SEO’yu Etkileyen Hosting Sorunları ve Çözümleri

0
1436

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), arama motorlarında üst sıralara çıkma yarışında hayati bir öneme sahiptir. Bu alanda rekabet o kadar büyüktür ki, arama motorlarında ikinci sayfada yer almayı bile göze alamazsınız. 

Durum böyle olunca da rekabette bir adım önde olmak için SEO’yu etkileyen faktörleri tek tek ele almanız gerekir. 

Bugün konumuz SEO çalışmalarınıza etki edebilecek hosting sorunları olduğu için, web hosting hizmetinizin SEO üzerindeki etkisine değineceğiz.

Evet, doğru okudunuz. Web sitenizi barındırmayı seçtiğiniz şirket, web sitenizin arama motorlarında nerede sıralandığını etkiler. Doğru web hosting şirketini seçmek, arama motorlarının algoritmalarına göre bir sıralama artışı garanti etmese de istemeyeceğiniz sonuçların başınıza gelmesini engeller. Bu nedenle, seçiminizi dikkatli yapmanız ve kararınızı yalnızca fiyat bazlı odaklamamanız gerekir.

Eğer seçiminizi doğru yapmazsanız, aşağıdaki maddelerde olduğu üzere birçok sorunla karşılaşabilirsiniz.

Uptime/Downtime (Çalışma Süresi/Kapalı Kalma Süresi)

Çalışma süresi (uptime), bir sunucunun çalışır durumda kaldığı süredir. Çalışma süresinin mümkün olduğunca %100’e yakın olması gerekir. 

Neden mi?

Arama motoru örümcekleri muhtemelen sitenizi günde birkaç kez ziyaret eder. Sitenizi kapalı kaldığı sürelerde ziyaret ederlerse, sitenizin erişilemez olduğunu kaydeder ve bir sonraki siteye geçer.

Bu tekrar tekrar olursa, siteniz güvenilmez olarak işaretlenir ve SERP’lerdeki sıralamanız düşebilir. Arama motorları, güvenilir olmayan siteleri sonuçlarında göstermek istemez, çünkü arama yapan kullanıcılar bir sonuca tıklayıp siteye erişemezlerse, bu onlara kötü bir deneyim yaşatır.

%99 çalışma süresi bile, bir ay boyunca web sitenize toplamda yaklaşık 7 saat erişilemeyeceği anlamına geldiği için ideal olarak, web sitenizin %100 erişilebilir olması gerekir. Ancak pahalı web hosting planlarında bile bir miktar kesinti kaçınılmazdır. Sonuç ne olursa olsun, bir web hosting hizmetinin %99,9 çalışma süresini garanti etmesi gerekir.

Hız

Ortalamadan daha yavaş bir yükleme hızı, muhtemelen sadece web barındırıcınızın hatası değildir.

Sitenizin yapılandırması ve kodlaması da yavaşlamaya neden olabilir, ancak sitenizin teknik kurulumunun olabildiğince optimize edildiğinden eminseniz ve yine de sayfa yükleme süreleri kötüyse, o zaman web hosting şirketinden sitenizi başka bir sunucuya taşımasını isteyebilir veya önerdiğim hosting firmalarından birine geçmeyi düşünebilirsiniz.

Bir web sitesi sunucu kaynaklarını yüzlerce başka siteyle paylaştığı için, bir sunucuda ne kadar çok site varsa ve bu siteler ne kadar çok kaynak kullanırsa, web siteniz o kadar yavaş yüklenir.

Sitenizi daha az meşgul bir sunucuya, hatta özel bir sunucuya taşıyarak, sayfa yükleme hızlarınızı anında iyileştirebilirsiniz.

Lokasyon

Arama motorları bir web sitesini sıralamalarda nereye yerleştireceğine karar verirken, web sitesinin konumunu da değerlendirir.

Örneğin, arama yapan kişi Türkiye’de bulunuyorsa, arama motorları Türkiye’de bulunan siteleri arama sonuçlarında daha üst sıralarda gösterir.

Bu nedenle hedef kitleniz Türkiye’deyse, web sitenizi Türkiye’de sunucuları olan bir şirkette barındırmak, aramalarda siteniz için daha yüksek sıralamalar elde etmenizi sağlar. 

Hosting Türü

Shared Hosting (paylaşımlı hosting)’de tek bir sunucuda barındırılan birçok web sitesi vardır ve bu siteler kendilerine sağlanan CPU, RAM gibi kaynakları paylaşır.

Sizin bulunduğunuz sunucuda olan bir web sitesi, herhangi biri spam gönderirse, dolandırıcılık yaparsa veya başka kötü niyetli faaliyetlerde bulunuyorsa, bu sunucunun IP adresi büyük ihtimalle kötü amaçlı site olarak işaretlenir. Böyle bir durumda web sitenizin arama motoru sıralaması anında düşebilir.

İyi bir web hosting firması, spam göndericileri sunucularından hemen atarak bunun olma olasılığını en aza indirir.

Veri Tabanı Bağlantı Hataları

Bir web sitesini ziyaret etmeye çalıştığınızda “Dahili Sunucu Hatası (Internal Server Error)” veya “Veri Tabanı Bağlantısı Başarısız (Database Connection Failed)” mesajı gördüyseniz, bu, web sitesinin size içeriği görüntülemek için gereken dosyalara erişimde sorun yaşadığı anlamına gelir. Bu bir yapılandırma hatası olabilir, ancak çoğu zaman bir veritabanına aynı anda çok fazla kişi tarafından erişilmesinden kaynaklanır.

Bu, bir makale veya video sosyal medyada viral hale geldiğinde ve binlerce kişi aynı anda onu görüntülemeye çalıştığında olabilir. İyi bir hosting hizmeti, sunucuların aşırı yüklenmediğinden emin olmak için korumalara sahiptir. Dosyalar alternatif sunucularda önbelleğe alınır ve popüler sayfalar boşaltılabilir, böylece veri tabanına bağlantı sayısı azaltılabilir.

Sanal özel sunucuya (VPS Hosting) veya özel sunucuya yükseltme, güvenilirliği ve dayanıklılığı artırmanıza yardımcı olabilir. Bir VPS ile web sitenize web sunucusunun kaynaklarının belirli bir kısmı tahsis edilir. Bu sayede sunucudaki başka bir web sitesi trafikte hızlı bir artış yaşarsa, sizin web siteniz etkilenmez. Özel bir sunucu (Özel IP) kullanıyorsanız, tüm sunucu size ait olur.

SEO çalışması yapmak, çevrimiçi bir işletmenin başarısı için son derece önemlidir, ancak web sitesi barındırma hizmetinin arama motoru sıralamalarınız üzerindeki etkisini gözden kaçırmamanız gerekir.

Yavaş yüklenen, sık sık kesintiye uğrayan veya bilinen spam göndericilerle barındırma hizmetlerini paylaşan bir web sitesi, arama motoru sonuçlarında normalde olması gereken yerden kesinlikle daha düşük görünür.

Çözüm: SEO İçin En İyi Web Hosting Seçimi Yapın

Niobe Hosting İndirimleri

Arama sonuçlarında en üst sıralarda görünmek, işletmenizin başarısı için çok önemlidir. Bu bağlamda hosting şirketiniz de, site trafiğini en üst düzeye çıkaran hizmetler sunarak SEO çalışmalarınızda size yardımcı olmalıdır.

İyi bir hosting sağlayıcı, müşterilerinin SEO’sunu olumlu yönde etkileyebilecek her web hosting öğesini ayrı ayrı ele alarak hizmetlerini rakiplerinden ayırır.

Bu çerçevede tavsiye edebileceğim en iyi hosting firmalarından biri de Niobe Hosting‘tir.

Niobe Hosting;

  • Domain ve hosting sektörünün önemli markalarından biridir.
  • Üstün web sitesi performansı ve %99,9 çalışma süresi garanti eden bir hizmet anlayışına sahiptir.
  • Alan adı kaydı yapmanıza yardımcı olur, müşterilerinin güvenli ve güvenilir web siteleri çalıştırmasını kolaylaştırır.
  • Esnek plan seçenekleri, işletmeniz büyüdükçe yeni SEO taleplerini karşılamanıza olanak sağlar.

Sonuç olarak; sitenizin performansının iyi ve SEO’yu olumsuz yönde etkileyen hosting sorunlarına çözüm olması için Niobe Hosting‘i tercih edebilirsiniz.

blank
Kişisel bloguma hoşgeldiniz! Burada WordPress'i kullanarak her türlü web sitesinin (blog, kurumsal, e-ticaret vb.) nasıl yapıldığını ve oluşturacağınız sitenin Google'da görünmesini sağlamak adına SEO tekniklerini nasıl kulanacağınızı yazıyorum.
guest
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments