4 Adım Ücretsiz WordPress Blog Açma (Resimli)

0
4652

Ücretsiz WordPress Blog Açma yazımda size resimli anlatım yaparak blogunuzu nasıl oluşturacağınızı adım adım anlattım.

Burada .com uzantılı WordPress site oluşturucu ile blogunuzu bedava açacaksınız.

Fakat “WordPress ile nasıl blog oluşturulur?” adımlarına geçmeden önce WordPress nedir kısaca değinmek istiyorum;

WordPress hazır site oluşturmamızı sağlayan bir içerik yönetim sistemi ve en iyi blog açma sitelerinden biridir. Buna yaygın ismiyle CMS denilmektedir. Dünya genelinde kullanılan tüm internet sitelerinin %40’ından fazlası WordPress yazılımları ile oluşturulmuştur.

WordPress‘in iki sürümü vardır. (Detaylı bilgilere WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar başlıklı yazımdan erişebilirsiniz.):

 1. Biri WordPress.org: %40’lık kullanım diliminin %90’ı buna aittir. Kendi sitesi üzerinde bulunan ücretsiz kurulum dosyalarını kullanarak sitenizi oluşturabilirsiniz. Ancak bu dosyayı kullanarak web sitesi veya blog sitesi oluşturmak için hosting firmalarından birinden mutlaka Domain ve Hosting satın almanız gerekir. Dünya genelinde en çok tercih edilen site kurma yöntemi budur. (Kendi sitemi de bu yöntemi kullanarak kurdum. Bu yönteme blog nasıl açılır yazımdan ulaşabilirsiniz.)
  • Kurulum dosyaları ücretsizdir ve tamamen sizinmiş gibi kullanabilirsiniz.
  • İstediğiniz herhangi bir (her çeşit) siteyi kurabilirsiniz. Örnek: https://wpsitekur.com/
  • İstediğiniz gibi para kazanabilirsiniz ve kazandığınız tüm para size ait olacaktır.
  • Yazılarınızı yazıp yayınladıktan sonra Google Adsense gibi birçok remlam geliri elde etme platformuna başvurarak kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz.
 2. Diğeri WordPress.com: %40’lık dilimin %10’u buna aittir. Kendi sitesi üzerinde mail hesabınızı kullanarak ücretsiz blog açma işlemlerini çok hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Burada size göstereceğim “ücretsiz WordPress blog açma resimli anlatım rehberi” bununla ilgilidir.
  • Sınırlı kullanımı ile ücretsizdir. Üst sürüm WordPress paket fiyatlarına linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  • Siteniz subdomain üzerine kurulur. Örnek: https://wpsitekur.wordpress.com/
  • Blog yazarak kazanacağınız paranın büyük çoğunluğu size bu servisi ücretsiz sunan sitelere gider. Ayrıca gelir elde ettiğinizde şu anda Türkiye’de (malesef) kullanılmayan PayPal ödeme sistemi aracılığıyla paranızı almak zorunda kalacaksınız. Bu da şu an için mümkün görünmüyor.
Resimli ücretsiz WordPress .com blog açma adımları anlatımı

Hazırsanız ücretsiz WordPress blog açma adımlarına geçelim. Blogunuzu oluşturmak için şu kadar toplam zamana ihtiyacınız olacak (dakika):

10

Blog sitenizi kurmaya başlayın

blank

WordPress blog açmak için “Sitenizi kurmaya başlayın” buyonuna tıklayın.

Adım 1: Hesap oluşturun

blank

Öncelikle E-posta adresiniz‘i, Kullanıcı adı‘nı ve Bir şifre seçin alanlarını doldurun ve WordPress.com hesabınızı oluşturun. Google ve Apple hesaplarınız varsa onları kullanarak hızlıca hesap oluşturabilirsiniz.

Bir hesabınız varsa “Oturum aç” butonuna tıklayın.

Adım 2: Alan adı seç

Blogun ismi için alan adı seç

Blogunuzun ismi veya adresi için bir “alan adı seçin“. Bu sizi internette bulmaları için Google arama çubuğuna yazacakları isim olacak.

Adım 3: Ücretsiz WordPress blog paketi seçin

Ücretsiz WordPress.com blog sitesi ile başlayın

Ücretsiz WordPress blog oluşturmak için “ücretsiz bir siteyle başlayın” butonuna tıklayın ve 30 saniye kadar bekleyin. WordPress sizin adınıza blogunuzu oluşturacak. Ücretli paket istiyorum diyorsanız ileride ücretini vererek paket seviyesini yükseltebilirsiniz.

Adım 4: Bir site tasarımı seçin

Bir site tasarımı seçin: Twenty Twenty

33 adet ücretsiz WordPress Teması arasından kendinize uygun bir site tasarımı seçin ve şablonun blogunuza yüklenmesini bekleyin. Ben burada Twenty Twenty tasarımını seçtim.

WordPress’le bir blog sahibi oldunuz

blank

WordPress’te hesabınızı oluşturduktan sonra artık bir blog sahibisiniz. Burada blogun aşamalarını tamamlamış olmalısınız ancak her şey yeni başladığını bilmenizi isterim 🙂

Yeni bir blog hesabı oluşturduktan sonra ilk yazınızı yazmak ve yayınlamak için için oldukça heyecanlı olmalısınız.

Blog Yazısı Yazın

Yeni bir blog yazısı yazma ve yayımlama

Bir blog yazısı yazmak için WordPress panonuzdaki “Yazılar»Yeni Ekle” butonuna tıklayın. İlk blog yazınızı yazabileceğiniz bir alan göreceksiniz. Burası size içerik oluşturmanız için imkan sunar.

Blogunuzu internette yayımlayın

blank

Blogunuzu yazıp bitirdikten sonra internette herkesin görmesi için sağ üst köşede “Yayımla” butonuna tıklayın.

Sağlayıcı:

 • wordpress .com

Araçlar

 • İnternet

Malzemeler: Bilgisayar (imleci oynatmak için kullanılan fareyi hareket ettirmeniz yeterli)

Ziyaretçiler blogumu nasıl görecek?

Site adresini bir tarayıcıya yazarak blogunuza ulaiabilirler. Ayrıca Google gibi arama motorları oluşturduğunuz içeriği zamanla indexleyecek ve arayan insanlara gösterecektir.

Blog nasıl açılır?

Ücretsiz veya ücretli yöntemleri kullanarak blog oluşturulabilir. Bu yazımda ücretsiz WordPress.com ile blog açtık.

Ücretsiz blog açmak para kazandırır mı?

Keren Elazari: Aldığınız hizmet karşısında bir ücret ödemiyorsanız, ürün aslında sizsiniz !

Elbette kazandırır ancak çok çok emek harcayıp çok az karşılık bulursunuz. Bu da sizi tatmin eder mi bilemem. Blog açmak için kullanılan sitelerin seçimi nasıl olmalı başlığımda buna ayrıntılı bir şekilde değindim. Ayrıca ünlü bir düşünürün konuya yönelik şöyle güzel bir sözü var:

Aldığınız hizmet karşısında bir ücret ödemiyorsanız, ürün aslında sizsiniz !
Keren Elazari (Siber Güvenlik Analisti)

blank
Kişisel bloguma hoşgeldiniz! Burada WordPress'i kullanarak her türlü web sitesinin (blog, kurumsal, e-ticaret vb.) nasıl yapıldığını ve oluşturacağınız sitenin Google'da görünmesini sağlamak adına SEO tekniklerini nasıl kulanacağınızı yazıyorum.
guest
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments