WordPress Nedir? 13 MB PHP Site Kurucu [2020]

1542
WordPress Nedir: En İyi İçerik Yönetim Sistemi ve En Popüler Web Site Kurma Programı

WordPress nedir? İki çeşit WordPress’ten .org site uzantılı olanı maddeler halinde tanımladım:

SimilarTech'e göre WordPress, içerik yönetim sistemi ve site kurma programları arasında 1. sıradadır.
 • WordPress, kullanım kolaylığı, SEO desteği, esnekliği, Türkçe dili, kolay içerik oluşturulması ve yazılması nedeniyle oldukça fazla tercih edilir. Bu nedenle SimilerTech’e göre 141 içerik yönetim sistemi arasında 1. sırada yer almaktadır.
 • Yeni başlayan blog yazarları (bloggerlar) veya işletme sahipleri tarafından, para kazanmak veya ürün açıklaması gibi kılavuzlar oluşturarak marka bilinirliğini artırmak için kullanılır.

İki çeşit WordPress’ten biri, .com site uzantısına sahip WordPress.com (WP.com), diğeri .org site uzantısına sahip WordPress.org (WP.org).

WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar

WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar

WordPress ne demektir? yukarıda açıkladım. Ancak ilk kez duyanlar her zaman WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkları karıştırırlar. Bu nedenle hangisinin doğru seçim olduğunu bilmedikleri için yanlış platformu seçebilirler.

Bunu önlemek ve ikisi arasındaki farkı ayırt etmek için yukarıda resimli tablo hazırladım ve aşağıda açıklayıcı bilgi verdim.

Özünde her ikisi de ücretsizdir. WordPress.com ile WordPress.org arasındaki temel farklar kısaca şöyle:

 • WordPress.com’un özellikleri sınırlıdır ve bu nedenle ücretsizdir. Sitenizi WP.com sayfası üzerinde ücretsiz oluşturabilirsiniz ancak kısıtlayıcı özelliklerini kaldırmak için WordPress.com sitesine servis ücreti ödersiniz (Bu, Premium paket için 300 TL‘dir.)
 • WordPress.org’un özellikleri sınırsızdır ve yalnızca kurulum için gerekli dosyalar ücretsizdir. Bununla birlikte, WordPress.org ile kurulmuş bir sitenin online olarak sürdürülebilirliğini sağlamak için en iyi hosting firmaları listesinde bulunan şirketlerden birine Hosting ve Domain için yıllık ücret ödersiniz (Bu, sınırsız özellikler edinmek için ortalama 100-200 TL arasında olur).

Şimdi WordPress kıyaslama tablosuna dönüp baktığımızda; WP.org’un Wp.com’a göre ne kadar çok avantajı olduğunu görebilirsiniz. WP.org ile WP.com (Premium) karşılaştırmasında;

 • Marka özgürlüğü,
 • Her çeşit siteyi kurma özgürlüğü,
 • Tüm SEO özelliklerin aktif olarak kullanılması,
 • Bakımı,
 • Tam kontrolleri gibi fonksiyonların

.org uzantılı WordPress sitesinde, özelliklerin daha üstün olduğu anlaşılacaktır.

Yine tabloyu incelediğimizde, maliyet hizasında WP.org’un 700 TL’ye kadar çıktığını göreceksiniz. Oraya, tek seferlik alınan ve ömür boyu sizin olacak tema fiyatı da dahildir. Bu nedenle maliyet 700 TL’ye kadar çıktı.

WordPress.com Nedir (Site üzerinde barındırılan)

WordPress.com, kar elde etmek için kurulmuş hazır web sitesi kurma ve blog açma sitesidir. WordPress.com, WordPress.org’un kurucusu Matt Mullenweg’in bir şirketi olan Automattic’e aittir. Kullanımı kolaydır, ancak kendi kendine barındırılan WordPress.org’un avantajlarından yoksundur.

 • Örneğin istediğiniz eklentiyi bilgisayarınıza yükleyemezsiniz.
 • Özel WordPress temaları (site görüntüsünü ve işlevini değiştiren hazır şablonları) kullanamazsınız.
 • Para kazanma açısından kısıtlıdır. Reklamlardan gelir elde edemezsiniz. (Örneğin affiliate ortaklığı yapamazsınız. Google Adsense gibi reklamlarından gelir elde edemezsiniz).
 • Site adresinizde (URL) WordPress markası yazar. Örneğin: https://wpsitekur.wordpress.com). Markayı kaldırmak için ücret ödersiniz.
 • Sınırlı özellikler yetersiz kaldığı zaman bir üst pakete geçmek için ücret ödemek zorunda kalırsınız.

WordPress.org Nedir (Kendi kendine barındırılan)

WordPress.org (genellikle “WordPress” olarak adlandırılır), kendi %100 bağımsız sitenizi oluşturmak için web Hosting’e yükleyebileceğiniz ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Site kurma programlarında WordPress‘e değinmiştim, dilerseniz göz atabilirsiniz.

 • Kar amacı gütmediği için %100 bedavadır.
 • Aslında ücretsizdir, ancak kurulum için hosting ve domain’e ücret ödenmektedir.
 • Hosting ve domain indirimlerinden yararlanırsanız başlangıçta düşük ücret ödersiniz (Sonraki yıllarda yıllık 150 – 250 TL arasında olur.)
 • İstediğiniz temayı ve eklentiyi yükleyebilirsiniz.
 • Web sitesi (veya blog sitesi gibi diğer siteler) tamamen size ait olur.
 • İstediğiniz yere reklam yerleştirebilir ve bu şekilde gelir elde edebilirsiniz.
 • Web sitenizde istediğiniz her değişikliği yapmakta özgürsünüz.

Bu yazılım, herkesin kolayca kullanması amacıyla otomatik kurulum yapmak için programlanmıştır (tüm sistemi tıklamalarla kurabilirsiniz).

Tüm site modellerini WordPress.org ile oluşturabilirsiniz. WordPress site kurmak için ne gerekli?

 1. WordPress (.org),
 2. Domain (alan adı),
 3. Hosting (web barındırma)
 4. Tema

Web sitesinin işlevini, görüntüsünü veya tipini değiştiren ana unsur temadır. Temayı değiştirin, istediğiniz siteyi oluşturun. Örneğin;

WordPress nedir? WP'nin diğer web site kurma programlarına göre pasta dilimi grafiği. Kaynak: w3techs

W3Techs’e göre WordPress, İnternet’teki tüm web sitelerinin %39’unun alt yapısını oluşturuyor. Bu, ziyaret ettiğiniz her 4 web sitesinden birinin WordPress tarafından desteklendiği anlamına gelir. WordPress’in Türkiye’de birçok kullanıcısı var ve kontrol paneli de Türkçe olarak sunuluyor.

WordPress.org ile WordPress.com Kullanım Oranı Grafiği - Kaynak: Datanyz

Datanyze’ye göre WordPress‘lerin kullanım oranlarını görebiliriz. Bu durumda; WordPress.org kullanım oranı %70 iken WordPress.com kullanım oranı %5‘tir.

WordPress’in Tarihçesi

WordPress Ne Zaman Kuruldu? Ne İşe Yarar?

WordPress.org, 27 Mayıs 2003 tarihinde İnsanlığa sunulmuştur. Mike Little ile Matt Mullenweg öncülüğünde oluşturulmuş bağımsız bir projedir. Sonrasında, dünyanın dört bir yanındaki gönüllü geliştiriciler tarafından sürekli olarak geliştirilmiş ve güncellenmeye devam etmektedir.

WP.org size çok fazla özellik sunar. Bunlardan bazıları erişilebilirlik, performans, güvenlik ve kullanım kolaylığıdır. Ayrıca, en büyük özelliği esnek olmasıdır. Eklenti ve tema kullanarak, bir siteyi herhangi bir siteye anında dönüştürebilirsiniz.

Yani, blog sitesini e-ticaret sitesine tek tıklamayla dönüştürebilirsiniz. Tabi, bunu yapmak için temanızın bu özellikleri blog ve e-ticaret demosu bulundurması gerekir. İleride değişiklik yapmak için uyumlu WordPress temaları kullanmak önemlidir.

WordPress’in Özellikleri (Neden Kullanmalısınız)

WordPress Özellikleri

Bugün ne kadar çok insana ulaşırsanız, o kadar çok para kazanır ve popüler olursunuz. WordPress’i bu yüzden kullanmalısınız. WP, size dijital dünyada büyümek ve daha fazla insana ulaşmak için harika özellikler sunar. Kişisel ya da kurumsal bir çevrimiçi web sayfası oluşturma fikriniz varsa, WP’yi tercih edin.

İstediğiniz kadar WordPress teması vardır

WordPress Tema, bir web sitesinin görünümünü ve işlevini değiştirmek için kullanılan tasarımdır. Şu anda, 7526 WordPress temasıyla sitenize istediğiniz görünümü verebilirsiniz. Temaları web sitenizin yönetim panelindeki görünüm sekmesinden ya da FTP kullanarak kolay bir şekilde yükleyebilirsiniz.

Yükleyeceğiniz tema web sitesinin görüntüsünü değiştireceği gibi işlevini de değiştirir. Bu şekilde istediğiniz siteyi elde edebilirsiniz. Örneğin;

E-ticaret sitesi yapmak istiyorsanız bunun için yapmanız gereken şey; iyi bir e-ticaret teması bularak sitenize yüklemektir. Bu siteleri indirmek ve yüklemek için onlarca WordPress tema mağazası vardır. Ancak ücretli ve ücretsiz en popüler siteler şunlardır:

 1. ThemeForest (Premium – ücretli)
 2. Tema Mağazası (Ücretsiz)

Binlerce WordPress eklentisi bulunur

WordPress eklentileri, bir WordPress sitesinin özelliklerini ve işlevlerini değiştirmek için kullanılan akıllı telefonlarda bulunan uygulama tarzı yardımcı araçlardır. İngilizcesi plugin’dir, daha çok bu terimle karşılaşırsınız.

Eklentiler ile sosyal paylaşım butonları, WhatsApp iletişim aracı, iletişim formu gibi istediğiniz her şeyi web sitenize anında entegre edebilirsiniz.

Şu anda, WordPress Kontrol Panelinden eklenti kütüphanesine girerek, 56.744 adet eklentiyi ücretsiz kullanabilir; SEO, yedekleme, hız, güvenlik, kırık bağlantılar ve spam gibi sitenizle ilgili birçok şeyi kontrol edebilirsiniz.

Temalarda olduğu gibi eklentiler için de Premium seçenekler mevcuttur ve bu ücretli sürümler, daha işlevsel özelliklere sahip oldukları, iyi kodlandıkları, sık sık güncellendikleri ve teknik desteği olduğu için hem avantajlıdır hem de kullanışlıdır.

Ayrıca eklentilerde widget özelliği de çok kullanışlıdır. Widget nedir? Widget, sağ tarafta ve sol tarafta gördüğünüz kayan nesnelerdir (sosyal paylaşım ve yazı başlıkları menüsü gibi). Widget’ı kontrol paneli > Görünüm > Bileşenler alanından düzenleyebilir ve yönetebilirsiniz.

Bir çok platform vardır ancak kullanabileceğiniz en iyi ücretli ve ücretsiz eklenti platformları şunlardır:

Çok Yönlüdür

Her türlü web sitesini çalıştırır ve tüm cihazlar için uyumludur. Her yerden erişebilir, telefonunuzdan bile içerik yazıp yayınlayabilirsiniz.

Moderndir

Güvenlik açıklarına ve gelişen teknolojiye karşı sürekli güncellenmektedir.

Yerleşik blog özelliği vardır

Online İnternet sitenize blog eklemek, yemek yemek kadar kolaydır.

Özel menüleri vardır

Tek bir tıklamayla sayfalarınıza ya da özel bağlantılara gezinme menüleri eklemeyi kolaylaştırır.

Mobil Uyumludur

Tüm cihazlarda açılacak şekilde tasarlanmıştır. Buna duyarlı (responsive) denir.

Erişilebilir ve Kullanımı kolaydır

WP’nin arayüzü ve menüleri kolay kullanım ve erişebilirlik için tasarlanmıştır.

Hızlıdır

WordPress’i hızlandırmak için yüzlerce eklenti vardır. Örnekler: WP Rocket, WP Fastest Cache

WordPress ücretsizdir

Bazı web sitesi kurma programları ücretlidir ancak WordPress’le site oluşturmak için kullanılan dosyaların tamamı ücretsizdir. WordPress’i kullanırken sadece barındırma ve alan adı için ödeme yaparsınız. Diğer sitelerde hem hosting ve domane hem de programın kendisine ücret ödersiniz.

Bu yönüyle WordPress avantajlıdır. Sadece alan adı ve barındırma satın alarak WordPress’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

Açık kaynaklı bir yazılımdır

WordPress, Herkesin WordPress yazılımını ücretsiz olarak kullanabileceği ve değiştirebileceği anlamına gelen açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Bu, dünya çapında binlerce gönüllü tarafından desteklenen bir topluluk projesidir, böylece herkes büyümesine katkı sağlayabilir.

Squarespace, Shopify ve WIX gibi açık kaynaklı olmayan CMS’ler, ücretli premium paketlerine geçmeniz için siteniz üzerindeki kontrol düzeyini sınırlar ve sizden ücret talep ederler.

WordPress’te siteniz üzerinde tam kontrol yetkisine sahipsiniz. Bu siteniz üzerinde istediğiniz değişikliği yapma özgürlüğüne ve hakkına sahipsiniz demek oluyor.

WordPress taşıma kolaylığı sunar

Tam kontrole sahip olduğunuz için, WordPress’i istediğiniz zaman taşıyabilir ve aktarabilirsiniz. WordPress taşıma işlemlerini en iyi hosting firmaları listesindeki bir çok şirket sizin için ücretsiz yapabilir. CENUTA, bu web barındırma şirketlerinden biridir.

Geliştirilebilir bir yapıdadır

Kodlama bilmeseniz bile, temaları ve eklentileri kullanarak sitenizi anında geliştirebilirsiniz.

 • Temalar: İnternet sitenizin dış görünüşünü yani yüzünü ve işlevini değiştirir.
 • Eklentiler: İnternet sitenizin işlevini değiştirir. Örneğin sitenize anında WhatsApp yükleyerek kullanabilirsiniz.

Şu anda 55.000’den fazla beleş eklenti ve 5.000’den fazla beleş tema var ve sürekli artmaya devam ediyor.

WordPress kurulumu kolay bir yazılımdır

Teknoloji çağında, kendi online sayfanızı oluşturmak için yazılım mühendisi olmanız gerekmez. Bir kaç düğmeye basarak anında WordPress site kurulumu yapabilirsiniz.

WordPress ile kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmak için tek yapmanız gereken, en iyi barındırma şirketlerinden birinden bir barındırma paketi satın almak ve ardından cPanel yönetim panelini kullanarak WordPress’i kurmaktır.

Kullanımını öğrenmek ise cep telefonunu kurcalamak kadar basittir.

Hatalara çözüm bulmak kolaydır

WordPress hatalarına kolayca çözüm bulabilirsiniz. Dünya üzerinde WP’i kullanan 8 milyona yakın insan var. Facebook gruplarında ya da forumlarda ücretli veya ücretsiz çözümler bulabilirsiniz.

SEO dostudur (Arama Motoru Optimizasyonu desteği sunar)

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile uyumludur. SEO, İnternet sitesini ve içeriğini optimize eden ve arama motorları tarafından bulmayı kolaylaştıran bir süreçtir. Sıralamanızı arttırmanızda en büyük etken SEO uyumlu tema satın almaktan geçer.

WordPress, marka bilinirliğini ve kişisel tanınırlığı artırmak için arama motorlarının kurallarına göre tasarlanmıştır. Sayfalar ve yazılar için başlık ve alt başlık (meta) oluşturmanız için olanak sunar. Bunlar, arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması için yapılan SEO çalışmalarıdır.

Ek olarak, WordPress, kırık bağlantıları kontrol etme, 301 yönlendirmeleri yapma, anahtar kelimeleri tespit etme gibi amaçlara hizmet eden ücretsiz SEO eklentilerine sahiptir. Sitenizi kontrol etmek ve en iyi şekilde optimize etmek için kullanılan en popüler iki eklentinin biri Yoast SEO diğeri Rank Math SEO’dur.

Emeği geçenler

Image for post

Kolay İnternet oluşturma programı WordPress’in başlıca geliştiricileri görseldedir. Şu anda 917 geliştirici var. Kendinizi bu listede görmek istiyorsanız, WordPress’in geliştirilmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Çevirmenler

Image for post

WordPress’i İngilizceden dilinden Türkçe diline çeviren başlıca çevirmenler:

 • Mustafa Uysal
 • Emre Erkan
 • Selman Kandeniz
 • Türker YILDIRIM

Haklar

Image for post

WordPress, dört temel özgürlük sağlayan Genel Kamu Lisansı (GPLv2 veya üstü) altında lisanslanmıştır. Bunu WP Haklar Listesi olarak düşünebilirsiniz.

Açık kaynak olması, kolayca kullanılabileceği ve istediği yazılım değişikliklerini yapabileceği anlamına gelir.

WordPress Güncellemeleri

Image for post

WP, bilgisayar korsanlarının erişmesini önlemek için sürekli olarak güncellenir.

WordPress’le Hangi Tür Siteler Yapılabilir?

WordPress ile Neler Yapılabilir: WP ile her çeşit İnternet sayfası yapılabilir.

Peki WP ile neler yapılabilir? WordPress ile her çeşit İnternet web sayfası yapılabilir. Onlardan bazıları;

Hobi ya da yaşam tarzı blogları

Fikirlerinizi yazdığınız ve fotoğraflarınızı paylaştığınız çevrimiçi sitelere blog denir. Yazılım bilmeden tıklamalarla WordPress ile blog kurulumu yapabilirsiniz.

WP uzun süredir blogculara yönelik CMS yazılımı geliştirdiği için bu konuda zengin özelliklere sahiptir.

 • Yazılar ve sayfalar birbirinden ayrı durumdadır.
 • Güçlü özelliklere sahip Gutenberg editörü ile basitçe gönderi (içerik, yazı vs.) oluşturabilir.
 • Zengin içeriğe sahip metinler kullanmak amacıyla kategori ve etiket sistemi bulunur.
 • Kullanıcıların yorum yazma ve editörün bu yorumları tek tıkla yönetme yeri vardır.

Bu konuyu blog nedir başlıklı yazımdan detaylı olarak öğrenebilir sonra blog nasıl açılır yazımdan blog oluşturabilirsiniz.

Portfolyo internet sitesi

Önce WP portfolio nedir buna bakalım. Portfolio’nun Türkçesi portfolyo’dur. Bireysel çalışmalarınızı veya başarılarınızı ortaya koyabileceğiniz tecrübe dokümanlarıdır. Yani tecrübelerinizi ya da yeteneklerinizi paylaştığınız sizi anlatan bir İnternet sitesidir.

Portföy web sayfası

Portföy sitesi ile ürünlerinizi, tasarım becerilerinizi ve daha fazlasını tanıtın.

E-Ticaret sitesi

İnsanların ürün veya hizmetlerinizi İnternet üzerinden satın almalarını sağlayan bir tür site çeşididir. Böyle bir siteyi yapmak istiyorsanız önce e-ticaret eklentisini ardından E-Ticaret temasını yüklemeniz gerekir.

Kurumsal site

Bir işletmenin İnternet dünyasında mülk edinmesi amacıyla çevrimiçi sitesini kurması gerekir. Ayrıca, işletmeler müşterilerine veya ziyaretçilere hizmetlerini tanıtmak isterler. WP, bunun için harika bir seçenektir. Müşteriler, şirket sitesi aracılığıyla iletişime geçebilir veya daha fazlasını yapabilirler.

Üyelik sitesi

Üyelik sistemine sahip bir online sayfa türüdür. WP üyelik eklentileri ile üyelik sitelerini kolayca yönetebilirsiniz.

Her tür online site

Sosyal medya ağları gibi hayal edebileceğiniz her tür siteyi yapabilirsiniz. Bu ve daha fazlasını yapmak istiyorsanız WordPress derslerinden birini satın alın.

WordPress Web Sitesi Örnekleri

WordPress internette bir web sitesi oluşturmak için kullanılır. Kurumsal veya kişiler tarafından kolayca kullanılabilir. Popüler web siteleri de WP yazılımını kullanmaktadır. Bazı örnekler;

 • Ankara Üniversitesi: Örneğin, Ankara Üniversitesinin resmi İnternet sitesi WordPress altyapısı kullanılarak yapılmıştır.
 • Sözcü gazetesi (haber sitesi): Sözcü gazetesinin İnternet sayfası WP kullanılarak yapıldı.
 • Nefis yemek tarifleri: Bir tarif aradığınızda, kesinlikle karşılaşacağınız NefisYemekTarifleri İnternet sayfası WP yazılımı ile oluşturuldu.
 • Microsoft blog sayfası: Bilgisayar söz konusu olduğunda akla ilk gelen şey Microsoft’tur. Microsoft, kurumsal blog sayfasını WP ile oluşturdu.
 • Beyaz Saray
 • Airbnb
 • Spotify
 • Pioneer gibi büyük siteler WordPress programı ile kurulmuştur.

WordPress Hosting

Image for post

WordPress dosyalarını çalıştırmak için kullanılacak olan sunuculara verilen isimdir. WordPress PHP dilinde yazıldığından, seçtiğiniz barındırma Linux işletim sistemi olmalıdır.

Linux Hosting ile WordPress hosting arasında nasıl bir fark var?

Bazı şirketlerde, web sunucusu ve WAF kullanım farkı vardır. WordPress tabanlı web sitelerinde oldukça fazla “brute force” denemeleri yapılır. Yani hackerlar şifrenizi kırmak için giriş denemesi yaparlar.

Bu nedenle WP siteleri çok fazla CPU tüketir. Bunu önlemek için, barındırma şirketleri tarafından WordPress paketleri oluşturuldu.

Sunucu alacaksanız Türkiye’deki kaliteli, güvenilir, ucuz ve en iyi hosting firmalarını tercih edin.

Not: Bazıları “reseller hosting alalım mı?” diye soruyor. Hayır, yeni başlayan kişilerin kullanması gereken paket, başlangıç seviyesi olmalıdır.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

WordPress hakkında Sık Sorulan Soruları (SSS) buraya yazdım.

✅ WordPress nedir (WordPress ne işe yarar)?

Bu sorunun cevabını yukarıda ayrıntılı açıkladım. Burada, WordPress nedir özetliyorum. Günümüzde akıllı cep telefonlarını çalıştırmak için Apple’ın IOS uygulamasına, Google’ın Android uygulamalarına ihtiyaç duyduğumuz gibi İnternette web sitesi kurup / kullanmak için de WordPress programına ihtiyaç duyarız. WordPress’e site kurma programı, bir site yapma aracı veya bir site oluşturma yazılımı denir.

WordPress en kolay, en güçlü ve en popüler içerik yönetim sistemidir (CMS) ve sitenizin içeriğini internet bağlantısı olan bir bilgisayar, tablet veya telefondan düzenlemenize ve yeni yazılar ve sayfalar oluşturmanıza olanak tanır.

İnternette bulunan tüm web sitelerinin %39’u (dört siteden biri) WordPress ile yapılmıştır. PHP betik dilinde kodlanmış açık kaynaklı bir web sitesi oluşturma yazılımı olan WordPress, 2003 yılında b2 / cafelog adlı bir projenin ürünü olarak ortaya çıktı.

Bugün WordPress, aklınıza gelebilecek herhangi bir web sitesini oluşturmak için en popüler çözüm aracı olarak kullanılıyor.

✅ WordPress nasıl kurulur?

Site yapmak için WP uzmanı olmanıza gerek yoktur. WordPress site kurma programının kurulumu ve kullanımı basittir. Aşağıdaki adımları takip ederek WordPress kurulumu yapın. Site veya blog kurulum işlemleri yaklaşık 5 dakika sürer.

Otomatik Kurulum

– WordPress.org adresinden WordPress programının en son sürümünü Download butonuna basarak bilgisayara indirin.
– Winrar içinden sıkıştırılmış .zip uzantılı kurulum dosyalarını çıkartın.
– FTP kullanarak ya da cPanelden WP dosyalarını web sunucunuza (hosting paketinize) yükleyin.
– Tarayıcının adres çubuğuna kurulum yapmak için kullanacağınız URL’yi yazın.
– WP için bir MySQL veritabanı ve kullanıcısı oluşturun.
– WP’yi yeni oluşturulan veritabanına bağlanacak şekilde yapılandırın.
– Otomatik kurulumu talimatları takip ederek tamamlayın.
– Yeni web sitenizin sonuna wpsitekur.com/wp-admin yazıp giriş yapın.

✅ WordPress nasıl kullanılır?

Akıllı telefonu kurcalayıp öğrenmek kadar WordPress’in de kullanımı kolaydır. WordPress’i kullanmak için;

– Site alan adının sonuna “wp-admin” yazarak yönetici alanına giriş yapın. Örnek: (https: //wpsitekur.com/wp-admin)

– Sol tarafta görünen menü sizin admin panelinizdir.
Yazıları
Fotoğrafları
Yorumları
Ayarları
Araçları ve daha fazlasını buradan yönetebilirsiniz.

✅ WordPress anahtar kelime nasıl eklenir?

WordPress anahtar kelimesi eklemek için sitenize giriş yapın (siteadiniz.com/wp-admin). Giriş yaptığınızda yönetim panelinde olacaksınız.

1. SEO eklentisi varsa (Rank Math SEO veya Yoast SEO)
– Sol menüden “sayfalar”a veya “yazılar”a tıklayın.
– Açılan ekranda “Yeni ekle” butonuna tıklayın.
– Açılan yeni yazı içinde Rank Math SEO ya da Yoast SEO eklentilerinin içinde anahtar kelime ekleme yeri vardır. Oraya odak anahtar kelimenizi ekleyebilirsiniz.

2. SEO eklentisi yoksa;
– Sol menüden “eklentiler”e tıklayın,
– açılan pencerede “yeni ekle” butonuna tıklayın.
– Gelen ekranda “eklentilerde ara” çubuğuna “SEO” yazın.
– Eklentiyi belirledikten sonra “Şimdi Kur” butonuna basın.
– Etkinleştir butonuna tıklayın.
– Yukarıdaki 1. adımdan devam edin ve WordPress anahtar kelimesinin nasıl ekleneceğini öğrenin.

✅ WordPress com mu org mu?

WordPress com sınırlı özellikler sunar, WordPress org sınırsız özellikler sunar. Kendi sitemde WordPress org kullanıyorum size de WordPress.org kullanmanızı tavsiye ederim.

WordPress.com ile wordpress.org arasındaki fark nedir? Hangisi daha avantajlıdır? WordPress.com vs WordPress.org hususunu yazı içinde ayrıntılı bir şekilde açıkladım. Bu kıyaslamaya bakarak siz de kendi tercihinizi yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz