Ana Sayfa Buradan Başlayın WordPress Nedir? Site Kurma İşine mi Yarar?

WordPress Nedir? Site Kurma İşine mi Yarar?

2
6710
WordPress Nedir (WP Ne İşe Yarar)

WordPress Nedir | Ne İşe Yarar

WordPress; PHP dilinde kodlanmış açık kaynak lisansınlı bir yazılımdır ve MySQL veritabanı üzerinde çalışır. WordPress nedir (kısaca); Hızlı bir şekilde hazır web sitesi kurmamızı sağlar ve yazı, günlük veya haber gibi içerikleri oluşturmaya, yönetmeye veya yayınlamaya olanak sağlayan mükemmel bir sisteme sahiptir.

Tıpkı cep telefonlarını çalıştırmak için Apple’da IOS’u, Google’da Android’i kullandığımız gibi internette de web siteleri oluşturmak için WordPress gibi yazılımları kullanırız.

Elbette özel yazılımlarla da (CSS, HTML, PHP, ASP.Net MVC vb.) bu işi yapabiliriz ancak onlarla bu işi yapmak hem çok zaman alır, hem de kodlama bilmek gerekir.

WordPress’le bir web sitesi yapmak için Hosting ve Domain almak yeterlidir. Kurulum adımları çok basittir ve teknik bilgisi olmayan kişiler bile kendisi veya başkası için web sitelerini (blog, haber vb.) kolayca oluşturabilirler.

WordPress’i geliştirmek için ücretsiz çaba sarf eden binlerce gönüllü yazılımcı vardır. Bu yazılımcılar; sistemi saldırılara ve hacklenmelere karşı korur, güncel tutar ve korsanlara karşı sürekli güvenlik önlemleri alırlar.

Daha fazla bilgi;

Ayrıca WordPresss’e, İçerik Yönetim Sistemi (CMS) denir. Hatta yazılım, içinde kurulum dosyaları bulunduğundan kimi zaman WordPress programı ya da WordPress sistemi denildiğini de duyabilirsiniz.

İki çeşit sürüm vardır: Biri wordpress.org diğeri wordpress.com‘dur. (Yukarıdaki tanım ve aşağıdaki tüm bilgiler wordpress.org içindir.)

 1. WordPress.org (WP.org): Ücretsizdir. Özellikleri sınırsızdır. WordPress denince ilk akla gelen budur. Sitesinde ücretsiz kurulum dosyaları vardır. Bu dosyaları indirip profesyonel bir web sitesi yapabilirsiniz. Kuracağınız sitede istediğiniz herhangi bir değişikliği yapabilirsiniz/özgürsünüz. Ancak site kurmak için üçüncü taraf bir firmadan (en iyi hosting firmaları) Hosting ve Domain almanız gerekir. (Site kurma fiyatı ortalama 1 yıllık 100 – 200 TL. Bu fiyatı her sene ödersiniz. Ben ödüyorum, Google’ın sahipleri de ödüyor facebook’un sahipleri de ödüyor)
 2. WordPress.com (WP.com): Ücretsizdir. Özellikleri sınırlıdır ve bu nedenle ücretsizdir. Tüm işlemler .com uzantılı site üzerinde gerçekleşir. Dosya indirmenize, hosting ve domain almanıza gerek yoktur. Bir mail hesabı ile kaydolabilir ve hızlı bir şekilde forum blog vb. site açabilirsiniz. Ancak kısıtlı özellikleri kaldırmak için servis ücreti (hizmet bedeli) ödemeniz gerekir. (Kişisel paket için yıllık 156 TL, daha gelişmiş Premium paket için yıllık fiyat 300 TL. Bu fiyatı her sene ödersiniz).(wordpress.org ile wordpress.com arasındaki tüm farklar)
 • WordPress, 27 Mayıs 2003 tarihinde Mike Little ve Matt Mullenweg tarafından kuruldu.
 • Ana kategorisi CMS (Content Management System: İçerik Yönetim Sistemi) yani blog benzeri siteler. Ancak son zamanlardaki gelişmiş yapısı sayesinde her tür web sitesi yapılabilir.
 • PHP ile kodlandı.
 • Yazılım dosyasının sıkıştırılmış zip (.rar) dosya boyutu yaklaşık 12 MB, zipten çıkarılmış boyut 40 MB.
 • MySQL veya MariaDB veri tabanları üzerinde çalışır.
 • Web sitesi kurmak için kullanılan kurulum dosyaları ücretsiz. Kurulumu yapmak için mutlaka bir Domain ve Hosting alınmalı. Satın almak için en iyi hosting firmaları listesindeki siteleri/firmaları kullanabilirsiniz.
 • SimilerTech’e göre, 141 içerik yönetim sistemi var. Bunlar arasında WP’nin kullanım kolaylığı, Google arama motoru tarafından hızlı index alması ve iyi SEO yapılarak üst sıralarda çıkma açısından avantajları var. Bu nedenlerle çok fazla tercih edilir. Dünya çapında binlerce sitenin altyapısını oluşturur ve tüm internet sitelerinin %39’unu can verir. (Ayrıntılar aşağıda). Bu kapasitesi sayesinde; Yeni başlayan bloggerlar tarafından online günlük tutmak veya internetten para kazanmak; işletmeler tarafından ise ürün açıklaması gibi kılavuzlar hazırlanarak marka bilinirliğini artırmak amaçlanır.Alternatif Site Kurma Programları İçinde En Popüleri WordPress'tir.
 • Hızlı kurulum özelliği sayesinde herhangi bir web sitesi saatler içinde yapılır. Ayrıca siteler, binlerce WordPress Teması ve WordPress Eklentisi aracılığıyla istenilen tarzda, görüntüde ve özellikte zenginleştirilebilir.
 • Yazılımının geliştirilmesinde emeği geçenler (gönüllüler topluluğu) sayısı şu an için 917’dir ve bu sayı artarak devam ediyor.WordPress Yapmak İçin Emeği Geçenler
 • Türkiye’de birçok kullanıcısı olan bu yazılımın kontrol paneli tamemen Türkçe. Türkçe dil çevirmenleri, İngilizce dilinde kodlanan programın tercüme edilmesinde görev yapar. Başlıca çevirmenler: Mustafa Uysal, Emre Erkan, Selman Kandeniz ve Türker YILDIRIMWordPress Türkçe Dil Çevirmenleri
 • WordPress, dört temel özgürlük (hak) sağlayan Genel Kamu Lisansı (GPLv2 veya üstü) altında lisanslandı. Bu açık kaynak lisansına sahip olması demek; Kolayca kullanılabileceği ve insanların yazılımı istediği gibi değiştireceği anlamına gelir. Bunlar;
  • 1. Özgürlük; WordPress Programını istediğiniz amaç için kullanabilirsiniz.
  • 2. Özgürlük; Programı inceleyerek istediğiniz doğrultuda çalışacak şekilde yeniden yazabilirsiniz.
  • 3. Özgürlük; Yeniden dağıtımını yapabilirsiniz.
  • 4. Özgürlük; Değişiklik yaptığınız sürümü arkadaşlarınıza veya tüm dünyaya paylaşabilirsiniz.WordPress Haklar ve Özgürlükler
 • Gönüllü yazılımcılar tarafından sürekli güncellenir, yeni özellikler katılır ve korsanların saldırısına karşı zayıf noktalar korunur.Wordpress Güncellemeleri

WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar

WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar

Bu farklar hep merak edilir. Şimdi WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar kısaca şöyle:

 1. .com site uzantısına sahip WordPress.com (WP.com)
 2. .org site uzantısına sahip WordPress.org (WP.org)

İlk kez duyanlar WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkları karıştırır. Hangisinin doğru seçim olduğunu belmek bazen zor olabilir. İkisi arasındaki farkı kolayca ayırt etmek için yukarıda resimli bir tablo hazırladım ve bunu aşağıda açıkladım.

Tabloda herhangi birini kendiniz karşılaştırabilirsiniz. WP.org ile WP.com (Premium) karşılaştırmasında;

 • Marka özgürlüğü
 • Her çeşit siteyi kurma özgürlüğü
 • Tüm SEO özelliklerin aktif olarak kullanılması
 • Bakımı
 • Tam kontrolleri gibi birçok özelliğin

.org uzantılı sitede daha üstün olduğunu göreceksiniz.

Daha fazla ayrıntılı için WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farkları linkine tıklayabilirsiniz.

WordPress ve diğer CMS’lerin kullanım istatistikleri

WordPress nedir: WP'nin diğer web site kurma programlarıyla grafiksel kıyaslaması.

W3Techs’e göre WP’nin tüm içerik yönetim sistemleri (CMS) ile kıyaslaması yapıldığında; internetteki tüm web sitelerinin %39’unun alt yapısını oluşturduğu ve en çok kullanılan olduğu görülecek.

Bu da ziyaret ettiğiniz her 4 web sitesinden birinin WP tarafından oluşturulduğu ve desteklendiği anlamına gelir. Diğer CMS istatistikleri şöyle;

 • WordPress – %39
 • Shopify – %2,5
 • Joomla – %2,4
 • Drupal – %1.6
 • Squarespace – %1,4
 • Wix – %1,4
 • Bitrix – %1
 • Blogger – %1
 • Magento – %0,8
 • Opencart – %0,6
 • Prestashop – %0,5
 • TYP03 – %0,3
 • Weebly – %0,3

WordPress’ler arasındaki kullanım oranı (En çok tercih edilen)

WordPress.org ile WordPress.com Kullanım Oranı Grafiği - Kaynak: Datanyz

Datanyze analiz aracına göre WP sürümlerinin kendi arasındaki kıyaslaması;

 • WP.org kullanım oranı %75
 • WP.com kullanım oranı %6

(Kullanım oranları zamana bağlı değişiklik gösterebilir.)

WordPress Özellikleri ve Avantajları

WordPress Özellikleri

Bugün ne kadar çok insana ulaşırsanız, o kadar çok para kazanır ve popüler olursunuz. WordPress’i bu yüzden kullanmalısınız. WP, size dijital dünyada büyümek ve daha fazla insana ulaşmak için harika özellikler sunar. Kişisel ya da kurumsal bir çevrimiçi web sayfası oluşturma fikriniz varsa, WP’yi tercih edin.

Binlerce WordPress temaları var

WordPress sitenizde kullanabileceğiniz binlerce WordPress Teması vardır.

WordPress Teması, bir web sitesinin görünümünü ve işlevini değiştirmek için kullanılan tasarımdır yani şablondur. Şu anda, 7526 adet tema vardır.

Temaları web sitenizin yönetim panelindeki görünüm sekmesinden ya da FTP kullanarak kolayca yükleyebilirsiniz. Böylece istediğiniz temayı kullanarak her tür siteyi elde edebilirsiniz. Örneğin;

E-ticaret sitesi yapmak istiyorsanız; iyi bir e-ticaret teması bularak sitenize yüklemektir. Bu siteleri indirmek ve yüklemek için onlarca tema mağazası vardır. Ancak ücretli ve ücretsiz en popüler siteler şunlardır:

 1. ThemeForest (Premium – ücretli)
 2. Tema Mağazası (Ücretsiz)

Binlerce WordPress eklentisi var

WordPresss sitenizi özelleştirebilirsiniz binlerce ücretsiz WordPress Eklentisi var.

Eklentiler kullanarak sosyal paylaşım butonları, WhatsApp iletişim aracı, iletişim formu gibi istediğiniz her şeyi sitenize anında entegre edebilirsiniz.

Sitenizin Kontrol Panelinden eklenti kütüphanesine girerek, 56.744 adet eklentiyi ücretsiz kullanabilir; SEO, yedekleme, hız, güvenlik, kırık bağlantılar ve spam gibi sitenizle alakalı birçok özelliği yönetebilir veya kontrol edebilirsiniz.

Temalarda olduğu gibi eklentiler için de Premium seçenekler mevcuttur. Ücretli sürümler, daha işlevsel özelliklere sahip oldukları, iyi kodlandıkları, sık sık güncellendikleri ve teknik desteği olduğu için hem avantajlı hem de kullanışlıdır.

Ayrıca eklentilerde widget özelliği de çok kullanışlıdır. Widget nedir? Widget, sağ tarafta ve sol tarafta gördüğünüz kayan nesnelerdir (sosyal paylaşım ve yazı başlıkları menüsü gibi). Widget’ı kontrol paneli > Görünüm > Bileşenler alanından düzenleyebilir ve yönetebilirsiniz.

Birçok platform vardır ancak kullanabileceğiniz en iyi ücretli ve ücretsiz eklenti platformları şunlardır:

Çok yönlü

Her türlü web sitesini çalıştırır ve tüm cihazlar için uyumludur. Her yerden erişebilir, telefonunuzdan bile içerik yazıp yayınlayabilirsiniz.

Modern

Güvenlik açıklarına ve gelişen teknolojiye karşı sürekli güncellenmektedir. Yerleşik blog özelliği vardır. Online İnternet sitenize blog eklemek, yemek yemek kadar kolaydır.

Özel menülere sahip

Tek bir tıklamayla sayfalarınıza ya da özel bağlantılara gezinme menüleri eklemeyi kolaylaştırır.

Mobil uyumlu

Tüm cihazlarda açılacak şekilde tasarlanmıştır. Buna duyarlı (responsive) denir.

Erişilebilirdir ve kullanımı kolay

WP’nin arayüzü ve menüleri kolay kullanım ve erişebilirlik için tasarlanmıştır.

Hızlı

WordPress sitesini hızlandırmak için yüzlerce eklenti vardır. Örnekler: WP Rocket, WP Fastest Cache. Bu eklentiler, ön yükleme sayesinde hızlı açılmasını sağlar.

Ücretsiz

Bazı web sitesi kurma programları ücretlidir ancak WP ile site oluşturmak için kullanılan dosyaların tamamı ücretsizdir. Sadece barındırma (hosting) ve alan adı (domain) için ödeme yaparsınız. Diğer sitelerde hem hosting ve domane hem de programın kendisine ücret ödersiniz.

Açık kaynaklı bir yazılım

Herkesin yazılımı ücretsiz olarak kullanabileceği ve değiştirebileceği anlamına gelen açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Bu, dünya çapında binlerce gönüllü tarafından desteklenen bir topluluk projesidir, böylece herkes büyümesine katkı sağlayabilir.

Squarespace, Shopify ve WIX gibi açık kaynaklı olmayan CMS’ler, ücretli premium paketlerine geçmeniz için siteniz üzerindeki kontrol düzeyini sınırlar ve sizden ücret talep ederler.

WordPress’te siteniz üzerinde tam kontrol yetkisine sahipsiniz. Bu siteniz üzerinde istediğiniz değişikliği yapma özgürlüğüne ve hakkına sahipsiniz demek oluyor.

Web hosting için taşıma kolaylığı sunar

Tam kontrole sahip olduğunuz için, sitenizi istediğiniz zaman taşıyabilir veya başka bir yere aktarabilirsiniz. Taşıma işlemlerini en iyi hosting firmaları listesindeki birçok şirket sizin adınıza ücretsiz gerçekleştirebilir.

Geliştirilebilir bir yapıda

Kodlama bilmeseniz bile, temaları ve eklentileri kullanarak sitenizi anında geliştirebilirsiniz.

 • Temalar: İnternet sitenizin dış görünüşünü yani yüzünü ve işlevini değiştirir.
 • Eklentiler: İnternet sitenizin işlevini değiştirir. Örneğin sitenize anında WhatsApp yükleyerek kullanabilirsiniz.

Şu anda 55.000’den fazla beleş eklenti ve 5.000’den fazla beleş tema var ve sürekli artmaya devam ediyor.

Site kurulumu kolay

Teknoloji çağında, kendi online sayfanızı oluşturmak için yazılım mühendisi olmanız gerekmiyor. Bir kaç düğmeye basarak anında site oluşturabilirsiniz.

WordPress ile kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmak için tek yapmanız gereken, en iyi barındırma şirketlerinden birinden bir barındırma paketi satın almak ve ardından cPanel yönetim panelini kullanarak kurulumları başlatmaktır.

Kurulumu ve kullanımını öğrenmek ise cep telefonlarını kurcalamak kadar kolaydır.

Problemlere ve hatalara çözüm bulmak basit

Hatalara kolayca çözüm bulabilirsiniz. Dünya üzerinde WP’i kullanan 8 milyona yakın insan var. Facebook gruplarında ya da forumlarda ücretli veya ücretsiz çözümler sizin işinizi görecektir.

SEO dostu

WP, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile uyumludur. SEO, İnternet sitesini ve içeriğini optimize eden ve arama motorları tarafından bulmayı kolaylaştıran bir süreçtir. Sıralamanızı arttırmanızda en büyük etken SEO uyumlu tema satın almaktan geçer.

Marka bilinirliğini ve kişisel tanınırlığı artırmak için arama motorlarının kurallarına göre tasarlanmıştır. Sayfalar ve yazılar için başlık ve alt başlık (meta) oluşturmanız için olanak sunar. Bunlar, arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması için yapılan SEO çalışmalarıdır.

Ek olarak, kırık bağlantıları kontrol etme, 301 yönlendirmeleri yapma, anahtar kelimeleri tespit etme gibi amaçlara hizmet eden ücretsiz WordPress SEO eklentilerine sahiptir. Sitenizi kontrol etmek ve en iyi şekilde optimize etmek için kullanılan en popüler iki eklentinin biri Yoast SEO diğeri Rank Math SEO’dur.

WordPress ile ne tür siteler yapılır?

WordPress ile Neler Yapılabilir: WP ile her çeşit İnternet sayfası yapılabilir.

WordPress ile kurulan bir siteye WordPress site denir. İşte yapabileceğiniz o siteler;

Hobi ya da yaşam tarzına uygun kişisel blog siteleri

WordPress ile site kurduktan sonra blog temalarından birini kullanarak fikirlerinizi yazdığınız ve fotoğraflarınızı paylaşacağınız çevrimiçi blog sitelerini hayata geçirebilirsiniz. Blog nedir başlıklı yazımdan blog hakkında daha fazla bilgi alabilir ve blog nasıl açılır yazımdan kişisel sitenizi oluşturabilirsiniz.

Portfolyo internet sitesi

Önce WP portfolio nedir buna bakalım. Portfolio’nun Türkçesi portfolyo’dur. Bireysel çalışmalarınızı veya başarılarınızı ortaya koyabileceğiniz tecrübe dokümanlarıdır. Yani tecrübelerinizi ya da yeteneklerinizi paylaştığınız sizi anlatan bir İnternet sitesidir.

Portföy web sayfası

Portföy sitesi ile ürünlerinizi, tasarım becerilerinizi ve daha fazlasını tanıtın.

E-Ticaret sitesi (Alışveriş & Online Mağazalar)

İnsanların ürün veya hizmetlerinizi İnternet üzerinden satın almalarını sağlayan bir tür site çeşididir. Böyle bir siteyi yapmak istiyorsanız önce e-ticaret eklentisini ardından E-Ticaret temasını yüklemeniz gerekir.

Kurumsal site veya kurumsal blog sitesi

Bir işletmenin İnternet dünyasında mülk edinmesi amacıyla çevrimiçi sitesini kurması gerekir. Ayrıca, işletmeler müşterilerine veya ziyaretçilere hizmetlerini tanıtmak isterler. WP, bunun için harika bir seçenektir. Müşteriler, şirket sitesi aracılığıyla iletişime geçebilir veya daha fazlasını yapabilirler.

Üyelik sitesi

Üyelik sistemine sahip bir online sayfa türüdür. WP üyelik eklentileri ile üyelik sitelerini kolayca yönetebilirsiniz.

Haber sitesi

Hızlı, AMP özellikli ve SEO uyumlu bir WordPress haber teması kullanarak haber sitesi oluşturabilirsiniz.

Her tür web sitesi

Sosyal medya ağları gibi hayal edebileceğiniz her tür siteyi yapabilirsiniz. Bu ve daha fazlasını yapmak istiyorsanız WordPress derslerinden birini satın alın.

WordPress ile yapılan siteler

Nefis Yemek Tarifleri WordPress programı ile yapılmıştır.

Ankara Üniversitesi sitesi

Ankara Üniversitesi eğitim alanında WordPress ile yapılan sitelerden sadece biridir. Birçok site vardır.

Sözcü haber sitesi

Sözcü haber gazetesinin internet sitesi WP ile yapılan sitelerdendir.

Nefis yemek tarifleri sitesi

Bir tarif aradığınızda, kesinlikle karşılaşacağınız NefisYemekTarifleri WP ile yapılan sitelerden biridir.

Microsoft blog sitesi

Bilgisayar söz konusu olduğunda akla ilk gelen şey Microsoft’tur. Microsoft’un kurumsal blog sayfası WP ile yapılan sitelerden biridir.

Beyaz Saray web sitesi

ABD’nin yönetildiği yer İngilizce adıyla The White Hous WP ile yapılan sitelerdendir.

Airbnb sitesi

Ev kiralamak ve ev bulmak isteyenlerin uğrak noktası Airbnb WP ile yapılan sitelerdendir.

Spotify müzik sitesi

İnternetin en büyük sektörlerinden biri olan müzik akışı ve postcast servisi Spotify WP ile yapılmıştır.

WP ile yapılan siteler sadece bunlarla sınırlı değil. Dünya genelinde binlerce site örneği var. Diğer WP ile yapılmış web sayfalarına şuradan ulaşabilirsiniz.

WordPress İçin Hangi Hosting Kullanılmalı

WordPress Hosting ve Linux Barındırma

WP ile site kurmak için Hosting (Türkçe: web barındırma) gerekir. Hosting, siteyi oluşturan dosyaları çalıştırmak için kullanılacak olan sunuculara verilen addır.

WP, PHP ile yazıldığından, seçtiğiniz hosting işletim sistemi Linux İşletim sistemine sahip Linux Hosting ya da WordPress Hosting olmalıdır.

Bazı hosting şirketleri, WordPress hosting paketinde web sunucusu ve WAF kullanır. Böylece, WP tabanlı sitelerde oldukça fazla “brute force” denemeleri ve hacker şifre kırmalarına karşı yapılan girişimler engellenir.

Sonuç olarak sitenizin fazladan CPU tüketimi engellenmiş olur (Not: sitelerin CPU tüketimi arttıkça site hızı yavaşlar).

En iyi hosting firmaları listesinden birini kullanarak Linux veya WordPress hosting alabilirsiniz.

SSS – “WordPress nedir” hakkındaki Sık Sorulan Sorulara Kısa Cevaplar

WordPress nasıl kurulur?

– WordPress.org uzantılı siteye gidin.
– Kurulum dosyalarını ücretsiz indirin.
– İlgi alanınıza ve konunuza yönelik bir isim (domain veya alan adı) belirleyin ve bunu alın.
– Uygun bir Hosting firmasından web barındırma (hosting) hizmeti alın.
– Size uygun bir WordPress Teması ile sitenizi şekillendirin ve tasarım verin.
– İşinize yarayacak WordPress Eklentisi ile sitenize işlev katın.

WordPress nasıl kullanılır?

1. Site alan adının sonuna “wp-admin” yazarak yönetici alanına giriş yapın. Örnek: (https: //wpsitekur.com/wp-admin)

2. Sol tarafta görünen menü sizin admin panelinizdir
– Yazıları
– Fotoğrafları
– Yorumları
– Ayarları
– Araçları ve daha fazlasını buradan yönetebilirsiniz.

WordPress anahtar kelime nasıl eklenir?

WordPress anahtar kelimesi eklemek için sitenize giriş yapın (siteadiniz.com/wp-admin). Giriş yaptığınızda yönetim panelinde olacaksınız.

1. SEO eklentisi varsa (Rank Math SEO veya Yoast SEO)
– Sol menüden “sayfalar”a veya “yazılar”a tıklayın.
– Açılan ekranda “Yeni ekle” butonuna tıklayın.
– Açılan yeni yazı içinde Rank Math SEO ya da Yoast SEO eklentilerinin içinde anahtar kelime ekleme yeri vardır. Oraya odak anahtar kelimenizi ekleyebilirsiniz.

2. SEO eklentisi yoksa;
– Sol menüden “eklentiler”e tıklayın,
– açılan pencerede “yeni ekle” butonuna tıklayın.
– Gelen ekranda “eklentilerde ara” çubuğuna “SEO” yazın.
– Eklentiyi belirledikten sonra “Şimdi Kur” butonuna basın.
– Etkinleştir butonuna tıklayın.
– Yukarıdaki 1. adımdan devam edin ve WP anahtar kelimesinin nasıl ekleneceğini öğrenin.

WordPress com mu org mu?

WordPress com sınırlı (kısıtlı) özellikler sunarken, WordPress org sınırsız özellikler sunar. Bence bu sorunun cevabı kesinlikle WordPress.org.

WordPress nedir sorunuza net bir cevap aldığınıza göre artık diğer site oluşturucular için blog açma siteleri veya site kurma programları başlıklı yazılarımı okuyabilirsiniz.

WordPress Nedir
blank

WordPress, e-ticaret, forum, haberler, blog gibi web sitelerini kurmak için geliştirilen ücretsiz bir yazılımdır. WordPress ile site kurulumu yapmak için hosting ve domain almak gerekir ve kurulum yaklaşık 5 dakikada sürer. Tüm internet sitelerinin %39'u bu yazılımla kurulmuştur.

Fiyat Para Birimi: TRY

İşletim Sistemi: Tüm Platformlar

Uygulama Kategorisi: Yazılım

Editörün Değerlendirmesi
5

2 YORUM

 1. Merhaba peki ilk başta siteyi wp.com dan oluşturup, sitenin kullanıcı kitlesine ulaşmasıyla wp.org ‘ a geçip siteye reklam ve diğer gelir kaynaklarını ekleyebilir miyim?
  sonuçta biraz gelişim göstermeden ücret ödemek risk olmaz mı?

  • Evet emily Hanım.

   Kesinlikle böyle bir şeyi yapabilirsiniz. Söylediğiniz şey çok mantıklı. Üstelik WP.com sitesi üzerinden oluşturacağınız blog sitesini, WP.org ile oluşturacağınız siteye taşıma işlemleri de çok kolay olacaktır. Bunu hiç kodlama bilmeyen kişiler bile tıklamalarla rahatlıkla yapabilir.

   * Ancak ortada şöyle aksi bir durum var:

   Yukarıda WP.com sitesi kısıtlı özelliklere sahiptir dedik ya. İşte bu nedenle Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmak çok zordur ve çok çaba gerektirir. Çünkü ücretsiz olan versiyonda SEO eklentilerini ve diğer Premium eklentileri kullanamazsınız.

   Kullanmak için kurumsal bir hesap satın almanız gerekir ki bunun WordPress.com fiyatı şu anda: aylık 75 TL, yıllık 900 TL‘dir.

   Fiyatlar gördüğünüz gibi yüksek ancak buna rağmen ücretsiz blog açma siteleri içinde en makulü yine WP.com’dur.

   Ben sizin yerinizde olsam sınırsız özelliklere sahip WordPress.org’u tercih ederim.

   Gelir durumunuz nedir bilmiyorum ancak bir evin aylık kira bedelini (en aşağı 600 TL yıllık 7200 TL olarak) düşündüğünüz zaman dijital dünyaya adım atacağınız bir kapıya yıllık 100 – 200 TL arasında ücret ödemek çok olmasa gerek. İnsanlar sigaraya aylık 300 TL para veriyorlar.

    İnternette bir site oluşturduğunuz zaman güzel zaman geçiriyorsunuz.
    Düşüncelerinizi veya fikirlerinizi paylaşabiliyorsunuz.
    Çevrimiçi topluluğunuzla iletişim kurabilirsiniz.
    Web forumları ile mesajlaşabilirsiniz.
    Satış ortaklığı veya Google Adsense gibi yerlerden gelir elde edebilirsiniz.

   vs. vs. bunları yapmak için çok mu bence değil.

   Ekleme:

   Örnek olması amacıyla WP.com’da site oluşturdum. Aşağıdaki görseller Yoast SEO eklentisini kullanmak için siteme eklemek istediğimde ücret ödemem gerektiğini belirtiyor.

   WP.org’da ücretsiz olan Yoast SEO Eklentisi WP.com’da Ücretlidir (Diğer eklentiler de böyledir).

   WordPress .com’da eklenti indirmek ve kullanmak için ücretsiz sürümü kurumsal pakete yükseltmek gerekir.
   Kurumsal pakete yükseltme ücreti 899 TL.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz