Domain Nasıl Satın Alınır? [Kolay Alan Adı Al 2021]

893
Domain Nasıl Alınır - GoDaddy'den En Ucuz Alan Adı Satın Almak

Bir web sitesi mi yapmak istiyorsunuz? İlk adımınız bir domain satın almaktır. Bunu daha önce hiç yapmadıysanız gözünüz korkmasın. Bu rehber ile domain satın almak için size her türlü adımdan bahsedeceğim.

Bir web sitesi açmadan önce önemli bir karar vermeniz gerekir. Domain isminiz ne olacak? Buluyorsunuz ki bu tüm müşterinizin sizi bulacağı [sitenizinadı].com web adresi adresi olacaktır.

Günümüzde domain ticaretinin yoğun bir şekilde gerçekleştirildiği süreçte aradığınız ismi bulmak kolay olmayacaktır. Bunun için çok fazla domain sorgulaması yapmanız gerekecektir.

Domain sorgulaması esnasında iyi bir domain bulmak istersiniz ve dikkate almanız gereken bir çok faktör vardır. Bu faktörlerin başında hiç şüphesiz insanların size kolay hatırlayabileceği site adı olması gerekir.

Domain Nedir

Domain nedir? Domain, bir web sitesinin internetteki adresidir. Türkçe’de alan adı demektir. En çok alan adı kelimesi kullanılır ancak piyasada domain ismi, site adı, web site adresi, etki alanı, domain name olarak da bilinir.

Alan adları, hatırlanması zor sayısal internet adreslerine güzel bir görünüm kazandırır. İnternetteki her bilgisayarın istisnasız benzersiz bir İnternet Protokolü (IP) numarası vardır.

Bir domain bir veya birden fazla IP numarasını temsil eder. Örneğin, cimer.gov.tr alan adı için IP numarası 212.174.186.2’dir. Bütün amaç, kullanıcılara hatırlanması kolay bir kullanım sağlamaktır, böylece Türkiye Cumhurbaşkanı’na bir e-posta gönderirken, daha cumhurbaskani@ 212.174.186.2 yerine cumhurbaskani@ cimer.gov.tr yazabilirsiniz.

Herkes bir veya birden fazla domain satın alabilir. Bunu yapmak için, GoDaddy, CENUTA, Güzel Hosting, Turhost gibi bir alan adı kayıt kuruluşunu ziyaret edin, satın almak istediğiniz alanı girin ve bir ücret ödeyin. Elbette herhangi biri tarafından satın alınmayan (Başka bir kişi veya işletme tarafından kayıtlı olmayan ve geçerli bir domain) alan adını alabilirsiniz.

Genel olarak, kısa bir marka ismi tescil etmek istersiniz, böylece hem insanların hatırlaması kolay hem de yazmaları kolay olur (Örneğin “WPSiteKur” gibi.) Aynı zamanda kısa ve akılda kalan bir domain, iyi bir arama motoru optimizasyonu (SEO) anlamına da gelir.

Domain Sorgulamak İçin Kullanışlı Siteler (En İyi Domain Firmaları)

Domain sorgulamak için kullanılacak bir çok domain sorgulama sitesi vardır. Bunlardan birini kullanarak site isminizin alınıp alınmadığını öğrenebilirsiniz. Ancak;

Almak istediğiniz ismi bir çok yerde kontrol etmeniz gerekebilir. Bunların tamamını tek bir yerden görmek için piyasada bulunan en iyi siteyi kullanabilirsiniz.

Örneğin; Facebook, Instagram, Twitter ve benzeri yerlerde alınıp alınmadığını öğrenebilirsiniz.

 1. https://www.namecheckr.com/
 2. https://namechk.com/

Domain Kayıt Kuruluşları

Yukarıda verdiğim domain sorgulama linkinden sertifika verilmiş domain kayıt kuruluşlarından marka (domain) kaydınızı yapabilirsiniz.

Domain ismini resmi olarak kaydeden ve baş sorumlu olan kuruluşun adı ICANN‘dır. ICANN, domain satın almak istediğiniz GoDaddy, Turhost gibi bazı firmalara yetki verir ve onlar tarafından bu işlemlerin yapılmasını sağlanır.

Başka biri satın almadan markanızı tescil etmek için hemen domain satın alın. Marka adresinizi birçok hosting firmasından satın alabilirsiniz. GoDaddy, Güzel Hosting, CENUTA, Turhost, Alastry gibi firmalar bunlardan bazılarına örnektir.

Domain hosting satın alabileceğiniz tüm şirketlere en iyi hosting firmaları listemden ulaşabilirsiniz. Ayrıca; alan adı sahibi olduktan sonra kendinize kişisel blog açmak istiyorsanız, blog nasıl açılır rehberime göz atabilirsiniz.

Sonek Faktörü (Site Uzantısı veya Üst Seviye Alan Adı)

Son ek olarak da bilinen site uzantıları; Üst Seviye Alan Adı (TDL Top Level Domain) olarak da tanımlanmaktadır. Satın alınabilecek; .com, .net, ,org gibi bir çok site uzantısı bulunmaktadır. Bunlardan en popüleri .com olarak bilinen ticaret uzantısıdır. Sadece ticareti değil neredeyse her şeyi kapsamaktadır.

Her şeyin bir bedeli olduğu gibi domainlerinde bir bedeli vardır. İyi ve akılda kalan bir alan adı satın almak için cüzdanınızın kabarık olması gerekir. Çünkü çok pahalıdır; Örneğin; Carinsurance.com isimli site yaklaşık 49.7 milyon dolara satıldı.

Domain alıp satmak bir e-ticaret sektörüne dönüştü. İnsanlar olası web sitesi adreslerini tespit edip önceden 50-60 lira gibi ucuz fiyatlara alarak zaman içinde çok yüksek meblağlara satmaktadırlar. İşte tüm zamanların en pahalı alan adlarına örnekler;

 • mm.com fiyatı: 8.785.500,49 Türk Lirası
 • eBet.com fiyatı: 9.404.120,25 Türk Lirası
 • Russia.com fiyatı: 10.449.022,50 Türk Lirası
 • Fly.com fiyatı: 12.260.186,40 Türk Lirası
 • Social.com fiyatı: 18.113.160,00 Türk Lirası
 • 360.com – 118.432.200,00 Türk Lirası

Domain Nasıl Satın Alınır? [GoDaddy Alan Adı Satın Alma Adımları]

Her web sitesinin kolay hatırlanan bir alan adına ihtiyacı vardır. Ve bir alan adı (domain) almak için nasıl domain satın alacağınızı bilmeniz gerekir. Sizin için alan adı kaydı nasıl yapılır adımlarını tek tek videoda açıkladım.

Domain (Alan adı) satın almanın kısa adımları şunlardır:

 1. Güvenilir bir alan adı kayıt şirketi seçin (GoDaddy gibi)
 2. Bir domain (alan adı) sorgulama ve kontrol aracı bulun
 3. Bir (domain) alan adı araması yapın
 4. Mevcut en uygun ismi seçin
 5. Siparişinizi oluşturun ve domain (alan adı) kaydını tamamlayın
 6. Yeni alanınızın sahipliğini e-postanıza gelen mail ile doğrulayın

Domain alma adımları bu kadar. Artık bir alan adınız var. Şimdi bunu detaylarıyla anlatayım;

Domain sorgulama yapın

Yukarıda verdiğim iki domain sorgulama linkinden birine tıklayarak tüm platformlarda istediğiniz domainin alınıp alınmadığını sorgulayabilirsiniz. Kendinize uygun birini bulunca aşağıda bulunan siteye giderek satın alma işlemlerine başlayın.

Domain satın almak için GoDaddy’nin sitesine gidin

GoDaddy dünyanın en büyük alan adı kayıt ve hosting şirketidir. Domain satın almak için buraya tıklayın.

Giriş yapmak için Hesap Oluşturun

Alan adı satın alma işlemlerini devam ettirmek için siteye giriş yapın.

Fatura bilgilerini girin

Adınıza kesilecek fatura bilgilerini girin ve bilgilerinizin doğru olduğuna emin olun.

Ödeme işlemlerini için kredi kartı bilgileri girin

Ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için kredi kartı bilgilerinizi ilgili yerlere girin.

Alan Adı Satın Almadan Önce Son Kontrolleri yapın

Alan adını satın almadan önce doğru olup olmadığını kontrol edin.

Satın Alma İşlemini Tamamlayın

Satın alma işlemini tamamlayın ve aldığınız alan adını kontrol edin.

Makbuzu Görüntüleyin

Makbuzunuza bakın. Ne kadar ödediğinizi görün.

E-posta Hesabınızı Doğrulayın

Domaininizin doğruluğunu sağlamak için kayıt olurken kullandığınız e-pota hesabına doğrulama linki gönderin ve e-posta hesabınıza giriş yaparak bunu onaylayın.

Domain satın alma işlemleri bu kadar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz