Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler [2021]

0
535
Domain (Alan Adı) Alırken Dİkkat Edilmesi Gerekenler
Türkçe karakterli harflerle alınan domain (alan adı) bozuktur.

Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler veya alan adı alırken nelere dikkat edilmeli sorularına cevap buluyoruz.

Bu konu, hem SEO için hem de kullanıcı açısından önemlidir.

Domain İsmi Kısa Olmalıdır

Kısa alan adları daha akılda kalıcıdır.15 karakteri geçmemesi önerilir ancak siz 10 karakteri de geçmemeye özen gösterin. Google.com, facebook.com, youtube.com gibi

Alan Adı Kolay Telaffuz Edilmeli ve Kolay Yazılmalıdır

Karşı tarafa bunu aktarırken zorlanmamanız veya sitenize sonradan biri gelmek istediğinde yazarak kolayca bulmalıdır. Örneğin; arabacady.com ismini alan biri karşı tarafa söylediğinde anlam karmaşası yaşanabiliyor. arabakedi mi, arabacadi mi… gibi sorularla muhatap olabilirsiniz.

Alan Adında Türkçe Karakter Bulunmaması Gerekir

Yoksa alacağınız alan adı engelli olur. Türkçe karakterleri kullanmayın. Onlar şunlar; “ğ”, “Ğ”, “ç”, “Ç”, “ş”, “Ş”, “ü”, “Ü”, “ö”, “Ö”, “ı”, “İ”. İngilizce karakter kullanın. Onlarda bunlar; a, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, l, m, n, o, p, q, r, s, t, u, v, w, x, y, z

Tire (-) veya Sembol Kullanmayın

Alan adı alırken iki veya üç kelimenin birleşmesinden oluşan bir terim kullanılacaksa – veya semboller kullanmayın. Mümkün olduğunca sade alan adı kullanılmalı.

Site Uzantılarının (.com, .net, .org .com.tr. vb.) Tercihi Doğru Yapılmalıdır

.com kar amacı güdenlere, .net internet sitesinde teknoloji ile ilgilenenlere, .org derneklere vakıflara, .com.tr (belgeli) Türkiye cumhuriyeti hudutları içinde faaliyet gösterenlere hitap eder.

Domain Boştaysa farklı Site Uzantılarını Da Alın

Site adını (wpsitekur.com) belirledikten sonra alabiliyorsanız diğer site uzantılı (wpsitekur.net, wpstekur.com.tr vb.) domainleri de alın. Böylece ziyaretçilerin karışıklık yaşanmasını engeller ve size karşı oluşacak potansiyel rakipleri önceden elemiş olursunuz.

Sosyal Medya ve Diğer Hesapların Kullanılabilirliğini Kontrol Edin

Sosyal medya (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter vb.) insanlara ulaşmak için kullanılan araçlardır. Blogunuzda veya sitenizde kullanacağınız isimlerin orada da kullanılması bu nedenle önemlidir. Bunların tamamını tek bir yerden sorgulamak için namecheckr‘ı kullanabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Alan adı alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında sık sorulan sorular ve cevapları:

blank
Merhaba, benim adım Ahmet Kaya. Google Djital Atölye, WordPress Eğitimi, Bilgisayar İşletmenliği, SEO Uzmanlığı gibi 20'ye yakın sertifikam var. Türkçe, İngilizce ve Almanca biliyorum. Temasal blogumda (WPSiteKur.com) içerik yazıyor ve WordPress, Google Ads, Yandex, Facebook & Instagram Reklamları ve SEO gibi etkinliklerle hobi olarak ilgileniyorum. İçerik oluşturmak güzel bir duygu. İşini severek yapanlardanım. Burayı hem kendime hem de size bir şeyler katmak için kurdum. Bana ulaşmak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz