WordPress Nedir? – Kaç Çeşit WP Var?

1105
WordPress Nedir: En İyi İçerik Yönetim Sistemi ve En Popüler Web Site Kurma Programı
WordPress Nedir: En İyi İçerik Yönetim Sistemi ve En Popüler Web Site Kurma Programı

WordPress nedir?

WordPress (WP), insanların içerik üretmek ve yayınlamak için kullandıkları en iyi İçerik Yönetim Sistemidir. İçerik Yönetim Sistemini aşağıda sık sorulan sorularda açıkladım. WP İngilizce dilinde yazılmıştır ancak Türkçe diline çevrilmiştir.

Başlangıçta blog siteleri için kurulmuş olmasına rağmen birçok alanda hizmet vermeye başladı. Bu alanlar arasında zamanla blogların, haberlerin, portföylerin ve e-ticaret siteleri gibi site türlerinin kullanımı yaygınlaştı.

Günümüzde, WordPress’i kullanarak neredeyse tüm site modellerini oluşturabilirsiniz. Kullanımı ve kurulumu basit olan WP, binlerce ücretsiz tema ve eklenti desteği de sağlar. Site tasarımı ile zaman kaybetmek ve özellikler eklemek yerine, WordPress’in hazır temalarını ve eklentilerini kullanarak istediğiniz özellikleri yerine getirebilirsiniz.

Kaç çeşit WP var?

İki çeşit WP vardır ve bunlar aynı değillerdir.

 1. WordPress.org (WP.org)
 2. WordPress.com (WP.com)

Her ikisi de aynı şirketin ürünüdür ve yönetim alanları aynıdır. Ancak her ikisinin sunduğu özellikler birbirinden çok farklıdır. .org uzantılı sitenin .com uzantılı siteye göre birçok avantajı vardır. Bu konuya aşağıda ayrıntılı olarak değindim, karşılaştırmaları orada bulabilirsiniz.

WordPress'in Diğer İçerik Yönetim Sistemi Programlarına Göre Kullanım Oranı Grafiği- Kaynak: w3techs
WordPress’in Diğer İçerik Yönetim Sistemi Programlarına Göre Kullanım Oranı Grafiği- Kaynak: w3techs

W3Techs’e göre, her iki WordPress programı İnternet’teki tüm web sitelerinin %37,6’ünün alt yapısını oluşturur.

Bu, ziyaret ettiğiniz her 4 web sitesinden birinin alt yapısının WordPress olduğu anlamına gelir. Bu yüzden bir sorunla karşılaştığınızda çözümü bulmak kolaydır.

WordPress’in Türkiye’de birçok kullanıcısı vardır ve kontrol paneli Türkçedir. Başka bir deyişle, web sayfanızı yönetmek için tamamen Türkçe dilinde kullanabilirsiniz.

WordPress.org ile WordPress.com Kullanım Oranı Grafiği - Kaynak: Datanyz
WordPress.org ile WordPress.com Kullanım Oranı Grafiği – Kaynak: Datanyz

İki çeşit WP olduğunu söylemiştim ya! İşte bunların arasındaki kullanım oranını da diğer bir analiz aracı ile görebiliriz.

Datanyze’ye göre; WordPress.org’un piyasadaki kullanım oranı %70 iken WordPress.com’un kullanım oranı %5’tir. .org’un kullanım oranı diğerinin 14 katı kadardır. Ben de şu anda okuduğunuz siteyi WP.org ile oluşturdum.


Aslında ben WP.org’u bir işletim sistemine benzetiyorum. ⚙️

Mesela, bir bilgisayarı çalıştırmak için, Windows 10 işletim sistemini bilgisayarınıza kurmanız gerekir. Aynı şekilde, bir web sitesini kullanmak için de WordPress’i hosting içine kurmanız/yüklemeniz gerekir.

Kurma/Yükleme işlemini tamamladıktan sonra istediğiniz bir temayı kullanarak istediğiniz siteyi oluşturabilirsiniz. Örneğin:

 • “WordPress kurumsal temalar” kullanırsanız, kurumsal bir siteniz olur.
 • “WordPress Haber teması yüklerseniz haber sitesi sahibi olursunuz.
 • WordPress Blog teması” kullanırsanız blog sitesi yapmış olursunuz.
 • “WordPress emlak temaları” kullanırsanız emlak siteniz olur.

Bu işlemleri WP ile yapmak teknik bilgi gerektirmez. Yapmanız gereken; en iyi hosting firmaları listesinden uygun bir şirket seçmek ve alan adı ile bir hosting paketi satın alarak WP kurulumuna başlamaktır.

WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farklar

WP Farkları: wordpress.com ile wordpress.org arasındaki fark tablosu
WP Farkları: wordpress.com ile wordpress.org arasındaki fark tablosu

İlk kez duyanlar her zaman WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkları karıştırırlar. Bu yüzden hangisinin doğru seçim olduğunu bilmedikleri için yanlış platformu tercih ederler. Bunu engellemeniz ve ikisi arasındaki farkı ayırt edebilmeniz için size güzel bir tablo hazırladım.

Grafikte görüldüğü üzere WP.com’un tamamen bedava olan versiyonunda tüm özellikler sınırlıdır. Şimdi bu grafiği aşağıda biraz daha detaylandırayım:

WP.org nedir?

WordPress.org genellikle, “WordPress” olarak adlandırılır. Yani WordPress dediğinizde, WP.org kastedilmektedir. %100 kendi bağımsız sitenizi oluşturmak için hostinginize yükleyebileceğiniz ücretsiz, açık kaynaklı bir yazılımıdır.

 • Bir İnternet sayfası yapmak amacıyla bir sunucu barındırma şirketine ihtiyacınız olur. Bu yüzden, kendi kendini barındıran (self hosting) olarak bilinir.
 • Kar amacı gütmediği için %100 bedava bir kuruluştur.

WP.com nedir?

WordPress.com; WordPress.org tarafından desteklenen ve kar amacı güden bir hizmettir. Kullanımı kolaydır ama kendi kendine barındırılan WP.org’un sunduğu avantajlardan yoksundur.

 • benimsitem.wordpress.com adresindeki “wordpress” kelimesi, site isminin içinde bulunur. Bu .com uzantılı servisin reklamını yaptığınız anlamına gelir.
 • WordPress.com, WordPress’in mucidi Matt Mullenweg tarafından kurulan Automattic’e aittir.
 • Bedava özellikler size yetersiz gelmeye başladığı zaman bir üst pakete geçmek için para ödemek zorunda kalırsınız.

WordPressin avantajları nelerdir tabloya bakarak daha iyi anlayabilirsiniz. İşte WordPress.org kullanmanın faydaları:

S.No:ÖzelliklerWP.orgWP.com
1.Maliyet70 TL – 700 TL / yıl*Bedava
2.Özel alanEvetHayır
3.Hosting Depolaması (Disk Alanı)Sınırsız3 GB
4.Para Kazanma ÖzgürlüğüEvetHayır**
5.Marka ÖzgürlüğüEvetHayır
6.Her Çeşit Siteyi Kurma ÖzgürlüğüEvetHayır
7.Tüm SEO ÖzellikleriEvetHayır
8.Güçlü AnalizEvetHayır
9.Tam Tema DesteğiEvetHayır
10.Tam Eklenti DesteğiEvetHayır
11.E-ticaret SitesiEvetHayır
12.Üyelik SitesiEvetHayır
13.BakımEvetHayır
14.Tam kontrolEvetHayır
 • *Premium (ücretli) WP tema aldığınız zaman 700 TL’ye kadar çıkar. Aslında temanın fiyatı düşük, dolar yüksek.
 • ** Bedava İnternet sayfası yapma programında, kazandığınız parayı kolay kolay alamazsınız. Ayrıca parayı PayPal ile çekmek zorundasınız. Bu arada, PayPal şu anda Türkiye’de yasaklı durumda.

WordPress hakkında: Ne zaman kuruldu – Ne işe yarar

WordPress Ne Zaman Kuruldu? Ne İşe Yarar?

Tarihçe

WordPress, 27 Mayıs 2003 tarihinde sunulmuş ve Mike Little ile Matt Mullenweg öncülüğünde oluşturulmuş bağımsız bir projedir. Daha sonra, dünyanın dört bir yanındaki gönüllü geliştiriciler tarafından sürekli olarak geliştirilmeye ve güncellenmeye devam ediyor…

WP.org size çok fazla özellik sunar. Bunlardan bazıları erişilebilirlik, performans, güvenlik ve kullanım kolaylığıdır.

Ayrıca, en büyük özelliği esnek olmasıdır. Eklenti ve tema kullanarak, bir siteyi herhangi bir siteye anında dönüştürebilirsiniz.

Yani, blog sitesini e-ticaret sitesine tek tıklamayla dönüştürebilirsiniz. Tabi, bunu yapmak için temanızın bu özellikleri blog ve e-ticaret demosu bulundurması gerekir. İleride değişiklik yapmak için uyumlu WordPress temaları kullanmak önemlidir.

Tema

WordPress Mağazasındaki Bedava Temalar
WordPress Mağazasındaki Bedava Temalar

WordPress Tema ne demek? WP temaları (WordPress Themes) ne işe yarar? Önce kelimenin Türkçe anlamına bakalım. Türkçede tema kelimesi İngilizcedeki theme sözcüğünden geçmiştir.

WordPress teması, WP altyapısı ile oluşturulan bir web sitesinin görünümünü ve işlevini değiştirmek için kullanılan şablonlardır. Kısaca temalar web tasarım amacıyla dış görünüşü değiştirmek için kullanılır. Bir bakıma, bunu bir dükkanın vitrini ya da bir kişinin elbisesi gibi düşünebilirsiniz.

WordPress child theme nedir? Child theme çocuk tema demektir. Satın alıp yüklediğiniz tema ana tema olarak bilinir. Çocuk teması, ana temaya kod eklendiğinde kodu kalıcı olarak durdurmak için kullanılır.

Temaları İnternet sayfası yönetim panelindeki görünüm sekmesinden ya da FTP ile basit bir şekilde yükleyebilirsiniz. Üstelik bunu hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan yapacaksınız.

Online sayfalarınızı oluştururken SEO uyumlu WordPress temalarını kullanmaya gayret gösterin. Tema mağazalarından ücretli veya ücretsiz WordPress temalardan birini seçerek sitenize anında monte edebilirsiniz. Yukarıda söylediğim gibi;

 • Bir WordPress e ticaretsi sitesi kurmak için, e-ticaret temasını kullanmanız,
 • Bir blog sitesini açmak için de blog temasını kullanmanız gerekir/yeterlidir.

Ücretli (Premium) ve ücretsiz tema satın alabileceğiniz güvenilir WP tema mağazaları:

 1. Athemes (Ücretli)
 2. ThemeForest (Ücretli – En İyisi)
 3. Mythemeshop (Ücretli)
 4. Elegantthemes (Ücretli)
 5. Templatemonster (Ücretli)
 6. WP.org Tema Mağazası (Ücretsiz)

Not: Bir problemle ve yasal durumla karşılaşmamak adına warez (korsan) tema kullanmaktan kaçının. İmkânınız yoksa Warez yerine bedava tema kullanın.

Eklenti

WordPress Bedava Eklentiler
WordPress Bedava Eklentiler

Eklentilerin amacı nedir: WordPress eklenti, bir WordPress blogunun ya da web sitesinin özelliklerini ve işlevini değiştirmek için kullanılır. WordPress plugin nedir? Aynı şeydir. İngilizce plugin kelimesi Türkçe’ye eklenti olarak geçmiştir.

WordPress eklentisi dediğimiz şey; her gün kullandığımız Google Play Stor ya da AppStore’daki uygulamalara benzer.

Bunlarla, istediğiniz her şeyi anında sitenize entegre edebilirsiniz. Sosyal paylaşım düğmeleri WhatsApp iletişim aracı buna bir örnektir. Bu eklentilerle widget bile oluşturabilirsiniz.

Peki, WordPress widget nedir? Bunlar, sağ tarafta ve sol tarafta gördüğünüz kayan nesnelerdir (sosyal paylaşım ve yazı başlıkları menüsü gibi).

Widget’ı kontrol paneli > Görünüm > Bileşenler alanından ekleyebilirsiniz.

WordPress eklentileri kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz siteler vardır.

 • Ücretli eklentileri codecanyon’dan satın alın.
 • Bedava eklentilere WP eklentileri (WP Plugins) mağazasından indirin. (WordPress eklentilerinin tamamını, yönetim alanından indirilip yükleyebilirsiniz)

Emeği geçenler

Başlıca WordPress Geliştiricileri
Başlıca WordPress Geliştiricileri

Kolay İnternet oluşturma programı WordPress’in başlıca geliştiricileri görseldedir. Şu anda 917 geliştirici var. Kendinizi bu listede görmek istiyorsanız, WP’nin geliştirilmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Çevirmenler

WP'yi Türkçe Yapan Çevirmenler (WordPress Nedir)
WP’yi Türkçe Yapan Çevirmenler

WP’yi İngilizceden dilinden Türkçe diline çeviren başlıca çevirmenler:

 • Mustafa Uysal
 • Emre Erkan
 • Selman Kandeniz
 • Türker YILDIRIM

Haklar

WordPress 4 Temel Özgürlük Sunar
WP Özgürlük Sunar

WordPress, dört temel özgürlük sağlayan Genel Kamu Lisansı (GPLv2 veya üstü) altında lisanslanmıştır. Bunu WP Haklar Listesi olarak düşünebilirsiniz.

Açık kaynak olması, kolayca kullanılabileceği ve istediği yazılım değişikliklerini yapabileceği anlamına gelir.

Güncellemeler

WordPress Sürekli Güncellenir
WP Sürekli Güncellenir

WP, bilgisayar korsanlarının erişmesini önlemek için sürekli olarak güncellenir.

En iyi ücretsiz site kurma programı

En İyi Site Kurma Programları Listesi
En İyi Site Kurma Programları Listesi

WordPress CMS programı dünyanın en iyi site kurma programlarından biridir. Hatta, SimilerTech analiz aracına göre, 139 web sitesi kurma programı arasında 1. sıradadır.

İçerik yönetimi sisteminden birini tercih edecekseniz kolay kurulumu ve basit kullanımı olan dünyanın en popüler CMS aracı WordPress’i tercih edebilirsiniz.

Neden WordPress kullanmalısınız – Özellikleri nelerdir

Neden WP Kullanmalısınız
Neden WP Kullanmalısınız

Bugün ne kadar çok insana ulaşırsanız, o kadar çok para kazanır ve popüler olursunuz. WordPress’i bu yüzden kullanmalısınız. WP, size dijital dünyada büyümek ve daha fazla insana ulaşmak için harika özellikler sunar.

Kişisel ya da kurumsal bir çevrimiçi web sayfası oluşturma fikriniz varsa, WP’yi tercih etmelisiniz. Çünkü ;

Açık kaynaklı ve ücretsizdir

Ücretsiz ve açık kaynaklı yazılım olan WordPress’in en büyük avantajlarından biri, bir şirkete ya da kuruluşa ait olmamasıdır. Böylece WP’yi kullanmak için asla para ödemeyeceksiniz.

Dünya çapında 900’den fazla kişi WordPress’i geliştirmek için çok çalışıyor. Bunların hepsi insanlığa hizmet için. Buradan sizin nezdinizde kendilerine teşekkürlerimi iletiyorum.

Geliştirilebilir bir yapıdadır

Kodlama bilmeseniz bile, temaları ve eklentileri kullanarak sitenizi anında geliştirebilirsiniz.

 • Temalar: İnternet sitenizin dış görünüşünü yani yüzünü ve işlevini değiştirir.
 • Eklentiler: İnternet sitenizin işlevini değiştirir. Örneğin sitenize anında WhatsApp yükleyerek kullanabilirsiniz.

Şu anda 55.000’den fazla beleş eklenti ve 5.000’den fazla beleş tema var ve sürekli artmaya devam ediyor.

Kurulumu kolaydır

Kendi İnternet sayfanızı oluşturmak için yazılım mühendisi olmanız gerekmiyor. Bir kaç düğmeye basarak anında WordPress Kurulumu yapabiliyorsunuz.

WordPress kurulumu yapmak için hosting (barındırma) ve domain (alan adı) satın almanız gerekir.

Hatalara çözüm bulmak çok kolaydır

WordPress hatalarına kolayca çözüm bulabilirsiniz. Dünya üzerinde WP’i kullanan 8 milyona yakın insan var. Facebook gruplarında ya da forumlarda ücretli veya ücretsiz çözümler bulabilirsiniz.

SEO Dostudur

Marka bilinirliğini ve kişisel tanınırlığı artırmak için arama motorlarının kurallarına göre tasarlanmıştır.

Kısaca Özellikleri

WordPress Özellikleri
WordPress Özellikleri Kısaca
 • SEO – WP, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile uyumludur. SEO, İnternet sitesini ve içeriğini optimize eden ve arama motorları tarafından bulmayı kolaylaştıran bir süreçtir. Sıralamanızı arttırmanızda en büyük etken SEO uyumlu tema satın almaktan geçer.
 • Hız – WP’yi hızlandırmak için yüzlerce eklenti vardır. Onlardan birkaçı: WP Rocket, WP Fastest Cache
 • 📱 Mobil Uyumlu – Tüm cihazlarda açılacak şekilde tasarlanmıştır. Buna duyarlı (responsive) denir.
 • 👐 Erişilebilir ve Kullanımı kolay – WordPress’in arayüzü ve menüleri kolay kullanım ve erişebilirlik için tasarlanmıştır.
 • Özel menüler – WordPress, tek bir tıklamayla sayfalarınıza ya da özel bağlantılara gezinme menüleri eklemeyi kolaylaştırır.
 • Yerleşik blog – Online sitenize blog eklemek, yemek yemek kadar kolaydır.
 • 🤩 Moderndir – Güvenlik açıklarına ve gelişen teknolojiye karşı sürekli güncellenmektedir.
 • Çok Yönlüdür – Her türlü web sitesini çalıştırır ve tüm cihazlar için uyumludur. Her yerden erişebilirsiniz. Telefonunuzdan bile içerik yazabilirsiniz.

Neler yapılabilir

WordPress ile Neler Yapılabilir: WP ile her çeşit İnternet sayfası yapılabilir.
WordPress ile Neler Yapılabilir: WP ile her çeşit İnternet sayfası yapılabilir.

WordPress ile her çeşit İnternet sayfası yapılabilir. İlk kez başlayacaksanız, bu programı güvenli ve kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ama ben WordPress nedir daha yeni öğrendim. Hemen WordPress Site Kurma adımlarına geçemem ki…” diye düşünüyorsanız; ahanda şimdi tamam! Bu program tam size göre yapıldı.

Peki WordPress ile neler yapılabilir? İşte! WP ile yapacağınız bazı örnek web site modelleri:

Hobi ya da yaşam tarzı blogları

Fikirlerinizi yazdığınız ve fotoğraflarınızı paylaştığınız çevrimiçi sitelere blog denir. Yazılım bilmeden tıklamalarla WordPress ile blog kurulumu yapabilirsiniz.

WP uzun süredir blogculara yönelik CMS yazılımı geliştirdiği için bu konuda zengin özelliklere sahiptir.

 • Yazılar ve sayfalar birbirinden ayrı durumdadır.
 • Güçlü özelliklere sahip Gutenberg editörü ile basitçe gönderi (içerik, yazı vs.) oluşturabilir.
 • Zengin içeriğe sahip metinler kullanmak amacıyla kategori ve etiket sistemi bulunur.
 • Kullanıcıların yorum yazma ve editörün bu yorumları tek tıkla yönetme yeri vardır.

Bu konuyu blog nedir başlıklı yazımdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Portfolyo internet sitesi

Önce WP portfolio nedir buna bakalım. Portfolio’nun Türkçesi portfolyo’dur. Bireysel çalışmalarınızı veya başarılarınızı ortaya koyabileceğiniz tecrübe dokümanlarıdır. Yani tecrübelerinizi ya da yeteneklerinizi paylaştığınız sizi anlatan bir İnternet sitesidir.

Portföy web sayfası

Portföy sitesi ile ürünlerinizi, tasarım becerilerinizi ve daha fazlasını tanıtın.

E-Ticaret sitesi

İnsanların ürün veya hizmetlerinizi İnternet üzerinden satın almalarını sağlayan bir tür site çeşididir. Böyle bir siteyi yapmak istiyorsanız önce e-ticaret eklentisini ardından E-Ticaret temasını yüklemeniz gerekir.

Kurumsal site

Bir işletmenin İnternet dünyasında mülk edinmesi amacıyla çevrimiçi sitesini kurması gerekir. Ayrıca, işletmeler müşterilerine veya ziyaretçilere hizmetlerini tanıtmak isterler. WP, bunun için harika bir seçenektir. Müşteriler, şirket sitesi aracılığıyla iletişime geçebilir veya daha fazlasını yapabilirler.

Üyelik sitesi

Üyelik sistemine sahip bir online sayfa türüdür. WP üyelik eklentileri ile üyelik sitelerini kolayca yönetebilirsiniz.

Her tür online site

Sosyal medya ağları gibi hayal edebileceğiniz her tür siteyi yapabilirsiniz. Bu ve daha fazlasını yapmak istiyorsanız WordPress derslerinden birini satın alın.

WordPress web sitesi örnekleri

WordPress İnternet’te web sitesi oluşturmaya yarar. Kurumsal ya da bireysel kişiler tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Not: Bende kendi sitemde (WPSiteKur) WP kullanıyorum. Şu anda gördüğünüz sitem WP tarafından desteklenmektedir.

WordPress ne işe yarar, sorunuzun karşılık bulduğu asıl yer aslında burasıdır. Seçtiğim WordPress kullanan popüler İnternet sitelerine örnekler:

Ankara üniversitesi

ankara.edu.tr WordPress Tarafından Desteklenmektedir.
Ankara Üniversitesi Web Sayfası

Örneğin, Ankara Üniversitesinin resmi İnternet sayfası WP tarafından desteklenmektedir.

Sözcü gazetesi

Sözcü gazetesinin web sayfası WP kullanılarak yapıldı.

Sözcü gazetesinin İnternet sayfası WP kullanılarak yapıldı.

Nefis yemek tarifleri

NefisYemekTarifleri İnternet sayfası WP yazılımı ile oluşturuldu
NefisYemekTarifleri İnternet sayfası WP yazılımı ile oluşturuldu

Bir tarif aradığınızda, kesinlikle karşılaşacağınız NefisYemekTarifleri İnternet sayfası WP yazılımı ile oluşturuldu.

Microsoft blog

Microsoft, kurumsal blog sayfasını WP programı ile oluşturdu.
Microsoft, kurumsal blog sayfasını WordPress ile oluşturdu.

Bilgisayar söz konusu olduğunda akla ilk gelen şey Microsoft’tur. Microsoft, kurumsal blog sayfasını WP ile oluşturdu.

Beyaz Saray, Airbnb, Spotify ve Pioneer gibi büyük siteler WordPress alt yapısı kullanmaktadır.

Web site nasıl kurulur – Nasıl kullanılır – Araçlar nelerdir

WordPress Nasıl Kurulur

Kurulum adımları

Site yapmak için WP uzmanı olmanıza gerek yoktur. WordPress’in kullanımı ve kurulumu basittir. Aşağıdaki adımları takip ederek WordPress nasıl kurulur sorunuza teorik olarak cevap bulabilirsiniz.

 1. WordPress programının en son sürümünü indirmek için Download bağlantısına tıklayın.
 2. FTP kullanarak ya da cPanel’den WordPress dosyalarını web sunucunuza (hosting paketinize) yükleyin.
 3. WP için bir MySQL veritabanı ve kullanıcısı oluşturun.
 4. WP’yi yeni oluşturulan veritabanına bağlanacak şekilde yapılandırın.
 5. Kurulumu tamamlayın ve yeni web sitenize giriş yapın.

WordPress’te tüm kurulum adımları aynıdır. Sadece tema yeri değişkenlik gösterir. Web sitesi nasıl kurulur hakkında daha fazla bilgi için blog nasıl açılır resimli rehberime göz atın.

Nasıl kullanılır

WordPress’in kullanımı da kurulumu kadar kolaydır. WP’i kullanmak için;

 • Site alan adının sonuna “wp-admin” yazarak yönetici alanına giriş yapın.
  • Örnek: (https: //wpsitekur.com/wp-admin)
 • Sol tarafta görünen menü sizin admin panelinizdir.
  • Yazıları
  • Fotoğrafları
  • Yorumları
  • Ayarları
  • Araçları ve daha fazlasını buradan yönetebilirsiniz.

Araçlar ve SEO eklentileri

 • Sıralamanızı Google gibi arama motorlarında yükseltmek için SEO araçlarına ihtiyacınız olacak. Ahrefs ve SEMRush bunlardan en popüler olanlarıdır.
 • En iyi WordPress SEO eklentisinden birini seçebilir ve SEO ayarları yaparak çevrimiçi sayfanızı optimize edebilirsiniz. Böylece Google’da ilk sayfalarda görünebilirsiniz.

WordPress ile Google Adsense’den para kazanın

İnternetten Para Kazanma - WordPress Web Sitesi Google Adsense Geliri
İnternetten Para Kazanma – WordPress Web Sitesi Google Adsense Geliri

WP yeni iş fırsatları yarattı. Bugün, İnternet sitesinden para kazananların sayısı yabancı ülkelerde inanılmaz derecede artmış görünüyor. Bu durum, ülkemizde de giderek yaygınlaşmaya başladı.

Size İnternet’ten para kazanma ile ilgili WordPress alt yapısıyla kurulmuş bir sitenin Google Adsense gelirini göstermek istiyorum.

Yukarıdaki ekran görüntüsü tanıdığım birine ait Google Adsende gelirleri. Günlük kazanç yaklaşık 400 TL, aylık kazanç ise yaklaşık 13 bin TL civarındadır. Bu sadece bir sitesinden kazandığı para. 3-4 tane bu şekilde sitesi var. En çok kazandıran sitesinden kazandığı aylık kazanç ise yaklaşık 20.000 TL civarında.

İnternet’ten para kazanma akımın 5 yıl sonra Türkiye’ye geleceğini düşünürsek; WordPress kullanımı ile internetten para kazanma yolları için geç kalmadığınızı söyleyebilirim.

 • Site kurdunuz diyelim.
 • Yeteri kadar yazı yazdıktan sonra Google Adsenseye başvurun.
 • WP Temasının SEO ve Google Adsense uyumlu olmasına dikkat edin.

WordPress Hosting

WordPress Hosting Nedir Ne İşe Yarar
WP Barındırma

Bir site kurmaya karar verdiyseniz, muhtemelen hosting firması seçimine ve hosting paketine karar vermekte zorlanacaksınız. Bu konuya biraz açıklamak istiyorum.

WordPress Hosting; WP dosyalarını çalıştırmak için kullanılacak olan sunuculara verilen isimdir. WordPress PHP dilinde yazıldığından, seçtiğiniz barındırma Linux işletim sistemi olmalıdır.

Yani Linux Hosting ya da WordPress hosting paketlerinden birini kullanabilirsiniz. Her ikisinin kullanılacağını anladınız peki bu ikili arasında nasıl bir fark var?

Linux Hosting vs WordPress hosting

Linux Hosting ile WordPress hosting arasında açıkçası pek fark yoktur. Sadece şirketler iyi satış yapmak ve hedef kitleyi tam olarak belirlemek için böyle bir taktik uyguluyorlar.

Ancak, bazı istisna şirketlerde, WP hosting paketin mükemmel çalışması için optimize edildiğini biliyorum.

WordPress tabanlı web sitelerinde oldukça fazla “brute force” denemeleri yapılır. Yani hackerlar şifrenizi kırmak için sürekli giriş denemesi yaparlar. Bu nedenle WP siteleri oldukça fazla CPU tüketir. Bu nedenle bu paketlerde web sunucusu ve WAF kullanırlar.

Not: Bazıları “reseller hosting alalım mı?” diye soruyor. Hayır, yeni başlayan kişilerin kullanması gereken paket, başlangıç seviyesi olmalıdır.

SSS

✅ WordPress ne demek?

WordPress (WP), açık kaynak kodlu kolay site kurulumu yapmanızı sağlayan bedava bir CMS (Content Management System – İçerik Yönetim Sistemi) programıdır.

✅ WP SEO ne anlama gelir?

WordPress alt yapısı ile oluşturulmuş bir blog ya da web sitesinin, ziyaretçi sayısını artırmak için yapılan çalışmalara WordPress SEO denir. Aslında SEO ücretsiz dijital pazarlama yöntemidir. İnsanlara SEO çalışması yaparak ulaşabilirsiniz.

Search Engine Optimization, Türkçe’de Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir.

Genellikle optimizasyon olarak bilinir, ancak Google Yönergeleri’ne göre bu işi yapan kişiye de SEO denir. Yani hem yapılan işe hem de bunu yapan kişiye SEO denir.

SEO nasıl yapılır?

SERP’de yani arama motoru sonuç sayfasında üst sıralarda görünmenizi sağlayacak mükemmel SEO eklentileri vardır.

SEO çalışmanızı bunlarla yapabilirsiniz. En iyi 2 SEO eklentisine bir örnek: Yoast SEO ve Rank Math SEO’dur.

Not: En önemli sıralama faktörlerinden biri güvenliktir. Çevrimiçi güvenli bir mülkünüzün olmasını istiyorsanız SSL sertifikası kullanın.

✅ WordPress CMS (İYS) ne demek?

WP.org veya WP.com bir içerik yönetim sistemidir. Bir şeyin içinde bulunan ögelerin tamamına içerik denilir. Yani bir şeydeki tüm ögelere içerik denir. Bir İnternet sayfasında yayınlanan tüm yayınlar, videolar ya da görüntüler içerik olarak adlandırılır.

CMS ise İngilizce’de Content Management System yani İçerik Yönetim Sistemi anlamına gelir. WordPress en iyi içerik yönetim sistemidir.

✅ İçerik sözcüğü anlamı:

WordPress içerik, bir şeyin içinde bulunan ögelerin tümü demektir. WP alt yapısı ile oluşturduğunuz web sitenizde yazdığınız yazılar ve resimlerin tamamı bir içeriktir.

Umarım, WordPress hakkında yazdığım içerik hoşunuza gitmiştir. Yazımı beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın lütfen.

Yorum ya da cevap yazın 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz