyaretçi bu balı alıyorsa işte bu bir dönüşümdür.

SSS

SEO Açılımı Nedir (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu)?

Arama motoru optimizasyonu (SEO – Search Engine Optimization), Google ve Bing gibi popüler arama motorlarında görünürlüğü artırmak için web sitenizi iyileştirme sürecidir. SEO Hizmeti, arama motorlarının organik arama sonucunda web sitenize gelen ziyaretçilerin trafiğini ve kalitesini artırmak için arama motorunda daha üst sıralarda yer almanızı sağlayacak çalışmaların sunulmasıdır. İngilizce “Search Engine Optimization” olan bu kelimenin Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu’dur. SEO, site içi (On Page) ve site dışı (Off Page) çalışma olarak iki gruba ayrılır.

SEO’nun amacı, belirlenen anahtar kelimelerde arama motorlarında üst sıralara çıkarak web sitesinin ziyaret sayısını artırmaktır. Kullanıcıların genellikle arama sonuçlarında ilk sırada yer alan siteleri tercih etmeleri, yapılacak işin getirisini ve kalitesini artırarak yüksek ve kaliteli dönüşümler elde etmemizi sağlamakta. Bu nedenle web siteleri daha kullanışlı hale getirilmeli ve ziyaretçiler aradıkları konuya daha hızlı ve alakalı yanıt bulabilmelidir.

Son zamanlarda, internetin günlük hayatta ve iş hayatında yaygın olarak kullanılması sonucunda güçlü bir kavram haline gelen bu terim, Dijital Pazarlamanın bir alt dalını oluşturmuş ve özellikle e-ticaret siteleri için vazgeçilmez bir meslek haline dönüşmüştür.

Basit SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

– Backlink
– İçerik
– HTML
– Tag (Etiket)
– Landing Page optimizasyonu (Açılış Sayfasını Optimize Etme)
– Mobil uyumluluk
– Kullanıcı deneyimini iyileştirmek,
– Sosyal medya sinyallerini geliştirmek
– Web sitesindeki kod yapısını efektif hale getirmek
– Site hızını artırmak
– İçerikte anahtar kelimeleri yerli yerinde kullanmak
– URL yapısını anlaşılır ve konuyu açıklayan şekle sokmak
Domain yaşını artırmak vb.

– Basit bir çalışmayla yukarıdaki kriterlerin yerine getirilmesi bile arama sıralamasını iyileştirebilmekte,

– Günümüzde, arama motorları arama yapanlara en kaliteli hizmeti sunmaya çalışmakta ve arayanlara istekleri doğrultusunda en alakalı içeriği sunmaya özen göstermekte ve,

– Google tarafından sunulan 200’den fazla sıralama faktörüne uygun site içi ve site dışı optimizasyon çalışması yapan web siteleri organik arama sonuçlarında (SERP) en üst sıralarda yer alabilmektedir.

SEO’nun Faydası Nedir?

– Arama motoru optimizasyonu, çevrimiçi pazarlamanın önemli bir parçasıdır. Çünkü arama, kullanıcıların web’de gezinmesinin başlıca yollarından biridir.

– Arama sonuçları sıralı bir listede sunulur ve bir site bu listede ne kadar üst sıralarda yer alırsa, site o kadar fazla trafik alma eğiliminde olur. Örneğin, tipik bir arama sorgusu için, bir numaralı sonuç, o sorgu için toplam trafiğin %40-60’ını alırken, iki ve üç numaralı sonuçlar önemli ölçüde daha az trafik alır.

Arama yapanların yalnızca %2-3’ü arama sonuçlarının ikinci sayfasına tıklar. Bu nedenle, arama motoru sıralamalarında küçük bir gelişme bile bir web sitesinin daha fazla trafik almasına ve potansiyel olarak daha fazla iş yapmasına neden olur.

– Bu nedenle, birçok işletme ve web sitesi sahibi, sitelerinin arama sonuçları sayfasında (SERP) rakiplerinden daha yüksek görünmesi için arama sonuçlarını manipüle etmeye çalışmaktadır. Bu nedenle Search Engine Optimization çok önemlidir.

SEO Çalışması Ne Demektir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir ve bir web sitesinin teknik yapılandırmasını, içerik – alaka düzeyini ve bağlantı popülerliğini optimize etmek için yapılan çalışmadır. Bu çalışma zaman alan bir süreçtir. Bu süreçte sayfalar kolayca bulunabilir, kullanıcı arama sorguları için daha alakalı ve popüler hale gelebilir ve sonuç olarak arama motorları tarafından daha iyi anlaşılarak daha iyi sıralanabilir.

SEO – Search Engine Optimization, web sitelerinin ilgili anahtar kelimelerde başta Google olmak üzere arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına ve daha fazla ziyaretçi toplamasına odaklanan bir dijital pazarlama stratejisidir.

SEO çalışmaları sayesinde web sitesine gerekli optimizasyonlar yapılarak siteler arama motorlarının belirlediği kriterlere uygun hale getirilir. Yapılacak SEO çalışmaları sonucunda site sayfalarının sıralaması ne kadar yüksek olursa, firmalar arama motorlarında o kadar görünür olacak ve buna bağlı olarak trafik ve dönüşüm oranı da bu ölçüde artacaktır.

SEO Hizmeti Nedir?

SEO hizmeti, web sitelerinin görünürlüğünü ve nihayetinde organik arama trafiğini artırmayı amaçlayan arama motoru optimizasyonu hizmetidir. Bunlar genellikle SEO’nun her alanında uzman olan ajanslar veya serbest çalışanlar (Freelancer) tarafından sağlanır.

Şu anda, arama motorları, kullanıcılarına en iyi hizmeti sunmak istemekte ve kullanıcılara sorguları doğrultusunda en alakalı içeriği göstermek istemekteler. Google’ın sunduğu 200’den fazla sıralama kriterine göre optimizasyon çalışmaları yapılan ve algoritmalara göre dizayn edilen web siteleri, organik arama sonuçlarının en üst sıralarında yer edinebilirler.

Ancak unutulmamalıdır ki SEO hareketli ve değişen bir yapıya sahip olduğundan süreklilik arz eder. Bu gün yapılan iyileştirmeler ile bir yıl sonra yapılacak iyileştirmeler birbirinden farklı olabilir. Sıklıkla değişen arama motoru algoritmaları ve sıralama faktörlerine bağlı olarak SEO Hizmeti veren ajanslar her geçen gün kendini geliştirmeye ve yenilemeye devam etmek zorundadır.

Site İçi SEO Analizi Nedir?

SEO analizi, üzerinde çalışılan sitenin ne kadar iyi optimize edildiğini ve sitenin gelişmesine yardımcı olmak için neler yapılabileceğini daha iyi anlamak için bir web sitesinin yakından incelenmesi sürecidir. SEO analizinde, öncelikle firmaların (işletmelerin/markaların) sayfalarında yer alan içeriklere dikkatli bir şekilde bakmak gerekir.

Web siteleri sıralamada gerilerde kalıyorsa, öncelikle site içi SEO analizi yapmak gerekir. Bir web sitenizin eksikliklerini belirlemek için kapsamlı bir SEO analizine ihtiyacı vardır. Bu sayede eksiklikler tespit edilip hatalar düzeltebilir ve siteye daha sağlam bir altyapı oluşturulabilir.

Temel teknik sorunları kolayca tanımlamaya yardımcı olabilecek SEO analiz araçları vardır ve bu araçlar analiz sürecini çok daha verimli hale getirir. İçerikler ve alıp-verilen bağlantılar bir web sitesinin sıralama yeteneğinde önemli bir rol oynar ve kaliteli içeriğiniz veya yetkili (otoriter) bağlantılarınız yoksa, rekabet gücü yüksek arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak her zaman için zordur.

Ayrıca site içi SEO analizleri ile birlikte yapılacak yazılım geliştirmeleri siteleri sıralama sonuçlarında daha üst seviyelere taşıyabilmektedir.

İçerik SEO Analizi Nedir?

İçerik analizi, sitedeki yazıların, fotoğrafların, video gibi içeriklerin ne kadar iyi optimize edildiğini ve sitenin gelişmesine yardımcı olmak için neler yapılabileceğini ortaya koymak için bir web sitesini yakından inceleme sürecidir. SEO Analizi, özellikle işletmelere ait markaların sayfalarında sahip oldukları içeriğe dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesini gerektirir.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO uyumlu makale (içerik), arama motorlarının üst sıralarda yer alması için oluşturulan içerik türüdür. Bazı pazarlamacılar bu makalelerde geçecek kelimelerin, anahtar kelimelerle doldurulması gerektiğini düşünse de, bunun gerçekten arama motorlarının içeriğinizi bulmasına, anlamasına ve sıralamak ele almaya çalıştığınız konuya bağlamasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Meta Etiket (Meta Tag) Nedir?

Web sitelerinin head etiketleri arasında yer alan ve siteye giren arama motorlarına ve botlara site hakkında bilgi veren kod yapısı meta etiketi olarak tanımlanır.

Meta Başlık Etiketi Nedir ve Nasıl Yazılır – (Meta Title Tag)?

Başlık etiketi (<title>) olarak da bilinen “Title Tag”, bir web sayfasının konusunu belirtmek için arama motoru sonuç sayfalarında ve tarayıcı sekmelerinde görüntülenen metni ifade eder. Title Tag, bir web sayfasına başlık vermenizi sağlayan bir HTML kod etiketidir. Bu başlık, tarayıcı başlık çubuğunda ve arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) bulunabilir. Organik sıralama (SEO) açısından önemli bir rol oynadıkları için web sitenizin başlık etiketlerini eklemek ve optimize etmek çok önemlidir.

Google’a göre Başlık Etiketleri nasıl yazılır?

– Sitenizdeki içeriğin başlığı <title> yansıttığına emin olun.
– Web sayfası başlığı, içindeki konuyla alakalı anahtar kelimeleri içermeli.
– İçeriğe çok fazla anahtar kelime eklemekten kaçının.
<title> başlıkta tekrar eden öge veya ortak metin kullanmaktan kaçının.
– Başlıklarınızı kısa ve öz şekilde çarpıcı hale getirin.
– Ürün veya makale başlıklarını 60 karaktere sığdırmaya çalışın. Zira bu sınırı aştığınızda, başlıklar tam olarak görünmeyecektir.
– Mümkünse, 60 karakterlik başlığa marka adınızı ekleyin.
– Başlıklarda “Sıfırdan Başlayanlar İçin SEO” gibi dikkat çekici ifadeler kullanın.
– Her yazı için benzersiz bir başlık oluşturun.

Başlık Etiketi Nedir – (Header Tags veya Heading Tags)?

Genel olarak bir makale, kategori, ürün veya hizmetin adı genellikle en belirgin ve önemli başlık olan H1 olarak tanımlanır.
Bir web sayfasının optimizasyonunda başlıklar önemli bir rol oynar. SEO açısından, web sayfasının ana temasını belirten, yalnızca bir adet H1 etiketi kullanmanız gerekir. Diğer tüm alt başlıklar önem seviyelerine bağlı olarak H2-H6 arasındaki başlık etiketlerini kullanmalıdır. Optimizasyon açısından birden fazla H2-H6 etiketi kullanmakta herhangi bir problem yoktur.

Başlık etiketi, bir web sayfasındaki her başlığın önem düzeyini belirten, bir web sayfasındaki başlıkları ve alt başlıkları ayırmak için kullanılan bir HTML kodudur. H1’den H6’ya kadar önem sırasına göre sıralanan 6 farklı başlık vardır:
– H1: Ana Başlık, en üst seviye başlıktır.
– H2
– H3
– H4
– H5
– H6

Bu başlık etiketleri, bir web sayfasının okunabilirliğini ve SEO’sunu iyileştirir. Bir makalenin, kategorinin, ürünün veya hizmetin adı genellikle H1 olarak tanımlanır.

Sıralamada en ömenli faktörler arasında yer alan backlink (geri bağlantılar) kendi sitenizin haricinde başka bir siteden link alınması ile oluşturulur. Site Dışı Link (Off-Page SEO), arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) sıralamanızı etkilemek için kendi web sitenizin dışında gerçekleştirilen eylemleri ifade eder.

Meta Description Etiketi Nedir?

Meta açıklama, arama motoru sonuçlarında ve sosyal medya platformlarında görünen içeriğin (meta etiket) kısa bir özetidir ve ziyaretçilerin sayfadaki içeriğin özetini anlamalarını sağlar. İdeal uzunluk 130 ile 160 karakter arasındadır. Meta Açıklama Etiketi,

Meta Keywords Nedir?

Meta Anahtar Kelimeler (Meta Keywords), bir web sayfasının HTML kodunda görünen ve arama motorlarına sayfanın konusunun ne olduğunu söyleyen bir etiket türüdür. Google ve Yahoo 2009 yılından beri, Bing ise 2014 yılından beri bu etiketi kullanmıyor.

SEO Sıra Bulucu Nedir?

SEO Sıra Bulucu, kullanıcıların arama motoru sıralamalarını iyileştirdikten sonra web sitelerinin performansını izlemeye yardımcı olan bir SEO/Sıralama kontrol aracıdır.

SEO Eğitimi Nedir?

Bu sertifika kursunda, web sitesi optimizasyonu, bağlantı kurma, anahtar kelime araştırması ve çok daha fazlası dahil olmak üzere SEO ile ilgili her şeyi öğreneceksiniz.

Yoast SEO Eklentisi Nedir?

Yoast SEO, site yapınız için sağlam bir temel oluşturabilecek ilgili bağlantılar oluşturmanıza yardımcı olan bir WordPress SEO Eklentisidir. Bu eklenti bağlantı blokları ve içerik düzenleyici gibi bir dizi araca sahiptir.

SEO PDF‘si ve Google SEO Başlangıç Kılavuzu hakkında daha fazla bilgi

blank
Kişisel bloguma hoşgeldiniz! Burada WordPress'i kullanarak her türlü web sitesinin (blog, kurumsal, e-ticaret vb.) nasıl yapıldığını ve oluşturacağınız sitenin Google'da görünmesini sağlamak adına SEO tekniklerini nasıl kulanacağınızı yazıyorum.
guest
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments