Domain Yönlendirmesi, Transferi ve Taşıması

0
1471

Domain (Alan Adı) Yönlendirmesi, Domain Transferi ve Domain Taşıması hakkında kafa karışıklığına son.

Domain Transferi

Domain Transferi, bir domain (alan adı) şirketinden domain satın aldıktan sonra süresi dolmadan aynı domaini başka bir şirkete aktarma işlemidir. Ücret ödenir.

Bu sunucuların veya hostingin değiştirilmesi işlemi değildir. Bunun sonucunda satın alma işlemi gerçekleşir. Bu işlemi gerçekleştirmek için 1. firmanın transfer kilidini (ya da kodunu) 2. firmada satın alma esnasında kullanmanız gerekir.

Domain Transferi yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı konular var:

 • Alan adınızı satın aldıktan ve yeniledikten sonraki 60 günlük süreç içerisinde transfer edemezsiniz.
 • Alan adınızı transfer etmek için 7 güne ihtiyacınız olduğu için, işleme alan adınızın süresi dolmadan en az 14 gün önce başlamanızı tavsiye ederim.
 • Alan adınız için transfer istekleri whois bilgilerinizdeki mail adresine iletilir.
 • Transfer etmeden önce, transfer kilidini (kodunu) ve whois korumasını kaldırmanız gerekir.
 • Transfer işlemi başladığında alan adınız işlevsiz kalacaktır. Diğer bir deyişle, ad sunucusu (nameserver) yeniden yönlendirme, whois güncellemesi gibi işlemleri gerçekleştiremezsiniz. Bu nedenle transfer işlemine başlamadan önce ad sunucusu adresini yönlendirme gibi işlemleri gerçekleştirmelisiniz.

Domain Yönlendirme

Her domain firmasının yönetim alanı farklı olduğu için domain yönlendirmek için izlenecek adımlar da farklıdır. Ancak ben burada domain yönlendirmenin ne demek olduğundan bahsedeceğim.

Domain yönlendirme (URL redirect veya URL forwarding); Bir web sayfasının bir ziyaretçiyi başka bir web sayfasına otomatik olarak göndermesidir. Burada HTML veya komut dosyası girmeye gerek yoktur. Otomatikman alan adının kendisi yönlendirme yapar.

Yönlendirme ayarları yapılan bir alan adı, ziyaretçileri başka bir web sitesine yönlendirdiğinde, URL çubuğunda yönlendirilen sitenin adresi görünmeye başlar.

Örneğin; sahibinden.net sitesi sahibinden.com sitesine yönlendirildiğinde yönlendirme işlemi tamamlandıktan sonra URL çubuğunda sahibinden.com görünür. Alan adı manipülasyonu yalnızca alan adının kendisini etkiler. Yani e-posta yönlendirmek istediğiniz zaman ayrı bir kurulum ayarları yapmanız gerekir.

Bazı alan adı firmaları bunu ücretli yaparken bazıları ise ücretsiz yapmaktadır. Alan adını satın aldığını yere (müşteri temsilcilerine) sorduğunuz zaman onlardan ücretli olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu işlemleri satın aldığınız şirketin DNS ayarlarından yapabilirsiniz.

Domain Taşıma

Domain taşıma, bir kayıt kuruluşundan nameserver bilgilerini kullanarak başka bir kayıt kuruluşuna geçmesi işlemidir. Bunun sonucunda satın alma işlemi GERÇEKLEŞMEZ.

Taşımak için nameserver bilgileri kullanılır. Örneğin GoDaddy’den alan adı aldınız diyelim. CENUTA’dan da hosting aldınız diyelim. Yapacağınız işlem şöyle olacak.

 • Domain taşımak için CENUTA’nın nameserver bilgilerini (satın aldığınızda size hangisini gönderdilerse onu kullanın. Örneğin ns1.cenuta.com ve ns2.cenuta.com) kopyalayın.
 • GoDaddy’ye giriş yapın.
 • Ürünlerim sekmesi altında bulunan alan adının karışında DNS yönetim paneline tıklayın.
 • Birinci (ns1.cenuta.com) sıradakini üste
 • İkinci sıradakini hemen alta yapıştırın ve kaydedin.
 • Kısa sürede alan adı taşıma işlemi gerçekleşecektir. Unutmayın, bu süre 24 saati de bulabilir.
blank
Kişisel bloguma hoşgeldiniz! Burada WordPress'i kullanarak her türlü web sitesinin (blog, kurumsal, e-ticaret vb.) nasıl yapıldığını ve oluşturacağınız sitenin Google'da görünmesini sağlamak adına SEO tekniklerini nasıl kulanacağınızı yazıyorum.
guest
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments