Blog Nedir: Blog Ne Demek Ne İşe Yarar? [2021]

2
6480
Blog Nedir (Blog Ne Demek, Ne İşe Yarar): Kısaca internette konuşma tarzında yazı yazılan web sitelerine blog denir.

Blog nedir, blog ne demek, blog ne işe yarar, blog açma siteleri, blog nasıl yazılır vb. konularda merak edilen tüm cevaplar aşağıda.

✏ Tanım: Blog Nedir (Blog Ne Demek)

Blog nedir? TDK tanım

Blog (veya Weblog), bir kişi veya küçük bir grup tarafından yönetilen, genel itibariyle gayri resmi veya konuşma tarzında yazıların yazıldığı, bu yazıların yeni tarihten eski tarihe göre sıralandığı bir web sitesi veya web sayfasıdır.

Anlayacağınız blog; haber sitesi, forum sitesi veya e-ticaret sitesi gibi bir sitedir. Blogun nasıl bir web sitesi olduğuna madde madde bakalım:

 • Blog yayınlanan yazılara; gönderi, post veya içerik denir.
 • İnsanlar tarafından blog sitelerine sıcak bakılır ve güven duyulur.
 • Her web sitesine blog denmez, ancak her bloga web sitesi denilebilir.
 • Kurumlar, kişiler vb. herkes, blog sahibi olabilir. Bu konuda sınırlama yoktur.
 • Bloglarda kapsamlı bilgiler bulunur. Bilgilendiricidir, bilgiyi doyasıya öğrenirsiniz.
 • Yazılan yazılara İçerik denir ve bu içerikler sürekli güncel tutulur (dinamiktir ve canlıdır).
 • Bir yazarın veya bir grup yazarın bireysel bir konuyla ilgili görüşlerini paylaştığı bir platformdur.
 • Genellikle içerikte; yorumlar kısmı, tarih ve yazarın adı bulunur ancak bu opsiyonlu bir durum olduğundan kapatılabilir.
 • Blog ile mükemmel SEO yapılır. Böylece blogunuz Google gibi arama motorları tarafından sevilir ve üst sıralarda görünür.
 • En son yazılan yazılar (tarihsel olarak en yeni) sıralamada en üstte görünür. Bu sıralama, istenildiği takdirde blogun sahibi tarafından değiştirilebilir.
 • Not 1: Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde, blog nedir sorusunun cevabı henüz verilmemiş. Ancak dış kaynaklarda (oxford sözlüğü) tanımında blog, 1990’lı yıllarda kullanmaya başlanan, eskiden ‘web‘ ve ‘log‘ hecelerinden oluşmuş Weblog olarak bilinen, ancak son zamanlarda weblog’dan “we” harfleri atılarak “blog” denilen bir web sitesidir.

Blog terimleri

 • Blog (isim): İnternette yazı yazılan veya günlük tutulan web sitesi
 • Blogger (isim): Blog işini yapan kişi
 • Bloglamak (fiil): Blog yazma eylemi (Blog oluşturma işi)

Blog Kelimesinin Yazılışı (Bloğa mı Bloga mı)

Blog Nasıl Yazılır - Bloğa mı Bloga mı - TDK - Ne Anlama Gelir

Sıkça karıştırılan blog blog kelimesi nasıl yazılır? “bloku mu“, “bloğun mu“, “blogun mu“, “bloğa mı“, “bloga mı” olmalı?

Doğru olan yazım şekli: bloğun ya da bloğa şeklindedir.

G harfi, kendisinden sonra sesli bir harf alacağı zaman ğ harfine dönüşür. Örneğin: arkeoloğu, sosyoloğu, psikoloğu. Ancak ben, blog kelimesi TDK’da tanımlanmadığından ve yaygın kullanımı şekli “bloga” olduğundan “ğ” harfini kullanmayacağım.

Not 2: İnternette arattığınızda Google’ın yapay zekâsı, “bloğun” yazdığınızda “blogun mu demek istediniz?” diye soruyor. Bu da içeriğimi oluştururken edindiğim enteresan bir izlenimdi.

Blog nasıl yazılır, nereden yazılır?

Blog Yazısı - WordPress İçerik Editörü
Blog içeriklerini oluşturduğum görsel.

Blog yazısı, bir konu hakkında bir sitede kaleme alınan resimli veya resimsiz metindir. Yukarıdaki ekran şu anda okuduğunuz metinleri yazdığım editördür. Sitenizi oluşturduğunuzda yazmak için gireceğiniz ilk ekran burasıdır.

 1. Resimdeki sol menü tüm sitedeki araçların olduğu yer. Blog yazılarına ulaşmak için bu alanı kullanıyorum.
 2. Orta kısım yazıların yazıldığı, düzenlendiği veya silindiği bölüm.
 3. Sol taraf ise SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ayarlarını yaptığım yer. SEO eklentisi olarak Rank Math SEO’yu kullanıyorum.

📜 Blogun tarihi

Blog ve Weblog Kelimelerinin Tarihçesi ve Kullanım İstatistikleri

Tarihçe: Blog, 1990’lı yıllardan itibaren “weblog” (‘World Wide Web’ + Log) adı altında İnternet’te tutulan günlüklerden ve magazin sayfalarından günümüze geldi.

Web, ‘dünya çapında ağ’ anlamına gelirken, log ise ‘kayıt’ veya ‘kütük’ anlamına gelmekte. Böylece weblog’u Türkçeye çevirince ortaya “web günlüğü” anlamı çıkıyor.

Ücretli veya ücretsiz blog açma siteleri var. 2003 yılında Google tarafından, blogger.com satın alınması ve aynı yıl WordPress‘in ilk sürümünün yayınlanması ile birlikte blogculuk da aldı başını gitti…


İstatistik: Yukarıdaki resimde Ahrefs analiz aracından bir görüntü var. Bu görüntü, weblog ile blog kelimesinin aylık Google’da aratılma sayısına ait istatistik içeriyor.

 • Blog kelimesi aylık 30.000
 • Weblog kelimesi aylık 250
 • Bu arada dünya geneli aratma hacmi ise 1 milyon 100 bin.

✔️ Blog ve Web Site Arasındaki Farklar

Blog ve Web Site Arasındaki Farklar

Web sitesi kavramı genel bir tanımdır. Bir blog sitesine web sitesi denilir, ancak bir web sitesine blog sitesi denmez. Örneğin turkiye.gov.tr Türkiye Cumhuriyeti devletine ait kurumsal bir web sitesidir. Siz bu siteye hiç blog sitesi denildiğini duydunuz mu?

Blog Sitesinin Özellikleri

 1. Her siteye blog denmez.
 2. İçerik sürekli güncellenir (dinamiktir, günceldir, etkindir yani canlıdır)
 3. Kapsamlı bilgiler vardır.
 4. İnsanlar sıcak bakar; güven verir.
 5. Mükemmel SEO yapılır (Arama motorların bloglar daha fazla öne çıkar).
 6. Blog kişisel olabildiği gibi kurumsal da olabilmektedir.
 7. Taksonomi (sınıflandırma) büyük ihtimalle (%95) tarihlere göre yapılır.

Web Sitesinin Özellikleri

 1. Her siteye web sitesi denilir.
 2. İçerik sürekli güncellenmez (statiktir, durağandır yani belirli süre aynı kalır)
 3. Temel bilgiler vardır.
 4. İnsanlar soğuk bakar; pek güvenilmez.
 5. Sınırlı SEO yapılır.
 6. Kişiler veya kurumlar tarafından kullanılabilir.
 7. Sınıflandırma işlemi menülere göre yapılır.

📐 Genel Blog Yapısı & Şablonu

Blog Yapısı; başlık, metin bölümü, kenar çubuğu ve altbilgiden oluşur.

Değişik şekillerde blog yapısı veya şablonu vardır. En sık karşılaşacağınız şekil yukarıdaki görsele benzer.

 • Başlık (Header): Burada menü veya gezinme çubuğu (navigasyon) vardır.
 • Ana İçerik (Main Content): En son yayınlanan yazıların olduğu alan burada yer alır.
 • Kenar Çubuğu (Sidebar): Sosyal medya hesapları, Beğenilen yayınlar, Özel veya harekete geçirici mesajların yeri burasıdır.
 • AltBilgi (Footer): İletişim sayfası, Gizlilik Sözleşmesi, Sorumluluk reddi, İletişim sayfası ve diğer isteğe bağlı özelleştirilebilir alan da burasıdır.

🗂️ Genel Blog Türleri

Kullanım Amacına Göre Genel Blog Türleri

Genel blog türleri ihtiyaca göre doğmuştur. Bunlar; Kişisel, Temasal, Topluluk ve Kurumsal olmak üzere 4 ana başlık altında toplanır. Her türlü blogu veya web sitesini oluşturmak için blog açma siteleri veya web sitesi kurma programları başlıklı yazılarımdan yararlanabilirsiniz.

➤ Kişisel blog ne demek?

Kişisel blog, bireylerin genel veya belirli bir konuyla ilgili fikirlerini ve günlük yaşam durumlarını bilgi amaçlı yazmak için oluşturup yayınladıkları bir web sitesidir. Yazmak için fazla çaba gerektirmeyen kişisel blog adresi (URL), genellikle blogu oluşturan kişinin adı veya takma adından oluşur.

Örnekler:

 • mserdark.com
 • bloggokhantekin.com
 • gatesnotes.com/personal

➤ Temasal blog ne demek?

Temasal blogu, bir uzman tarafından belirli bir amaca hizmet etmek için oluşturulan ve genel konularla değil yalnızca belirli konularla oluşturulan bir web sitesi türüdür.

Örnekler:

 • wpsitekur.com
 • ayhankaraman.com

➤ Topluluk blog ne demek?

Topluluk (komünite) blogu, üyelik sistemine sahip olan blog türüdür. Bu sitelerde üyeler tarafından içerik üretilir ve bunlar genellikle ücretsizdir. ve kendi sistemlerinde blog kullanır.

Örnekler:

 • blogspot.com (Google blogspot)
 • blogcu.com
 • eksisozluk.com

➤ Kurumsal blog ne demek?

Kurumsal blog, işletmelerin veya kurumsal firmaların hizmetlerini samimi bir dille ifade ettikleri bir web sitesidir. Bu tür bir blog, kurumsal firmalar tarafından dijital pazarlamanın en iyi yoludur. Çünkü Google arama motoru gibi araçlardan arama yaparak bir şeyler arayan insanlara ücretsiz ulaşılabilir. (Mantıken şöyle: Yazı yazarsınız Google’da bunu üst sıralara taşır, o yazının başlığını arayan kişiler ise yazıya tıklar ve sizi bulur).

Örnekler:

 • blog.google
 • guzel.net.tr/blog
 • mangools.com/blog/

😎 Özel Blog Türleri

Özel Blog Türleri Nelerdir

WordPress blog nedir?

WordPress bir İçerik Yönetim Sistemi’dir. WordPress’in iki türü vardır. Herhangi birini kullanılarak açılan blog türüne denir. Dünyada en çok kullanılan blog oluşturma yazılımı WordPress’tir.

 1. WordPress.org: Para kazanma gibi düşünceniz varsa bunu kullanabilirsiniz. Sitesinde bulunan kurulum dosyaları ile blog kurulumu yapılır. Bu dosyaların indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Kendiniz kurulum yaparsınız. Kurulum yapmak için Domain ve Hosting satın almanız gerekir.
 2. WordPress.com: Para kazanma gibi bir düşünceniz yoksa bunu kullanabilirsiniz. Sitesi üzerinden blog açabilirsiniz. Yazılım bilmenize ve kurulum yapmanıza gerek yoktur.

Örnekler:

 • wpsitekur.com (WordPress.org ile kuruldu)
 • wpsitekur.wordpress.com (wordpress.com ile kuruldu)

Niş blog nedir?

Niş blog, belirli bir içerik odağına sahip olan bir blogdur. Bu, blog yazmanın tüm olası konularla ilgili olmadığı, yalnızca belirli bir konu kümesiyle ilgili olduğu anlamına gelir. Yani yalnızca odaklandığınız şeyler ve uzman olduğunuz konular hakkında içerik ürettiğiniz bu blog türü, genel bir konuya değil, belirli bir konuya odaklanır.

Örnekler:

 • blogcuanne.com
 • ahmetrasimkucukusta.com

Micro blog nedir?

Mikro blog, kullanıcıların kısa, SMS benzeri metin mesajları göndermelerine olanak tanıyan bir blog oluşturma biçimidir. Bu mesajların uzunluğu genellikle 280 karakterden kısadır. Bireysel gönderiler ya özel ya da herkes tarafından erişilebilirdir ve bir blogda olduğu gibi kronolojik olarak sunulur. Ne yapıyorsun, nasıl gidiyor sorularına cevap vermek için doğmuş, temel prensibi kısa ve anlık içerik oluşturmayı amaç edinmiştir.

Örnekler;

 • Facebook
 • Twitter
 • Tumblr

Video blog nedir veya Vlog Blog

Video blog, genelde kişinin kendisi hakkında bilgi verdiği veya haberler, moda, tasarım ve benzeri konulara dayalı olarak bireyler tarafından düzenli aralıklarla (neredeyse her gün) video kaydetmek için oluşturulan blog türüdür. Kameranın önüne geçip bir konu hakkında neler olduğunu söylemekten ibarettir.

Örnekler:

 • barısozcan.com
 • neilpatel.com/blog

Facebook blog nedir?

Facebook kişisel blogu, ürünlerinizi Facebook’ta tanıtmak için oluşturulan bir hesaptır. Amacınız ürünlerinizi veya markanızı tanıtmak veya temsil etmekse, kişisel hesabınızdan bir sayfa oluşturun. Böylece; Facebook’taki hayranlarınıza, hedef kitlenize veya müşterilerinize ulaşmış olursunuz.

Ücretli mi? Hayır ücretsizdir.

Instagram blog nedir?

Instagram kişisel blogu, içerik üretmek, ürün satmak gibi nedenlerle sosyal medyada aracı Instagram’da oluşturulan bir hesaptır. Yapmanız gereken şey: Instagramda hesap açın. Açtığınız hesabı ayarlardan “kişisel blog” türüne çevirin.

Peki ücretli mi? Tabi ki ücretsiz.

Studyblr blog nedir?

Studyblr ismi ücretsiz blog açma sitelerinden biri olan Tumblr markasından oluşturulmuştur. Çalışma motivasyonunu artırmak için Tumblr adlı sosyal medya kanalına makale veya fotoğraf yükleyerek yapılan bir eylemdir.

🌐 Blog Açmak İçin Kullanılan Popüler Siteler

WordPress - En İyi Blog Açma Sitesi

Blog açmak için kullanılan bir çok popüler site vardır. Bu sitelere blog açma siteleri, platformları veya servisleri denir. İşte popüler blog açma siteleri;

WordPress.org (Profesyonel)

Profesyonel blog açmak için kullanacağınız en iyi web sitelerinden biridir. Kurulum dosyaları tamamen ücretsizdir. Kurulum işlemlerini siz yaparsınız. Hosting ve domain alarak kendinize blog oluşturabilirsiniz. Blog açma maliyeti yıllık 100 – 200 TL arasında olur. Not 3: WordPress.com ile karıştırmayın.

Oluşturacağınız örnek blog URL’si: https://wpsitekur.com

WordPress.com (Ücretsiz)

Blog açmak için para kazanmak gibi bir niyetiniz yoksa sınırlı özelliklere sahip WordPress.com servisini kullanabilirsiniz. Özelliklerini arttırmak için Premium versiyon kullanabilirsiniz. Temel paket fiyatı yıllık 156 TL’den başlar.

Örnek: https://wpsitekur.wordpress.com

Wix.com (Ücretsiz)

En iyi sürükle ve bırak bloglama sitesidir. Ücretsiz plan sınırlı özellikler içerir. Premium temel paket fiyatı, aylık 5 Euro ve yıllık 60 Euro’dan başlar.

Örnek: https://wpsitekur.wix.com

Blogger.com (Ücretsiz)

Google kişisel blog sitesi, yani Blogspot. Sınırlı özelliklere sahip ve ücretsizdir. Ancak, Blogspot uzantısını kaldırmak için diğerlerinde olduğu gibi üçüncü taraf bir şirketten bir Domain almanız gerekir. Bu fiyat firmadan firmaya değişiyor, yıllık 40-70 TL.

https://wpsitekur.blogspot.com

Diğer blog açma sitelerini veya web sitesi kurma programlarını linki tıklayarak okuyabilirsiniz.

🔮 Neden Blog Açmalısınız

Neden Blog Açmalısınız

Blog açmanın veya blog yazmanın amacı nedir?

Blog açmanın bir çok amacı vardır. Blogun temel amacı insanları ilgi alanlarına giren kitleye ulaştırmaktır. Kişisel veya kurumsal blog açarak amacınıza ulaşabilirsiniz. Örneğin;

 1. Kişisel blog;
  • Size para kazandırabilir.
  • İnternette günlük tutabilirsiniz.
  • Kariyer yapmanıza yardımcı olabilir.
  • İnsanlara sesinizi duyurabilir veya yaptığınız ürünleri pazarlayabilirsiniz.
 2. Kurumsal blog;
  • Google gibi arama motorlarının SERP’lerine (Arama Sonuç Sayfasına) çıkarak firma/marka tanınırlığını arttırabilir.
  • Şirketlerin teknik bilgileri (nasıl yapılır kılavuzu vb.), paylaşmasına olanak sağlar.
  • Reklamlara para vermeden tüketicilere doğrudan ulaşma imkanı sunar.

Ayrıca;

 • Kimisi akademisyendir; bilimsel yazılar yayınlayarak amme hizmeti vermeye çalışır.
 • Kimisi bir amaç gütmeden sadece günlük tutar; gelecekte dönüp bakmak için yaşadıklarını anımsar. (Türkçe günlük örnekleri ve yerli blog örneklerini yukarıda vermiştim)
 • Kimisi inceleme makaleleri yazar; Adsense veya Affiliate gibi ortaklık programlarından para kazanır.
 • Kimisi ürünlerini tanıtmak ister; mallarını veya ürünlerini satarak kazanç elde eder.
 • Kimi kurumsal firmalar ise yine hizmetlerinin veya ürünlerinin tanıtımını yaparak müşterilerine ulaşmak ister.
 • Kimisi bunalımdadır; yeni arayışlara girmiştir kendisine meşgale bulmak ister.

Blog yazarak para kazanmak isteyebilirsiniz

Blog yazarak para kazanmak için sitenizde makale ya da içerik oluşturmanız gerekir. Birçok para kazanma yolu ve yöntemi vardır. Mesela kendi sitenizde bol miktarda para kazanabilirsiniz ancak başka birinin sitesine makale yazarak, makale başı (100 kelimesi ortalama) 3 TL gibi düşük fiyata para kazanma arzunuz da olabilir.

Para kazanmanın net bir şekilde yükseklik ve düşüklük bedeli ve sınırı yoktur. Blog açtıktan sonra affiliate ortaklığı ve reklamlardan gelir elde edebilirsiniz.

Gelir elde etmek için birkaç yıl sabretmeniz ve azimle yazmaya devam etmeniz gerekebilir. Belirli zamandan sonra haftada bir 2000-3000 kelime arasında yazmanız, geçiminizi buradan sağlayabilecektir. Sitenize gelen ziyaretçi sayısı arttıkça reklamlardan para kazanacak ve bu size mükemmel bir haz verecektir.

Günde 900-1100 kişinin ziyaret ettiği blogların ortalama geliri 100 TL civarında iken, Günde 9.000 – 10.000 kişinin ziyaret ettiği bloglar, 4.500 TL civarında para kazandırmaktadır. Blog yazarak para kazanmak için zaman kaybetmeyin şimdi başlayın..

SERP’e ücretsiz çıkartır

Kurumlar & işletmeler için SEO uyumlu içerik oluşturmak doğal yollardan müşterilere ulaşmak demektir. Bu zaman alır ancak reklamlara para vermeden SERP dediğimiz Arama Motoru Sonuç Sayfasında (ilk 10 sırada) bedava olarak görüntülenirsiniz.

Bu sadece kurumsal şirketler için geçerli değil aynı zamanda kişiler için de geçerlidir. Niş (özel ve sizin tarafınızdan bilinen, hâkim olduğunuz) konularda bilgilendirici ve çekici yayınlar oluşturduğunuzda kitlenizi etkileyebilir ve güven kazanabilirsiniz.

(Haber siteleri sonuç sayfasının en üstünü domine ettiği için genel konularda yazacağınız yazılarda yükselmeniz biraz zor olacaktır. Niş hesabın önemi bu yüzden…)

Fenomen Olmayı Sağlar & Marka Bilinirliğini Artırır

Yayınlarınız ne kadar güncel ve kaliteli ise web sitenizin ziyaret edilme olasılığı o kadar artar.

Yüksek oranda ziyaret edilen ve uzun süre müşterilerini sitesinde tutan kişiler & firmalar arama motorlarının gözünde kaliteli olarak değerlendirilir. Böylece arama motorlarında sıralama şansınız artmış olur.

Bu da kişiler için fenomen olmayı sağlar & firmalar için marka bilinirliğini artırır.

🤔 SSS – Blog nedir, blog ne demek hakkında Sık Sorulan Soruları

SSS - Blog nedir, blog ne demek hakkında Sık Sorulan Soruları

Blog nedir ne işe yarar?

Blog, nevi şahsına münhasır bir web sitesidir. Yazılar yeniden eskiye sıralanır. Hep günceldir ve günlük tarzda yazılır. Blog sitesi ile,

1. Para kazanabilirsiniz.
2. Ürün satışı yapabilirsiniz.
3. Hobi olarak internet üzerinde günlük tutabilirsiniz.

Blogger olmak ne demek?

Blogger (blogcu), bir blog sitesinde düzenli olarak yazı yazan kişidir. Günümüzde Blogger olmak kolay hale gelmiştir.

Blog özellikleri nelerdir?

1. Blog genelde ücretsiz bir kaynaktır.
2. Yazar (post, gönderi veya içerikleri) ters kronolojik sırada yayınlanır.
3. Sürekli günceldir.
4. Blog yazıları uzun olur ve bir konuya dair tüm bilgileri içerir.

Blog açmak istiyorum ancak tam kararımı veremedim diyorsanız linke tıklayarak kendinize 10 neden bulabilirsiniz. Yok eğer ben blog açmaya karar verdim diyorsanız o zaman blog nasıl açılır rehberimi okuyabilirsiniz.

2 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz