En İyi 7 Web Sitesi Kurma Programı & Aracı [2020]

394
İnternette web sitesi kurmak için kullanabileceğiniz en iyi ücretli ve ücretsiz web site kurma programları WordPress, Wix, Weebly, Site123

İnternette web sitesi kurmak için kullanabileceğiniz en iyi ücretli ve ücretsiz web site kurma programlarını derledim. Sıraladığım 7 web sitesi kurma programıyla kişiler, fotoğrafçılar, yazarlar veya işletme sahipleri bir yazılımcı olmadan blog sitesi açabilir veya kurumsal bir web sitesi yapabilirler.

Seçtiğim programlarla bir web sitesi kurmak için yazılım veya kodlama bilgisine ihtiyacınız yok.

Bunları yapmak zor değil ancak en iyi ücretsiz site kurma programının hangisi olduğunu bulmakta zorlanabilirsiniz. Çünkü şu anda analiz aracı SmilarTech’e göre dünya genelinde 141 adet site kurma teknolojisi var.

Bu yazıda, en popüler programların avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyerek en iyi web sitesi kurma programını seçmenize yardımcı olacağım.

Web Sitesi Kurma Programları Nasıl Seçilir

Web Sitesi Kurma Programları Nasıl Seçilir
Web Sitesi Kurma Programları Nasıl Seçilir

En iyi web sitesi kurma programlarına karar vermeden önce oluşturacağınız web sitesi ile ne yapacağınızı bir yere yazmanızı öneririm. Amacınız nedir bir web sitesinde hangi özellikleri görmek istiyorsunuz?

Örneğin, blog sayfası, fotoğraf slaytları, e-ticaret sitesi, rezervasyon menüsü, iletişim formu vb…

Ne yapacağınız konusunda hiç bir şey bilmiyorsanız rakiplerinizin web sitelerini inceleyin. Girin Google’a anahtar kelimenizi yazın (örneğin marangoz, ayakkabı vb.) ve en üst sayfada çıkan siteleri inceleyin.

Neredeyse bütün site kurma programları web sitesi kurmak için benzer araçlar sunarlar. Hangi araçları kullandığını deneme sürümlerini kullanarak öğrenebilirsiniz.

Ardından web sitenizin özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Web sitenizi güncelleyecek misiniz? Blog sayfası mı kullanacaksınız? İlerleyen zamanlarda web sitenizde çok fazla ürün satacak mısınız?

Seçtiğiniz web sitesinin ilerleyen zamanlarda size cevap vereceğinden ve değişiklik yapmanıza müsaade edeceğinden emin olmanız gerekir.

Bu seçim aşamalarını değerlendirdiğinize göre şimdi en iyi web sitesi kurma programlarına bakalım.

En İyi Web Sitesi Kurma Programları

1. WordPress.org

WordPress.org - En İyi Web Sitesi Kurma Programı
En İyi Web Sitesi Kurma Programı – WordPress.org

WordPress.org, dünyada ve Türkiye’de en popüler ve profesyonel web sitesi kurma programıdır. Tamamen Türkçe diline çevrilmiştir. İnternet’teki tüm web sitelerinin %37’sinden fazlası WordPress alt yapısıyla oluşturulmuştur. Kendi kendine barındırılan ifadesini durmuşsunuzdur. Bu ifade WordPress.org için kullanılır.

Not: İki tür WordPress vardır. Kendinden barındırılan WordPress.org ve site tarafından barındırılan WordPress.com. Daha fazla bilgi için WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farkları karşılaştırdığım makaleyi okuyabilirsiniz.

WordPress.org, popülerliği, güçlü özellikleri, analiz edilebilirliği ve kullanım kolaylığı nedeniyle en iyi web sitesi kurma araçları arasında 1. sıradadır.

WordPress ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Açık kaynaklı yazılım olması, web sitenizi maksimum düzeyde edebileceğiniz anlamına gelir.

Diğer web sitesi oluşturma programlarının aksine, bir WordPress hosting paketine ihtiyacınız olacak ve kendi web sitenizi barındıracaksınız. Bu sanıldığından çok kolay bir iştir.

Fiyatlar:

WordPress ücretsiz bir web sitesi oluşturucu olsa da, web sitenizi kullanıma sunmak için hosting paketine genellikle aylık en düşük 5 TL ve alan adına (domain) yıllık (GoDaddy’de) 30 TL maliyet gerekir.

İnternet sitesi kurma maliyeti yazıma göz atabilir detaylar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

WordPress ücretsiz bir web sitesi oluşturucu olmasına rağmen, genellikle web sitenizi barındırmak için aylık minimum 5 TL ve alan adı için (GoDaddy’de) 30 TL maliyeti vardır.

İnternet sitesi kurma maliyeti için web siteme göz atabilir ve ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Ama biz WPSiteKur kullanıcıları için özel bir anlaşma yaptık;

  1. Dünyada popüler olan ve çoğu kişi tarafından önerilen resmi bir hosting sağlayıcısı GoDaddy ile ayda %73 indirimle 7,99 TL karşılığında anlaşma yaptık.
    • GoDaddy’de ücretsiz alan adı verilmektedir.
  2. Türkiye’de hızlı sunucuları olan CENUTA ile ayda %15 indirimle 4,99 TL karşılığında anlaşma yaptık.
    • CENUTA’da kullanıcılarımıza ücretsiz SSL sertifikası verilmektedir.

İndirim kuponlarına en iyi hosting firmaları listemden ulaşabilirsiniz.

2. WordPress.com

WordPress-com - Ücretsiz Web Sitesi Kurma Programı
Ücretsiz Web Sitesi Kurma Programı – WordPress-com

WordPress.com, Automattic firması tarafından hizmet verilen blog ve web sitesi barındırma hizmetidir. WordPress.org’un kurucusu Matt Mullenweg, tarafından piyasaya sürülmüştür. Ücretsiz web sitesi kurmayı düşünüyorsanız WordPress.com tam size göre.

Tüm özellikleri içindedir. Yazılım ve yedeklemeler için endişelenmenize gerek olmasın. Ancak özel eklentileri veya temaları kullanmak için üst paketleri satın almanız gerekir. Hatta premium ve düşük paketlerde e-ticaret özelliği ve reklam verme (alma) desteği yoktur.

Fiyatlar:

WP.com için bedava dediysek sınırlı özelliklere sahip temel hesabı için bedava dedik. WP.com’un markasını ve reklamlarını kaldırmak için “Kişisel Kullanım için İdeal” hesabı kullanırsanız aylık 13 TL’den yıllık 156 TL vermeniz gerekir.

İdeal ve daha yüksek paketlerde sizi özel alan adıyla yansıtan bir web siteniz olacak ve 7/24 destek hizmetinden yararlanabileceksiniz.

3. Shopify

Shopify.com - E ticaret Web Sitesi Kurma Programı
E ticaret Web Sitesi Kurma Programı – Shopify.com

Shopify, alışveriş ve e-ticaret web siteleri için tasarlanmış popüler bir web sitesi oluşturucusudur. 1 milyondan fazla aktif kullanıcıyı ve 500 binden fazla işletmeyi desteklemektedir.

Web sitelerinde ihtiyaç duyulan tüm özellikleri barındırır. Programı yönetme, güncelleme ve yedek alma konularında endişelenmenize gerek yoktur.

Shopify, “Payments” adlı uyumlu ödeme seçeneği sunar. Ödemeleri almak için üçüncü taraf (PayU, iyzico, paraşüt gibi) ödeme eklentileri ekleyebilirsiniz.

Envanter yönetimi, sınırsız ürün, güçlü istatistikler, kolay pazarlama yöntemleri vardır.

Fiyatlar:

14 gün boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. 14 günden sonra fiyatlar, “Basic Shopify” için aylık 200 TL, yıllık 2400 liradır.

4. Wix

Wix.com - Web Sitesi Kurma Programı
Web Sitesi Kurma Programı – Wix.com

Wix.com, Türkiye’de popüler bir bulut tabanlı web sitesi kurma araçlarından biridir. Web sitenizi kolayca oluşturmak için güçlü özellikler sunar.

14 gün boyunca %100 bedava web sitesi kurmak için Wix‘i kullanabilirsiniz.

  • Yüzden fazla şablon kullanarak sitenizi özelleştirebilirsiniz.
  • Sitenizi, kodlama becerisine gerek duymadan sürükle bırak araçlarıyla kurabilirsiniz.
  • Kurulumu hızlı ve basittir.

Fiyatlar:

Web sitesi kurma fiyatları; Temel Wix hesabıyla açacağınız blog hesabı URL’si şöyle olacaktır: https://siteismi.wixsite.com. Özelliklerini yükseltmek isterseniz fiyatlar şu şekilde değişiyor: Domain satın alma aylık 10 TL iken diğer Premium planlar 50 TL’ye kadar çıkıyor. İşletme ve E-ticaret paketleri ise; 35 TL’den başlayıp, 70 liraya kadar çıkıyor.

5. Weebly

Weebly.com - Web Sitesi Kurma Programı
Web Sitesi Kurma Programı – Weebly.com

Weebly, birçok mükemmel tasarıma sahip kolay bir web sitesi kurma yazılımıdır. Herhangi bir kodlama becerisi gerekmeden web sitenizi düzenlemenizi sağlayan güzel hazırlanmış bir sayfa yapıcı içerir. Hem e-ticaret hem de notmal web sitesi kurabilirsiniz.

Weebly’yi kullanarak oluşturacağınız sitelerde iletişim formları, fotoğraf galerileri, kaydırıcılar ve daha fazlası içeren yerleşik özellikler vardır. Bu, özellikleri herhangi bir karmaşık kurulumlara ihtiyaç duymadan web sitenize kolayca ekleyebilirsiniz.

Fiyatlar:

Bedava bir hesapla başlayabilirsiniz. Yönetim alanı ve menüleri Türkçe olarak kullanabilirsiniz ancak maalesef fiyatlandırma Türk Lirası olarak değil, dolar olarak ödenir. Özel bir alan adı kullanacaksanız, ayda 6 ABD doları vermeniz gerekir.

Site istatistikleri, video arka planları veya üyelik eklentileri gibi gelişmiş özellikler için ayda 12 ila 25 dolar arasında değişen daha yüksek paketlere geçmeniz gerekir.

Weebly’nin çevrimiçi mağazalar için paketlerini düşünüyorsanız, bunlar 12 ila 38 $ arasında değişiyor. Biraz daha pahalı olan ayrı planlar var, onlardan birini de deneyebilirsiniz.

6. GoDaddy Web Sitesi Kurma Programı

Godaddy Web Sitesi Kurma Programı
Web Sitesi Kurma Programı – Godaddy

GoDaddy, dünyanın en büyük alan adı kayıt ve hosting hizmeti sağlayan kuruluşudur. GoDaddy Website Builder, profesyonel web siteleri oluşturmak için basit ve kolay bir programdır. Farklı şekiller oluşturmak için sürükle bırak yapabileceğiniz araçlar ve hazır bloklar yüklenmiş vaziyettedir.

Ayrıca, sistem içinde Getty Photography denilen fotoğraf kütüphanesinden fotoğraf kullanabilirsiniz.

GoDaddy Web Sitesi Kurma Programı tüm cihazlarda duyarlıdır ve her cihazdan açılabilir. Örneğin; seyahat halinde bir yerden bir yere giderken cep telefonunuzda sitenizi yönetebilirsiniz.

Ücret:

Daha fazla özellik istiyorsanız, Temel paket için aylık 19,99 TL, standart paket için aylık 29,99 TL ve Premium paket için aylık 39,99 TL ödemeniz gerekir.

7. Site123

Web Sitesi Kurma Programı Site123
Web Sitesi Kurma Programı Site123

İnternet sitesi kurma programları arasında yer alan Site123 ile tasarım ve kodlama bilgisi olmadan kendi sitenizi yapabilirsiniz. Hazır şablonları ve gelişmiş yükleme sihirbazı sayesinde zahmet etmeden çevrimiçi mülk edinmenizi sağlar.

Sistem tüm cihazlara duyarlı olduğu için yüklediğiniz içerikler tüm cihaz modellerinde sorunsuz açılır. SEO uyumludur bu sayede arama motorları tarafından rahatlıkla bulunabilirsiniz.

Fiyatlar:

Kısa süreliğine ücretsiz deneyebilirsiniz. Premium paketleri aylık 5.80 dolardan başlar.

SSS

Web site oluşturma programlarında Sık Sorulan Soruları (SSS) burada bulacaksınız:

✅ En iyi ücretsiz site kurma programları hangileri?

1. WordPress .org (En İyisi – tamamen ücretsiz)
2. WordPress .com (Temel paket ücretsiz)
3. Shopify (14 gün ücretsiz)
4. Wix (Temel paket ücretsiz)
5. Weebly (Temel kullanım ücretsiz)
6. GoDaddy Web Sitesi Kurma Programı (Hazır site)
7. Site123 (Basit kullanım ücretsiz)

✅ Tüm web site açma/yapma/oluşturma/tasarlama programlarını nerede bulabilirim?

Site yapma programlarının tamamını (141 adet), SimilarTech .com kaynağından bulabilirsiniz.

2 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz