Blog Nedir: Kişisel Temasal Blog Ne Demek? (2021)

4
9935
Blog Nedir (Blog Ne Demek, Ne İşe Yarar): Kısaca internette konuşma tarzında yazı yazılan web sitelerine blog denir.

Blog nedir, kişisel blog ne demek, blog ne işe yarar, blog açma siteleri, blog nasıl yazılır, nasıl para kazanılır vb. konularda merak edilen tüm cevaplar burada.

Blog ne demek” anahtar kelimesini aratarak geldiğiniz bu yer belki de hayatınızı ve bakış açınızı değiştirecek…

✏ Tanım: Blog Nedir (Kişisel Blog Ne Demek)

Blog nedir? TDK tanım

Blog, insanların kişisel deneyimleri ve hobileri hakkında günlük yazılar yazarak paylaştığı, bu yazıların düzenli olarak eklendiği ve güncellendiği çevrimiçi bir web sitesidir. Eş anlamı Weblog’dur.

Örnek cümle: Bir blogdaki yayınlar genellikle kronolojik sıradadır.

Blog ne işe yarar, neden kullanılır?

Blog, internette arama motorları aracılığıyla insanlara ulaşmak, iletişim kurmak, haberleşmek, duygu ve düşünceleri aktarmak, onlara sesini ve varlığını duyurmak için kullanılır. ✍️ Blog yazmaktaki amaç budur.

Şimdi bu dediklerimi örneklendireyim.

Aşağıda birçok blog türlerine değindim. Ancak şu ikilinin kullanımı yaygındır: Kişisel blog ve kurumsal blog.

 • Kişisel blog kişinin şahsına ait olandır. Bu blog türünde kişiler kendi fikirlerini ve düşüncelerini paylaşırlar. Kendi sitesini oluşturmuşsa istediğini yazmakta özgürdür. Örneğin: Ben bu yazıyı yazarak sizlere sesimi duyurmayı hedefledim. Amacım bu yazı ile sizlere ulaşarak blog nedir sorunuza cevap vermek ve aklınıza yatarsa blog nasıl açılır yazımla blog açmanızı sağlamak…
 • Kurumsal blog ise şirkete ait bir sitedir. Firmalar genelde ürünlerini tanıtmak için yazı yazar. Örneğin bir hosting firması, sattığı bir hizmet hakkında insanlara açıklamada bulunur ve ürün hakkında detaylı bilgi verir. Mesela “Domain Nedir?” yazısı yazar. Bu anahtar kelimesini (domain’i) arayanlara ulaşmayı planlar ve onlara bunu satmayı amaçlar.

Blog özellikleri ve detaylar

Anlayacağınız blog; haber sitesi, forum sitesi veya e-ticaret sitesi gibi bir çeşit web sitesidir. Bunun nasıl bir web sitesi olduğuna madde madde bakalım:

 • Longman, Farlex gibi sözlüklerde web günlüğü veya web kütüğü olarak da adlandırılır.
 • Blogdaki yazılara; gönderi, post veya içerik denir.
 • İnsanlar tarafından blog sitelerine sıcak bakılır ve güven duyulur.
 • Her web sitesine blog denmez, ancak her bloga web sitesi denebilir.
 • Kurumlar, kişiler vb. herkes, blog sahibi olabilir. Bu konuda sınırlama yoktur.
 • Bloglarda kapsamlı bilgiler bulunur. Bilgilendiricidir, bilgiyi doyasıya öğrenirsiniz.
 • Yazılan yazılara içerik denir ve bu içerikler sürekli güncel tutulur (dinamiktir ve canlıdır).
 • Bir yazarın veya bir grup yazarın bireysel bir konuyla ilgili görüşlerini paylaştığı bir platformdur.
 • Genellikle içerikte; yorumlar kısmı, tarih ve yazarın adı bulunur ancak bu opsiyonlu bir durum olduğundan kapatılabilir.
 • Blog ile mükemmel SEO yapılır. Böylece blogunuz Google gibi arama motorları tarafından sevilir ve üst sıralarda görünür.
 • Blogdaki yazılar genelde yeni tarihten eski tarihe göre sıralanır. (Tarihsel olarak en yeni sıralamada en üstte görünür.) Bu sıralama, istenildiği takdirde yazar tarafından değiştirilebilir.

Blog terimleri

 • Blog (isim): İnternette yazı yazılan veya günlük tutulan web sitesi
 • Blogger (isim): Blog işini yapan kişi
 • Blogging (Bloglamak – fiil): Blog yazma eylemi (Blog oluşturma işi)

🤑 Blog yazmak nedir | Para kazandırır mı?

Blog yazmak para kazandırır mı? Google blog sitesinin adsense geliri 14.000 TL.

Evet. Az veya çok ama evet.

Aslında “blog açmak ne demek? blog ne işe yarar, para kazandırır mı? blog yazmak nedir?” gibi soruların cevabı burada gizli: İtibar ve para kazanmak 🤑💲💵💸💰💶💷💴

Belki siz de herkes gibi, blog yazmak para kazandırır mı? sorusuna cevap arıyorsunuz. O zaman sözü fazla uzatmadan merakınızı fotoğrafa odaklamanızı istiyorum. (Hatta şuraya tıklayarak fotoğrafı daha yakından görebilirsiniz.)

Bu fotoğraf hiç bilmeyen birine blog sitesi üzerinden 4 yıl sonra aylık 14.000 TL para kazanabileceğini anlatıyor. Hem de sadece Google AdSense reklamlarından.. Ha bu arada bu paranın içinde sponsorluk, backlink alma vesaire yok….

Bu görüntü bir arkadaşıma ait. Peki şu gördüğünüz resme gelene kadar nasıl bir süreçten geçildi?

 • Niş bir konu seçildi. Çünkü gazeteciler ve haber siteleri her konuda yazı yazıyor. Onların önüne geçmek zor. Ancak yalnızca bir konuya odaklanarak geçebilirsiniz… Sizce de öyle değil mi? Ne arasanız haber siteleri en üstte görünüyor. Bu yüzden arama motorlarında (Google, Yandex, Bing vb.) onların önüne geçebilmek için sadece belli bir konuya odaklanmak gerekiyor. Hatta son zamanlarda kulağına giden şikayetler üzerine Google, arama kalitesini artırmak amacıyla buna bir önlem olarak algoritmasını güncellendi ve EAT’ı (⚠️ Uyarı: Boyut 17MB’dir. PDF Basınca iner. Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness: Uzmanlık, Yetkinlik, Güvenilirlik) duyurdu. Bundan en çok faydalanan ise sağlık sektörleri oldu. Öyle ki “implant”, “implant diş” gibi sağlık sektörüne ait anahtar kelimelerini arattığınızda önceden tüm haber siteleri çıkarken artık diş hastaneleri çıkmaya başladı… Neyse. Niş konusuna tekrar dönecek olursak işte yazabileceğiniz bazı alanlarla ilgili örnekler: Fotoğrafçılık, Seyahat veya Gezi blogu, Teknoloji, Fitness, Diş hekimiyseniz diş üzerine, Kadınlar için moda…
 • Blog açma sitelerinden en iyisi olan WordPress.org seçildi. Şu dönemde kimse çıkıp WordPresss’ten daha iyi bir site oluşturucu var diyemez. Bu bilgiyi belgeleriyle WordPress nedir yazımda kanıtladım. Tıklayıp teyit edebilirsiniz. ✅ WordPress ile blog sitesi açmak çok kolay. Eskiden de kolaydı şimdi daha da kolay hale geldi. Eskiden WordPresss dosyaları indirilerek blog sitesi yapabiliyorduk. Son zamanlarda gelişen teknoloji sayesinde artık bu yönteme de gerek kalmadı. Uzmanlar hostingi yönettiğimiz cPanel içine WordPresss Script’i koydular ki bi tıkla kurulabilsin. Öyle adının şaşaalı durduğuna bakmayın. Bu WordPresss blogunuzu kurmak için menü içine yerleştirilen küçük bir buton.
 • Domain ve Hosting alındı. Buradaki isimlerin size yabancı gelmesi gözünüzü korkutmasın. ☠️👻 Domain web sitelerine verdiğimiz isim, Hosting ise blok sitemizi oluşturacağımız yer. Biri internette sizi bulmaları için, diğeri ise blogunuza yükleyeceğiniz fotoğraf gibi verileri tutmak için. Bunlar yıllık olarak ücretlendirilir. Her ikisinin yıllık ortalama maliyeti 150 – 200 TL arasındadır. Bu ikiliyi herhangi bir hosting firmasından temin edebilirsiniz. Ancak okuyucularıma kolaylık olması açısından hepsini en iyi hosting firmaları listesi yazısı altında topladım. Madem yeri geldi belirtmekte fayda var📣: Alacağınız domain akılda kalıcı olsun ki sonradan hatırlanmak istediğinde kolayca hatıra gelebilsin. Hosting için; yeni başlayan birisi olacağınızdan temel özelliklerin blog sitenize yeteceğini bilin.
 • Blog kurulumu yapıldı. Belki duyanlar vardır. İşte o meşhur 5 dakikalık ⌛ kurulum burada gerçekleşiyor. Ancak o kadar da sürmüyor. Hosting içindeki menüde o script kurulum butonuna basmanız ile 2 dakika sonra blogunuzun karşınıza çıkması bir oluyor. Sonra sitenize https://siteisminiz.com/wp-admin adresinden erişebileceksiniz.
 • Ücretli WordPress Teması seçildi. Adı Newspaper. Burada siz ücretli veya ücretsiz herhangi bir temayı seçebilirsiniz. Bu tema web sitenizin dış görünüşünü ve işlevlerini oluşturur. Mesela youtuber Barış Özcan, kişisel web sitesinde Twenty Twenty adında ücretsiz bir tasarım kullanılıyor…
 • Her şeyde olduğu gibi tema konusunda da ücretli bir tema ücretsiz bir temadan daha fazla özelliğe sahiptir. Örneğin; daha fazla reklamları özelleştirme alanı vb. Dilerseniz WordPress blog teması başlıklı yazımdan sizde istediğiniz herhangi bir temayı belirleyip blogunuza yükleyebilirsiniz.
 • Blog sitesinde ayarlar yapılarak isteğe göre düzenlemeler gerçekleştirildi. Ayarlarda SEO ayarları, yazıların hızlı açılması için Cache bellek ayarları, iletişim sayfası, gizlilik sayfası ve ana sayfada düzenlemeler gerçekleştirildi. Bir de kategoriyi yansıtan Logo eklendi. Bunları hiç bilmeyen biri biraz kurcaladığında rahatlıkla yapabilir.
 • Niş olarak belirlenen konular kapsamında blog yazısı yazıldı. Biz insanlara blog yazılarıyla ulaşıyoruz. Bu nedenle en önemli aşama burası. Yazıları okuyacaklar yazıları okurken reklam koyduğumuz yere geldiklerinde reklama tıklayacaklar ve böylece biz de gelir elde etmiş olacağız. Amacımız bu… Ancaaaak olay bu kadar basit değil. Size burada hemen gaz verip blog açmanızı sağlayarak gerçekleri gözünüzden kaçırmak istemiyorum. Şöyle bir gerçek var: ☝️ Kişisel blog sayfalarını hayata geçiren çoğu blogger, blogculuk hayatlarının ilk zamanlarda heyecanla yazdıkları yazıların sonuçlarını anında görmek isterler ancak göremeyince de maalesef hayal kırıklığına uğrarlar. Çünkü yazılar anında yukarıya çıkmaz. Bu tamamen arama motorlarının sıralama için kullandıkları algoritmalarla ilgili. Her zaman, arama motorları, arayan kullanıcıya en iyi sonucu vermek ister. Sitelerinizi gelip ara ara tarar, kontrol ederler. Yazdığınız kategorileri anlamaya çalışırlar. Eğer kaliteli içerik yazmışsınız ve sizi değerli bulursa yazılarınızı yükseltmeye başlar. Bakın size iki tane örnek vermek istiyorum:
  1. Bu yazıyı ilk yazdığımda (Eylül 2019), ilk 100 sayfa içinde bile değildi. Şimdi “blog nedir” veya “blog ne demek” anahtar kelimeleri ile Google’da arattığınızda ilk sayfada çıkıyor. Belki ileride yapacağım güncellemeler sayesinde bu yazı 1. sayfanın 1. sırasında yerini alacak.
  2. Daha önce bir diş hastanesinin web sitesinde diş tedavilerine yönelik içerik oluşturmaları için bir firmaya danışmanlık yaptım. 2019 Ocak ayında başladığımız bu çalışmada Web sitesinin aylık ziyaretçi sayısı aylık 1500’den 2021 yılı itibariyle 44.000‘e çıktı. Daha 15 yazı yazdık. Yazılacak 40 konu daha var. Bu sağlık olduğu için ve doktorlar hep dolu olduğu için yavaş ilerlediğini farketmişsinizdir. Ancak sizinkinin daha hızlı olacağından şüphem yok. 👍 Aylık ziyaretçi sayısını gösteren grafik bu diş hastanesine ait. Kaynak: SEMrush
  3. Demek istediğim oraya bir günde çıkılmıyor. Ama azmin elinden de bir şey kurtulmuyor.SEO blog yazısı ile Google sıralamasında 1500 ziyaretçiden 44.000 ziyaretçiye çıktığını gösteren grafik
 • 20 yazı yayınlandıktan sonra Google AdSense başvurusu yapıldı. Reklamlardan para kazanmak için Google AdSense başvuruldu. Bunun alternatifleri de var ancak şimdilik en iyisi bu. Reklama başvururken belirli ve standart bir yazı sayısı yok. Kimi 10 olunca başvuruyor kimi 50 olunca. Google’ın yetkilileri websitenize geliyor inceliyor eğer uygun görürse size reklam anlaşmasının uygun olduğunu belirten bir posta gönderiyor.. Daha sonra reklam bağlantılarını, reklam alanlarına yerleştiriyorsunuz. Orada hangi reklamların çıkacağına Google karar veriyor. Bunu da arama yapan kullanıcılara göre belirliyor. Yani onlar ne aratırsa ona göre.. Sonra hitap ettiğiniz kitle, reklamlara tıkladıkça elde edilen gelirin 68’ini Google size veriyor, gerisini kendi alıyor. Ayrıntılı bilgileri AdSense gelir paylaşımı linkinden öğrenebilirsiniz. Merak edilen bir şey daha var: Birçok kişi bir tıklama başına reklamdan ne kadar kazanırım diye soruyor. Bunun net bir cevabı yok kimi reklam 1₺ kimi reklam 5.000₺ kazandırabilir. Ancak fikir edinmeniz açısından şöyle bir örnek vereyim. Ayakkabı kelimesini herkes bilir. Bu kelimenin Google üzerinde aylık tahmini aratması 246000 (Volumen). Reklam başına tıklama maliyeti (CPC) ise 1,43₺. Bu sadece bununla sınırlı değil. Arama motorlarında milyonlarca kelime aratılıyor. (Siz de merak ettiğiniz anahtar kelimeleri Ubersuggest kaynağında sorgulatabilirsiniz.) Birinin ayakkabı kelimesini aradığını düşünelim. Şimdi bunun gibi sorguları herkes yapar ve herhangi bir şey aradığında karşınıza o aradığınız şeyin reklamı çıkar. Bunlar çerez denilen arama geçmişinden yola çıkılarak gösterilir. Google AdSense ile anlaşıp sözleşmeyi Google’la yaptığınız için web sitenizdeki reklamlar Google tarafından gösterilmeye başlanır. Dolayısıyla eğer okur, ayakkabı reklamlarına tıklarsa 1,43 TL’nin %68’i size kalır. Ayakkabı kelimesi için tahmini Google adsense reklam geliri 1,46₺
 • Sonuç olarak ne yaparsanız yapın yaptığınız şeye değer verin, ilgi gösterin ve sonuna kadar devam ettirin. İnsanlar yazılarınızdaki kaliteyi fark ettiğinde sitenizde daha fazla zaman geçirecek ve bunu algılayan arama motorları kaliteli bir içeriğe sahip oluşturduğunuzu değerlendirdiğinde yazılarınızı SERP’lerin tepesinde göstermeye başlayacaktır.

Resimde görünen site 2. yılından sonra para kazandırmaya başladı. 4 yıllık bir serüvenden sonra aylık 14.000 TL civarında gelir elde edilmeye başlandı. Artık biz uyurken o bizim adımıza çalışacak. 💵💸 Böylece, kazandığınız paralarla blog yazmak ne demek zamanla çok daha iyi anlayacaksınız.

Anlattıklarım size zor gibi gelebilir ancak bir de olaya ters mantıkla yaklaşın: Hangi iş kolay ki? Başkasının yaptığını siz niye yapamayasınız?

Olur bu iş, blog nasıl oluşturulur link ver” diyorsanız buyurun: 🔗 blog nasıl açılır.

Blog Kelimesinin Yazılışı (Bloğa mı Bloga mı)

Blog Nasıl Yazılır - Bloğa mı Bloga mı - TDK - Ne Anlama Gelir

Sıkça karıştırılan blog kelimesi nasıl yazılır? “bloku mu“, “bloğun mu“, “blogun mu“, “bloğa mı“, “bloga mı“?

Doğru olan yazım şekli: bloğun ya da bloğa şeklindedir. g harfi, kendisinden sonra sesli bir harf alacağı zaman ğ harfine dönüşür. Örneğin: arkeoloğu, sosyoloğu, psikoloğu. Ancak ben, blog kelimesi TDK’da tanımlanmadığından ve yaygın kullanımı şekli “bloga” şeklinde olduğundan bu yazımda “ğ” harfini kullanmadan yazacağım.

Not 2: İnternette arattığınızda Google’ın yapay zekâsı, “bloğun” yazdığınızda “blogun mu demek istediniz?” diye soruyor. İnsanların aratırken blogun olarak arattığının kanıtıdır. Bu da içeriğimi oluştururken edindiğim enteresan bir izlenimdi.

Blog nasıl yazılır örnek – Nereden yazılır?

Blog Yazısı - WordPress İçerik Editörü
Blog içeriklerimi oluşturduğum sitemden bir ekran alıntısı

Blog yazısı, bir konu hakkında bir sitede kaleme alınan resimli veya resimsiz metindir. Yukarıdaki ekran şu anda okuduğunuz metinleri yazdığım editördür. Sitenizi oluşturduğunuzda yazmak için gireceğiniz ilk ekran burasıdır.

 1. Resimdeki sol menü tüm sitedeki araçların olduğu yer. Blog yazılarına ulaşmak için bu alanı kullanıyorum.
 2. Orta kısım yazıların yazıldığı, düzenlendiği veya silindiği bölüm.
 3. Sol taraf ise SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ayarlarını yaptığım yer. SEO eklentisi olarak Rank Math SEO’yu kullanıyorum.

📜 Blogun tarihi

Blog ve Weblog Kelimelerinin Tarihçesi ve Kullanım İstatistikleri

Tarihçe: Blog, 1990’lı yıllardan itibaren “weblog” (‘World Wide Web’ + Log) adı altında İnternet’te tutulan günlüklerden ve magazin sayfalarından günümüze geldi.

Web, ‘dünya çapında ağ’ anlamına gelirken, log ise ‘kayıt’ veya ‘kütük’ anlamına gelmekte. Böylece weblog’u Türkçeye çevirince ortaya “web günlüğü” anlamı çıkıyor.

Ücretli veya ücretsiz blog açma siteleri var. 2003 yılında Google tarafından, blogger.com satın alınması ve aynı yıl WordPress‘in ilk sürümünün yayınlanması ile birlikte blogculuk da aldı başını gitti…


İstatistik: Yukarıdaki resimde Ahrefs analiz aracından bir görüntü var. Bu görüntü, weblog ile blog kelimesinin aylık Google’da aratılma sayısına ait istatistik içeriyor.

 • Blog kelimesi aylık 30.000
 • Weblog kelimesi aylık 250
 • Bu arada dünya geneli aratma hacmi ise 1 milyon 100 bin.

✔️ Blog ve Web Site Arasındaki Farklar

Blog ve Web Site Arasındaki Farklar

Blog Sitesinin Özellikleri

 1. Her siteye blog denmez.
 2. İçerik sürekli güncellenir (dinamiktir, günceldir, etkindir yani canlıdır)
 3. Kapsamlı bilgiler vardır.
 4. İnsanlar sıcak bakar; güven verir.
 5. Mükemmel SEO yapılır (Arama motorların bloglar daha fazla öne çıkar).
 6. Blog kişisel olabildiği gibi kurumsal da olabilmektedir.
 7. Taksonomi (sınıflandırma) büyük ihtimalle (%95) tarihlere göre yapılır.

Web Sitesinin Özellikleri

 1. Her siteye web sitesi denilir.
 2. İçerik sürekli güncellenmez (statiktir, durağandır yani belirli süre aynı kalır)
 3. Temel bilgiler vardır.
 4. İnsanlar soğuk bakar; pek güvenilmez.
 5. Sınırlı SEO yapılır.
 6. Kişiler veya kurumlar tarafından kullanılabilir.
 7. Sınıflandırma işlemi menülere göre yapılır.

Web sitesi ile blog sitesi, ayrı ayrı domain’ler üzerinde olabileceği gibi tek bir domain üzerinde de olabilir.

Farklı domainlere örnek:

 • turkiye.gov.tr Türkiye Cumhuriyeti devletine ait kurumsal bir web sitesidir.
 • ceyhunozdemir.com Ceyhun Özdemir’in sitesi kişisel bir blogtur.

Aynı domaine örnek kendi sistemdeki iki link;

 1. 🔗 https://wpsitekur.com/hakkimizda/ Bu link bir web sayfadır. Ben bunu kolay kolay değiştirmiyorum.
 2. 🔗 https://wpsitekur.com/blog/ Bu link bir blog yazısıdır. Sürekli güncelleyorum.

📐 Genel Blog Yapısı & Şablonu

Blog Yapısı; başlık, metin bölümü, kenar çubuğu ve altbilgiden oluşur.

Değişik şekillerde blog yapısı veya şablonu vardır. En sık karşılaşacağınız şekil yukarıdaki görsele benzer.

 • Başlık (Header): Burada menü veya gezinme çubuğu (navigasyon) vardır.
 • Ana İçerik (Main Content): En son yayınlanan yazıların olduğu alan burada yer alır.
 • Kenar Çubuğu (Sidebar): Sosyal medya hesapları, Beğenilen yayınlar, Özel veya harekete geçirici mesajların yeri burasıdır.
 • AltBilgi (Footer): İletişim sayfası, Gizlilik Sözleşmesi, Sorumluluk reddi, İletişim sayfası ve diğer isteğe bağlı özelleştirilebilir alan da burasıdır.

🗂️ Genel Blog Türleri

Kullanım Amacına Göre Genel Blog Türleri

Genel blog türleri ihtiyaca göre doğmuştur. Bunlar; Kişisel, Temasal, Topluluk ve Kurumsal olmak üzere 4 ana başlık altında toplanır. Her türlü blogu veya web sitesini oluşturmak için blog açma siteleri veya web sitesi kurma programları başlıklı yazılarımdan yararlanabilirsiniz.

➤ Kişisel blog

Kişisel blog, bireylerin genel veya belirli bir konuyla ilgili fikirlerini ve günlük yaşam durumlarını bilgi amaçlı yazmak için oluşturup yayınladıkları bir web sitesidir. Yazmak için fazla çaba gerektirmeyen kişisel blog adresi (URL), genellikle blogu oluşturan kişinin adı veya takma adından oluşur.

Örnekler:

➤ Temasal blog

Temasal blogu, bir uzman tarafından belirli bir amaca hizmet etmek için oluşturulan ve genel konularla değil yalnızca belirli konularla oluşturulan bir web sitesi türüdür.

Örnekler:

➤ Topluluk blog

Topluluk (komünite) blogu, üyelik sistemine sahip olan blog türüdür. Bu sitelerde üyeler tarafından içerik üretilir ve bunlar genellikle ücretsizdir. ve kendi sistemlerinde blog kullanır.

Örnekler:

➤ Kurumsal blog

Kurumsal blog, işletmelerin veya kurumsal firmaların hizmetlerini samimi bir dille ifade ettikleri bir web sitesidir. Bu tür bir blog, kurumsal firmalar tarafından dijital pazarlamanın en iyi yoludur. Çünkü Google arama motoru gibi araçlardan arama yaparak bir şeyler arayan insanlara ücretsiz ulaşılabilir. (Mantıken şöyle: Yazı yazarsınız Google’da bunu üst sıralara taşır, o yazının başlığını arayan kişiler ise yazıya tıklar ve sizi bulur).

Örnekler:

😎 Özel Blog Türleri

Özel Blog Türleri Nelerdir

➤ WordPress blog

WordPress bir İçerik Yönetim Sistemi’dir. WordPress’in iki türü vardır. Herhangi birini kullanılarak açılan blog türüne denir. Dünyada en çok kullanılan blog oluşturma yazılımı WordPress’tir.

 1. WordPress.org: Para kazanma gibi düşünceniz varsa bunu kullanabilirsiniz. Sitesinde bulunan kurulum dosyaları ile blog kurulumu yapılır. Bu dosyaların indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Kendiniz kurulum yaparsınız. Kurulum yapmak için Domain ve Hosting satın almanız gerekir.
 2. WordPress.com: Para kazanma gibi bir düşünceniz yoksa bunu kullanabilirsiniz. Sitesi üzerinden blog açabilirsiniz. Yazılım bilmenize ve kurulum yapmanıza gerek yoktur.

Örnekler:

➤ Niş blog

Niş blog, belirli bir içerik odağına sahip olan bir blogdur. Bu, blog yazmanın tüm olası konularla ilgili olmadığı, yalnızca belirli bir konu kümesiyle ilgili olduğu anlamına gelir. Yani yalnızca odaklandığınız şeyler ve uzman olduğunuz konular hakkında içerik ürettiğiniz bu blog türü, genel bir konuya değil, belirli bir konuya odaklanır.

Örnekler:

➤ Micro blog

Mikro blog, kullanıcıların kısa, SMS benzeri metin mesajları göndermelerine olanak tanıyan bir blog oluşturma biçimidir. Bu mesajların uzunluğu genellikle 280 karakterden kısadır. Bireysel gönderiler ya özel ya da herkes tarafından erişilebilirdir ve bir blogda olduğu gibi kronolojik olarak sunulur. Ne yapıyorsun, nasıl gidiyor sorularına cevap vermek için doğmuş, temel prensibi kısa ve anlık içerik oluşturmayı amaç edinmiştir.

Örnekler;

➤ Video blog | Vlog Blog

Video blog, genelde kişinin kendisi hakkında bilgi verdiği veya haberler, moda, tasarım ve benzeri konulara dayalı olarak bireyler tarafından düzenli aralıklarla (neredeyse her gün) video kaydetmek için oluşturulan blog türüdür. Kameranın önüne geçip bir konu hakkında neler olduğunu söylemekten ibarettir.

Örnekler:

➤ Facebook blog

Facebook kişisel blogu, ürünlerinizi Facebook’ta tanıtmak için oluşturulan bir hesaptır. Amacınız ürünlerinizi veya markanızı tanıtmak veya temsil etmekse, kişisel hesabınızdan bir sayfa oluşturun. Böylece; Facebook’taki hayranlarınıza, hedef kitlenize veya müşterilerinize ulaşmış olursunuz.

Ücretli mi? Hayır ücretsizdir.

➤ Instagram blog

Instagram kişisel blogu, içerik üretmek, ürün satmak gibi nedenlerle sosyal medyada aracı Instagram’da oluşturulan bir hesaptır. Yapmanız gereken şey: Instagramda hesap açın. Açtığınız hesabı ayarlardan “kişisel blog” türüne çevirin.

Peki ücretli mi? Tabi ki ücretsiz.

➤ Studyblr blog

Studyblr ismi ücretsiz blog açma sitelerinden biri olan Tumblr markasından oluşturulmuştur. Çalışma motivasyonunu artırmak için Tumblr adlı sosyal medya kanalına makale veya fotoğraf yükleyerek yapılan bir eylemdir.

🌐 Blog Açmak İçin Kullanılan Popüler Siteler

WordPress - En İyi Blog Açma Sitesi

Blog açmak için kullanılan bir çok popüler site vardır. Bu sitelere blog açma siteleri, platformları veya servisleri denir. İşte popüler blog açma siteleri;

WordPress.org (Profesyonel)

WordPress, profesyonel kişisel blog açmak için kullanacağınız en iyi web platformlarından biridir. Kurulum dosyaları tamamen ücretsizdir. Kurulum işlemlerini siz yaparsınız. Hosting ve domain alarak kendinize blog oluşturabilirsiniz. Blog açma maliyeti yıllık 100 – 200 TL arasında olur. Bence blog sitesi açmak için 5 yıldızı hak eden biz yazılım ⭐⭐⭐⭐⭐

Oluşturacağınız örnek blog URL’si: https://wpsitekur.com

WordPress.com (Ücretsiz)

Blog açmak için para kazanmak gibi bir niyetiniz yoksa sınırlı özelliklere sahip WordPress.com servisini kullanabilirsiniz. Özelliklerini arttırmak için Premium versiyon kullanabilirsiniz. Temel paket fiyatı yıllık 156 TL’den başlar.

Örnek: https://wpsitekur.wordpress.com

Wix.com (Ücretsiz)

En iyi sürükle ve bırak bloglama sitesidir. Ücretsiz plan sınırlı özellikler içerir. Premium temel paket fiyatı, aylık 5 Euro ve yıllık 60 Euro’dan başlar.

Örnek: https://wpsitekur.wix.com

Blogger.com (Ücretsiz)

Google kişisel blog sitesi, yani Blogspot. Sınırlı özelliklere sahip ve ücretsizdir. Ancak, Blogspot uzantısını kaldırmak için diğerlerinde olduğu gibi üçüncü taraf bir şirketten bir Domain almanız gerekir. Bu fiyat firmadan firmaya değişiyor, yıllık 40-70 TL.

https://wpsitekur.blogspot.com

Diğer blog açma sitelerini veya web sitesi kurma programlarını linki tıklayarak okuyabilirsiniz.

Ne yapacağınıza karar veremiyorsanız şuradaki blog açmak için kullanılan sitelerin seçimi nasıl olmalı adımına göz atabilirsiniz. Bu size mutlaka fikir verecektir.

🔮 Neden Blog Açmalısınız

Neden Blog Açmalısınız

Blog açmanın veya blog yazmanın amacı nedir?

Blog açmanın bir çok amacı vardır. Blogun temel amacı insanları ilgi alanlarına giren kitleye ulaştırmaktır. Kişisel veya kurumsal blog açarak amacınıza ulaşabilirsiniz. Örneğin;

 1. Kişisel blog;
  • Size para kazandırabilir.
  • İnternette günlük tutabilirsiniz.
  • Kariyer yapmanıza yardımcı olabilir.
  • İnsanlara sesinizi duyurabilir veya yaptığınız ürünleri pazarlayabilirsiniz.
 2. Kurumsal blog;
  • Google gibi arama motorlarının SERP’lerine (Arama Sonuç Sayfasına) çıkarak firma/marka tanınırlığını arttırabilir.
  • Şirketlerin teknik bilgileri (nasıl yapılır kılavuzu vb.), paylaşmasına olanak sağlar.
  • Reklamlara para vermeden tüketicilere doğrudan ulaşma imkanı sunar.

Ayrıca;

 • Kimisi akademisyendir; bilimsel yazılar yayınlayarak amme hizmeti vermeye çalışır.
 • Kimisi bir amaç gütmeden sadece günlük tutar; gelecekte dönüp bakmak için yaşadıklarını anımsar. (Türkçe günlük örnekleri ve yerli blog örneklerini yukarıda vermiştim)
 • Kimisi inceleme makaleleri yazar; Adsense veya Affiliate gibi ortaklık programlarından para kazanır.
 • Kimisi ürünlerini tanıtmak ister; mallarını veya ürünlerini satarak kazanç elde eder.
 • Kimi kurumsal firmalar ise yine hizmetlerinin veya ürünlerinin tanıtımını yaparak müşterilerine ulaşmak ister.
 • Kimisi bunalımdadır; yeni arayışlara girmiştir kendisine meşgale bulmak ister.

Blog yazarak para kazanmak isteyebilirsiniz

Blog yazarak para kazanmak için sitenizde makale ya da içerik oluşturmanız gerekir. Birçok para kazanma yolu ve yöntemi vardır. Mesela kendi sitenizde bol miktarda para kazanabilirsiniz ancak başka birinin sitesine makale yazarak, makale başı (100 kelimesi ortalama) 3 TL gibi düşük fiyata para kazanma arzunuz da olabilir.

Para kazanmanın net bir şekilde yükseklik ve düşüklük bedeli ve sınırı yoktur. Blog açtıktan sonra affiliate ortaklığı ve reklamlardan gelir elde edebilirsiniz.

Gelir elde etmek için birkaç yıl sabretmeniz ve azimle yazmaya devam etmeniz gerekebilir. Belirli zamandan sonra haftada bir 2000-3000 kelime arasında yazmanız, geçiminizi buradan sağlayabilecektir. Sitenize gelen ziyaretçi sayısı arttıkça reklamlardan para kazanacak ve bu size mükemmel bir haz verecektir.

Günde 900-1100 kişinin ziyaret ettiği blogların ortalama geliri 100 TL civarında iken, Günde 9.000 – 10.000 kişinin ziyaret ettiği bloglar, 4.500 TL civarında para kazandırmaktadır. Ayrıca bu yaptığınız kategoriye göre de değişir.

Blog yazarak para kazanmak için bence zaman kaybetmeyin. Hemen başlayın…

SERP’e ücretsiz çıkartır

Kurumlar & işletmeler için SEO uyumlu içerik oluşturmak doğal yollardan müşterilere ulaşmak demektir. Bu zaman alır ancak reklamlara para vermeden SERP dediğimiz Arama Motoru Sonuç Sayfasında (ilk 10 sırada) bedava olarak görüntülenirsiniz.

Bu sadece kurumsal şirketler için geçerli değil aynı zamanda kişiler için de geçerlidir. Niş (özel ve sizin tarafınızdan bilinen, hâkim olduğunuz) konularda bilgilendirici ve çekici yayınlar oluşturduğunuzda kitlenizi etkileyebilir ve güven kazanabilirsiniz.

(Haber siteleri sonuç sayfasının en üstünü domine ettiği için genel konularda yazacağınız yazılarda yükselmeniz biraz zor olacaktır. Niş hesabın önemi bu yüzden…)

Fenomen Olmayı Sağlar & Marka Bilinirliğini Artırır

Yayınlarınız ne kadar güncel ve kaliteli ise web sitenizin ziyaret edilme olasılığı o kadar artar.

Yüksek oranda ziyaret edilen ve uzun süre müşterilerini sitesinde tutan kişiler & firmalar arama motorlarının gözünde kaliteli olarak değerlendirilir. Böylece arama motorlarında sıralama şansınız artmış olur.

Bu da kişiler için fenomen olmayı sağlar & firmalar için marka bilinirliğini artırır.

🤔 SSS – Blog nedir, blog ne demek hakkında Sık Sorulan Sorulara Kısa Cevaplar

SSS - Blog nedir, blog ne demek hakkında Sık Sorulan Soruları

Blog nedir kısaca, kişisel blog ne demek?

Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde, “blog ne demek” sorusuna henüz cevap verilmedi.

Ancak dış kaynaklara (oxford sözlüğüne) bakıldığında blog: 1990’lı yıllarda kullanmaya başlanan, eskiden ‘web’ ve ‘log’ hecelerinden oluşan, artık günümüzde “we” harfleri atılarak “blog” kısa ismiyle kullanılan bir web sitesidir.

Bu siteyle;

– Para kazanılabilir.
– Ürün satışı yapılabilir.
– İnternette günlük yazabilir.

Blogger olmak ne demek?

Blogger (blogcu), bir blog sitesinde düzenli olarak yazı yazan kişidir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde blogger olmak bir hayli kolaydır.

Blog özellikleri nelerdir?

– Blog sitelerinde yer lan bilgiler genelde ücretsiz sunulmaktadır.
– Yazar (post, gönderi veya içerikleri) ters kronolojik sırada yayınlanır.
– Sürekli güncel tutulur.
– Blog yazıları uzun olur ve bir konuya dair tüm bilgileri içerir.

Blog açmak istiyorum ancak tam kararımı veremedim diyorsanız linke tıklayarak kendinize 10 neden bulabilir; yok eğer ben blog açmaya karar verdim diyorsanız o zaman blog nasıl açılır rehberimi okuyabilirsiniz.

4 YORUM

  • Yorum için teşekkürler.

   Size katılıyorum. Bir blog sitesi diyerek geçilmemeli. İşini bilen insanlar oluşturdukları bloglarla binlerce lira para kazanabiliyor. Üstelik bu ücret sadece reklamlardan…

   Bunu bildiğim için bende okurlara blog nedir, blog ne demek, blog nasıl yazılır… konularında detaylı cevap vermeye çalıştım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz